Lepsze I LO czy II LO?

Forum o Jasielskich szkołach
Iwcia.24
Debiutant
Debiutant
Posty: 1
Rejestracja: 23 maja 2017, 14:42

Lepsze I LO czy II LO?

Post autor: Iwcia.24 »

Witam,
W tym roku wybieram szkołę i jedni chwalą pierwsze a inni drugie liceum. Nie mogę się zdecydować, którą szkole wybrać, ponieważ jedni straszą że I LO straciło swój poziom i atmosfera w szkole nie jest fajna, z kolei o II LO mówią że atmosfera fajna ale poziom nauki nie zachwyca. Chciałabym usłyszeć opinie na ten temat najlepiej od ludzi, którzy teraz chodzą albo niedawno skonczyli którąś z tych szkół :) z góry dziękuję za pomoc
AoK
Debiutant
Debiutant
Posty: 9
Rejestracja: 7 czerwca 2013, 00:42

Re: Lepsze I LO czy II LO?

Post autor: AoK »

Skonczylem I LO w ubieglej dekadzie i nie mam zbyt dobrych wspomnien z tej szkoly. Malo ktory nauczyciel ocenia uczniow zgodnie ze statutem szkoly, wielu ma kompleksy wobec nich, dlatego nagminne sa wieksze lub mniejsze niesprawiedliwosci przy ocenianiu.
Jezeli jestes osoba, ktora sie "nie wychyla" i przytakuje nawet najwiekszym bzdurom wygadywanym przez tych ludzi, to moze i Ci sie spodoba w tej szkole, ale w przeciwnym wypadku radzilbym Ci trzymac sie od niej z daleka. No i licz sie z tym, ze jezeli w gimnazjum mialas srednia ocen na poziomie 4,5 - 5,0, to teraz pewnie szykuje Ci sie srednia w granicach 3,5 - 4 (zakladajac 5 z wf). Tutaj juz nie ma zadnej roznicy, czy jestes "grzeczna" czy nie. Po prostu, bedziesz musiala sprostac kosmicznym wymaganiom, wszak jestes w "elitarnej szkole".

Co do nauki: nie ma zadnej roznicy pomiedzy I, II LO czy Ekonomikiem. Program wszedzie jest ten sam i niezaleznie od tego, czy masz zamiar pisac mature z historii, matematyki, fizyki czy WOSu, bedzie to od Ciebie wymagalo pracy w domu, po lekcjach. A propos pracy po lekcjach, przez cale 3 lata spedzone w jasielskim 1 LO, mialem nieodparte wrazenie, ze niektorzy nauczyciele wykorzystuja prace w nim do reklamowania swoich prywatnych korepetycji. Nie mam w tej kwestii porownania z innymi szkolami jasielskimi, ale w I LO (przynajmniej za moich czasow), to byla plaga: a to biologia, a to angielski, a to matematyka - caly czas sie slyszalo: "Nikt Cie do matury nie przygotuje tak dobrze jak XXX". Nie wierz w te bzdury. Oczywiscie, dobrze jest miec mentora, ktory Cie poprowadzi i jakos przygotuje do matury (choc osobiscie z takowego nigdy nie korzystalem), ale moim zdaniem duzo lepiej znalezc kogos, kto bedzie mial z Toba dobry kontakt i bedzie zwiekszal Twoje zainteresowanie danym przedmiotem niz jakiegos nadetego buca, u ktorego bedziesz sie tylko stresowac i czuc presje "dlugiej kolejki innych uczniow, ktorzy tylko czekaja, zeby wskoczyc na Twoje miejsce" (tak Ci beda mowili).

Reasumujac, nie polecam I LO, mam z niego wiele zlych wspomnien, a do tego slyszalem, ze po jeszcze glebszym upolitycznieniu tej szkoly w ostatnich latach jest z nia jeszcze gorzej. Nie wiem natomiast, czy pozostale szkoly sa w tej kwestii wiele lepsze.

Zeby jednak moj post nie brzmial zbyt pesymistycznie, na koniec dodam kilka faktow:
1. Matura to nie jest trudny egzamin. Masz jasno podane zagadnienia, ktore musisz opanowac i jezeli masz wystarczajaca ilosc motywacji, mozesz ja zdac na 100% bez korzystania z korepetycji, a nawet bez regularnego pojawiania sie w szkole.
2. Wiele razy slyszalem od nauczycieli w I LO, ze nie zdam matury przez moj "stosunek do przedmiotu/nauki". Zdalem ja z calkiem niezlym wynikiem, dostalem sie na jedna z najlepszych uczelni w Polsce, gdzie srednia ocen mialem o 1,5 stopnia wyzsza niz w tej szkolce.
3. W I LO mialem calkiem niezla polonistke. Co prawda jezyk polski to byl ostatni przedmiot, ktory moglby mi sie do czegokolwiek przydac w karierze zawodowej (pracuje jako inzynier za granica), ale lekcje z nia bywaly calkiem zabawne. Napewno duzo bardziej zabawne od lekcji z tymi "legendami I LO", ktore od 20 lat co roku opowiadaja uczniom swoje suche zarciki, przy akompaniamencie salw smiechu lizusow z pierwszych lawek.
4. Jak juz wspomnialem, nigdy nie bylem uczniem innego liceum niz I LO, wiec moja opinia na temat innych szkol bierze sie wylacznie z relacji znajomych, ktorzy je ukonczyli. Nie da sie nie zauwazyc, ze najlepsza ocene swojej bylej szkoly maja absolwenci "Ekonomika".


Pozdrawiam,
Aok
danka34
Debiutant
Debiutant
Posty: 1
Rejestracja: 11 czerwca 2018, 14:22

Re: Lepsze I LO czy II LO?

Post autor: danka34 »

I LO najlepsze!! Super nauczyciele i atmosfera :)
Awatar użytkownika
donut
Rozgrzewam się
Rozgrzewam się
Posty: 24
Rejestracja: 17 lipca 2016, 22:09

Re: Lepsze I LO czy II LO?

Post autor: donut »

Szczerze nie polecam II LO. Wybrałam to liceum świadomie i później bardzo tego żałowałam. Poziom nauki niski, większość nauczycieli nieprzyjemnych (a ci fajniejsi już tam nie pracują). Ze szkoły zapamiętałam tylko jedną dobrą nauczycielkę z języka angielskiego i z języka polskiego. Reszta niestety w moich oczach charakteryzuje się kulturą poniżej krytyki, niskim poziomem nauczania, często olewają swoją pracę i są kiepskimi pedagogami - przede wszystkim nie potrafią należycie rozwiązywać konfliktów pomiędzy uczniami. W latach, w których ja uczęszczałam do szkoły atmosfera pomiędzy uczniami była nieprzyjemna, było dużo zawiści, afer i tym podobnych. Zdecydowanie jest to najgorsza szkoła, do której miałam wątpliwą "przyjemność" uczęszczać i po raz drugi na pewno nie składałabym tam papierów. Oczywiście jest to wyłącznie moja subiektywna opinia, jednak znam parę równie niezadowolonych osób. Być może teraz się coś pozmieniało, więc musisz przedyskutować swoje wątpliwości z osobami, które do danej szkoły chodzą, bądź całkiem niedawno ją ukończyły ;-)
humanistka2000
Debiutant
Debiutant
Posty: 1
Rejestracja: 14 czerwca 2018, 23:18

Re: Lepsze I LO czy II LO?

Post autor: humanistka2000 »

W każdej szkole są nauczyciele z powołania i tacy, którzy pracują, bo muszą. Uczę się w I LO. Uważam, że to, czy ktoś będzie zadowolony ze szkoły, czy nie, w dużym stopniu zależy od nauczycieli, którzy zostali przydzieleni do nauczania w danej klasie. Ja trafiłam dobrze. Większość nauczycieli ciekawie prowadzi zajęcia, jest możliwość poprawy stopni, udziału w konkursach (to dla ambitnych) i kółkach pozalekcyjnych. Nauczyciele, którzy uczą w mojej klasie szanują nas, w większości zachęcają do wysiłku, można z nimi normalnie porozmawiać (no, może poza jedną panią). Nie ukrywam, że jak komuś zależy na "pasku", to trzeba się uczyć. Jednak opowieści poprzednika o niskich średnich ocen 3,5-4 są przesadzone. Uwierzcie, że można mieć średnią ocen 5 bez żadnych korepetycji. Z niektórych przedmiotów rozwiązujemy arkusze maturalne już od pierwszej klasy (każdy może się sprawdzić). Atmosfera wśród uczniów jest dobra, ale jak zawsze w licznych klasach są różne grupki - imprezowiczów, kombinatorów, miłośników gier sieciowych, znajomych z gimnazjum, odludków, itp. Co roku jeździmy wspólnie na wycieczki klasowe i dobrze się bawimy. Ja lubię moją szkołę. Ale może ktoś z innej klasy ma zupełnie inne odczucia, co do szkoły i nauczycieli.
Tamboo
Debiutant
Debiutant
Posty: 2
Rejestracja: 27 lipca 2018, 10:01

Re: Lepsze I LO czy II LO?

Post autor: Tamboo »

Ja uczęszczałem niedawno do II LO i jak się orientuję to to do jakiej szkoły powinno się iść zależy od profilu. Ja uważam że jeśli interesują cię profile jak biol-chem to II LO. A jeśli informatyka czy humanistyczny to I LO
agnieszka03
Debiutant
Debiutant
Posty: 4
Rejestracja: 11 kwietnia 2019, 14:54

Re: Lepsze I LO czy II LO?

Post autor: agnieszka03 »

Wiecie ile pkt na biolchema? 129 wystarczy ?
Asiiula123
Debiutant
Debiutant
Posty: 1
Rejestracja: 11 kwietnia 2019, 21:12

Re: Lepsze I LO czy II LO?

Post autor: Asiiula123 »

Jeśli chodzi o atmosferę w II LO, to jest ona bardzo dobra. Co do poziomu nauki to zależy od profilu, z tego co wiem biol-chem na fajny poziom, biol-pol-ang ma wysoki poziom polskiego i angielskiego, a humana nie polecam. Wiadomo, że od przedmiotów często jest dwóch lub więcej nauczycieli więc ciężko przewidzieć jaki nauczyciel będzie uczyć dany profil, a wiadomo, że to oni, ich praca i zaangażowanie wyznaczają poziom danego profilu.
asterka
VIP
VIP
Posty: 878
Rejestracja: 6 grudnia 2012, 22:26

Re: Lepsze I LO czy II LO?

Post autor: asterka »

AoK pisze: 11 czerwca 2018, 02:18 Skonczylem I LO w ubieglej dekadzie i nie mam zbyt dobrych wspomnien z tej szkoly. Malo ktory nauczyciel ocenia uczniow zgodnie ze statutem szkoly, wielu ma kompleksy wobec nich, dlatego nagminne sa wieksze lub mniejsze niesprawiedliwosci przy ocenianiu.
Jezeli jestes osoba, ktora sie "nie wychyla" i przytakuje nawet najwiekszym bzdurom wygadywanym przez tych ludzi, to moze i Ci sie spodoba w tej szkole, ale w przeciwnym wypadku radzilbym Ci trzymac sie od niej z daleka. No i licz sie z tym, ze jezeli w gimnazjum mialas srednia ocen na poziomie 4,5 - 5,0, to teraz pewnie szykuje Ci sie srednia w granicach 3,5 - 4 (zakladajac 5 z wf). Tutaj juz nie ma zadnej roznicy, czy jestes "grzeczna" czy nie. Po prostu, bedziesz musiala sprostac kosmicznym wymaganiom, wszak jestes w "elitarnej szkole".

Co do nauki: nie ma zadnej roznicy pomiedzy I, II LO czy Ekonomikiem. Program wszedzie jest ten sam i niezaleznie od tego, czy masz zamiar pisac mature z historii, matematyki, fizyki czy WOSu, bedzie to od Ciebie wymagalo pracy w domu, po lekcjach. A propos pracy po lekcjach, przez cale 3 lata spedzone w jasielskim 1 LO, mialem nieodparte wrazenie, ze niektorzy nauczyciele wykorzystuja prace w nim do reklamowania swoich prywatnych korepetycji. Nie mam w tej kwestii porownania z innymi szkolami jasielskimi, ale w I LO (przynajmniej za moich czasow), to byla plaga: a to biologia, a to angielski, a to matematyka - caly czas sie slyszalo: "Nikt Cie do matury nie przygotuje tak dobrze jak XXX". Nie wierz w te bzdury. Oczywiscie, dobrze jest miec mentora, ktory Cie poprowadzi i jakos przygotuje do matury (choc osobiscie z takowego nigdy nie korzystalem), ale moim zdaniem duzo lepiej znalezc kogos, kto bedzie mial z Toba dobry kontakt i bedzie zwiekszal Twoje zainteresowanie danym przedmiotem niz jakiegos nadetego buca, u ktorego bedziesz sie tylko stresowac i czuc presje "dlugiej kolejki innych uczniow, ktorzy tylko czekaja, zeby wskoczyc na Twoje miejsce" (tak Ci beda mowili).

Reasumujac, nie polecam I LO, mam z niego wiele zlych wspomnien, a do tego slyszalem, ze po jeszcze glebszym upolitycznieniu tej szkoly w ostatnich latach jest z nia jeszcze gorzej. Nie wiem natomiast, czy pozostale szkoly sa w tej kwestii wiele lepsze.

Zeby jednak moj post nie brzmial zbyt pesymistycznie, na koniec dodam kilka faktow:
1. Matura to nie jest trudny egzamin. Masz jasno podane zagadnienia, ktore musisz opanowac i jezeli masz wystarczajaca ilosc motywacji, mozesz ja zdac na 100% bez korzystania z korepetycji, a nawet bez regularnego pojawiania sie w szkole.
2. Wiele razy slyszalem od nauczycieli w I LO, ze nie zdam matury przez moj "stosunek do przedmiotu/nauki". Zdalem ja z calkiem niezlym wynikiem, dostalem sie na jedna z najlepszych uczelni w Polsce, gdzie srednia ocen mialem o 1,5 stopnia wyzsza niz w tej szkolce.
3. W I LO mialem calkiem niezla polonistke. Co prawda jezyk polski to byl ostatni przedmiot, ktory moglby mi sie do czegokolwiek przydac w karierze zawodowej (pracuje jako inzynier za granica), ale lekcje z nia bywaly calkiem zabawne. Napewno duzo bardziej zabawne od lekcji z tymi "legendami I LO", ktore od 20 lat co roku opowiadaja uczniom swoje suche zarciki, przy akompaniamencie salw smiechu lizusow z pierwszych lawek.
4. Jak juz wspomnialem, nigdy nie bylem uczniem innego liceum niz I LO, wiec moja opinia na temat innych szkol bierze sie wylacznie z relacji znajomych, ktorzy je ukonczyli. Nie da sie nie zauwazyc, ze najlepsza ocene swojej bylej szkoly maja absolwenci "Ekonomika".


Pozdrawiam,
Aok
pani drag. co Pani na to ? dziecko w tym roku zdaje egzamin gimnazjalny. co wybrać ? :)
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18362
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: Lepsze I LO czy II LO?

Post autor: dragoness »

Zespół Szkół Technicznych. Najlepszą szkołę w powiecie :hyhy: :hyhy: :hyhy: A poważnie? Czasem uczeń musi i chce przyswajać wiedzę POMIMO beznadziejnego nauczyciela, bo wiem, że tacy istnieją, sama też takich miałam. Nie mam pojęcia, które liceum jest lepsze, moja córka chodziła do II LO, angielski - rewelacja, p. Katarzyna Babiarz, niemiecki - tragedia, nazwisko z pamięci usunął mi mechanizm wyparcia. Matematyka... dobrze że matura nie była obowiązkowa, chemia - cudo. W-F - tragedia. No i tak bym mogła jeszcze długo. Zależy na kogo się trafi. W pierwszym liceum osobiście nie znam nauczycieli, a nie chcę rozsiewać plotek. Zwłaszcza, że nie wszystkie są pochlebne.
agnieszka03
Debiutant
Debiutant
Posty: 4
Rejestracja: 11 kwietnia 2019, 14:54

Re: Lepsze I LO czy II LO?

Post autor: agnieszka03 »

Wiecie ile pkt trzeba bylo rok temu? Na biolchema 120 wystarczy?
Milycon
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 14 lipca 2021, 06:42

Re: Lepsze I LO czy II LO?

Post autor: Milycon »

Dzięki za info
ODPOWIEDZ