Referenfum Lokalne - odwołajmy burmistrz Jasła

Wydarzenia i komentarze z Jasła
yorker
VIP
VIP
Posty: 1103
Rejestracja: 14 sierpnia 2006, 14:43
Lokalizacja: Jasło

Referenfum Lokalne - odwołajmy burmistrz Jasła

Post autor: yorker »

Zgodnie z sugestia Harego z Tybetu postanowiłem założyć nowy temat dotyczący odwołania Pani Burmistrz Jasła Marii K.

Aby przeprowadzić referendum lokalne potrzeba zebrać podpisy minimum 10 % uprawnionych do głosowania
W wyborach parlamentarnych w 2007 r. uprawnionych do głosowania było 30 449 mieszkańców Jasła
Głosowało 16304 tj. 53,55% uprawnionych

10% ze wszystkich uprawnionych to 3049,9 osób
biorąc pod uwagę błędy podczas zbierania podpisów to powinniśmy przyjąć liczbę 3500 podpisów jako minimalną

Potrzebni będą wolontariusze do zbierania podpisów. Ja już zgłaszam sie na ochotnika.
Najlepiej gdyby w akcje zaangażowały sie lokalne stowarzyszenia, ludzie chodzili by od domu do domu, od mieszkania do mieszkania, w ciągu kilku tygodni zbierając potrzebna ilość podpisów

Jako, że specjalne przeprowadzenie referendum wiąże sie z kosztami, oraz dla swej ważności wymaga 30% frekwencji, uważam, iż najlepiej będzie przeprowadzić głosowanie razem z wyborami do parlamentu europejskiego
Możemy być wtedy pewni, iż frekwencja przekroczy wymagane ustawą 30% uprawnionych

Jak uważacie? Piszcie swoje opinie
jamba001
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 3 sierpnia 2007, 13:51
Lokalizacja: Jasło

Re: Referenfum Lokalne - odwołajmy burmistrz Jasła

Post autor: jamba001 »

Bardzo dobry pomysł!!!!!! Podpiszę nawet obiema rękami...jak trzeba będzie :rotfl:
jaselko
VIP
VIP
Posty: 752
Rejestracja: 15 września 2007, 22:41
Lokalizacja: Jasło

Re: Referenfum Lokalne - odwołajmy burmistrz Jasła

Post autor: jaselko »

Kiedy i gdzie składamy podpisy?Myślę ,że zebranie 3500 podpisów to jest pestka-dużo trudniej byłoby zebrać 3500 podpisów za pozostaniem Pani Burmistrz.
yorker
VIP
VIP
Posty: 1103
Rejestracja: 14 sierpnia 2006, 14:43
Lokalizacja: Jasło

Re: Referenfum Lokalne - odwołajmy burmistrz Jasła

Post autor: yorker »

Rozdział 3 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym
(link znalazła eleczka) http://www.abc.com.pl/serwis/du/2000/0985.htm ma następujące brzmienie:

Rozdział 3

Przepisy ogólne dotyczące referendum przeprowadzanego na wniosek mieszkańców

Art. 11. 1. Z inicjatywą przeprowadzenia referendum na wniosek mieszkańców jednostki samorządu terytorialnego wystąpić może:
1) grupa co najmniej 15 obywateli, którym przysługuje prawo wybierania do organu stanowiącego danej jednostki samorządu terytorialnego, a w odniesieniu do referendum gminnego - także pięciu obywateli, którym przysługuje prawo wybierania do rady gminy,
2) statutowa struktura terenowa partii politycznej działająca w danej jednostce samorządu terytorialnego,
3) organizacja społeczna posiadająca osobowość prawną, której statutowym terenem działania jest co najmniej obszar danej jednostki samorządu terytorialnego.
2. Podmioty, o których mowa w ust. 1, zwane są dalej "inicjatorami referendum".

Art. 12. 1. Inicjator referendum powiadamia na piśmie przewodniczącego zarządu danej jednostki samorządu terytorialnego o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum.
2. Powiadomienie, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1) jeżeli inicjatorem referendum jest grupa obywateli - nazwiska, imiona, adresy zamieszkania oraz numery ewidencyjne PESEL wszystkich członków grupy oraz wskazanie osoby będącej jej pełnomocnikiem,
2) jeżeli inicjatorem referendum jest partia polityczna lub organizacja społeczna - nazwę inicjatora, adres siedziby oraz nazwisko, imię, adres zamieszkania i numer ewidencyjny PESEL osoby będącej jej pełnomocnikiem, przy czym do powiadomienia dołącza się poświadczony odpis z ewidencji partii politycznych lub odpis z rejestru organizacji wraz z jej statutem,
3) określenie sprawy, w której ma zostać przeprowadzone referendum.
3. Przewodniczący zarządu jednostki samorządu terytorialnego niezwłocznie potwierdza na piśmie otrzymanie powiadomienia.
4. Pełnomocnikiem inicjatora referendum może być jedynie osoba, której przysługuje prawo wybierania do organu stanowiącego danej jednostki samorządu terytorialnego.
5. Na pisemny wniosek inicjatora referendum przewodniczący zarządu jednostki samorządu terytorialnego, w ciągu 14 dni od otrzymania wniosku, powiadamia w formie pisemnej inicjatora referendum lub jego pełnomocnika o liczbie mieszkańców jednostki samorządu terytorialnego uprawnionych do głosowania, o której mowa w art. 4, objętych stałym rejestrem wyborców w gminie na koniec kwartału poprzedzającego złożenie wniosku. Liczbę tę dla powiatów i województw ustalają i niezwłocznie przekazują właściwym starostom i marszałkom województw wojewódzcy komisarze wyborczy na podstawie kwartalnych meldunków o stanie rejestrów wyborców składanych przez wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) do 10 dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału.
6. Inicjator referendum w sprawie odwołania organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego przed upływem kadencji powiadamia o zamiarze wystąpienia z taką inicjatywą również wojewódzkiego komisarza wyborczego; do tego powiadomienia stosuje się odpowiednio przepisy ust. 1-3.

Art. 13. 1. Inicjator referendum, na swój koszt, podaje do wiadomości mieszkańców danej jednostki samorządu terytorialnego przedmiot zamierzonego referendum, przy czym podanie do wiadomości w gminie następuje w sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie, a w powiecie i w województwie - poprzez ogłoszenie w prasie codziennej ogólnodostępnej w danej jednostce samorządu terytorialnego.
2. Informacja o zamierzonym referendum powinna zawierać pytanie lub pytania referendum albo warianty zaproponowane do wyboru, a jeżeli wniosek dotyczy referendum w sprawie samoopodatkowania - cel lub cele oraz zasady samoopodatkowania.
3. Informacja o zamierzonym referendum w sprawie odwołania organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego zawiera uzasadnienie odwołania.

Art. 14. 1. W terminie 60 dni od dnia powiadomienia przewodniczącego zarządu jednostki samorządu terytorialnego o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum jego inicjator zbiera podpisy mieszkańców uprawnionych do wybierania organu stanowiącego danej jednostki samorządu terytorialnego, którzy chcą poprzeć inicjatywę w tej sprawie.
2. Podpisy zbiera się na kartach, z których każda zawiera informacje o przedmiocie zamierzonego referendum oraz o tym, że poparcia nie można wycofać. Karta zawiera również:
1) nazwiska i imiona członków grupy oraz imię, nazwisko i miejsce zamieszkania pełnomocnika, jeżeli inicjatorem referendum jest grupa obywateli,
2) nazwę i adres siedziby statutowej struktury terenowej partii politycznej lub organizacji społecznej oraz imię, nazwisko i adres zamieszkania pełnomocnika, jeżeli inicjatorem referendum jest partia polityczna lub organizacja społeczna.
3. Podpisy popierające wniosek w sprawie przeprowadzenia referendum z inicjatywy mieszkańców można zbierać w miejscu, czasie i w sposób wykluczający stosowanie jakichkolwiek nacisków zmierzających do wymuszenia podpisów.
4. Mieszkaniec jednostki samorządu terytorialnego popierający wniosek o przeprowadzenie referendum podaje na karcie nazwisko, imię, adres zamieszkania i numer ewidencyjny PESEL. Dane te potwierdza własnoręcznym podpisem. Wycofanie udzielonego poparcia jest bezskuteczne.

takie są pierwsze kroki które należy podjąć.
Dla pełniejszego zrozumienia istoty referendum lokalnego zachęcam do przeczytania całej ustawy
eleczka
Rozgrzewam się
Rozgrzewam się
Posty: 23
Rejestracja: 18 sierpnia 2007, 23:20
Lokalizacja: jasło

Re: Referenfum Lokalne - odwołajmy burmistrz Jasła

Post autor: eleczka »

A ja myślę, że po sukcesie ze szkoła, powinniście poczekać na rozwój wypadów. Uważam, że ta sprawa da władzom do myślenia i będą bardziej liczyć się ze zdaniem mieszkańców.
sprawiedliwa
Debiutant
Debiutant
Posty: 1
Rejestracja: 25 listopada 2007, 22:51
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Referenfum Lokalne - odwołajmy burmistrz Jasła

Post autor: sprawiedliwa »

czy ktoś ma jakieś wiadomości na tema przewidywanego spotkania Rudej pani z mieszkańcami pod hasłem" Bliżej ludzi" w JDK w piątek o 17.00 ??? może być ciekawie
yorker
VIP
VIP
Posty: 1103
Rejestracja: 14 sierpnia 2006, 14:43
Lokalizacja: Jasło

Re: Referenfum Lokalne - odwołajmy burmistrz Jasła

Post autor: yorker »

widziałem plakaty z logiem "masz glos masz wybor"
moze byc ciekawie... pojawia se tylko pytanie, kto jest inicjatorem wykorzystania tego loga?
rzadzący czy opozycja?
Rzarek
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 9 grudnia 2007, 11:49
Lokalizacja: Jaslo

Re: Referenfum Lokalne - odwołajmy burmistrz Jasła

Post autor: Rzarek »

Chociaz jestem niepelnoletni :P to jestem za odwolaniem pani Kurowskiej z PiS'u.
Wg mnie ona robi sobie taka reklame w miejscowych mediach ze strach, caly czas
jaka to ona nie wspaniala madra i dobra dla miasta a tak naprawde nie widze ani jednej zmiany na lepsze...Sa tylko platne miejsca parkingowe w sumie zysk ale nie musi to byc wszedzie praktycznie, noi jeszcze ten fotoradar.... ;/ ^^
Awatar użytkownika
wesemir
Guru
Guru
Posty: 111
Rejestracja: 29 grudnia 2006, 17:34
Lokalizacja: Jasło / Krakow

Re: Referenfum Lokalne - odwołajmy burmistrz Jasła

Post autor: wesemir »

"Masz Głos Masz Wybór" to wpełni niezalezna akcja majaca na celu rozliczenie dotychczasowej wladzy .. To wy decydujecie czego chcecie sie dowiedziec.
Marsjann
Weteran
Weteran
Posty: 78
Rejestracja: 7 listopada 2006, 19:36
Lokalizacja: Zarzecze

Re: Referenfum Lokalne - odwołajmy burmistrz Jasła

Post autor: Marsjann »

Mam takie pytania. Czy np. te płatne strefy parkowania to jednoosobowa decyzja Pani Burmistrz, czy wykonanie Uchwały Rady Miasta? Czy zmiana Burmistrza coś zmieni? Czy w imię osobistych urazów co do koloru włosów można narażać budżet Miasta na kolejne wydatki zamiast wykorzystać inne, tańsze środki, które okazują się jednak skuteczne jak w przypadku wspomnianej wcześniej szkoły? Co na to podatnicy, którzy za to wszystko mają zapłacić? Czy w Polsce nie może być normalnie i nie można uszanować kadencji demokratycznego wyboru? Ile płacicie podatków? Najlepiej wydawać cudze pieniądze. Ja nie zamierzam finansować waszych fanaberii. Yorker, przy okazji zbierania podpisów zbierz może też kasę na opłacenie referendum. Wtedy zgodzę się z tą inicjatywą.

A i jeszcze jedno. Kto to jest Hary z Tybetu? To jakiś nowy Guru? Taki lokalny Dalaj Lama?
yorker
VIP
VIP
Posty: 1103
Rejestracja: 14 sierpnia 2006, 14:43
Lokalizacja: Jasło

Re: Referenfum Lokalne - odwołajmy burmistrz Jasła

Post autor: yorker »

W Polsce może i powinno być normalnie. Demokracja tworzy dla nas - wyborców mechanizmy powoływania na stanowisko Burmistrza, Radnych wszystkich szczebli - sa to wybory samorządowe. Naród (wyborcy) nie jest dla władzy, to władza jest dla narodu.

Jako wyborcy mamy prawo oczekiwać od władz rządów prawych i sprawiedliwych, normalnych i uczciwych! Jak jest obecnie w naszym mieście kazdy widzi.
Powyższe hasła zostały zdradzone na wszelkie możliwe sposoby.

Wyborcy maja prawo, a czasem i obowiązek protestować przeciwko złej władzy, mają prawo odwoływania złej władzy przed końcem kadencji - to prawo określa ustawa o referendum lokalnym.

Ja jako wyborca mam prawo wyrazić swoją dezaprobatę dla deptania sztandarów "prawa" "sprawiedliwości", "uczciwości", "rzetelności" i zamierzam to uczynić po jak najmniejszych kosztach (patrz ost. akapit pierwszego postu)
Marsjann
Weteran
Weteran
Posty: 78
Rejestracja: 7 listopada 2006, 19:36
Lokalizacja: Zarzecze

Re: Referenfum Lokalne - odwołajmy burmistrz Jasła

Post autor: Marsjann »

Wszystko ładnie, pięknie i zgodnie z ustawami stworzonymi dla obywatela. Piszesz jak rasowy PISuarczyk zaniepokojony działaniami Burmistrza szkodzącymi wizerunkowi Partii. Tylko, że Twoje poglądy polityczne są zupełnie inne i to co piszesz, to zwykła hipokryzja mająca na celu usprawiedliwienie jedynie słusznego swojego poglądu. Czcze słowa odnoszące się tylko do praw obywatela, które są słuszne ale wprowadzone dla możliwości działań w ekstremalnych przypadkach. Powiedz mi jakie to ekstremum widzisz w osobie Pani Burmistrz, że chcesz wydawać moje pieniądze w imię obrony demokracji? Dlaczego zakładasz minimalne koszty skoro i tak one muszą być poniesione?
Człowieku! Twój tekst, to typowy polityczny bełkot. Napisałeś w miarę długi tekst jako replikę na mój a ani jeden akapit nie dotyczył spraw, które poruszyłem w swoim poście. Jakbym słuchał posła Kalisza. O przepraszam. Napisałeś, że koszty będą i w domyśle, że nie będziesz zbierał kasy od niezadowolonych, bo Ci się należy.
No i powiedz mi w końcu kto to jest ten gość z Tybetu? To Twój kandydat na burmistrza? Jedyny Prawy, Sprawiedliwy i Nieomylny w Jaśle?
yorker
VIP
VIP
Posty: 1103
Rejestracja: 14 sierpnia 2006, 14:43
Lokalizacja: Jasło

Re: Referenfum Lokalne - odwołajmy burmistrz Jasła

Post autor: yorker »

Zadziwiająca interpretacja. Piszesz tak jakbyś był najęty przez Panią Burmistrz do obrony jej wizerunku...

Nie trzeba być PiSmanem żeby posiłkować się przepisami prawa.
Ja nie ma zamiaru przekonywać na siłę. Polska to wolny kraj, każdy może wyrażać swoje poglądy.
Ja uważam, Ze Pani Burmistrz Kurowska to „samo zło”. Dlaczego? Moją opinię o jej rządach czerpie z jej poczynań (np. wycofanie się z inwestycji, parkingi, ustawianie konkursów)
Jeśli uważasz, ze Pani Kurowska to „samo dobro” to odpowiedz proszę:
Co Pani Burmistrz zrobiła dobrego dla Jasła?
Dała chociaż jakąś kasę na Czarnych? Napisz co zrobiła dobrego, to może zmienię zdanie, może wszyscy zmienimy, i damy sobie spokój z wydawaniem NASZYCH pieniędzy na referendum

P.S.
Gość z Tybetu to jeden z mieszkańców Jasła, niestety nie znam go
Awatar użytkownika
fred
Weteran
Weteran
Posty: 71
Rejestracja: 1 października 2006, 12:34
Lokalizacja: Jasło

Re: Referenfum Lokalne - odwołajmy burmistrz Jasła

Post autor: fred »

Marsjann, tak jak ty możesz wyrażać swoje poglady, że Pani Burmistrz jest świeta i prawa, tak samo Yorker może wyrażać swoje. Do tego właśnie służy forum.
Awatar użytkownika
karson1910
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 215
Rejestracja: 5 lipca 2006, 14:50
Lokalizacja: Jasełko

Re: Referenfum Lokalne - odwołajmy burmistrz Jasła

Post autor: karson1910 »

Zacytuję krótki fragment wywiadu z P.Kurowską podsumowujący rok rządów ,jaki ukazał się w "Nowym Podkarpaciu" Nr 49 z dnia 29.11.2007r.
Pytanie brzmiało:"Jakie są plany na przyszłość?Jakie projekty wymagają realizacji?"
Odpowiedż:"...Bardzo ważne przedsięwzięcie to budowa nowych obiektów sportowych.W tej chwili jest na ukończeniu projekt hali widowiskowo-sportowej,krytego lodowiska,kortów tenisowych.Na to chcemy pozyskać środki z zewnątrz.Musimy również przemyśleć budowę nowego stadionu, bo ten przy ulicy Śniadeckich nie spełnia już swojej roli.Kupiliśmy co prawda stadion na osiedlu Rafineryjnym,który na okres przejściowy znakomicie rozwiązuje nam pewne problemy,ale nie do końca."
ODPOWIEDZ