Komunikacja miejska w Jaśle

Wydarzenia i komentarze z Jasła
mik92
Guru
Guru
Posty: 111
Rejestracja: 12 grudnia 2006, 19:23
Lokalizacja: Kraków/Jasło

Komunikacja miejska w Jaśle

Post autor: mik92 »

Witam,
do założenia tego tematu skłoniła mnie obecna sytuacja w ZMKS jak wiemy jest ona trudna, nowości (jak tablice elektroniczne) nie działają, fukjonuje dość przestażały wprowadzony kilka lat temu sposób sprzedaży biletów, a przedewszystkim brak mądrego rozkładu jazdy. I tu do Was pytanie co powinno się zmienić. Czy wybór nowego dyrektora ZMKS p. Tomasza Sarnowskiego coś zmieni?
JUVEFAN
Mistrz
Mistrz
Posty: 98
Rejestracja: 19 września 2006, 20:04
Lokalizacja: Jasło

Re: Komunikacja miejska w Jaśle

Post autor: JUVEFAN »

Troche inne spojrzenie na ZMKS na

http://adrianbiernacki.pl/

artykuł: Czarny PR w stosunku do ZMKS. O co tutaj chodzi?
Horn5
Doświadczony
Doświadczony
Posty: 65
Rejestracja: 7 listopada 2010, 14:00

Re: Komunikacja miejska w Jaśle

Post autor: Horn5 »

Dzisiaj widziałem jak jakaś ekipa z Rzeszowa robiła coś koło tablic elektroniczny na przystankach ZMKS-u w Jaśle,wiecie cos może w tej sprawie?
:)
Awatar użytkownika
LEximax
Guru
Guru
Posty: 131
Rejestracja: 17 stycznia 2008, 22:02

Re: Komunikacja miejska w Jaśle

Post autor: LEximax »

Ok, już chyba rozumie o co chodzi.

Zgodnie z artykułem (czyli tym co podaje UM):
http://www.jaslo4u.pl/trudna-sytuacja-w ... aslo-10211,
http://www.jaslo.pl/Aktualnosci/one_new ... tart:int=0 :

Miasto wydało na ZMKS:
- 1 668 830,00 zł - za ulgi itd.
- 2 018 665,00 zł - tyle straty miał zmks pomimo tej dopłaty;
Wychodzi więc:
- 3 687 495,00 zł

W artykule z bloga pana Biernackiego natomiast kwota 348 tysięcy jest chyba liczona tak:
- 2 018 665,00 zł - tyle strat miał zmks
+ 1 668 830,00 - tyle dostał z UM za ulgi
Wychodzi więc:
- 349 835, więc liczba podobna do tej która jest podana w artykule (348 tysięcy).

+++ to tylko moje przypuszczenia.
Parasol
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 303
Rejestracja: 2 lutego 2007, 19:51
Lokalizacja: Jasło

Re: Komunikacja miejska w Jaśle

Post autor: Parasol »

JUVEFAN pisze:Troche inne spojrzenie na ZMKS na

http://adrianbiernacki.pl/

artykuł: Czarny PR w stosunku do ZMKS. O co tutaj chodzi?
Oczywiście, że adrianbiernacki.pl ma rację. Każdy przecież widzi, że w ZMKS działo się coraz lepiej: coraz więcej ludzi podróżujących autobusami, kierowcy coraz uprzejmiejsi, zwiększająca się liczba połączeń.
Zawistna konkurencja, która ledwie zipie, wszelkimi możliwymi sposobami szkaluje nasz ZMKS - znalazła nawet dojścia do władz miejskich.
We wszystkich (chyba) miastach jest problem rentowności komunikacji miejskiej tylko w Jaśle było OK.
Brawa za samopoczucie dla adrianbiernacki.pl :hurra:
JUVEFAN
Mistrz
Mistrz
Posty: 98
Rejestracja: 19 września 2006, 20:04
Lokalizacja: Jasło

Re: Komunikacja miejska w Jaśle

Post autor: JUVEFAN »

W bardzo prostym rachunku.

Pan Kachlik zaprowadził sobie kreatywną księgowość i rzucił hasło 3mln zadłużenia w 2010 roku co jest żenujące, bowiem w 2010 roku strata ta wyniosła 300tys. W latach poprzednich tj. 2008 i 2009 były to sumy symboliczne. Pan burmistrz wliczył sobie, jednak w ten rachunek całe zadłużenie, które jest na poziomie 1.8mln i było generowane przez wiele lat (również za poprzednich rządów Czerneckiego). Liczba 1.8mln to ogólne zadłużenie ZMKS. Do tego wliczył sobie nasz rachmistrz:) coroczną dotację z budżetu miasta w wysokości ok. 1.2mln zł.

To, że miasto dba o komunikację jest raczej dość rozsądnym rozwiązaniem i nie ma się nad tym co rozwodzić. Kwota dotacji również nie jest zbyt wygórowana (znam 20-25 tys. miasteczka, które na ten cel przeznaczają prawie dwa razy tyle), ale jeśli gnoić ZMKS na całego to właśnie tą kwotę czyli ok. 1.2 mln zł doliczono do "strat" ZMKS. Noj otrzymaliśmy po zsumowaniu magiczne 3mln. Jest więc czym straszyć mieszkańców.

Oczywiście Jaślanie mogą uznać, że to zbędny wydatek. W innych miastach mocno inwestuje się w komunikację miejską, ale galicyjska krew zawsze jest wyjątkowa, więc proponuję dalej degradować instytucję, która po solidnej modernizacji zapowiadała się całkiem nieźle. Degradować tylko dlatego, że tak mówi Pan Kachlik:)

Prywatyzujmy wszystko. Pektowin dostał po łbie, kolej na Gamrat, sprywatyzujmy komunikację miejską, a później może lasy z pomocą obecnej ekipy rządzącej:) Go on !!!
Parasol pisze: Każdy przecież widzi, że w ZMKS działo się coraz lepiej: coraz więcej ludzi podróżujących autobusami, kierowcy coraz uprzejmiejsi, zwiększająca się liczba połączeń.
Lubię sarkazm, ale używany z głową. Może to się komuś podobać lub nie, jednak komunikacja miejska jest potrzebna dla wielu osób.

Wydatki na ten cel nie są obecnie aż tak duże, by wylewać dziecko z kąpieli.

Można dyskutować nad restrukturyzacją i w tym momencie będziemy zalewać się przykładami gdzie taka zmiana okazywała się korzystna, a gdzie była kompletną klapą. Jednak mojego zaufania nie budzi ktoś, kto
po pierwsze - od początku kadencji gra czarnym PR-em w stosunku do ZMKS
po drugie - podaje naciągane dane finansowe na temat firmy
po trzecie - podnosi stawki radnych o 40% i bezczelnie szuka oszczędności w innych dziedzinach zamiast zaczynać od siebie

Te kwestie podane u góry budzą moje zaniepokojenie. Oczywiście ktoś może podejść do tego bezrefleksyjnie i uznać to za działanie w dobrej wierze. Jego wola.

Moje zaniepokojenie budzi też inny fakt.
[...]

W Artykule powyżej czytamy: Następne dramatyczne informacje dochodzą z urzędu miasta w sprawie ZMKS-u, który zamknął ubiegły rok ze stratą trzech milionów złotych.

Abstrahuje od tego, że w artykule ze względu na rzetelność nie powinno używać się zwrotów nacechowanych emocjonalnie typu "dramatyczne", ale jak widać posłużyło to pewnemu celowi. Pisząć zdanie: "zamknął ubiegły rok ze stratą 3mln złotych" wprowadza się czytelnika w błąd. Odbyłem kilka rozmów, w których ludzie byli pełni świadomi faktu, że co rok ZMKS zamyka się na bilansie 3mln zł!!! Ta suma jest powtarzana niczym mantra w każdym wywiadzie. Czy taka nagonka nie budzi Państwa obaw? Nie wiem, nie znam się i pewnie jestem za młody.
Parasol pisze: Brawa za samopoczucie dla adrianbiernacki.pl :hurra:
Moje samopoczucie jest bardzo dobre bo:
a) korzystam z własnego środka transportu
b) jestem związany z Jasłem bardziej sercem niż ciałem

Pozdrawiam
piotrs
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 342
Rejestracja: 24 stycznia 2011, 18:29

Re: Komunikacja miejska w Jaśle

Post autor: piotrs »

Na adrianbiernacki.pl pisze : "obowiązkiem miasta Jasła zapewnienie transportu publicznego" tak to jest prawda tylko,że ten obowiązek dotyczy GRANIC MIASTA JASŁA i to jest ta subtelna różnica.Pan jesteś subiektywny panie Adrianie z dwóch powodów : 1.pańska uwielbiana partia PIS przerżnęła wszystkie możliwe wybory [łącznie z naszą małą ojczyzną] i nie możesz się z tym pogodzić,a moze przede wszystkim jesteś zawiedziony brakiem zaproponowania przez władzę odpowiedniego dla pana stanowiska? jako wielkiego eksperta w każdej dziedzinie co widać na forach. :szok: 2.Jesteś pan mieszkańcem wsi Brzyska tam płacisz podatki, a chcesz decydować o finansach naszego miasta pytam jakim prawem? Miasto czyli my mieszkańcy Jasła ma dopłacać do ZMKS tylko po to by wozić 4 litery mieszkańcom ościennych wiosek przecież to jest chore.Wójtowie ościennych gmin mają w nosie swoich mieszkańców bo mimo kilkakrotnych próśb ZMKS nie dołożyli ani grosza,to my mamy się Wami przejmować ? :zalamany: Przestań już mędrkować w każdym temacie.
kaPsel
Weteran
Weteran
Posty: 77
Rejestracja: 1 listopada 2008, 19:26
Lokalizacja: Jasło

Re: Komunikacja miejska w Jaśle

Post autor: kaPsel »

piotrs pisze:Na adrianbiernacki.pl pisze : "obowiązkiem miasta Jasła zapewnienie transportu publicznego" tak to jest prawda tylko,że ten obowiązek dotyczy GRANIC MIASTA JASŁA i to jest ta subtelna różnica.
tylko że jakby nie te "ościenne" wioski to MKS dawno by upadł. Zobacz ile osób jeździ kursami typowo miejskimi? autobusy po mieście jadą prawie puste, za to do tych które jadą gdzieś poza miasto często ciężko jest wejść wogóle, więc likwidacja kursów pozamiejskich znacznie by uszczupliła przychody . Jasło to nie metropolia gdzie mieszka 200 tys osób i po mieście trzeba się poruszać komunikację publiczną, lecz małym miastem, które można w kilka minut przejść pieszo.
Awatar użytkownika
add
Guru
Guru
Posty: 111
Rejestracja: 26 lutego 2008, 17:54
Lokalizacja: Jasło

Re: Komunikacja miejska w Jaśle

Post autor: add »

Popatrzmy lepiej ile jest tych miejskich kursów... gdyby autobusy kursowały po mieście tak jak w innych miastach - Krosno, Mielec, Sanok - a nie jeździły głownie po wsiach to o wiele więcej ludzi by jeździło.

Po co zamontowano z dotacji tablice świetlne to też dla mnie zagadka... Chyba tylko po to żeby ktoś w niedziele o 16 mógł się dowiedzieć że jakikolwiek najbliższy autobus jest w poniedziałek o 5 czy 6 rano.

Była okazja zmienić coś, zmienić całkowicie rozkład to dokonano tylko lekkiej korekty. Każdy jęczy jak źle z tym ZMKS a tak naprawdę to nikt nie stara się nic zmienić od podstaw. W Krośnie kilka lat temu dokonano głębokiej modernizacji, zmieniono od podstaw rozkład, zwiększono częstotliwość autobusów i efekty są... Szlak mnie trafia jak w kółko podkreśla się że kupiono te nowe autobusy. Ok kupiono i chwała za to tym którzy to zrobili tylko trzeba zrozumieć że nawet najpiękniejszym autobusem nie pojedzie nikt, jeżeli nie dostosowano rozkładu do potrzeb pasażerów. Tak samo z biletami. Pobliski mielec rezygnuje całkiem ze sprzedaży papierowych biletów w kioskach... a u nas nie ma nawet i tego. Inne miasta idą w kierunku elektronicznych kart pasażerów (Rzeszów, Krosno, Mielec, Dębica, Sanok chyba też) a my dalej sto lat za murzynami. U nas sprzedaje się bilety u kierowcy, co powoduje opóźnienia... bo o ile szybciej by było jak każdy mógłby kupić bilet w kiosku i skasować go... Zresztą dawniej tak było w Jaśle...

I nie interesuje mnie w tej chwili zadłużenie ZMKS bo tak naprawdę każdy z nas zasypywany jest z każdej strony różnymi informacjami. Tylko jeżeli UM podaje że zadłużenie wynosi ponad 3 miliony niech to udowodni jakimś dokumentem. Jeżeli PIS uważa że jest mniejsze - ponad 300 tysięcy niech też to udowodni jakoś. Na razie wszyscy robią nam wodę z mózgu a zero jest konkretów.

Więc mam prośbę do pana Adriana... skoro pisze Pan tyle że zadłużenie wg UM jest zawyżone niech Pan udowodni swoje racje. Nie neguje niczego tylko nie lubię pustego gadania bo ono nic nie daje.

I mam prośbę. Niech Pan zbada sprawę dlaczego w ramach wspomnianego wyżej projektu modernizacji ZMKS nie zmieniono systemu sprzedaży biletów. Skoro jest Pan watchdogiem regionu jasielskiego niech Pan zbada tą sprawę. Dlaczego nie zainwestowano w przyszłość tylko pozostawiono średniowiecze. Wtedy uwierzę w 100% w Pana obiektywizm.

A dla zainteresowanych kilka linków do artykułów na temat modernizacji komunikacji miejskiej w kilku innych miastach Podkarpacia na poparcie moich słów:

Mielec - http://www.korso.pl/publicystyka/nasze- ... owy-5.html

Krosno - http://www.krosno24.pl/informacje.php3?id=4549

Dębica - http://www.miasto.debica.pl/aktualnosci.php?nr=7767

Wszędzie jest mowa o elektronicznych biletach..

Zostawiam temat do rozważenia każdemu i mam nadzieje że pan Adrian dowie się czemu nie zmieniono tego co już od 20 lat jest przestarzałe...

Pozdrawiam
piotrs
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 342
Rejestracja: 24 stycznia 2011, 18:29

Re: Komunikacja miejska w Jaśle

Post autor: piotrs »

kaPsel pisze:
piotrs pisze:Na adrianbiernacki.pl pisze : "obowiązkiem miasta Jasła zapewnienie transportu publicznego" tak to jest prawda tylko,że ten obowiązek dotyczy GRANIC MIASTA JASŁA i to jest ta subtelna różnica.
tylko że jakby nie te "ościenne" wioski to MKS dawno by upadł. Zobacz ile osób jeździ kursami typowo miejskimi? autobusy po mieście jadą prawie puste, za to do tych które jadą gdzieś poza miasto często ciężko jest wejść wogóle, więc likwidacja kursów pozamiejskich znacznie by uszczupliła przychody . Jasło to nie metropolia gdzie mieszka 200 tys osób i po mieście trzeba się poruszać komunikację publiczną, lecz małym miastem, które można w kilka minut przejść pieszo.
Każdy kurs ZMKS jest nierentowny tylko,że Miasto Jasło dopłaca do swoich mieszkańców a reszta gmin NIE i dlatego jest deficyt.Nie jeżdząc na wioski nie zrobi ZMKS długu ot i cała prawda.
Horn5
Doświadczony
Doświadczony
Posty: 65
Rejestracja: 7 listopada 2010, 14:00

Re: Komunikacja miejska w Jaśle

Post autor: Horn5 »

Jasielskie media ,portale powinny na poważnie zająć sie tą sprawą,dowiedzieć sie jakie inwestycje planuje Zmks,i jaka jest naprawde jego sytuacja!!!!Przeciez jest ogromne zainteresowanie mieszkańców w tej sprawie!.:)
JUVEFAN
Mistrz
Mistrz
Posty: 98
Rejestracja: 19 września 2006, 20:04
Lokalizacja: Jasło

Re: Komunikacja miejska w Jaśle

Post autor: JUVEFAN »

@add Zgadzam się z tym co piszesz.

Poczyniono pewne kroki tj. modernizacja taboru. Teraz wystarczy dokonać racjonalnych zmian w kwestii rozkładów, a także takich szczegółów jak bilety elektroniczne itp. Co do dokumentów to wkrótce zostaną one przedstawione opinii publicznej. Wyliczenia obecnych władz zostały tak sporządzone jak to opisałem w moim poprzednim poście. Mam świadomość, że jest to słowo przeciwko słowu, ale w najbliższym czasie kłamstwa i naciąganie danych przez burmistrza Kachlika zostaną zdementowane.
Żeby był jasność sytuacja w ZMKS jest taka:
Zadłużenie ogólne, które narastało przez lata wynosi ok. 1.8mln
Strata w roku 2008 ok. 2 tys. zł
Strata w roku 2009 ok. 20 tys. zł
Strata w roku 2010 ok. 300tys. zł
Coroczna dotacja z budżetu miasta to suma ok. 1.2mln (tak jak już wcześniej pisałem wcale nie wygórowana, znam mniejsze miasteczka, które płacą dwa razy tyle)

Likwidacja zakładu nie jest żadnym rozwiązaniem.

@piotrs Na zaczepki personalne nie odpowiadam.
Piszesz, że miasto nie powinno dopłacać do przewozu mieszkańców ościennych gmin. Jest to trochę wąskie myślenie, ponieważ kursy pozamiejskie generują dużo większe przychody, aniżeli jazda w samym mieście, bo nie oszukujmy się Jasło nie jest metropolią, która może zamknąć się na komunikację wewnątrz i jest to truizm, którego nie ma co nawet rozwijać. Druga kwestia ...mieszkańcy wiosek przywożą do Jasła kapitał, większość wyjazdów to wizyta w Jaśle "na zakupy", "do baru" itd. Zapewniam Cię, że osobiście zostawiam w Jaśle duuuużo więcej pieniędzy niż płacę podatków do gminy, w której mieszkam. Nie jeżdzę autobusami już od dłuższego czasu, ale uwierz mi, że wielu młodych ludzi, a także starszych nie miałoby wówczas okazji zostawić swoich dudków w Jaśle, albo przynajmniej nie tak często jak to robią dotychczas.
piotrs
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 342
Rejestracja: 24 stycznia 2011, 18:29

Re: Komunikacja miejska w Jaśle

Post autor: piotrs »

Panie Adrianie ,wszedłem sobie na pański blog i czytam,że jedziesz pan na KOMUNĘ równo,a gdyby nie komuna zpieprzałbyś pan z tausiem u hrabiego lub plebana na hektarach.A tak skończyłeś studia czyli wykształcenie wyższe,a głupiutki jesteś a albo cwana i wredna bestia.Po studiach (magisterskich nie jakiś licencjat) czytanie ze ZROZUMIENIEM nie powinno panu sprawiać kłopotu.Jest jednak inaczej.Odpowiadasz na to co dla Ciebie wygodne ,a resztę beszczelnie pomijasz.A odnośnie dutków które np.Twoi ziomkowie zostawiają w Jaśle to powiedz gdzie oni zarabiają te "dutki"? W szkole,przychodni i UG Brzyska bo to są pewnie jedyni pracodawcy w Brzyskach.JESZCZE RAZ POWTARZAM KAŻDY KURS ZMKS TO JEST STRATA i tylko miasto Jasło dotuje swich mieszkańców.Nie mędrkuj i odwal się od Jasła,masz swoją wiochę i tam skieruj swoje ambicje.Nie Twoja kasa odwal się i nie mąć. :wsciekly:
JUVEFAN
Mistrz
Mistrz
Posty: 98
Rejestracja: 19 września 2006, 20:04
Lokalizacja: Jasło

Re: Komunikacja miejska w Jaśle

Post autor: JUVEFAN »

@piotrs tak jak wcześniej pisałem na zaczepki personalne nie odpowiadam, bo pewnie dostałbym garba, zniżając się do pewnych poziomów.

Co do reszty wypowiedzi to chyba nie ma nad czym dyskutować. Ogranicza się Pan do kategorycznych sądów, które może mają odniesienie w Pana indywidualnej rzeczywistości. Wiadomo, że mieszkańcy Brzysk to w większości bezrobotni wieśniacy, którym daleko do takiego mieszczaństwa jak Pan. Trochę pokory...

A co do mojego powiązania z Jasłem to po pierwsze pracuję w tym mieście i jestem w nim codziennie, po drugie jako najbliższe mojej miejscowości miasto chciałbym, żeby było godziwie zarządzane, po trzecie mam pewne osobiste plany co do tego miasta, po czwarte oprócz takich ataków i bluzgów jakie Pan prezentuje otrzymuje również głosy wsparcia od wielu jaślan, którzy są zadowoleni z tego co robię.

Kiedyś w najodleglejszych wsiach w Polsce mówiono na "nie-mieszkańców" "bij chama, bo to nie nos". Widzę u Pana podobieństwo takiej mentalności.
piotrs
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 342
Rejestracja: 24 stycznia 2011, 18:29

Re: Komunikacja miejska w Jaśle

Post autor: piotrs »

@ Panie JUVEFAN chcesz robić za alfę i omegę na tym forum,pouczać innych co dobre a co złe oraz wydawać nie swoje pieniądze .A i nikt Cię nie przekona " że białe jest białe ,a czarne jest czarne" jak Twojego politycznego idola.
ODPOWIEDZ