Grândola, Vila Morena - polecam

Kultura w każdej formie, porozmawiaj o niej, pokaż swoje prace, zaproś na wydarzenie kulturalne
matrix
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 273
Rejestracja: 24 marca 2012, 08:25

Grândola, Vila Morena - polecam

Post autor: matrix »

Proponuję posłuchać zapomnianą piosenkę Zeca Afonso która to 25 kwietnia 1974 nadana w radio stała się hasłem, sygnałem rewolucji goździków, wojskowego zamachu stanu w Portugalii przeprowadzonego w celu obalenia systemu dyktatury następcy Antonia Oliveiry de Salazara - Marcelo Caetano. Piosenka lewicującego autora, jednak moim zdaniem piękna. W 1974 przez bodaj parę tyg. słuchałem jej niemal codziennie tv,radio, jednak coś dupnęło i przez wiele lat ze względu na treść i otoczkę, skutecznie ją pomijano we wszelkich audycjach komuszych mediów.Nasz bard Jacek Kaczmarski z "obławą" i "murami" pojawił się później. Parę lat temu odsłuchując ją na youtube, natrafiłem na polską jej interpretację po odsłuchaniu której byłem w lekkim szoku, po prostu piękna ! Proszę porównajcie i oceńcie, niespodzianka !

originał ............. http://www.youtube.com/watch?v=gaLWqy4e7ls
podróba ? ha ha ha http://www.youtube.com/watch?v=JGmru1BD3w0
Jester
Guru
Guru
Posty: 113
Rejestracja: 25 marca 2008, 12:10

Re: Grândola, Vila Morena - polecam

Post autor: Jester »

Dziękuję za tę piosenkę, pieśń raczej. Piękna i niezwykle wzruszająca.
I tylko jedno pytanie do Ciebie, matrix: dlaczego psujesz to sugestią, że polska wersja to podróba i szyderczo się śmiejesz? To żadna podróba, tylko po prostu polska wersja tej portugalskiej pieśni.
Mimo tego ukłucia - dziękuję. Nie znałam tego utworu, a jest niezwykły, aż mam ciarki na plecach.
matrix
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 273
Rejestracja: 24 marca 2012, 08:25

Re: Grândola, Vila Morena - polecam

Post autor: matrix »

Jester pisze:Dziękuję za tę piosenkę, pieśń raczej. Piękna i niezwykle wzruszająca.
I tylko jedno pytanie do Ciebie, matrix: dlaczego psujesz to sugestią, że polska wersja to podróba i szyderczo się śmiejesz? To żadna podróba, tylko po prostu polska wersja tej portugalskiej pieśni.
Mimo tego ukłucia - dziękuję. Nie znałam tego utworu, a jest niezwykły, aż mam ciarki na plecach.
Miło mi ...acz nie do końca zrozumiałaś......... wybacz ale, uważam "podróbę" p.Edyty sto razy lepszą od oryginału. Masz książkę i film, masz jakieś tłumaczenie i oryginał itd.itd. Rzadko się zdarza sytuacja aby to właśnie "podróba" była zdecydowanie lepsza od oryginału.Takie jest moje zdanie.
Zamieściłem dwa linki dla oceny !
Może to i dziwne, monitorowałem dzisiaj wejścia na podane linki....... przykro mi, teraz wiem, łatwiej młodzież złapać na jakiś rap, hip hop, tudzież inne coś..tam, niż na świetną muzykę, ballady, poezje śpiewaną. Raduje młodych wzajemna internetowa napierdalanka z której absolutnie nic nie wynika. Najczęściej w ten sposób leczą swoje kompleksy - jestem anonimowy i wszystko mi wolno ! czy tak ma być ? ? ? To co ma jakąkolwiek wartość leeeeją z góóóóry
Tekst piosenki:

Grandola Vila Morena
Kraj równości i braterstwa
O wolności tutaj śpiewa
Człowiek otwartego serca

Człowiek otwartego serca
O wolności tutaj śpiewa
Kraj równości i braterstwa
Grandola Vila Morena

Wokół nas przyjazna ziemia
Wyciągnięta czuła ręka
Grandola Vila Morena
Kraj równości i braterstwa

Kraj równości i braterstwa
Grandola Vila Morena
Wyciągnięta czuła ręka
Wokół nas przyjazna ziemia

W cieniu dębu stu letniego
Pochowałam przyjaciela
Będzie sławić imię jego
Grandola Vila Morena

Grandola Vila Morena
Będzie sławić imię jego
Pochowałam przyjaciela
W cieniu dębu stu letniego
Jester
Guru
Guru
Posty: 113
Rejestracja: 25 marca 2008, 12:10

Re: Grândola, Vila Morena - polecam

Post autor: Jester »

Faktycznie, nie zrozumiałam Cię - przepraszam.
Co do tej pieśni: obie wersje są przejmujące i wzruszające - piękne. Jeszcze raz dziękuję, bo pozwoliłeś mi odkryć coś niezwykłego.
A co do młodzieży: ja bym się wystrzegała uogólnień. Jak świat światem zawsze starsze pokolenie narzekało na wady młodszego. A to że materialiści, a to, że okazują brak szacunku, a to wreszcie, że słuchają łomotu i w ogóle, że to nie muzyka. Wiele z tego jest prawdą, ale jakoś świat idzie do przodu od tylu już wieków, mimo, że ta młodzież taka straszna.
Czasy są wredne, to prawda, ale nie wierzę, nie cała młodzież jest taka, a poza tym, to może my nie potrafimy zrozumieć ich języka? Mówisz, że to napierdalanka - no może masz rację, ale może lepiej unikać takiego języka (chodzi mi o takie pogardliwe oceny). A poza tym, skąd ta młodzież się taka bierze? Czy ona sama się wychowuje? Owszem, teraz rodzicom jest trudniej, bo jest internet, co sprawia, że dzieci mają dostęp do szkodliwych dla siebie treści, do treści zabronionych przez rodziców. Docierają do tych zasobów mimo wszystko i rodzice niewiele mogą na to poradzić. Ale zmierzam do tego, że to jednak dorośli wychowują dzieci i to oni je kształtują.
Ale mi wyszła dygresja - przepraszam.
I pozdrawiam :)
wścieklica
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 397
Rejestracja: 12 marca 2010, 12:57

Re: Grândola, Vila Morena - polecam

Post autor: wścieklica »

Tak - piękne są obydwie wersje. Poza tym - to dowód na to, że rewolucyjna pieśń, melodia wcale nie musi być o sztandarach, eksplozjach i walce.
Pamiętam tamten czas, gdy tę pieśń (balladę) można było słuchać kilka razy dziennie. A co do upodobań dzisiejszej młodzieży - to temat na oddzielną dyskusję.
ODPOWIEDZ