kolektory sloneczne

Dział służy do zamieszczania opinii i ocen restauracji, pizzerii, pubów, lekarzy, fryzjerów, mechaników...
gonzo
Bywalec
Bywalec
Posty: 37
Rejestracja: 5 czerwca 2013, 18:47

kolektory sloneczne

Post autor: gonzo »

Macie kolektory sloneczne? jakie osiagacie temp? warto w to zainwestowac?
zuzneta
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 9 lutego 2012, 18:18

Re: kolektory sloneczne

Post autor: zuzneta »

Kolego szkoda wszystko opisywać, wiadomości z 1 ręki w domku z kolektorami. Na pewno wszyscy powiedzą że zaje..ście gorąca woda.
Zapukaj do takie domku i pogadaj z użytkownikami.
kosmiks1
Rozgrzewam się
Rozgrzewam się
Posty: 29
Rejestracja: 7 marca 2013, 19:25

Re: kolektory sloneczne

Post autor: kosmiks1 »

posiadam kolektory słoneczne w lecie mam 68 st pozdrawiam
Awatar użytkownika
rjarek
VIP
VIP
Posty: 579
Rejestracja: 23 sierpnia 2009, 09:18

Re: kolektory sloneczne

Post autor: rjarek »

Ktoś wie w jaki sposób można uzyskać dofinansowanie na montaż kolektorów, gdzie trzeba złożyć wniosek itd? W urzędzie miasta czy są inne jednostki które się tym zajmują?
Awatar użytkownika
Zynek6
VIP
VIP
Posty: 530
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, 21:33

Re: kolektory sloneczne

Post autor: Zynek6 »

wojtal pisze:ja słyszałem, że to się średnio opłaca, gdyby nie te dofinansowania, to by się nie zwrócił zakup.
to żle słyszałeś :zly:
wścieklica
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 397
Rejestracja: 12 marca 2010, 12:57

Re: kolektory sloneczne

Post autor: wścieklica »

Kolektory - wspaniała rzecz.
Jest wzrost zużycia prądu o tyle ile zużywa pompa 45W przez 10-12 godzin nasłonecznienia.
Natomiast zużycie gazu spadło o tyle, że zainwestowane 2840 zł (reszta dopłata fundacji szwajcarskiej w ramach Związku Gmin Dorzecza Wisłoki) zwróci mi się w ciągu 3 sezonów letnich. (sądzę, że sezon słoneczny potrwa od połowy marca do końca października).
300 litrów wody o temperaturze 75-80 stopni. Zawór trójdrożny z mieszalnikiem nie wypuści cieplejszej wody niż 65 stopni. Owym zaworem mogę ustawić temperaturę pobieranej wody od 35-65 stopni.
Z tego co wiem- program szwajcarski jest od dawna zamknięty i obecnie montaż kolektorów w gminach dorzecza Wisłoki jest na ukończeniu.
http://www.solary.wisloka.pl/index.php/ ... s-rzeczowy
resztę doczytasz na tej stronie.
che_che
Debiutant
Debiutant
Posty: 9
Rejestracja: 25 października 2014, 14:33

Re: kolektory sloneczne

Post autor: che_che »

solary to dobra opcja ale jeszcze lepsza to fotowoltaika. Darmowa energia elektryczna to jednak wielkie udogodnienie i szybko-zwrotna inwestycja. U mnie wszystko montowała firma Biomar i przyznam,że bardzo mi pomogli oraz doradzili bo na początku byłem w tym zielony. Dobrali najlepsze ogniwa do moich potrzeb i teraz rachunki za prąd to zapomniany kłopot :P Panowie działają na terenie całej Polski więc jeżeli ktoś również myśli o takiej instalacji koniecznie niech się z nimi skontaktuje :) Ewentualnie piszcie priv to podam więcej info jak to u mnie przebiegało wszystko
Awatar użytkownika
wujek_garfield
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 297
Rejestracja: 4 czerwca 2016, 11:53
Lokalizacja: PROFIL ZAMKNIĘTY PRZEZ UŻYTKOWNIKA.

Re: kolektory sloneczne

Post autor: wujek_garfield »

Nie mam kolektora ale znam ludzi którzy mają i z nimi rozmawiałem.Z dofinansowaniem chyba nie warto bo robią to po najmniejszych kosztach.Solary tak samo.A co tanie to zwykle okazuje się drogie,bo przez kiepską jakość są z tego dodatkowe koszty i problemy.

Jeśli u mnie w domu będzie to pewnie prywatnie/samoróbka i kolektor a nie fotowltaika.Grzejąc wodę sprawność będzie na poziomie nawet 40-50%.Zatem: FOTOWOLTAIKA NIE JEST OBECNIE LEPSZĄ OPCJĄ.Tylko coś za coś.Lato się u nas kończy,a zimą z kolektora niewielki pożytek.A z fotowoltaiki jest coś cały rok.

W Jaśle jest co najmniej kilka firm które robią/robiły fotowoltaikę - ona to całkiem co innego niż kolektor.Z niej masz prąd,z kolektora ciepłą wodę.Tylko z nią są z kolei 2 problemy.Pierwszy to sprawność solarów - prąd z tego jest,ale sprawność ogniw będzie na poziomie kilku procent.Kilkanaście procent to pewnie nowe ogniwa monokrystaliczne,tylko kto na nich robi ? Drugi problem w tym,że ostatnio ustawy się pozmieniały i ci co podłączyli to do sieci elektrycznej mogą zostać na lodzie,a baterie żelowe takie tanie też nie są - i lokalni instalatorzy mogą nie mieć z nimi za dużego doświadczenia.
PoldekMisiak
Obyty
Obyty
Posty: 53
Rejestracja: 7 września 2023, 11:46

Re: kolektory sloneczne

Post autor: PoldekMisiak »

Miliony monet
ODPOWIEDZ