zdjęcia techniką HDR

Kultura w każdej formie, porozmawiaj o niej, pokaż swoje prace, zaproś na wydarzenie kulturalne
grafos
Guru
Guru
Posty: 147
Rejestracja: 16 czerwca 2007, 13:15
Lokalizacja: Jasło

Re: zdjęcia techniką HDR

Post autor: grafos »

sakon11 pisze:Ja również preferuję wykonanie kliku ekspozycji z różnym EV nie mniej jednak tak jak już wcześniej pisałem są sytuację (wyscigi) w których po prostu nie ma innego wyjścia i trzeba HDR-a "wyskrobać" z jednego RAW-a.

http://www.machineryhdr.com/effects/full.php

rzuć sobie okiem na ten progam co Ci pisalem do jednozdjęciówek REWELACJA sam się przekonasz
Awatar użytkownika
wirgin
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 282
Rejestracja: 17 września 2010, 12:42
Lokalizacja: Jasło

Re: zdjęcia techniką HDR

Post autor: wirgin »

Halama pisałeś, że korzystasz z Photomatrix - czy tym programem obrobiłeś fotkę z samochodem? Ten HDR wygląda naturalnie i to mi się podoba.
bubble
Obyty
Obyty
Posty: 55
Rejestracja: 12 marca 2010, 16:42

Re: zdjęcia techniką HDR

Post autor: bubble »

grafos Piszesz o programie do jednozdjęciówek, a wcześniej, że HDRa nie da się zrobić z jednego ujęcia (albo robić się nie powinno) to jak to w końcu jest?
grafos
Guru
Guru
Posty: 147
Rejestracja: 16 czerwca 2007, 13:15
Lokalizacja: Jasło

Re: zdjęcia techniką HDR

Post autor: grafos »

bubble pisze:grafos Piszesz o programie do jednozdjęciówek, a wcześniej, że HDRa nie da się zrobić z jednego ujęcia (albo robić się nie powinno) to jak to w końcu jest?
HDR to HDR czyli kilka "kłapnięć" w różnym naświetlaniu !!!
natomiast program MACHINERY dość ciekawy, który z jednego zdjęcia potrafi zdziałać cuda ale to NIE JEST HDR to jest przetworzone zdjęcie
Można bawić sie RAWami i zapisywac z różnymi tonacjami ale uzyskany w ten sposob HDR znacznie obiega od tego ktorego zrobimy z kilku prawidłowych naświetleń (brak cieni i świateł które w HDR są najważniejsze) z jdenego zdjęcia tego nie da się uzyskać w szczególności że najcześciej robimy zdjęcia w pomiarze matrycowy jak również w programie P najlepsze efekty są przy stosowaniu programu M-anual i pracy na czasach przesłona bez zmian czyli wejsciowo np
1. 1/100s f:8
2. 1/200s f:8
3. 1/50s f:8
4. 1/400s f:8
5. 1/25s f:8
itd....
to dla cierpliwych można jeszcze korygowac EV
obecnie programy zapisują już pliki koncowe w tonacji 32 bitów wiec jest spre pole do manewru z kolorami
ale najwaniejsza rzecz to dobry statyw aby program mial pozniej mniej problemow ze skladaniem
Są aparaty które mają funkcje HDR w sobie (SONY) jak to działa nie wiem nie miałem takiego w rekach


pozdrawiam
Grzegorz
geo
VIP
VIP
Posty: 580
Rejestracja: 22 czerwca 2006, 12:04

Re: zdjęcia techniką HDR

Post autor: geo »

winiarz171 pisze:
geo pisze: 1. Wrzuć jakieś swoje prace abyśmy i my mogli zobaczyć czy i Ty masz pojęcie o HDR, jeśli się znasz może udzielisz nam jakichś wskazówek... ?
2. A może polecisz nam jakieś dobre program
Nie wrzucę i nie polecę.
Fotografia to moim zdaniem nie HDRy i nie polecanie programów do obróbki.
Fotografia to przyjemność, hobby, rozwój intelektualny, coś, dzięki czemu ktoś inny dozna przyjemnych odczuć...
Fotografia nie jest rywalizacją. Jeżeli tego nie rozumiesz to znaczy, że nie jesteś partnerem w dyskusji o fotografii.
wścieklica
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 397
Rejestracja: 12 marca 2010, 12:57

Re: zdjęcia techniką HDR

Post autor: wścieklica »

Racja - HDR to już nie jest fotografia, tylko pokazanie efektu obróbki cyfrowej. Fotografia jest zatrzymaniem w kadrze ułamka sekundy PRAWDZIWYCH : czasu, światła, kolorów, sytuacji. Owszem - HDR jest ładny. Ale nieprawdziwy.
Awatar użytkownika
Bandit
Guru
Guru
Posty: 120
Rejestracja: 30 listopada 2010, 22:27
Lokalizacja: włączam GPS......

Re: zdjęcia techniką HDR

Post autor: Bandit »

Dodam coś od siebie.Znawców proszę o krytykę, ew. o wskazówki co źle robię.
Załączniki
coca.jpg
coca.jpg (171.27 KiB) Przejrzano 11379 razy
Awatar użytkownika
Bandit
Guru
Guru
Posty: 120
Rejestracja: 30 listopada 2010, 22:27
Lokalizacja: włączam GPS......

Re: zdjęcia techniką HDR

Post autor: Bandit »

Jeszce dwa do oceny, żeby temat nie zamilkł ;)
Załączniki
wieza.jpg
zamek Coca.jpg
zamek Coca.jpg (188.32 KiB) Przejrzano 11318 razy
Awatar użytkownika
a-tatutek
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 289
Rejestracja: 28 czerwca 2010, 15:51

Re: zdjęcia techniką HDR

Post autor: a-tatutek »

Na wstępie zaznaczam że nie znam się na tej technice, jestem amatorką fotografii, ale jako odbiorcy jakoś tak odrobinę "kłują"mnie w oko te łuny, które widać np wokół drzew. No chyba że taki efekt był jak najbardziej zamierzony :hyhy:
Awatar użytkownika
Halama
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 20 lipca 2010, 13:35

Re: zdjęcia techniką HDR

Post autor: Halama »

Łuny na niebie to kwestia złych ustawień...


Mój hdr z dziś ;)
Obrazek


U mnie któreś zdj zostało zruszone ;/ (cholernie dziś wiało). Widać to dobrze na słupie po lewiej. Ja zwykle robię hdr z 5 zdjęć - tak jak np w tym przypadku (jeśli by to kogoś interesowało hehe)

@edit
wirgin - tak, tamten samochód był robiony w photomatrix
Awatar użytkownika
yogford
Bywalec
Bywalec
Posty: 36
Rejestracja: 10 sierpnia 2011, 20:00

Re: zdjęcia techniką HDR

Post autor: yogford »

Witam! :)
Już te zdjęcia chyba dodawałem w innym wątku, ale skoro jest mowa o hdr to podzielę się swoimi tutaj jeszcze raz. Wszystkie są składane Photomatixem. Nie pamiętam już które z ilu zdjęć jest złożone, ale na pewno wszystkie z zakresu między 3 a 6. Jak dotąd była to moja pierwsza i ostatnia zabawa z tematem hdr-ów - chyba głównie dlatego, że później nie mogłem się przestawić na "normalne" zdjęcia i wszystkie wydawały mi się jakieś takie... "łyse" :) .
Pozdrawiam! :)
Załączniki
DSC_7840_41_42_38_39.jpg
DSC_7830_24_25_26_27_28.jpg
DSC_7784_5_0_1_2_3.jpg
wojkup
Guru
Guru
Posty: 128
Rejestracja: 13 lipca 2007, 20:15
Lokalizacja: Jasełko

Re: zdjęcia techniką HDR

Post autor: wojkup »

Dawno mnie tu nie było ;)
zachodzik słońca ;)
zachodzik słońca ;)
szybki5151
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 253
Rejestracja: 31 grudnia 2009, 14:59

Re: zdjęcia techniką HDR

Post autor: szybki5151 »

Też zrobiłem kilka ,ale bardzo amatorskim sprzętem ( komórka )
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
hao
Guru
Guru
Posty: 183
Rejestracja: 17 maja 2006, 15:57
Lokalizacja: Jasło

Re: zdjęcia techniką HDR

Post autor: hao »

Hej. Jeśli mogę coś doradzić w kwestii estetycznej zdjęć HDR.
HDR to nie jest system do fotografowania wszystkiego. Chociaż wydaje się, że dzięki niemu wychodzą zajebiste, kolorowe foty, to zwróćcie uwagę na to, że HDR w wielu przypadkach wygląda po prostu tragicznie, nienaturalnie i karykaturalnie. Największy problem sprawiają zazwyczaj krawędzie i przejścia tonalne. Najwdzięczniejsze foty robią się z tekstur. Nie będę tłumaczył, ponieważ idealne przykłady mamy tutaj, powyżej:

Na ostatnich trzech zdjęciach kolegi winiarz171 widać, że HDR sobie zupełnie nie radzi, ponieważ algorytm techniki HDR nie służy do wykrywania krawędzi (jeśli ktoś się uważa za geeka, to można poczytać jak działają algorytmy HDR, to może trochę pomóc zrozumieć jak wydusić z HDR co się da :) ).
Czy da się w ogóle niebo zrobić tak, aby wyglądało naturalnie? No da się. Trzeba szukać szczegółów, które zgubią "HDRowe artefakty". Zobaczcie na fotkę grafos'a. Albo nocną stahu2 (tutaj akurat jest coś "odwrotnego", niebo jest ciemne, a budynki jasne, więc HDR nie "kobinował" z niebem, a raczej z budynkami - budynki mają szczegóły, więc te przejścia tonalne się ładniej zgubiły, co widać np. po wieżyczkach kościoła (wciąż widać artefakty hdr)).

Osobiście uważam, że HDR nie sprawdza się w fotografii z niebem (jeśli przez niebo rozumiemy powierzchnię jednolitą bez chmur/szczegółów), w fotografii plenerowej o dużych powierzchniach, natomiast wyciska z siebie najwięcej w fotografii (tak to sobie po swojemu nazwę) "zamkniętej". Świetny przykład to zdjęcie Halamy (tyły kościoła Franciszkanów), bardzo dobry hdr, łagodny i ma wszystko to o co w hdrze chodzi, bez przejarania poziomów i kolorów. Bo dobry HDR to taki, gdy widz nie pomyśli "O jaki ładny HDR", tylko "O, jakie ładne zdjęcie" ;-)

Taka zasada na chłopski rozum :))) HDR ma służyć do rozjaśniania tylko tych elementów, których obiektyw nie potrafi zobaczyć, a nie do rozjaśniania tych-elementów-i-jeszcze-trochę-na-około.

Zgodzisz się ze mną Grześku ? ;-)))

P.S. A tak w ogóle to hdr jest fuj :P
Załączniki
Taki mój przykład (chyba całkiem udany w sensie technicznym, bo to żadne artystyczne zdjęcie): Nie widać żadnych przejść tonalnych, przepalania przy krawędziach itp.
Taki mój przykład (chyba całkiem udany w sensie technicznym, bo to żadne artystyczne zdjęcie): Nie widać żadnych przejść tonalnych, przepalania przy krawędziach itp.
Awatar użytkownika
Tulix
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 295
Rejestracja: 15 lipca 2011, 23:07

Re: zdjęcia techniką HDR

Post autor: Tulix »

Fajny temat:)
Próbowalem HDR ale to za duzo zabawy i zgodze sie z przedmówcą - niektóre profesjonalne HDRy są paskudne. Moj patent na doswietlanie zdjecia to chwila zabawy w Adobe Lightroom - jak zdjecie nie jest przepalone albo calkowicie zaczernione w jakims miejscu to da sie wydobyc niebo (na tanich cyfrówkach/telefonach zawsze ginie i przechodzi w biel)

Zdjecie przebarwione akurat, ale jako ciekawostka - taki efekt da sie zrobic bez zadnej wiedzy - są 4 suwaki do rozjasniania cieni i przyciemniania swiatel, do tego proste narzedzia do usuwania szumów tam gdzie potrzeba, do tego mozna ''jechac hurtowo":
https://www.dropbox.com/s/nfbqmffwdup1f ... o.jpg?dl=0

Czasem dla zabawy wertuje stare zdjecia - fajnie sie z nich wydobywa szczególy których wczesniej nie było widać.
ODPOWIEDZ