Czy w Polsce może zabraknąć energii elektrycznej?

O wszystkim, czyli o niczym...
katrina21
Debiutant
Debiutant
Posty: 8
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 10:47

Re: Czy w Polsce może zabraknąć energii elektrycznej?

Post autor: katrina21 »

Hahaha bardzo interesujący temat
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18355
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: Czy w Polsce może zabraknąć energii elektrycznej?

Post autor: dragoness »

katrina21 pisze:Hahaha bardzo interesujący temat
Dla ludzi inteligentnych owszem, interesujący. Raczej do takiej sytuacji nie dojdzie. Są na pewno rezerwy strategiczne.
luc_ponownie
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 473
Rejestracja: 4 lipca 2018, 17:48

Re: Czy w Polsce może zabraknąć energii elektrycznej?

Post autor: luc_ponownie »

dragoness pisze:
katrina21 pisze:Hahaha bardzo interesujący temat
Dla ludzi inteligentnych owszem, interesujący. Raczej do takiej sytuacji nie dojdzie. Są na pewno rezerwy strategiczne.
Bez obrazy,ale Pani jako pedagog jak widać nie zna się na wszystkim - tutaj jest ignorantką."Rezerwy prądu" ? Że niby jak to sobie Pani wyobraża - co to, Morawiecki albo Kaczyński prądu w wiaderku przyniesie ?! :rotfl: :zalamany:

Surowce energetyczne to owszem - ich rezerwy w kraju są,choć ten gaz z gazoportu i ropa nie są magazynowane w jakichś nadzwyczajnych ilościach.Ale prąd ? niestety ! tu się zgina dziób pingwina.
Elektrykiem nie jestem (ale podczas studiów z energetykami miałem za to kontakt i trochę wiem),ok - ale prąd to się wytwarza W ELEKTROWNI. I można mieć hałdy koksu czy czego się tam by nie chciało - jak elektrownia czy elektrociepłownia gdzieś padnie to kaplica. Oczywiście - mamy źródła "ekologiczne" ale to mniejsza część sieci i tylko na elektrowniach wodnych można polegać niezależnie od pory roku. Solarów wciąż za mało,wiatraki działają gdy wieje - i to nigdy nie wystarczy. Większość to bloki węglowe.Elektrowni atomowej nie ma,jej budowa przy polskiej korupcji i złodziejstwie jest ryzykowna i raczej nie dojdzie do skutku bo na razie na tym projekcie pasą się krewni i znajomi królika którzy NIC nie wymyślili - nawet lokalizacji.

Niestety większość bloków to te zbudowane za poprzedniego "niesłusznego" ustroju i w obecnym "słusznym" tylko eksploatowane - bo prezesom spółek i spółeczek z nadania politycznego brać kasę to się chciało,ale budować nowe bloki energetyczne to już nie - zwłaszcza,że to wymaga pomocy z budżetu.A przecież pieniądze budżetowe można tak fajnie rozkradać... :wsciekly:

Skutki są takie,że dopiero niedawno gdy system zaczął się sypać ruszyły inwestycje.Oznacza to (przy i tak głupawej socjalistycznej polityce PiSu czy wcześniejszym złodziejstwie PO powodującymi drożyznę) podwyżki cen prądu.Ogromne podwyżki.Przez najbliższe lata prąd będzie drożał - i jeśli bloki energetyczne mają być budowane,to nie o kilka procent,a kilkanaście albo i kilkadziesiąt . Problem w tym,że buduje się i tak za mało i za wolno (a prąd drożeje i tak).Sporą część prądu w miesiącach letnich kupuje się już za granicą a firmy jadą na stopniu zasilania,ale to małe piwo. Ale prawdziwy problem jest inny - że jeśli dojdzie do poważnej awarii w jednej z głównych elektrowni (tzn. posypie się więcej niż kilka turbin - a przy stanie tego sprzętu to jest możliwe) to będziemy mieć reakcję łańcuchową i krajowy blackout. Ponowny rozruch po czymś takim to całe miesiące.To nie są żarty,sytuacja może być naprawdę niemal apokaliptyczna - ale Politycy mają to w d... Tradycyjnie.Bo "jakoś to będzie".Jak to zwykle w Polsce.Bo w końcu lepiej kłócić się o sądy albo planować zamianę 500+ na 1000+
człowiek z lasu
VIP
VIP
Posty: 1851
Rejestracja: 28 września 2013, 10:56

Re: Czy w Polsce może zabraknąć energii elektrycznej?

Post autor: człowiek z lasu »

Podobno cena 1 kWh spadła w Polsce w ciągu ostatnich trzech lat o kilkanaście groszy. Tak przynajmniej twierdzi prasa. Nie zmienia to faktu, że i tak kosztuje drożej, niż np.we Francji.
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18355
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: Czy w Polsce może zabraknąć energii elektrycznej?

Post autor: dragoness »

https://naszdziennik.pl/ekonomia-gospod ... -mocy.html Pewnie, że się nie znam. Piszę to, co przeczytałam. A przeczytalam tyle, aby nie napisać słowa o "wiaderkach".
luc_ponownie
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 473
Rejestracja: 4 lipca 2018, 17:48

Re: Czy w Polsce może zabraknąć energii elektrycznej?

Post autor: luc_ponownie »

https://www.radiozet.pl/Nauka-i-Technol ... zl-rocznie
http://www.polskatimes.pl/strefa-biznes ... ,13180672/
https://www.spidersweb.pl/2017/06/black ... 2017.html/
https://naszdziennik.pl/ekonomia-gospod ... -mocy.html Pewnie, że się nie znam. Piszę to, co przeczytałam. A przeczytalam tyle, aby nie napisać słowa o "wiaderkach".
Zabolało...

Ale to co pani linkuje to niestety NIE JEST lekarstwo,a tylko leczenie objawowe. :P Zimna rezerwa to jest po to,by sytuacja w której padną ze 2 bloki nie wyłączyła prądu w całym kraju.Ale nawet to niebezpieczeństwo nadal jest realne jeśli w dłuższym okresie padnie więcej bloków.
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18355
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: Czy w Polsce może zabraknąć energii elektrycznej?

Post autor: dragoness »

Zabolało tylko, że mimo niewątpliwej inteligencji, bywa pan prymitywnie złośliwy.
luc_ponownie
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 473
Rejestracja: 4 lipca 2018, 17:48

Re: Czy w Polsce może zabraknąć energii elektrycznej?

Post autor: luc_ponownie »

Jak się jest zgorzkniałym i cynicznym dzięki doświadczeniom życiowym (wiem,młody jestem,ale zobaczyłem i doświadczyłem już co nieco) to co w tym dziwnego ?
ODPOWIEDZ