Działka rolna na budowlaną

Szukasz jakiejś konkretnej informacji, usługi, przedmiotu itp? Ale nie wiesz gdzie można coś takiego uzyskać?
kicia27
Guru
Guru
Posty: 105
Rejestracja: 25 października 2012, 14:54

Działka rolna na budowlaną

Post autor: kicia27 »

Jak przekształcić działkę rolną na budowlaną? Gdzie trzeba się wybrać i jakie dokumenty złożyć?
Hermann
Guru
Guru
Posty: 118
Rejestracja: 24 stycznia 2011, 12:59

Re: Działka rolna na budowlaną

Post autor: Hermann »

Najlepiej udać się do właściwego urzędu gminy, ustalić czy ta działka jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego, jeżeli nie, to wystąpić dla danej działki o warunki zabudowy.......Dowiedzieć się w urzędzie gminy jaki jest koszt odrolnienia, czy jest możliwe, ile to trwa itp...
Parasol
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 303
Rejestracja: 2 lutego 2007, 19:51
Lokalizacja: Jasło

Re: Działka rolna na budowlaną

Post autor: Parasol »

Jeśli działka rolna znajduje się w granicy miasta - nie trzeba jej przekształcać w działkę budowlaną. Wystarczy uchwalony Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub trzeba uzyskać Warunki Zabudowy.
kicia27
Guru
Guru
Posty: 105
Rejestracja: 25 października 2012, 14:54

Re: Działka rolna na budowlaną

Post autor: kicia27 »

A jaki może być miej więcej koszt odrolnienia i jak długi czas oczekiwania?
Mecenas
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 219
Rejestracja: 10 czerwca 2013, 19:11

Re: Działka rolna na budowlaną

Post autor: Mecenas »

Tak jak kolega napisał powyżej, jeżeli działka jest na terenie miasta Jasła, to składasz wniosek (z załącznikami) o wydanie warunków zabudowy i jak je dostaniesz, to kupujesz projekt i składasz kolejny wniosek (z projektem) o wydanie pozwolenia na budowę. Moim zdaniem, jak już dostaniesz warunki zabudowy, to będzie to oznaczać, że działka jest budowlana (nie ponosisz żadnych kosztów).
kicia27
Guru
Guru
Posty: 105
Rejestracja: 25 października 2012, 14:54

Re: Działka rolna na budowlaną

Post autor: kicia27 »

Aha.. a jeżeli jest to działka na wsi.. to pewnie czas itp wszystko się znacznie wydłuża :(
Awatar użytkownika
Wojtq
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 491
Rejestracja: 14 grudnia 2009, 23:54

Re: Działka rolna na budowlaną

Post autor: Wojtq »

Na wsi jest o tyle pod górkę, że jeśli gmina nie ma uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego, to dla każdej działki trzeba występować o warunki zabudowy osobno.
Nie wiem w jakiej gminie mieszkasz ale Skołyszyn np. planu nie ma (bo po co!). Nie trwa to zbyt długo. Gdyby nie to że w moim przypadku osoba zajmująca się sprawą poszła na urlop i pierdzielnęła papiery w biurko koleżanki, która o tym nie miała pojęcia, to powinni się zamknąć w miesiącu czasu. Niestety u mnie doczekałem się na decyzję dopiero gdy pofatygowałem się na ostatnie piętro starostwa i poinformowałem o zbyt długim czasie oczekiwania p. Tadeusza Górczyka, który "delikatnie" załatwił sprawę z niekompetentnymi urzędnikami (za co mu dziękuję). Jak będą kompletne papiery (głównie mapa od geodety - jak znajdziesz kogoś kto Ci szybko wrysuje to i szybciej pójdzie cała sprawa) to powinni się wyrobić według terminu ustawowego do 30 dni.
W takim wypadku bezpłatnie możesz odrolnić do 5arów. Do tego te 5 arów musi być wrysowane przez geodetę zgodnie z planowanym budynkiem bo jak się później trafi na kogoś "uprzejmego" i się nie będzie granica odrolnionego gruntu z zabudową zgadzać to można mieć nieprzyjemności.
Całej działki odralniać się nie opłaca bo jest to cholernie drogie. Zależy od ceny tony bodaj pszenicy. I za 1 hektar wychodzi coś kolo 180 000zł + drugie tyle w podwyższonym podatku przez bodaj 20 kolejnych lat. Proporcjonalnie jak chcesz 10 arów no to wyjdzie 1/10 z tego czyli jakieś 18 000.
Jeżeli więc budynek mieści się razem z podjazdem i ewentualnym budynkiem gospodarczym w tych 5 arach (500metrów kwadratowych) to wystarczy standardowe odrolnienie tylko tych 5 arów, ale pamiętaj żeby się wrys na mapie przez geodetę pokrył z miejscem gdzie postawisz dom.

Tak na marginesie moja działka była budowlaną już w latach 50-tych kiedy to moja pra pra babka darowała mojej babci ową działkę (udokumentowane aktem notarialnym "Daruję działkę budowlaną" tak brzmi fragment ). I w latach 90-tych ni stąd ni z owąd działka granicząca bezpośrednio z zabudowaniami, ogrodzona, ze studnią kopaną stałą się ROLNĄ!!! Po co? Ano po to by w przyszłości ewentualnie skasować petenta jak będzie chciał więcej niż te 5 arów odrolnić. Bo innego powodu nie widzę.
kicia27
Guru
Guru
Posty: 105
Rejestracja: 25 października 2012, 14:54

Re: Działka rolna na budowlaną

Post autor: kicia27 »

Dzięki :) Nie miałam pojęcia, że to aż tak drogi interes ;/

Ale co do tej działki, która była już budowlaną i później pozmieniali na rolną.. to chore, żeby tak zrobić. Ale na czym ma się wzbogacić Państwo jak nie na takich rzeczach..
ewa10
Obyty
Obyty
Posty: 52
Rejestracja: 17 stycznia 2012, 13:26

Re: Działka rolna na budowlaną

Post autor: ewa10 »

Skołyszyn ma plan zagospodarowania przestrzennego skąd wiem? byłam kilka dni temu byłam w urzędzie i pytałam bo kompletuje wszystkie dokumenty do pozwolenia na budowę a moja działka też jest rolna. I właśnie w takim wypadku nie musze skladać wniosku o warunki zabudowy tylko wniosek o wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego i jest o wiele łatwiej ;) a Twoja działka gdzie leży jeśli można wiedzieć??
Awatar użytkownika
Wojtq
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 491
Rejestracja: 14 grudnia 2009, 23:54

Re: Działka rolna na budowlaną

Post autor: Wojtq »

O widzicie. Fajnie że Ewa napisała. Ja w sumie 2 lata temu się o pozwolenie starałem i planu wtedy nie było. Całe szczęście że uchwalili bo to była katorga żeby przebrnąć przez te wszystkie chore przepisy.
RenkaSyrenka
Debiutant
Debiutant
Posty: 9
Rejestracja: 23 stycznia 2015, 19:43

Re: Działka rolna na budowlaną

Post autor: RenkaSyrenka »

Uchwalonych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego albo projektów takich planów, ewentualnie studium, można szukać na stronach urzędów gmin.
ODPOWIEDZ