Problemy z kręgosłupem

Jak w tytule, nic dodać nic ująć :]
bejs91
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 22 października 2012, 18:24

Problemy z kręgosłupem

Post autor: bejs91 »

Witam serdecznie, to mój pierwszy post na forum, toteż chciałem się przywitać. Nie wiem czy założyłem temat w odpowiednim miejscu, jeśli nie to proszę o jego przeniesienie :)

Otóż problem dotyczy mojej mamy a dokładniej jej problemów z kręgosłupem. Mama ma 47 lat, ciężko pracowała za granicą, praca bardzo obciążała jej plecy. Była już u wielu lekarzy, pomocny okazał się dr Iwaniec, który leczył moją mamę seriami zastrzyków (około 40!), nie przyniosły one jednak oczekiwanych efektów. Zastosował więc 'blokady' (4) które przyniosły jakiś skutek, chwilę było lepiej jednak po jakimś czasie (ok. 3 miesiące) potężny ból powrócił. Nie pomagają żadne maści, tabletki ani plastry. Szukam więc tutaj ludzi, którzy znają kompetentnych specjalistów będących w stanie pomóc. Proszę o poważne odpowiedzi, gdyż bardzo chciałbym ulżyć mojej mamie. Może ktoś wie coś o ludziach, niekoniecznie z Jasła, którzy znają się na rzeczy. Wierzę, że są tutaj tacy użytkownicy, proszę ich o odezwę. Z góry dziękuję za każdą sensowną odpowiedź. Pozdrawiam, bejs91
Awatar użytkownika
demon666
Guru
Guru
Posty: 120
Rejestracja: 14 sierpnia 2010, 12:07

Re: Problemy z kręgosłupem

Post autor: demon666 »

Ja kiedyś korzystałem u Opieli z Gorlic i bylem bardzo zadowolony.Koszt wizyty to 100 zl.Umawiasz się telefonicznie i myślę że warto spróbować chyba że już u niego była. A jeśli chcesz kontakt to wpisz w google "opiela gorlice" i będziesz miał wszystko napisane.Tylko termin może być u niego nie szybko.Ale próba nie strzelba.Zdrowia mamie życzę.
Lelum
Weteran
Weteran
Posty: 73
Rejestracja: 26 lipca 2010, 07:59

Re: Problemy z kręgosłupem

Post autor: Lelum »

Ja ze swojej strony polecam doktora Dembickiego z Tarnowa - to jest specjalista. Blokada to nie leczenie, tylko odwlekanie bólu w czasie.

Avicenna. Gabinet lekarski. Leczenie schorzeń kręgosłupa. Dembicki E.
14 699 13 13
33-100
Tarnów,
Lwowska 32b
bejs91
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 22 października 2012, 18:24

Re: Problemy z kręgosłupem

Post autor: bejs91 »

@demon666: nie, nie była. Wszyscy polecali dr Iwańca, okazał się pomocny ale na dłuższą metę te 'sposoby' nie działają. Mama serdecznie dziękuje za życzenia powrotu do zdrowia - nie spodziewała się że na forach są tak życzliwi ludzie.

@Lelum: dziś będę dzwonił do obydwu wymienionych specjalistów, czekałem na więcej odpowiedzi a skoro ich nie ma to skorzystam z tego co mam. Dziękuje wam serdecznie.
johny3050
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 241
Rejestracja: 19 czerwca 2009, 05:24

Re: Problemy z kręgosłupem

Post autor: johny3050 »

A może by tak pójść do jakiegoś fizjoterapeuty/terapeuty manualnego ?
Lelum
Weteran
Weteran
Posty: 73
Rejestracja: 26 lipca 2010, 07:59

Re: Problemy z kręgosłupem

Post autor: Lelum »

johny3050 pisze:A może by tak pójść do jakiegoś fizjoterapeuty/terapeuty manualnego ?
Fizjoterapeuta może pomóc jeśli schorzenie jest prawidłowo rozpoznane. Rehabilitacja/wizyta u terapeuty może zakończyć się tragicznie jeśli jest robiona "nieudolnie". Ja przed wizytami u dr. Dembickiego wybrałem się na masaże i było jeszcze gorzej - później się dowiedziałem, że w moim przypadku wszelkie rozgrzewanie kręgosłupa jest niewskazane.
wścieklica
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 397
Rejestracja: 12 marca 2010, 12:57

Re: Problemy z kręgosłupem

Post autor: wścieklica »

Z mojego własnego doświadczenia - jeśli jest to ból paraliżujący polecałbym intensywną terapię szpitalną. Polecam dr. Agatę Bończak z Sanoka. Podstawowa sprawa - diagnoza "na oko" niczego nie daje. Niech mama domaga się badania rezonansem lub przynajmniej tomografem. Dopiero wynik takiego badania jest podstawą do prawidłowej kuracji. Przyczyny bólu kręgosłupa bywają różne. Jednak bardzo niebezpieczne jest wypadnięcie lub zmiażdżenie dysku międzykręgowego, lub przepuklina wewnątrzrdzeniowa. Bardzo skuteczne jest również leczenie sanatoryjne i nauczenie się ergonomicznego sposobu życia i pracy - w sensie mocniejszego używania mięśni nóg a nie pleców i kręgosłupa. W moim przypadku w przeciągu jednego roku przebyłem dwa leczenia szpitalne i dwa 21 dniowe turnusy rehabilitacyjne. Poza tym 2 konsultacje chirurgiczne - operacji odmówiłem. W sumie od czasu gwałtownego ataku schorzenia, do momentu powrotu do niezłej sprawności upłynęło 3 lata.
Niestety - tego typu schorzenie wyklucza ciężką pracę fizyczną. A już absolutnie taką która w nadmierny sposób obciąża kręgosłup. Renty mama nie dostanie - chyba że ma tylko podstawowe wykształcenie. (takie widzimisię ZUS)
Doraźnie polecam pas ortopedyczny. Lekarz powinien takowy przepisać na receptę. Nie znam ceny bez refundacji ale jest to dość drogi zakup, rzędu kilkuset zł. Noszenie tego jest niewygodne, ogranicza swobodę ruchów, ale trochę pomaga. W sumie - absolutnie nie powinno się tego lekceważyć i podejmować leczenia "babcinymi" sposobami.
Jeśli ból kręgosłupa wynika z przyczyn które wymieniłem na początku postu - ABSOLUTNIE nie wolno brać masaży , a tzw" kręgarze" mogą tylko pogorszyć sprawę.
Awatar użytkownika
Jagoda Fioletowa
VIP
VIP
Posty: 635
Rejestracja: 10 lutego 2009, 13:06
Lokalizacja: RJS/RZE

Re: Problemy z kręgosłupem

Post autor: Jagoda Fioletowa »

Witam :) Jako, że jestem z wykształcenia fizjoterapeutą i masażystką, polecam (jak już zostało wspomniane) wizytę u lekarza rehabilitacji. Jak widać, dr Iwaniec leczył jedynie ból, czyli objaw, a nie przyczynę. Lekarz rehabilitacji powinien wykonać badanie manualne i zlecić badania dodatkowe w celu rozpoznania choroby. Przyczyny mogą być różne. Najczęściej ból jest pochodzenia nerwowego i/lub stawowego w obrębie kręgosłupa. Z czasem dołączają się również bóle mięśni, ponieważ są przeciążone i napięte. Po wizycie u specjalisty rozpoczyna się leczenie docelowe i tutaj są różne drogi. Rehabilitacja, w połączeniu z farmakoterapią lub w ostateczności zabieg operacyjny.
Jeśli chodzi o lekarzy, którzy się tym zajmują, polecam dr Anne Śliwowską. Przyjmuje ona w gabinecie na Baczyńskiego (w blokach) oraz w Kemedzie, o ile nic się nie zmieniło. Jeśli okaże się, że ból ma pochodzenie nerwowe, polecam dr Agnieszkę Słowik. Przyjmuje ona na W.Pola raz w miesiącu, ponieważ przyjeżdża z Krakowa. Myślę, że jest godna polecenia.
Życzę dużo zdrowia dla mamy i pozdrawiam.

Lelum pisze:Fizjoterapeuta może pomóc jeśli schorzenie jest prawidłowo rozpoznane. Rehabilitacja/wizyta u terapeuty może zakończyć się tragicznie jeśli jest robiona "nieudolnie". Ja przed wizytami u dr. Dembickiego wybrałem się na masaże i było jeszcze gorzej - później się dowiedziałem, że w moim przypadku wszelkie rozgrzewanie kręgosłupa jest niewskazane.
Nie wolno wybierać się samemu na masaże. Wiele osób tak robi, nie zdając sobie sprawy, że często mogą one zaszkodzić. Prawidłowo wykonany masaż ma duży wpływ na organizm. Niestety wiele osób nie uznaje go za poważny zabieg, a kojarzy im się on z tylko z relaksem. Drugą sprawą jest, że masażysta, ani fizjoterapeuta nie może wykonać żadnego zabiegu bez zlecenia lekarskiego! Owszem masażysta/fizjoterapeuta powinien umieć badać pacjenta i stosować to w praktyce, ale tylko dla własnej wiedzy, aby dokładniej rozeznać się w stanie chorobowym. Jeśli któryś masażysta/fizjoterapeuta zgodzi się przyjąć Was na leczenie, jeśli wcześniej nie konsultowaliście się u lekarza, to lepiej uciekajcie od niego jak najdalej.
Loko
Guru
Guru
Posty: 130
Rejestracja: 9 września 2006, 10:04
Lokalizacja: Jasło

Re: Problemy z kręgosłupem

Post autor: Loko »

Napiszę kilka zdań od siebie, ze względu na to, że niedawno dość dogłębnie przerabiałem ten temat.

Na początku pragnę ustrzec przed dwoma być może największymi zagrożeniami. Są to tzw. lekarze pierwszego kontaktu i ortopedzi. Ci pierwsi są niekompetentni, każdy z nich będzie mówił co innego, zaś Ci drudzy najchętniej nas pokroją i zakażą wszystkiego, w tym nawet siedzenia na [...]. Są niepoważni i żałośni. Wydają się nie być świadomi tego, że ludzie muszą jakoś żyć. Radzę omijać ich szerokim łukiem, a jeśli już to nie brać sobie wszystkiego do serca i w żadnym przypadku nie zgadzać się na operację. Nie muszę chyba przypominać, że operacja na kręgosłupie to poważna i ryzykowna sprawa. Pamiętajmy, że operacja to naprawdę ostateczność. Tyle o tych błaznach, a teraz przejdźmy do konkretów.

Należy zacząć od odpowiedniej diagnostyki. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie badania rezonansem magnetycznym. Będzie do tego potrzebne odpowiednie skierowanie. A więc najpierw należy odwiedzić lekarza rodzinnego, który wypisze nam skierowanie do neurologa, a ten dopiero może wypisać nam skierowanie na MRI. Na pierwszy rzut oka, nie wygląda to tak źle, ale wszyscy wiemy jak wygląda sprawa terminów w tym chorym państwie. Mało tego, należy zwrócić uwagę, że neurolodzy niechętnie wypisują takie skierowania. Najpierw zaaplikują nam tuzin serii lekarstw, które będą bezefektywne i zniszczą nam żołądek/wątrobę, a dopiero później może zlitują się i dadzą takie skierowanie. Dlatego jeśli mama ma możliwość to niech idzie prywatnie, chyba że ma znajomych lekarzy to nie będzie problemu ze skierowaniem. Badanie kosztuje dużo, ale czasem warto. Gdy będziemy mieć już ten cholerny świstek proponuję podzwonić po okolicznych szpitalach, aby umówić się na badanie. Ja obdzwoniłem niemal całe województwo podkarpackie i pół małopolskiego. Terminy są różne. Powiedzmy, że średnio ok. 2 miesięcy. Mi udało się to załatwić w ciągu tygodnia. Badanie jest zupełnie bezbolesne i nie ma się czego obawiać, chyba, że mama ma klaustrofobię. Z kolei wynik to kwestia kilku dni.

Po otrzymaniu diagnozy, proponuję udać się do odpowiedniego fachowca, czyli fizjoterapeuty/lekarza manualnego. Z własnego doświadczenia polecam lekarza sportowego B. Mazura z Rzeszowa, ewentualnie niżej wspomnianego dra K. Opielę z Gorlic. Jednak skłaniałbym się ku temu pierwszemu.

Na obecną chwilę proponuję mamie wstrzymać się od jakichkolwiek ćwiczeń zalecanych przez pseudo fachowców z internetu bądź NFZ-u. Należy pamiętać, że to co pomogło komuś, niekoniecznie pomoże nam, a wręcz przeciwnie. Każdy z nas jest bowiem inny. Poza tym nie mamy jeszcze odpowiedniej diagnozy. Dlatego unikać ćwiczeń, większego wysiłku, podnoszenia ciężkich rzeczy, dłuższego przebywania w jednej pozycji, tj. stania czy siedzenia, a także masaży, które również mogą zaszkodzić. Tak jak wcześniej wspomniałem tabletki/blokady mają efekt krótkofalowy, nie pozostając obojętne dla naszego organizmu. Pamiętajmy, że należy zlikwidować przyczynę bólu. Należy spać/leżeć/przebywać w takiej pozycji, która nie powoduje/nie nasila bólu oraz pamiętać o ergonomicznym siedzeniu.

Reasumując diagnoza, wyeliminowanie przyczyny, terapia manualna i wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych są zazwyczaj skutecznym i bezinwazyjnym sposobem. Brak ustalenia przyczyny i wykonanie operacji spowoduje (z całą pewnością) nawrót dolegliwości. To tylko kwestia czasu.

Mam nadzieję, że pomogłem.
Życzę zdrowia dla mamy.
bejs91
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 22 października 2012, 18:24

Re: Problemy z kręgosłupem

Post autor: bejs91 »

Jesteście fenomenalni. Mama nie może się nadziwić, że jest tutaj tylu życzliwych ludzi chętnych pomóc. Dziękujemy wam serdecznie za wyczerpujące odpowiedzi, jutro wsiadamy w auto i jedziemy załatwić rezonans/tomografię. Myślę że dobrze od tego zacząć.

Btw. mama nie była u żadnych kręglarzy tudzież masażystów. Jedynymi masażami były te moje, jednak to nic specjalistycznego, po prostu wcierałem maść przeciwbólową/rozgrzewającą. Widzę że to może nie był najlepszy pomysł, jednak mama twierdzi że przynosiło dużą ulgę (autosugestia?).

Czytaliśmy dokładnie wszystkie odpowiedzi i powiem Wam że dodaliście mamie dużo otuchy i nadziei że może być lepiej, uwierzcie że te bóle są dla niej nie do zniesienia - pracuje i jest jej bardzo ciężko. Dobrzy z Was ludzie, pozdrawiamy Was gorąco, bejs91.
wścieklica
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 397
Rejestracja: 12 marca 2010, 12:57

Re: Problemy z kręgosłupem

Post autor: wścieklica »

Najpierw podzwoń gdzie jest najkrótszy termin oczekiwania na rezonans. Ze skierowaniem trzeba czekać - różnie... Za żywą gotówkę (z własnego doświadczenia) najszybciej czeka się w Sanoku. 2-3 dni.
Wyżej ktoś wspomniał żeby nie łapać się ortopedy. BARDZO SŁUSZNA UWAGA!
No i że mama nadal pracuje - najgorsza rzecz którą może w tej chwili robić.
I jeszcze z własnego doświadczenia -
po pierwszym ataku bólu, (straszny ból przy stawianiu kroków, schodzeniu ze schodów, minimalnym pochylaniu, zwykłe codzienne ruchy) myślałem ze chyba już trudno o większy ból. Drugi atak dopadł mnie przy złym pochyleniu się po PUSTY pojemnik. Tydzień spania na łokciach i kolanach, jedzenie w takiej pozycji czołganie się po podłodze, bolały nawet paznokcie i włosy. Szpital (nie w Jaśle - nie zostałem przyjęty rzekomo z braku miejsc), tydzień zastrzyków, kroplówek, tabletek, okładów, WSPANIAŁA OPIEKA pielęgniarek i lekarzy. Ale potem dało się poruszać o własnych siłach. Z bólem, bo z bólem - ale samodzielnie. Dla porównania - rodzenie kamieni nerkowych to pikuś w porównaniu z bólem kręgosłupa. Miejcie to na uwadze z mamą.
Awatar użytkownika
COCONUT
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 246
Rejestracja: 20 kwietnia 2010, 09:10

Re: Problemy z kręgosłupem

Post autor: COCONUT »

Ten lekarz z Gorlic jest chyab anjlepszy moja mama miala co innego bo rwe kulszowa ale ledwo juz chodzila i tak bolało, tez wszedzie jezdzilismy i potem sie dowiedzielismy o tym lekarzu od tego czasu spokoj z chorboa tfu tffu oczywiscie ale naprawde warto go polecic
bejs91
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 22 października 2012, 18:24

Re: Problemy z kręgosłupem

Post autor: bejs91 »

Wczoraj zawiozłem mamę na prześwietlenie. Wyniki na jutro. Czekamy, napiszę jak wyszły :)
jjaa18+
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 326
Rejestracja: 22 października 2011, 15:32

Re: Problemy z kręgosłupem

Post autor: jjaa18+ »

moj maz mial operacje na przepukline kregoslupa w rzeszowie przez caly czas prowadzil go doktor wojciech marc jest wspanialym specjalista neurochirurgiem polecam do niegi udac sie z wynikami badan trzeba szukac na necie gdzie przyjmuje bo w przychodni w ktorej byl w rzeszowie juz niestwty nie przyjmuje..zdrowia zycze mamie
bejs91
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 22 października 2012, 18:24

Re: Problemy z kręgosłupem

Post autor: bejs91 »

Witam. Przyszły wyniki - jestem przerażony.

'Mierne spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej, z wyraźnym klinowatym zniekształceniem trzonu kręgu L4 i zmniejszeniem jego wysokości od strony lewej, wraz z przerwaniem ciągłości tej części płytek granicznych - obraz jak po przebytym złamaniu (konieczna dalsza diagnostyka TK).

Szczelinowate zwężenie przestrzeni międzykręgowej L4/5 z odczynem sklerotycznym płytek granicznych przyległych trzonów - dyskopatia pourazowa.

Drobna brzeżna osteofitoza od strony światła obniżonych krążków L1/2/3/4, ze sklerotyzacją płytek granicznych przyległych trzonów - dyskopatia wielopoziomowa.'

Co prawda nie jestem specjalistą ale brzmi tragicznie. Wizyta u lekarza w poniedziałek.
ODPOWIEDZ