Znaleziono 21 wyników

autor: pankracy
25 kwietnia 2012, 00:17
Forum: Nasze miasto
Temat: CYRK w Jaśle
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1924

Re: CYRK w Jaśle

autor: pankracy
25 kwietnia 2012, 00:05
Forum: Nasze miasto
Temat: CYRK w Jaśle
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1924

Re: CYRK w Jaśle

Dzisiaj w jednej ze szkół dzieci dostały od nauczycieli bilety promocyjne na przedstawienie cyrkowe, organizowane w jaśle 2.05.2012r., zgodnie z zaleceniami MENiS rozdawanie biletów na cyrk ze zwierzętami w szkole jest niepożądane. Oto pismo, które wystosowało MENiS do wszystkich kuratoriów oświaty w 2003r.

Warszawa 7 listopada 2003 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu

Departament Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

DKZU-022--55/2003/ER

Państwo Kuratorzy Oświaty
wszyscy

Szanowni Państwo Kuratorzy,

Uprzejmie informuję, że do Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu wypłynęło pismo z Biura Rzecznika Praw Dziecka dotyczące problemu sygnalizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatywy "Empatia". Sprawa dotyczy rozdawania w szkołach i przedszkolach zniżkowych biletów na przedstawienia cyrkowe z udziałem zwierząt. Wynika z niego, iż w placówkach oświatowych na terenie kraju zdarzają się przypadki rozdawania uczniom przez nauczycieli bezpłatnych lub zniżkowych biletów na tego rodzaju przedstawienia, stanowiące rodzaj reklamy działalności cyrku, która ma na celu nakłonienie rodziców lub opiekunów małoletnich dzieci do kupna biletów. Działalność taka nie jest zgodna z zapisami Konwencji Praw Dziecka, której stroną jest Polska.
(Art. 29.1. Państwa-Strony są zgodne, że nauka dziecka będzie ukierunkowana na: ...
e) rozwijanie w dziecku poszanowania środowiska naturalnego.)
W zwiazku z powyższym, uprzejmie proszę o zwrócenie uwagi na tego rodzaju niepożądaną działalność i uczulenie na ten problem dyrektorów placówek.

Z poważaniem
p.o. Dyrektora
Halina CIEŚLAK

Departament Kształcenia
Zawodowego i Ustawicznego
autor: pankracy
24 kwietnia 2012, 23:50
Forum: Nasze miasto
Temat: CYRK w Jaśle
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 1924

CYRK w Jaśle

W numerze 10 miesięcznika Wielkopolskiej Oświaty - Otwarta Szkoła z grudnia 2001 roku, opublikowany został tekst Michała Walkowiaka z Towarzystwa Ekologicznego "Ziemia Przede Wszystkim" na temat warunków życia zwierząt w cyrkach oraz wpływu oglądania tresury zwierząt na psychikę dzieci. Artykuł miał na celu zwrócenie uwagi nauczycielom oraz dyrektorom szkół na potrzebę uwzględniania tematyki ochrony praw zwierząt w programach nauczania oraz przekonanie do nie chodzenia z podopiecznymi na przedstawienia cyrkowe z udziałem zwierząt. Oto jego, wciąż aktualna, treść.


Wisława Szymborska
Zwierzęta cyrkowe

"Przytupują do taktu niedźwiedzie,
skacze lew przez płonące obręcze,
małpa w żółtej tunice na rowerze jedzie ,
trzaska bat i muzyka brzęczy,
trzaska bat i kołysze oczy zwierząt,
słoń obnosi karafkę na głowie,
tańczą psy i ostrożnie kroki mierzą.

Wstydzę się bardzo, ja - człowiek.

źle się bawiono tego dnia:
nie szczędzono hucznych oklasków,
chociaż ręka dłuższa o bat
cień rzucała ostry na pisaku."
1

Wychowanie poprzez zabawę. To dość popularny pomysł na edukację. W większości przypadków skuteczny, ale nie zawsze trafny jeżeli chodzi o uczenie młodych ludzi szacunku do zwierząt.

Jak wytłumaczyć dzieciom i młodzieży, że zwierzęta należy traktować tak samo, a nawet lepiej niż ludzi. Na pewno nie pomogą w tym szkolne wycieczki do cyrku. Jest wiele lepszych i ciekawszych metod. Chciałbym wszystkich państwa - zwolenników i przeciwników zaprezentowanego powyżej sądu - zachęcić do przeczytania poniższego artykułu. Zróbcie to ze względu na odpowiedzialność jaka na Was, Nauczycielach ciąży - odpowiedzialność za kształtowanie wrażliwości młodych ludzi. Tym bardziej, że w wielu systemach edukacyjnych Unii Europejskiej, do której również nasze szkolnictwo aspiruje etyczna strona edukacji ma istotne znaczenie.

Wydawać by się mogło, że cyrk zaczyna się i kończy na półtoragodzinnym spektaklu, na który idziemy wraz z klasą. Tak jednak nie jest. Żeby to sobie uświadomić trzeba poznać kilka faktów. Wszystkie przedstawione poniżej twierdzenia oparte są na rzetelnie przeprowadzonych badaniach naukowych.

1. Życie zwierząt w cyrku

Cyrki wraz ze zwierzętami w klatkach lub specjalnych naczepach przebywają rocznie setki kilometrów. Rozmiary tych pomieszczeń ograniczają w wyraźny sposób naturalne potrzeby wielbłądów, lwów czy żyraf. Przyczyniają się również do zmian w ich zachowaniu. Słonie , które w naturalnych warunkach przemierzają wiele kilometrów wędrując po sawannach lub zaroślach, w cyrku mają przestrzeń ograniczoną do wielkości areny. W raporcie "Animals in circuses" z 1998 roku przygotowanym przez Dr. Marthe Kiley-Worthington pełnomocnika Królewskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt (RSPCA) udowodniono, że lwy i tygrysy spędzają mniej niż 10 % swego życia na wybiegu, a słonie tylko 25 % . Ograniczenia te mają negatywny wpływ na psychikę zwierząt.

Na trasie.

Zwierzęta podobnie jak ludzie potrzebują czasem pospacerować. W czasie podróży lub rozbijania namiotów cyrku często przez długi okres czasu nikt się nimi nie zajmuje. W swoich raportach Najwyższa Izba Kontroli nie raz zwracała uwagę, np. na to, że zwierzęta podróżują w swoich odchodach, nie są wyprowadzane na spacer. Dopiero podczas dłuższego pobytu cyrku w jednej miejscowości ze względu to, że widzowie z ciekawości oglądają zwierzęta poza areną, klatki są sprzątane. Powszechnie znane są przypadki tego, że nie mogąc utrzymać równowagi zwierzęta dotkliwie kaleczą się obijając o ostre pręty klatek.

Poza sezonem.

Zimowe pomieszczenia - które posiadają tylko niektóre cyrki - nie oznaczają lepszych warunków życia zwierząt. Zwierzęta pozostają poza widokiem publicznym, właściciele nie muszą dbać o ich warunki . To w sposób oczywisty negatywnie wpływa na złą kondycję fizyczną i psychiczną zwierząt. Zimą, podobnie jak podczas podróży zwierzęta często nie są wyprowadzane na wybiegi. Są trzymane w nieodpowiednio przygotowanych budynkach, np. z niewystarczającą wentylacją.

Ujarzmianie za pomocą strachu.

Większość zwierząt tresowana jest wg zasady: "przemocą zmusić do posłuszeństwa". Trzymanie w zamknięciu, izolowane od reszty zwierząt, szczucie przez psy, stawianie zwierząt, które maja tańczyć na rozgrzanych do czerwoności żelaznych płytach. Treserzy często używają prętów ,haków, pałek elektrycznych, batów, łańcuchów . Przyrządy te sprawiają dużo bólu, szczególnie często pokazywanym w cyrkach wrażliwym - o czym nie wszyscy zapewne wiedzą - słoniom, które maja delikatną skórę i ból powodowany przez ukłucia szpikulca "przekonuje" je do wykonywania poleceń tresera, a tym samym uniknięcia kary.

Stres.

Dla większości dzieci a często również dla dorosłych cyrk jest synonimem doskonałej zabawy. Jedyna niedogodnością dla widzów może być co najwyżej fetor zwierzęcych odchodów. Mało kto wie, że jest on często efektem właśnie olbrzymiego stresu przed karą, jaka może spotkać zwierzęta, które nie spiszą się na arenie. Stres związany z tresurą i złymi warunkami odbija swoje piętno w psychice zwierząt. Chwianie się na boki , podnoszenie na przemian przedniej i tylniej łapy, branie różnych przedmiotów do ust- są typowym objawem stresu u słoni. U dużych kotów i niedźwiedzi ma to formę wykonywania takich samych, powtarzających się ruchów jak: utykanie nogą, chwianie się na boki , chodzenie w kółko i odrzucanie głowy w różne strony. Gryzienie żłobu jest z kolei typowym objawem dla koni. Czasami dochodzi do sytuacji kiedy zwierzęta żują własne łapy, ogony a nawet odchody.

2. Bezpieczeństwo

Transport, rozładunek, spektakle niosą ze sobą ryzyko ucieczki zwierząt. Poddane silnym stresom związanym z transportem, tresurą i izolacją mogą wykazywać skłonności do zachowań agresywnych lub ucieczek. Przykłady takich wypadków:

w marcu'97 z niemieckiego cyrku uciekła 6- metrowa anakonda, a z polskiego 2 duże kangury.
zranienie dwóch osób przez niedźwiedzicę z "Cyrku Wielkiego" w Warszawskim Ośrodku Telewizyjnym w 1996 roku.
marzec'92- ucieczka słonia z piątką dzieci na grzbiecie z cyrku "Florida"(USA) - rannych zostało pięciu przechodniów.
1988 zranienie 2-letniego dziecka przez lamparta
wypadki w Great American Circus:
-1991 ucieczka lamparta i zranienie 3-letniej dziewczynki
-1987- ucieczka słonia- dwoje rannych dzieci


(za: "PETA news" nr 3/92)

Wypadków takich są dziesiątki. Większość z tych zwierząt została zabita przez policję lub weterynarzy.
Niestety są również ofiary w ludziach. Od 1990 odnotowano ponad 50 wypadków śmiertelnych, których przyczyną były ucieczki słoni z cyrków. W Polsce najbardziej tragicznym wypadkiem był przypadek wydostania się tygrysa z cyrku w Warszawie i w efekcie pościgu, nieszczęśliwa śmierć weterynarza. Jak wykazało dochodzenie policji, przyczyną ucieczki zwierzęcia była źle zabezpieczona przez pracowników cyrku klatka.
autor: pankracy
28 marca 2012, 16:41
Forum: Wolna strefa
Temat: tydzień weganizmu 16-22 kwietnia 2012
Odpowiedzi: 81
Odsłony: 8942

Re: tydzień weganizmu 16-22 kwietnia 2012

annetta i Scales dostaliście info na PW
autor: pankracy
20 marca 2012, 23:35
Forum: Wolna strefa
Temat: tydzień weganizmu 16-22 kwietnia 2012
Odpowiedzi: 81
Odsłony: 8942

Re: tydzień weganizmu 16-22 kwietnia 2012

co do sklepów to jeszcze na kościuszki, idąc od europy w strone rynku to po prawej stronie - kiedyś tam była apteka i na igielnej sklep zielarsko medyczny

a przez ten tort z "matkiweganki" mam ślinotok :)
autor: pankracy
20 marca 2012, 21:47
Forum: Wolna strefa
Temat: tydzień weganizmu 16-22 kwietnia 2012
Odpowiedzi: 81
Odsłony: 8942

Re: tydzień weganizmu 16-22 kwietnia 2012

pierwsza sprawa, nikt tu nic ci nie chce udowadniać, a jak już to sam się o to prosisz

co to znaczy jem karkówkę i jest to karkówka? (co to za odkrycie :zdziwko: ja jem jabłko i jest to jabłko) a może ta krowa z której wycieli tą karkówkę też pasła się na tym pasie zieleni, o którym wspominasz

uważam za bezsensowną kłótnie o to czyje jedzenie jest bardziej skażone, wszyscy mamy z tym problem i mięsożercy i roślinożercy, wszak krowy i świnie też jedzą zieleninę pryskaną

i to czy konsument zwraca uwagę na pochodzenie swojego jedzenia, czy kontroluje skład chemiczny produktów, czy kupuje produkty rolne z gospodarstw ekologicznych, czy zwraca uwagę na GMO, itp., itd. to już każdego indywidualna sprawa niezależna od tego, czy jest się weganinem czy wszystkożercą

a czas grillowania faktycznie się zaczyna, nie mogę się doczekać, wypróbuję z tym bananem - Dziadek, jak ty inspirujesz :P
autor: pankracy
20 marca 2012, 20:34
Forum: Wolna strefa
Temat: tydzień weganizmu 16-22 kwietnia 2012
Odpowiedzi: 81
Odsłony: 8942

Re: tydzień weganizmu 16-22 kwietnia 2012

Dziadek napisał: Annetta ja z całą pewnością wiem co jem ,ale TY? No chyba że masz własną działkę a na niej warzywa, owoce i korzonki ,o i z dala od autostrad

czyli Dziadku mamy rozumieć, że ty masz własną działkę z dala od autostrad na niej warzywa, owoce i korzonki oraz zboża na paszę dla własnej hodowli drobiu, świń, krów, baranów i co ty tam jeszcze jesz, a i oczywiście wszystkie zwierzęta wolnowybiegowo, całymi dniami na nie nawożonej chemią trawce bez antybiotyków i hormonów, może jeszcze im puszczasz muzykę aby były bardziej zadowolone - podobno mięso lepsze

a co do twojej obawy o to, że zające i sarny nas osaczą i pozbawią zieleni - są różne sposoby na ograniczanie populacji
autor: pankracy
15 marca 2012, 23:42
Forum: Wolna strefa
Temat: tydzień weganizmu 16-22 kwietnia 2012
Odpowiedzi: 81
Odsłony: 8942

Re: tydzień weganizmu 16-22 kwietnia 2012

heh, cieszę się, ze temat się rozwinął, śmieszy mnie trochę ta kłótnia co prawda i to, że mięsożercy tak usilnie próbują zdyskredytować roślinożerców
autor: pankracy
14 marca 2012, 17:34
Forum: Wolna strefa
Temat: tydzień weganizmu 16-22 kwietnia 2012
Odpowiedzi: 81
Odsłony: 8942

Re: tydzień weganizmu 16-22 kwietnia 2012

lepszy nie lepszy, taki czy sraki, temat nie miał dotyczyć dyskusji nad słusznością takiego czy innego sposobu odżywiania

pytanie było czy są weganie, którzy chcieliby się poznać i może wspólnie przyrządzić te korzonki i orzeszki i zjeść je nie słysząc od nikogo, że to nie w zgodzie z naszą naturą

a swoją drogą to chyba nie uważacie, że jadłospis weganina kończy się na orzeszkach, korzonkach, marchewce i soi, czy uważacie?
autor: pankracy
14 marca 2012, 15:39
Forum: Wolna strefa
Temat: tydzień weganizmu 16-22 kwietnia 2012
Odpowiedzi: 81
Odsłony: 8942

Re: tydzień weganizmu 16-22 kwietnia 2012

Żużel, czyli twierdzisz, że człowiek jest z natury mięsożerny, tak?
To pewnie jak idziesz po jasielskim rynku to ślinka ci leci i masz chęć rzucić się na gołębia, ukręcić mu główkę i pożreć.

Zresztą, po co w ogóle ta dyskusja. Każdy ma swoje za i przeciw. Nie musicie od razu mieszać z błotem każdego, kto ma inny światopogląd od waszego.
autor: pankracy
14 marca 2012, 14:46
Forum: Wolna strefa
Temat: tydzień weganizmu 16-22 kwietnia 2012
Odpowiedzi: 81
Odsłony: 8942

Re: tydzień weganizmu 16-22 kwietnia 2012

hehe, już widzę OTH jak tymi swoimi kłami wbijasz się w gardło krowy :)
a poza tym wiele zwierząt roślinożernych ma kły - konie, wielbłądy, małpy, piżmowce itd.- a widziałeś kiedyś konia jedzącego kurze udko?
autor: pankracy
14 marca 2012, 12:55
Forum: Wolna strefa
Temat: tydzień weganizmu 16-22 kwietnia 2012
Odpowiedzi: 81
Odsłony: 8942

Re: tydzień weganizmu 16-22 kwietnia 2012

no i są weganie w Jaśle czy nie?
autor: pankracy
14 marca 2012, 08:50
Forum: Wolna strefa
Temat: tydzień weganizmu 16-22 kwietnia 2012
Odpowiedzi: 81
Odsłony: 8942

Re: tydzień weganizmu 16-22 kwietnia 2012

tu nie chodzi tylko o dietę, weganie wiedzą o czym mówię
Żużel jeśli chcesz robić tydzień jedzenia mięsa to rób, ale załóż oddzielny wątek na forum