STUDIA

Forum o Jasielskich szkołach
magda23
Rozgrzewam się
Rozgrzewam się
Posty: 22
Rejestracja: 17 grudnia 2011, 11:36

STUDIA

Post autor: magda23 »

Drodzy absolwenci szkół średnich. Już wkrótce czas podjąć decyzję jakie studia rozpocząć..
Może podzielicie się swoimi wyborami ?? Ja totalnie nie wiem co wybrać, może coś mnie natchnie czytając wasze pomysły :)
merry
Rozgrzewam się
Rozgrzewam się
Posty: 25
Rejestracja: 29 marca 2012, 18:05

Re: STUDIA

Post autor: merry »

może najpierw pomyśl co Cię interesuje co chciałabyś w przyszłości robić, moim zdaniem bezrobocie u osób po studiach wynika właśnie z takiego podejścia jakie obecnie prezentujesz chcesz iść na studia nie dlatego że coś Cię interesuje czy chciałabyś poszerzyć swoją wiedze tylko dlatego aby mieć "papierek" bo wszyscy znajomi "coś" studiują, jeśli faktycznie taki jest stan rzeczy to może po prostu sobie odpuść.... pora dorosnąć i zastanawić się nad własnym życiem i co chce się w przyszłości robić - wtedy będziesz miała większą motywację na wybranym kierunku studiów i zmień podejście bo pamiętaj życie mamy tylko jedno
Awatar użytkownika
zielony87
VIP
VIP
Posty: 1395
Rejestracja: 27 lutego 2013, 22:08

Re: STUDIA

Post autor: zielony87 »

Jak wyżej... Masz do czegoś talent ? Jakieś umiejętności ? Radzisz sobie lepiej w jakiejś dziedzinie ? To ze względu na to wybierz kierunek...

Aczkolwiek studiowanie w Polsce doprawdy nie daje aż tak dużo. Naprawdę nie tylko same studia nie gwarantują pracy - ale nawet staranie się na studiach naprawdę nie zawsze polepsza sytuację...

Krosno - nie jest może całkowitą tragedią,ale ma naprawdę niskie progi punktowe,no i tylko 1 stopień - magistra się tam nie zrobi... Jasło czy inne Miasteczka - ani tyle poziom i wybór niższy niż Krosno - skoro z Krosna ci co wylecieli studiują w Jaśle,a do Krosna dostać się bardzo łatwo to... w ogóle nie chcę pisać dalej co o tym sądzę,bo by jeszcze ktoś nazwał to zniesławieniem czy coś.Wg mnie bardziej się liczą już Rzeszów albo Kraków. O Rzeszowie nic nie wiem,wydaje się że Politechnika Rzeszowska może mieć odrobinę niższy poziom na porównywalnych wydziałach,niż AGH ale ma wydział Lotniczy i tym raczej wymiata... Co do Krakowa: AP - pedagogika - dla dziewczyn chcących pracować z dziećmi,tudzież tych ludzi co odpadną z politechniki :P Takie AGH to dobra uczelnia politechniczna z porządną bazą lokalową,choć niestety jak widać na dzisiejszym przykładzie na Juwenalia wbić się tam próbuje różna chołota z nożami - bo do stadionu Wisły stanowczo za blisko - więc choć duża uczelnia,porządnie wyposażona itd i nie rozrzucona po mieście to może być różnie z bezpieczeństwem. UJ - też niczego sobie,ale gorzej z kampusem, wydziały rozrzucone po całym Krakówku,a studentów naprawdę sporo. No ale jest tam wszystko od medycyny po fizykę,od języków po politologię i socjologię. PK - bardzo wymagający wykładowcy i bardziej pokręceni,ogólnie niezbyt mili ludzie tym kierują no i te budynki ruina ogólnie - no ale Architektura i nie tylko jest, poziom też raczej dość wysoki, trudno mi porównywać czy AGH czy PK. UEK z zewnątrz wygląda nowocześnie,no i lokalna "atrakcja" Krakowa - Wieżowiec "Szkieletor" na ich terenie :P Ale trzeba by wybrać ekonomię. Rolnicza - taka sobie, podobno ciężko jej nie skończyć i to wg narzeczonej kolegi która tam studiowała - to raczej nic dobrego :P Podobno jest tam (do spółki z UJ) weterynaria... Co do szkół artystycznych jak ASP itd nic nie wiem,nawet gdzie konkretnie są. Natomiast KSW tudzież uniwersytet JP2 to poziom nie wyższy jak Krosno,a może nawet i niższy i szkoda na nie fatygi - Krosno bliżej...
Awatar użytkownika
CrazyVirus
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 301
Rejestracja: 22 czerwca 2009, 08:33

Re: STUDIA

Post autor: CrazyVirus »

Jeśli studia to najlepiej jakieś techniczne a nie humanistyczne. W dodatku trzeba mieć jakieś chęci i zdolności i mądrze wybrać kierunek na który jest zapotrzebowanie lub który przyniesie najprawdopodobniej zysk i satysfakcję. Teraz się narobiło studentów, którzy idą na jakieś niszowe kierunki tylko po to żeby mieć magistra. Dla mnie to żenada. Dzisiaj magistra może zrobić byle debil. Później dopiero jest rozpacz bo pracy nie ma i się zmarnowało kilka lat. Dzisiejszy świat kręci się wokół przedmiotów ścisłych. Ludzie którzy się kształcą na studiach w tych kierunkach na pewno na brak pracy narzekać nie będą. Jak nie dostaną jej w Polsce to za granicą. Chociaż nie ma co ukrywać, że w niektórych państwach papierkiem z polskim wykształceniem można sobie tyłek podetrzeć.
magda23
Rozgrzewam się
Rozgrzewam się
Posty: 22
Rejestracja: 17 grudnia 2011, 11:36

Re: STUDIA

Post autor: magda23 »

Ja w zasadzie chciałabym podjąć jakieś studia w kierunku fotografii lub matematyki. Są to dwie dziedziny, które mnie interesują. Mógłby ktoś może doradzić jakieś uczelnie ?? :)
Awatar użytkownika
zielony87
VIP
VIP
Posty: 1395
Rejestracja: 27 lutego 2013, 22:08

Re: STUDIA

Post autor: zielony87 »

UJ lub AGH = Matematyka na dobrym poziomie (UJ: Wydział matematyki i informatyki: http://www.matinf.uj.edu.pl/studia/studia-licencjackie , AGH: http://www.wms.agh.edu.pl/index.php?m=2&p=2 ) z mam nadzieję w miarę znośnymi ludźmi.Różnica tkwi w tym,że na AGH licencjat jest bez specjalizacji,więc jak nie wiesz co dokładnie chcesz zrobić z tą matematyką - to jest to bardziej dla ciebie,a gdy wiesz dokładnie po co ci ona - może to być zawadą,wtedy może UJ ? Nie studiowałem na obu uczelniach naraz i to matematyki więc nie wiem gdzie jest lepiej prowadzona. Trudno będzie się jednak dostać zapewne już teraz to piszę...

Nie polecam: PK - gdyż ma ten wydział łączony z fizyką informatyką i nanotechnologią naraz,nie dość że wykładowców stamtąd i ludzi "nie polubiłem od 1 wejrzenia" to jest to fatalny dobór - mydło i powidło,taka totalna zbieranina ludzi którzy chyba sami nie wiedzą czemu tworzą 1 wydział. Może i PK ma lepszą prasę w rankingach (za gnojenie studentów ot co - im zostają statystycznie częściej orły bo więcej wyleci w międzyczasie),ale np. takie AGH ma te przedmioty lepiej rozłożone,na Fizykę jest oddzielny wydział (na którym notabene jest ta nanotechnologia),na Matematykę - oddzielny, Na informatykę - oddzielny (choć w sumie jest ona na większej liczbie wydziałów różnie kamuflowana ;) ). Tak więc matematyka na dobrym poziomie = wybór między AGH a UJ.Jak chcesz jej uczyć może jeszcze Uniwersytet Pedagogiczny...

Fotografia ? Nie mam pojęcia,może ASP ? Szczerze mówiąc,z 1 strony łatwiej dojść do tego jak zarabiać jako fotograf,z drugiej strony - nie mam pojęcia gdzie uczą profesjonalnego fotografowania...
CrazyVirus pisze:Jeśli studia to najlepiej jakieś techniczne a nie humanistyczne.[...] Dzisiejszy świat kręci się wokół przedmiotów ścisłych. Ludzie którzy się kształcą na studiach w tych kierunkach na pewno na brak pracy narzekać nie będą.
G... prawda,po studiach technicznych jak na razie zarabiam minimalną,i tylko 1 kolega z kilkoma latami doświadczenia wiem że ma ponad 3,5k zł brutto. Kwestia szczęścia przy szukaniu pracy albo tak jak napisałeś wyjazdu w przyszłości, no nie oszukujmy się - Polska to obecnie jedna wielka montownia z białymi murzynami zapieprzającymi jak Chińczycy (albo taniej). Zaawansowanego przemysłu to tutaj nie ma,głównie odtwórczość ot co.

Jeśli mogę coś polecić - studiujcie: 1.Dla siebie nie dla ocen czy dyplomów 2.Studiujcie to co lubicie,to co was ciekawi czy pasjonuje. Nie ma sensu robić kierunku którego nie będziecie lubić i nie nauczycie się porządnie bo "po tym jest praca" czy wg innych podobnych dyrdymałów. Podejdźcie do tego tak,jakby te studia miały nie dać wam pracy - albo pod pretekstem studiów rozwijajcie swoje pasje dbając tylko,by was ze studiów nie wyrzucono zawczasu - albo niech to co studiujecie będzie waszą pasją. A jeśli nie widzicie kierunku dla siebie,albo zależy wam głównie na kasie - zastanówcie się czy te studia wam są naprawdę do życia potrzebne.
Awatar użytkownika
Tulix
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 295
Rejestracja: 15 lipca 2011, 23:07

Re: STUDIA

Post autor: Tulix »

zielony87 pisze:(...) Tak więc matematyka na dobrym poziomie = wybór między AGH a UJ.Jak chcesz jej uczyć może jeszcze Uniwersytet Pedagogiczny...(...)
Generalnie zgodzę się z przedmówcą, ale pracowałem już fizycznie z absolwentami matematyki na UJ... Sama matematyka nic Ci nie da na rynku pracy. Z perspektywy czasu ja bym statrował na studia inżynieryjne, jak np. Materiałoznawstwo, Programista SQL/Java i tym podobne. Prawda jest taka że teraz branie maja zawody o charakterze czysto przemysłowym i branża IT. Jeśli lubisz matematykę, to informatyka byłaby świetnym wyborem (bardzo dużo z tego to czysta matematyka własnie....) Zresztą zobacz sobie oferty pracy - kogo szukają najwięcej. IT polecam o tyle bardziej, że zarówno w kraju, jak i za granicą nie będziesz się musieć martwic o pracę, a nikt nie będzie wymagał tłumaczenia papierów. Wiem bo sie przekwalifikowałem - i żadnych tłumaczeń/certyfikatów nikt ode mnie nie chciał.

Cokolwiek by to nie było - koniecznie z językiem angielskim. Nigdy nie wiesz kiedy Ci się przyda.
Uniwersytet Rzeszowski poznałem i będę sobie chwalił, ale moja rada: unikajcie kierunków pedagogicznych, nauczycielskich etc. Polecam natomiast kierunki medyczne (tu zawsze będzie praca) - np. Fizjoterapia, (nie mylić z Terapeutą Zajęciowym - tu już jest kiepsko), Specjalistyczne zorientowane na przemysł (Politechnika), i IT - w szczególności o kierunku Programista - na to jest ogromne zapotrzebowanie na całym świecie, nie tylko w Polsce.
juve_fan
VIP
VIP
Posty: 4204
Rejestracja: 9 lutego 2011, 10:55
Lokalizacja: Brzyska

Re: STUDIA

Post autor: juve_fan »

Tulix dobrze prawi, wódki mu polać.
Awatar użytkownika
Tulix
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 295
Rejestracja: 15 lipca 2011, 23:07

Re: STUDIA

Post autor: Tulix »

Podziękował :D
Awatar użytkownika
zielony87
VIP
VIP
Posty: 1395
Rejestracja: 27 lutego 2013, 22:08

Re: STUDIA

Post autor: zielony87 »

Tulix pisze: Z perspektywy czasu ja bym statrował na studia inżynieryjne, jak np. Materiałoznawstwo, Programista SQL/Java i tym podobne. Prawda jest taka że teraz branie maja zawody o charakterze czysto przemysłowym i branża IT.
Co do IT może masz racje,co do przemysłu jednak ogólnie - to już chyba za granicą.Bo perspektywy po np. Chemii,Materiałoznawstwie,Nanotechnologii,Mechanice,Fizyce itd w Polsce to chyba jakiś żart...
nitro
VIP
VIP
Posty: 822
Rejestracja: 28 lutego 2012, 11:46

Re: STUDIA

Post autor: nitro »

zielony87 pisze:
Tulix pisze: Z perspektywy czasu ja bym statrował na studia inżynieryjne, jak np. Materiałoznawstwo, Programista SQL/Java i tym podobne. Prawda jest taka że teraz branie maja zawody o charakterze czysto przemysłowym i branża IT.
Co do IT może masz racje,co do przemysłu jednak ogólnie - to już chyba za granicą.Bo perspektywy po np. Chemii,Materiałoznawstwie,Nanotechnologii,Mechanice,Fizyce itd w Polsce to chyba jakiś żart...
Albo żart, albo Ty jesteś za słaby :P
Awatar użytkownika
zielony87
VIP
VIP
Posty: 1395
Rejestracja: 27 lutego 2013, 22:08

Re: STUDIA

Post autor: zielony87 »

Ach tak ? Skończyłeś któreś z powyższych i masz pracę w okolicach Jasła @nitro ? Niestety ja wiem co piszę i tyle. Może nie byłem najlepszy na roku,i nie sądzę,żebym był w czołowych 10% (statystyk zresztą nikt nie robił),ale powiedzmy że byłem raczej całkiem dobry,zdecydowanie byłem w tej lepszej połówce studentów (dokładnie to nie wiem,nikt statystyk po skończeniu nam studiów nie pokazywał) A ile spędziłem na bezrobociu ? pisałem już gdzieś,że ponad 3 kwartały,i że obecnie też nie pracuję zgodnie ze specjalnością.Rzecz w tym,że w każdej technicznej dziedzinie bez doświadczenia NIE ISTNIEJESZ i tak to niestety wygląda na dzisiejszy dzień.

Nie mogę nikomu z czystym sumieniem polecić kierunków które wymieniłem. Najgorzej chyba z Materiałoznawstwem i Nanotechnologią - bo po nich to owszem,będzie praca... za 20 lat co najmniej w Polsce.No chyba,że na uniwersytecie,ale tam nawet pasja i ambicja mogą nie pomóc przy tych oszałamiających kwotach. Ale i z resztą są problemy w tym kraju montowni...

Kolega ze Śląska po bardziej nastawionej na praktykę specjalności poszedł w handel e-papierosami,fakt że był trochę słabszy ode mnie i ma już na utrzymaniu rodzinę po niespełna roku pracy - tak właśnie wyglądają perspektywy przemysłowych inżynierów w Polsce...
zarazwejdewdrzwi
Bywalec
Bywalec
Posty: 32
Rejestracja: 9 marca 2011, 22:37

Re: STUDIA

Post autor: zarazwejdewdrzwi »

Niektórym się wydaje, że jak skończą studia techniczne, to od razu pracodawcy ustawią się w kolejce z pensją w wysokości kilkanaście tysięcy, samochodem służbowym i innymi bajerami. Prawda jest taka, że w Polsce od wielu lat nie tworzy się nowych miejsc pracy, tylko zamyka wszelkie zakłady. Dodatkowo wielu studentów poza odbębnieniem egzaminów nic więcej nie robi. Przecież uczelnie oferują liczne wolontariaty, dodatkowe wykłady, seminaria. To jest właśnie to doświadczenie, na które patrzą pracodawcy. A i większość ludzi zapomina o jednym: STUDIA NIE DAJĄ ZAWODU. STUDIA MAJĄ ROZWIJAĆ DUCHOWO I INTELEKTUALNIE. PO ZAWÓD TO SIĘ IDZIE DO ZAWODÓWKI LUB TECHNIKUM.
Awatar użytkownika
NotoriusBIG
Guru
Guru
Posty: 153
Rejestracja: 19 czerwca 2009, 16:19

Re: STUDIA

Post autor: NotoriusBIG »

Jeśli ja mógłbym się cofnąć czasem... to wyjechałbym za granicę i tam studiował. Bo tylko niewielką część zawodów można nostryfikować tam, ukończywsze je wcześniej w Polsce.
Polska to obecnie tonący okręt.
lupis
Obyty
Obyty
Posty: 53
Rejestracja: 12 lipca 2012, 18:04

Re: STUDIA

Post autor: lupis »

Nie każdy ma predyspozycje do studiowania na kierunkach technicznych. Sto razy lepiej, że ludzie wybierają kierunki humanistyczne bo akurat tym się interesują i to lubią niż jak wybierają studia patrząc tylko na to czy jest to kierunek łatwy i czy się będzie możną poobijać, poimprezować. Nie każdy jest stworzony do tego by studiować, niestety większość teraz dosłownie pcha się na studia.
ODPOWIEDZ