PROJEKTY DOMÓW

Dział służy do zamieszczania opinii i ocen restauracji, pizzerii, pubów, lekarzy, fryzjerów, mechaników...
krzyś
Bywalec
Bywalec
Posty: 32
Rejestracja: 18 listopada 2008, 15:53

PROJEKTY DOMÓW

Post autor: krzyś »

Witam,

mam pytanko czy ktoś w Jaśle lub okolicy budował lub przymierza się do budowy domu z projektu ARCHON - Dom w majeranku lub w awokado, a może ktoś ma jakiś fajny domek, który posiada taras z przodu i podrzuci fajny pomysł. Czekam na propozycje lub wskazówki od budowniczych :)
dragon
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 202
Rejestracja: 19 lutego 2010, 22:29

Re: PROJEKTY DOMÓW

Post autor: dragon »

Dom w Dąbrówkach 2G, tyle co przykryty dachem.
Architekt
VIP
VIP
Posty: 580
Rejestracja: 21 września 2009, 18:09

Re: PROJEKTY DOMÓW

Post autor: Architekt »

Pierwszą sprawą jaką zrób to zamiast zastanawiać się nad bzdetami i tracić czas na to co kto wybudował i gdzie: przejrzyj projektowaną charakterystykę energetyczną a w szczególności zwróć uwagę na roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną w budynku. Mając te dane policz koszt budowy wybranego budynku, potem policz koszt nakładów powodujących, że budynek będzie potrzebował mniej energii i zestaw to z użytkowaniem (czas w jakim chcesz używać ten budynek) by zobaczyć w jakim czasie hipotetyczne nakłady się zwrócą i ile faktycznie pieniędzy w ciągu 20-30 lat pójdzie w błoto przez to, że nie chciało się komuś przez moment nad tym zastanowić.

np. budynek 150m2 średnio energooszczędny zużyje 80kWh/m2 co daje 80*150=12.000 kWh*0,55gr = 6.600zł * 10 lat = 66.000zł
a np. budynek przeciętny jakie się dziś buduje zużyje 125kWh/m2 co daje 125*150=18,750*55gr = 10.312,5zł * 10 lat = 102.312,5 tyś zł - 66.000 to daje 37.125zł czyli niezły samochód raz na 10 lat.

To jest priorytetowa sprawa.
Reszta to są sprawy drugo i trzeciorzędne.
krzyś
Bywalec
Bywalec
Posty: 32
Rejestracja: 18 listopada 2008, 15:53

Re: PROJEKTY DOMÓW

Post autor: krzyś »

Dziękuje za wskazówki i czekam na więcej informacji, pozdrawiam
imka
Debiutant
Debiutant
Posty: 1
Rejestracja: 5 maja 2012, 13:39

Re: PROJEKTY DOMÓW

Post autor: imka »

Witam
Nie polecam projektów gotowych. Dom powinien być zaprojektowany do działki na ktorej ma się znaleźć. W katalogach są wizualizacje, ktore mają sprzedac "projekt".
Tak czy inaczej taka dokumentacja wymaga kompletnej adaptacji (jesli nie faktycznej to i tak trzeba zapłacic za pieczątki architekta) . Trzeba zrobic zagospodarowanie terenu itp. Koszty i tak będą.
Wszelkie przekroje elementów konstrukcyjnych w domach typowych są na wyrost co powoduje ze w rezultacie i tak płaci sie więcej przy realizacji. Poza tym trzeba pamietac o bardzo waznej rzeczy -
dom ma byc funkcjonalny wewnątrz (dopasowany do potrzeb konkretnego odbiorcy) i w odpowiedni sposób posadowiony na działce ( energooszczedność) . Wazne jest aby był w odpowiedni sposób usytuowany wzgledem stron swiata. To nie jest odkrywanie ameryki- wystarczy zobaczyc stare domy , ktore praktycznie nie posiadają okien na północ. Kupując dom typowy rzadko kiedy jest mozliwosc doboru optymalnego rozwiazania do danej działki. Proponuje sprawdzic cenę projektu indywidualnego ( kompletna dokumentacja - architektura,konstrukcja, branże, przyłącza, zagospodarownie terenu itp) z ceną domu typowego ze wszystkimi dodatkami, ktore trzeba doliczyc aby dokumentacja spełniała wszelkie wymogi do otrzymania pozwolenia na budowę. Róznica bedzie ale przy całosci kosztów inwestycji niewielka. Dodam ze nie jestem architektem ale pracuję w branży budowlanej i temat budowy domów nie jest mi obcy.
krzyś
Bywalec
Bywalec
Posty: 32
Rejestracja: 18 listopada 2008, 15:53

Re: PROJEKTY DOMÓW

Post autor: krzyś »

Dziękuje, myśleliśmy na projektem indywidualnym, ale koszty to ok 8-10 tys. , porażające, więc lepiej chyba trochę przerobić gotowy projekt.
Awatar użytkownika
Charlie_P
VIP
VIP
Posty: 979
Rejestracja: 20 października 2009, 17:51
Lokalizacja: ziemia

Re: PROJEKTY DOMÓW

Post autor: Charlie_P »

czy jest w Jaśle architekt, biuro który zaprojektuje plan domu? Chodzi o to, że jest budynek gospodarczy, który trzeba przerobić na budynek mieszkalny, na pewno trzeba będzie wyburzyć jakieś ściany, inne postawić itd. dobudować coś. Czy ktoś się orientuje gdzie w Jaśle można osobę która się takimi projektami zajmuje?
robson96
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 8 maja 2012, 09:29

Re: PROJEKTY DOMÓW

Post autor: robson96 »

Przerabiałem ten temat, jedyny architekt który zainteresował się sprawą to Pan Andrzej Węgrzynowicz, słyszałem różne opinie na jego temat, ale tylko on przyjechał na miejsce, zobaczył co i jak i doradził. Biuro ma w Jaśle na ul. Stawnej a reklamę widziałem na budynku na ul. Kazimierza Wielkiego na przeciw przystanku autobusowego przy ZUS. Ze starego budynku w moim przypadku pozostała tylko solidna betonowa piwnica i 3 ściany. Życzę wytrwałości i przemyślenia sprawy w każdym możliwym aspekcie.
Happy
Doświadczony
Doświadczony
Posty: 65
Rejestracja: 11 kwietnia 2013, 12:53

Re: PROJEKTY DOMÓW

Post autor: Happy »

Ja też miałam problem ze znalezieniem projektanta do rozbudowy domu, większość kręciła nosem i raczej próbowała się wymigać. Na szczęście znalazłam p. Agnieszkę Prędki, telefonu do niej nie mam, ale ma stronę internetową ampre.com.pl. Dobrze mi się z nią współpracowało, wszystko było na czas, a nie takie odwlekanie na jutro na jutro. No i nie akceptowała naszych pomysłów bezkrytycznie, zawsze tłumaczyła jakie są wady i korzyści przyjętych rozwiązań architektonicznych, podrzucała też swoje pomysły. Razem pomału dochodziliśmy do jakiegoś światełka w tunelu. Przedstawiła nam np koncepcję trójwymiarową domu wg naszych pomysłów i drugą wg jej zmian, no i dopiero wtedy widać jak na dłoni zalety i wady, konkretnie na rysunku, a nie takie tam gadanie i machanie rękami. komunikacja przez email, nie trzeba za każdym razem jeździć i się spotykać, można sobie w domu spokojnie obejrzeć wizualizację ze zmianami i się zastanowić. W ogóle jestem zadowolona, widać że jej zależy na kliencie, przynajmniej ja tak się czułam.
Awatar użytkownika
jędza
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 273
Rejestracja: 5 listopada 2010, 15:13

Re: PROJEKTY DOMÓW

Post autor: jędza »

robson96 pisze:Przerabiałem ten temat, jedyny architekt który zainteresował się sprawą to Pan Andrzej Węgrzynowicz, słyszałem różne opinie na jego temat, ale tylko on przyjechał na miejsce, zobaczył co i jak i doradził. Biuro ma w Jaśle na ul. Stawnej a reklamę widziałem na budynku na ul. Kazimierza Wielkiego na przeciw przystanku autobusowego przy ZUS. Ze starego budynku w moim przypadku pozostała tylko solidna betonowa piwnica i 3 ściany. Życzę wytrwałości i przemyślenia sprawy w każdym możliwym aspekcie.

mi przygotowywał projekt indywidualny - moim zdaniem pełny profesjonalizm, domek mamy niewielki ale wszystko jest tak zorganizowane że nie było się do czego przyczepić.
Przyjechał na działkę, doradził co i jak żeby było dobrze, jestem bardzo zadowolona, polecam go z pełną świadomością
Łyssy
VIP
VIP
Posty: 1210
Rejestracja: 4 czerwca 2011, 20:28

Re: PROJEKTY DOMÓW

Post autor: Łyssy »

dnowaczek878 pisze:Projekt gotowych domów to moim zdaniem świetne rozwiązanie. Polecam się zainspirować tutaj: http://domnaczasie.pl/
Spieprzaj stąd szeptaczu-szemraczu "polecaczu".
2,50 za wpis wpadło ? to po snickersa

Kim są tacy „polecacze”:
http://biznes.onet.pl/branze/kl-mstwo-w-sieci/5h47k
Awatar użytkownika
Jagoda Fioletowa
VIP
VIP
Posty: 635
Rejestracja: 10 lutego 2009, 13:06
Lokalizacja: RJS/RZE

Re: PROJEKTY DOMÓW

Post autor: Jagoda Fioletowa »

Architekt pisze:Pierwszą sprawą jaką zrób to zamiast zastanawiać się nad bzdetami i tracić czas na to co kto wybudował i gdzie: przejrzyj projektowaną charakterystykę energetyczną a w szczególności zwróć uwagę na roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną w budynku. Mając te dane policz koszt budowy wybranego budynku, potem policz koszt nakładów powodujących, że budynek będzie potrzebował mniej energii i zestaw to z użytkowaniem (czas w jakim chcesz używać ten budynek) by zobaczyć w jakim czasie hipotetyczne nakłady się zwrócą i ile faktycznie pieniędzy w ciągu 20-30 lat pójdzie w błoto przez to, że nie chciało się komuś przez moment nad tym zastanowić.

np. budynek 150m2 średnio energooszczędny zużyje 80kWh/m2 co daje 80*150=12.000 kWh*0,55gr = 6.600zł * 10 lat = 66.000zł
a np. budynek przeciętny jakie się dziś buduje zużyje 125kWh/m2 co daje 125*150=18,750*55gr = 10.312,5zł * 10 lat = 102.312,5 tyś zł - 66.000 to daje 37.125zł czyli niezły samochód raz na 10 lat.

To jest priorytetowa sprawa.
Reszta to są sprawy drugo i trzeciorzędne.
Widząc gotowy projekt domu na stronie internetowej, jak sprawdzić jego energooszczędność?
ODPOWIEDZ