Umowa zlecenie a bycie zarejestrowanym w Urzędzie pracy

Szukasz jakiejś konkretnej informacji, usługi, przedmiotu itp? Ale nie wiesz gdzie można coś takiego uzyskać?
Awatar użytkownika
irek28061988
Doświadczony
Doświadczony
Posty: 66
Rejestracja: 23 grudnia 2008, 17:19

Umowa zlecenie a bycie zarejestrowanym w Urzędzie pracy

Post autor: irek28061988 »

Witam,

Jestem zarejestrowany w Urzędzie Pracy, nie pobieram żadnego zasiłku, urząd pracy daje mi jedynie ubezpieczenie zdrowotne.
Jestem również inżynierem informatykiem, w tym roku skończyłem studia, potrafię tworzyć strony internetowe i w związku z tym mam właśnie do Was pytanie.
Czy będąc zarejestrowanym w urzędzie pracy można podpisać z kimś umowę zlecenie na to że ja bym wykonał stronę internetową.
Teoretycznie wykonanie takiej strony zajmowałoby 3 dni a jej koszt wynosiłby załóżmy 400 zł.
Jak mam postępować z urzędem pracy żeby się nikt do mnie nie doczepił i żebym nie stracił ubezpieczenia. Zaznaczam również że takie umowy mogłyby zdarzać się naprawdę bardzo sporadycznie.
mikas15
Obyty
Obyty
Posty: 54
Rejestracja: 4 sierpnia 2011, 18:06

Re: Umowa zlecenie a bycie zarejestrowanym w Urzędzie pracy

Post autor: mikas15 »

Bezrobotnym zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jest m.in. osoba niezatrudniona i niewykonująca innej pracy zarobkowej. Z racji tego, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy wykonywanie innej pracy zarobkowej oznacza m.in. wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umowy zlecenia, nie możesz posiadać statusu osoby bezrobotnej.
Awatar użytkownika
irek28061988
Doświadczony
Doświadczony
Posty: 66
Rejestracja: 23 grudnia 2008, 17:19

Re: Umowa zlecenie a bycie zarejestrowanym w Urzędzie pracy

Post autor: irek28061988 »

No dobrze ale co zrobić jakbym miał podpisać umowę na wykonanie strony internetowej wg. ustaleń na początku tematu.
mikas15
Obyty
Obyty
Posty: 54
Rejestracja: 4 sierpnia 2011, 18:06

Re: Umowa zlecenie a bycie zarejestrowanym w Urzędzie pracy

Post autor: mikas15 »

[quote="irek28061988"]No dobrze ale co zrobić jakbym miał podpisać umowę na wykonanie strony internetowej wg. ustaleń na początku tematu.[/qu

jak weźmiesz kasę za swoją pracę to nieważne jak to nazwiemy - umowa zlecenie, umowa o dzieło czy umowa o świadczenie usług to będzie to praca zarobkowa, która powoduje utratę statusu osoby bezrobotnej. Po co się zastanawiasz idź do PUP i zapytaj jakie są konsekwencje zawarci takiej umowy.
mikas15
Obyty
Obyty
Posty: 54
Rejestracja: 4 sierpnia 2011, 18:06

Re: Umowa zlecenie a bycie zarejestrowanym w Urzędzie pracy

Post autor: mikas15 »

dodam jeszcze ze w konsekwencji zawarcia umowy utracisz prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Do tego ubezpieczenia możesz jednak przystąpić dobrowolnie lub możesz zostać objęty ubezpieczeniem swojej żony (jak masz). acha jak nie powiadomisz PUPu ze zawarłeś odpłatną umowę o dzieło czy inną podobną a to wyjdzie dostaniesz 500 zł.grzywny
Awatar użytkownika
irek28061988
Doświadczony
Doświadczony
Posty: 66
Rejestracja: 23 grudnia 2008, 17:19

Re: Umowa zlecenie a bycie zarejestrowanym w Urzędzie pracy

Post autor: irek28061988 »

No dobrze ale co w przypadku jakbym po podpisaniu umowy zlecenia na okres zalóżmy 3 dni poszedł do urzędu pracy się wyrejestrować a jak umowę zakończę po tych 3 dniach z powrotem bym się zarejestrował.
Przez te 3 dni po wyrejestrowaniu byłbym jeszcze ubezpieczony? I czy nikt by mi nic nie powiedział jakbym się z powrotem zarejestrował po tych 3 dniach pracy na podstawie umowy zlecenia.
Chciałbym poprostu uzyskać informacje jak postąpić gdyby się taka sytuacja podpisania krótko terminowej umowy zdarzyła i żeby to było w 100 procentach legalne w stosunku do urzędu pracy i urzędu skarbowego
amivisage
Guru
Guru
Posty: 125
Rejestracja: 26 maja 2011, 00:03

Re: Umowa zlecenie a bycie zarejestrowanym w Urzędzie pracy

Post autor: amivisage »

Skoro są takie durnowate obostrzenia to może przytoczę coś z poradnika "Jak przepchnąć słonia przez ucho igielne".
Może w twoim imieniu tą umowę mogłaby podpisać siostra, żona, kochanka? Tak sobie myśle, że to mogłoby wyglądać tak: Poszły spać wieczorem a rano obudziły się z umiejętnościami robienia stron ww w html5 i css3 a ty mógłbyś stać z boku i im jeszcze gratisowo podpowiadać.
gabriela
Debiutant
Debiutant
Posty: 2
Rejestracja: 12 lipca 2014, 21:39

Re: Umowa zlecenie a bycie zarejestrowanym w Urzędzie pracy

Post autor: gabriela »

Jeśli bierzesz umowę zlecenie informujesz o tym PUP i się wyrejestrowujesz, jeśli zakończysz umowę rejestrujesz się od nowa. Nie możesz być zarejestrowany i wykonywać jakiejkolwiek umowy, a co do ubezpieczenia jeśli jesteś jako bezrobotny płaci urząd, jeśli jesteś na umowie - odbijana jest kwota procentowa od zarobku. Mogą zdarzać się problemy z ubezpieczeniem :P standardowo :) bo ktoś może zapomnieć zgłosić ponownie itp. :)
Awatar użytkownika
luc
VIP
VIP
Posty: 1019
Rejestracja: 8 sierpnia 2014, 18:11

Re: Umowa zlecenie a bycie zarejestrowanym w Urzędzie pracy

Post autor: luc »

To nie takie proste.Nie wyrejestrujesz się ot tak i nie zarejestrujesz znów ot tak.To jest urząd pracy,tu kończy się zdrowy rozsądek ;)

Tak naprawdę - Zależy po jakiej informatyce jesteś i co umiesz...
W Jaśle na terenie rafinerii jest Petrosoft - niby żadnych ogłoszeń nie wypuszczali - ale mogą kogoś potrzebować
W Krośnie - FEB i inne firmy - jak kojarzysz np PHP - pewnie możesz mieć szanse: http://www.krosno24.pl/ogloszenia.php?p ... at=3&pod=1
Rzeszów i Województwo: Nawet jakbyś nie umiał programować po tej informatyce to możesz próbować wbijać na testera.Ale uwaga: Praca "nudna",a ja jak próbowałem w SoftSystem w Rzeszowie (odpadłem) to byłem pytany o założenie firmy.Wymagają,żeby założyć nie wiem jak w reszcie firm.Chcą po prostu przyoszczędzić jakoś na ZUSach.

Na dobrą sprawę gdyby nie to,że jestem raczej hobbystą o mizernych umiejętnościach to już dawno korzystałbym z tego: https://www.freelancer.com/job/ ,ale trochę boję się paypala.
Ostatnio zmieniony 12 sierpnia 2014, 15:51 przez luc, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
irek28061988
Doświadczony
Doświadczony
Posty: 66
Rejestracja: 23 grudnia 2008, 17:19

Re: Umowa zlecenie a bycie zarejestrowanym w Urzędzie pracy

Post autor: irek28061988 »

Dziś byłem się podpisać w Urzędzie pracy i przy okazji popytałem odnośnie sytuacji o której mowa w tym temacie.

Sprawa wygląda następująco, urzędniczka odpowiedziała w taki sposób:

Jak bym podpisał umowę zlecenie to jestem zobowiązany do powiadomienia o tym urzędu pracy do 7 dni (rzecz jasna trzeba się wyrejestrować).
Po wyrejestrowaniu ubezpieczenie jest ważne jeszcze przez miesiąc czasu.
Gdy umowa zlecenie wygaśnie należy się ponownie zarejestrować.

I w zasadzie w koło macieju, wkurzające to będzie w przypadku załóżmy kiedy umowę skończę w kilka dni ale cóż machinę papierkową trzeba nakarmić.
Temat jak najbardziej jest jeszcze otwarty, można się wypowiadać i wogóle ale odpowiedź na moje pytanie raczej chyba została poprawnie udzielona przez urzędniczkę.

PS. Pozdrawiam wszystkich szukających pracy w Jaśle po ukończeniu studiów i z za dużymi kwalifikacjami jak na realia Jasła.
Awatar użytkownika
luc
VIP
VIP
Posty: 1019
Rejestracja: 8 sierpnia 2014, 18:11

Re: Umowa zlecenie a bycie zarejestrowanym w Urzędzie pracy

Post autor: luc »

Sorki że u góry odpowiedź,też pozdro.
No niestety jak piszę.W takim kraju żyjemy... Aha - i jakbyś szedł w testowanie - mile widziany jest SQL oprócz angielskiego tak na dobry początek.Niestety, firm mało w województwie,Kraków lepszy.

PS-EDIT: Po PWSZ i bazach to taka sugestia - raczej na początek próbuj się załapać na strony lub testowanie. Też wybrałem najgorszą z możliwych specjalizację (i to jeszcze nie była informatyka,choć dostałem się na nią na PWSZcie - no ale poszło się gdzie indziej... :P )
ODPOWIEDZ