Kolektory słoneczne-Związek Gmin Dorzecza Wisłoki

Tematy związane z gminami z okolic Jasła
rudy102
Rozgrzewam się
Rozgrzewam się
Posty: 29
Rejestracja: 4 października 2011, 15:17

Kolektory słoneczne-Związek Gmin Dorzecza Wisłoki

Post autor: rudy102 »

Rusza projekt montażu kolektorów słonecznych w ramach Szwajcarsko-Polskiego programu współpracy,w gminach należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki.Trochę to zawiłe ale nie o to mi chodzi.Program zakłada dotację na poziomie 75% ze strony Szwajcarii,a obywatel ponosi tylko 25% kosztów czyli jak zakłada program dla rodziny 4 do 5 osób na stałe zamieszkujących dany budynek jest to kwota 3865zł.Jest to tzw.zestaw typu B(są jeszcze odpowiednio zestawy A i C),który przewiduje dwa kolektory i zbiornik 250 litrów,oraz zespół pompowo-pomiarowy i sterujący jak i przewody podłączeniowe,czyli wszystko co jest potrzebne do zrobienia instalacji.Nie znam dokładnie parametrów kolektorów jaka marka,zbiornika(czy będzie posiadał jedną wężownicę czy dwie żeby podpiąć na zimę po CO)nie wiadomo jak będzie wyglądał zespół pompowo-sterujący,czy będzie tak jak w przypadku kolektorów dotowanych przez unię,poskręcane przez montera kilka zaworów i pompka,które to udają tylko zespół sterujący.
Ławo jest policzyć koszt całego zestawu skoro 25% to 3865zł czyli 100% to 15460zł.Jeśli ktoś się pofatyguje do AESU i zapyta się o taki sam zestaw z dwoma kolektorami płaskimi(nie wiadomo jakie będą w zestawach,bo jeśli będą próżniowe to będzie porażka) i całą resztą czyli zespół sterująco-pompowy,naczynie wyrównawcze,przewody,uchwyty do kolektorów potrzebne do zamontowania na dachu i cała reszta to usłyszy cenę około 8000zł,więc dlaczego montowane przez gminę ma kosztować dwa razy więcej.Rozumiałbym ze 3000zł więcej na montaż i dokumentację ale dwa razy więcej nie rozumiem.
I jeszcze kwestia podatku od darowizny,niby do tej pory twierdzą że nie trzeba będzie płacić ale nie gwarantują tego w żaden sposób choćby jakimś zapisem w umowie.
Po odbiorze instalacji,otrzymamy na pewno faktury imienne na całą kwotę czyli 15460zł(bo nie wierzę żeby gmina wzięła na siebie te 75%,bo muszą w jakiś sposób wykazać że dotacja dotarła do mieszkańców a nie zginęła po drodze).I na tej fakturze będzie wyszczególnione,że nasz wkład to 25% a reszta to darowizna.Naszym obowiązkiem jest taką fakturę przedstawić w zeznaniu podatkowym,a resztę to już sami sobie dopowiedzcie.Tak samo było w przypadku kolektorów dotowanych przez Unie ,tam też nikt nie mówił o podatku od kwoty dotacji,dopiero jak na koniec przysłali fakturę i poinformowali że trzeba ją wykazać w zeznaniu podatkowym,ludzie dowiedzieli się o tym.
Tutaj też nikt na ten temat nie powie nic otwarcie i nic nie zagwarantuje,wszyscy powtarzają że jak na ten czas nie trzeba płacić żadnego podatku,i o dziwo jest to jak na razie prawda,bo na ten czas nie trzeba nic płacić,wszystko okaże się w 2016 roku jak będzie odbiór i zamknięcie projektu i jak powysyłają faktury.Ale wtedy to już nie będzie nic do powiedzenia,bo kolektory zamontowane.
Awatar użytkownika
broch
Guru
Guru
Posty: 113
Rejestracja: 25 lipca 2006, 22:06
Lokalizacja: 3km od dębu

Re: Kolektory słoneczne-Związek Gmin Dorzecza Wisłoki

Post autor: broch »

dlaczego piszesz że jak będą próżniowe to porażka?

Wiadomo że kolektory próżniowe są wydajniejsze, zwłaszcza w warunkach jesienno-wiosennych i zimowych – pochłaniają nie tylko promieniowanie bezpośrednie (jak kolektory płaskie), ale również rozproszone przez chmury – a próżnia gwarantuje idealną izolację termiczną. Latem pokrywają więc zapotrzebowanie na ciepłą wodę niemal w 100%, zaś zimą – nawet w 30%. Ponieważ są wydajniejsze od kolektorów płaskich, wykorzystuje się je częściej także do wspomagania ogrzewania centralnego.
Awatar użytkownika
Pemek94
VIP
VIP
Posty: 1137
Rejestracja: 24 kwietnia 2008, 22:30
Lokalizacja: Jasło

Re: Kolektory słoneczne-Związek Gmin Dorzecza Wisłoki

Post autor: Pemek94 »

W naszym klimacie lepszym posunięciem byłoby inwestowanie w fotowoltaikę albo pompy ciepła a nie kolektory słoneczne. Owszem projekt zacny i trzeba to docenić. ZGDW bardzo prężnie działa i realizuje swoje założenia, to jedna z nielicznych organizacji w naszym regionie, która wywiązuje się ze swoich planów aczkolwiek niestety żyjemy w Polsce i jak we wszystkich tego typu projektach ktoś tam musi coś zgarnąć do własnej kieszeni a więc i cena kolektorów jest znacznie zawyżona, no chyba że to będzie sprzęt z najwyższej światowej półki w co nie chce mi się trochę wierzyć ;)
rudy102
Rozgrzewam się
Rozgrzewam się
Posty: 29
Rejestracja: 4 października 2011, 15:17

Re: Kolektory słoneczne-Związek Gmin Dorzecza Wisłoki

Post autor: rudy102 »

Podzielam obawy przedmówcy o jakość zastosowanych materiałów i dlatego napisałem że jeśli to będą kolektory próżniowe że będzie to porażka.Dlatego tak sądzę ponieważ większość dostępnych kolektorów próżniowych dostępnych na naszym rynku,jest zbudowana w oparciu o chińskie rury próżniowe,które w hurcie można kupić po 20zł za sztukę i szczelność chińskich rur jest tragiczna,kolega który tym handluje mówi że jak wytrzyma dwa,trzy sezony to góra i dlatego na te rury nikt nie udziela gwarancji,ceny markowych rur próżniowych zaczynają się od 100zł w górę,ale nie sądzę żeby takie chcieli wykorzystać w projekcie.Dlatego uważam że w tej sytuacji lepiej zda egzamin kolektor płaski,nie ma problemów z nieszczelnościami i późniejszymi problemami z wymianą rur.
Awatar użytkownika
broch
Guru
Guru
Posty: 113
Rejestracja: 25 lipca 2006, 22:06
Lokalizacja: 3km od dębu

Re: Kolektory słoneczne-Związek Gmin Dorzecza Wisłoki

Post autor: broch »

I ja się zgodzę z tym że nie ma co liczyć na na jakieś nowości,sprzęt będzie raczej taki który na zachodzie pomału "wychodzi z mody" ;) Co się tyczy ogniw fotowoltaicznych i pomp ciepła to jeszcze nie ta półka cenowa.
Versal
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 243
Rejestracja: 1 marca 2012, 15:00

Re: Kolektory słoneczne-Związek Gmin Dorzecza Wisłoki

Post autor: Versal »

z tego co mi znajomy mówil to przeliczył sobie i taniej wychodzi gdy sam sobie to zrobi. masz znizki na kolektor ale dofinansowanie ni obejmuje firmy która ci narzucaja i kosztuje 150% ceny innej firmy
jasnowidzroman
Guru
Guru
Posty: 133
Rejestracja: 3 grudnia 2012, 12:58

Re: Kolektory słoneczne-Związek Gmin Dorzecza Wisłoki

Post autor: jasnowidzroman »

Prosta sprawa :) wszystkie te kolektory można o d... rozbić :P koszt się wróci po latach (jeśli będą nadal działać) . Same dofinansowanie ,moim zdaniem powinno wyglądać inaczej aby "ktoś" z tego nie skorzystał $$$ . Mój pomysł na to jest prosty ,ale już za późno , mianowicie podpisuję umowę i po okazaniu ,że mam 30% środków na budowę dostaję GOTÓWKĘ do ręki od gminy . To by rozwiązało wiele problemów ,konkurencja obniżyła by ceny aby złapać klientów ,dodatkowo żaden darmozjad zachłanny na kase nie zaje.... by NIC!
warez
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 431
Rejestracja: 28 lutego 2012, 13:11

Re: Kolektory słoneczne-Związek Gmin Dorzecza Wisłoki

Post autor: warez »

Versal pisze:z tego co mi znajomy mówil to przeliczył sobie i taniej wychodzi gdy sam sobie to zrobi. ...
Ciekaw jestem jakim cudem sam sobie zrobi za kwotę 3865zł - nie rozśmieszaj mnie! Chyba, że sobie wystruga z bambusowych rurek. :orany:
andrzej_ar
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 251
Rejestracja: 7 października 2011, 20:41

Re: Kolektory słoneczne-Związek Gmin Dorzecza Wisłoki

Post autor: andrzej_ar »

jasnowidzroman pisze:Mój pomysł na to jest prosty ,ale już za późno , mianowicie podpisuję umowę i po okazaniu ,że mam 30% środków na budowę dostaję GOTÓWKĘ do ręki od gminy . To by rozwiązało wiele problemów ,konkurencja obniżyła by ceny aby złapać klientów ,dodatkowo żaden darmozjad zachłanny na kase nie zaje.... by NIC!
Hehe prosty pomysł aby samemu stać się tym darmozjadem?
Zaznaczę, że uważam, że cena jest zawyżona a bez dokładnej specyfikacji technicznej i doboru do konkretnego obiektu nie powinno być mowy o sztywnych cenach a co najwyżej o przybliżonych.
Jednak dawanie gotówki do ręki (tak mi się wydaje) częściej będzie skutkowało by pewnie załatwianiem lewych rachunków i samodzielnym składaniem z niewiadomo czego niż solidnym wykonaniem.. (już widziałem "kolektory słoneczne" ze starych złomowanych grzejników panelowych...) - fakt działa coś tam
No chyba, że odbiór robiony byłby przez tą agencję a inwestor kasę dostawałby PO odbiorze a nie przed i to po spełnieniu warunków typu certyfikaty, atesty itp.
warez
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 431
Rejestracja: 28 lutego 2012, 13:11

Re: Kolektory słoneczne-Związek Gmin Dorzecza Wisłoki

Post autor: warez »

andrzej_ar pisze: odbiór robiony byłby przez tą agencję a inwestor kasę dostawałby PO odbiorze a nie przed i to po spełnieniu warunków typu certyfikaty, atesty itp.
Zadaj sobie pytanie i spróbuj odpowiedzieć ile kosztują te certyfikaty, atesty podejrzewam, że za same numery i pieczątki atestów /pic na wodę/ - dochodzi z 40% ceny. :dontgetit:
lolita22
Debiutant
Debiutant
Posty: 4
Rejestracja: 18 marca 2013, 15:30

Re: Kolektory słoneczne-Związek Gmin Dorzecza Wisłoki

Post autor: lolita22 »

ile dofinansowuje unia??
andrzej_ar
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 251
Rejestracja: 7 października 2011, 20:41

Re: Kolektory słoneczne-Związek Gmin Dorzecza Wisłoki

Post autor: andrzej_ar »

warez - dokładnie tyle samo. Towar wprowadzany na rynek powinien spełniać określone wymagania. A wmawianie że z atestem jest droższy niż bez to tylko naciąganie sprzedawców
Awatar użytkownika
Woytec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 348
Rejestracja: 9 lutego 2008, 10:27

Re: Kolektory słoneczne-Związek Gmin Dorzecza Wisłoki

Post autor: Woytec »

Cześć
Byłem w gminie zapytać o dofinansowanie na kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne dostałem odpowiedź, że nie przyjmują już wniosków bo mają dużo. Czy jest to zgodne z regulaminem, że ktoś wybiera sobie ludzi w sensie Tobie tak Tobie nie ? Jakiś czas temu była informacja zachęcająca do skorzystania z dopłat.
ODPOWIEDZ