Zabytki w jaśle, szukam informacji.

Szukasz jakiejś konkretnej informacji, usługi, przedmiotu itp? Ale nie wiesz gdzie można coś takiego uzyskać?
Awatar użytkownika
Bandit
Guru
Guru
Posty: 120
Rejestracja: 30 listopada 2010, 22:27
Lokalizacja: włączam GPS......

Zabytki w jaśle, szukam informacji.

Post autor: Bandit »

Poszukuję informacji czy w ok. Jasła są jakieś bunkry z czasów II WŚ ? Oprócz Stępiny oczywiście.
Szukam też Cmentarzy z czasów I WŚ, jak i starych cywilnych, jak np. w Osobnicy w lesie, lub starych młynów o ile jeszcze coś istnieje w naszych stronach.Stare dwory, dworki itp. coś co już należy do zabytków.Za wszelkie informację będę wdzięczny.
babell
Weteran
Weteran
Posty: 70
Rejestracja: 2 grudnia 2008, 18:09

Re: Zabytki

Post autor: babell »

Kilka lat wstecz zapuszczając się głębiej w las Liwocz można było na bunkry natrafić, teraz większość pozawalana :(
Awatar użytkownika
szara eminencja
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 331
Rejestracja: 27 kwietnia 2007, 22:29
Lokalizacja: Niewidomsko

Re: Zabytki

Post autor: szara eminencja »

O żelbetonowe bunkry w okolicy to ciężko, takich w okolicy raczej nie było, budowano schrony ziemne umacniane drewnem, które nie przetrwały do dziś. Ale w terenie można się dopatrzeć przebiegu linii tych umocnień.
Thor
Rozgrzewam się
Rozgrzewam się
Posty: 24
Rejestracja: 19 grudnia 2010, 10:54

Re: Zabytki

Post autor: Thor »

The Nun

Re: Zabytki

Post autor: The Nun »

Cmentarz z I wojny światowej znajdziesz w Bieczu w okolicach klasztoru. Spoczywają tam głównie rosyjscy żołnierze.
Awatar użytkownika
darroman
Guru
Guru
Posty: 145
Rejestracja: 3 września 2009, 11:54

Re: Zabytki

Post autor: darroman »

W Mytarce gm. Nowy Żmigród jest dwór prawdopodobnie XIX wieczny lub jeszcze starszy. Dziś odstrasza swoim wyglądem ale pamiętam jak jeszcze jako dziecko z kolegami buszowaliśmy po nim. Pamiętam, że znaleźliśmy tam zeszyty szkolne z 1926 roku bodajże. Jakby to było dziś to bym to wszystko zachował ale wtedy nas jako dzieci to nie interesowało i zostało to wszystko tam. Później wszystko się pozawalało i same ruiny teraz straszą. Pamiętam nazwisko z tych zeszytów KAZECKA i właśnie rok 1926 mi utkwił w głowie. Szukałem informacji na temat tego dworu ale mało tego. Wiem tylko, że jest to własność prywatna kogoś kto wyjechał do stanów i śladu życia nie daje. Nikt się tym nie interesuje. Starsi mieszkańcy opowiadali, że po wojnie z dworku wynoszono dużo broni.Ze ścian wydłubywali też kule. Najprawdopodobniej w dworku mieszkał Jan Siwiński. http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Siwi%C5%84ski . Jeśli ktoś wie coś więcej chętnie przyjmę wszelkie informację :)
Awatar użytkownika
Bandit
Guru
Guru
Posty: 120
Rejestracja: 30 listopada 2010, 22:27
Lokalizacja: włączam GPS......

Re: Zabytki

Post autor: Bandit »

Tak się właśnie zastanawiałem, czy coś w naszych okolicach z bunkrów żelbetonowych znajdę.Co do linii umocnień, to od Sieklówki poprzez Warzyce, Lublicę i chyba w Bieździadce kończąc, są nadal pozostałości w lasach po okopach i dodatkowo można spotkać kilka ziemianek.Szukam jednak mocniejszych wrażeń.Co do cmentarzy z czasów I WŚ, to w sumie wszelkie informacje są opisane w internecie, jednak może istnieją jakieś zapomniane? Ostatnio będąc w Osobnicy, pomyłkowo pytając o cmentarz żydowski, ktoś mi powiedział '' a tam w lesie coś jest''. Coś, okazało się tym:
Załączniki
11082010278.jpg
11082010277.jpg
wodzu
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 283
Rejestracja: 2 stycznia 2009, 19:35

Re: Zabytki

Post autor: wodzu »

viewtopic.php?f=75&t=3006&hilit=zabytki

popatrz znajdziesz na pewno cos ciekawego :)
Awatar użytkownika
Bandit
Guru
Guru
Posty: 120
Rejestracja: 30 listopada 2010, 22:27
Lokalizacja: włączam GPS......

Re: Zabytki

Post autor: Bandit »

Dzięki za stronę, jednak byłem tam i jak temat sam wskazuje ''najciekawsze zabytki w Jaśle'' , mnie dodatkowo interesują okolice.Najciekawsze jest jednak to, że człowiek przechodzi obok różnych budynków codziennie i nie zwraca na nich uwagi.Teraz patrząc na zdjęcia tam zamieszczone, zastanawiam się gdzie to jest ? Nawet nie wiedziałem że w Jaśle jest cmentarz żydowski :wstyd: Sami widzicie że potrzebuję informacji :padam: Oprócz szukania w sieci, najlepiej zapytać ludzi, bo zawsze ktoś tam coś wie.
wodzu
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 283
Rejestracja: 2 stycznia 2009, 19:35

Re: Zabytki

Post autor: wodzu »

kiedyś troche sie tym tematem interesowalem: zabytkami, pytaj szczególowo a postaram sie udzielac doglebnych odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
szara eminencja
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 331
Rejestracja: 27 kwietnia 2007, 22:29
Lokalizacja: Niewidomsko

Re: Zabytki

Post autor: szara eminencja »

Bandit pisze:Tak się właśnie zastanawiałem, czy coś w naszych okolicach z bunkrów żelbetonowych znajdę.Co do linii umocnień, to od Sieklówki poprzez Warzyce, Lublicę i chyba w Bieździadce kończąc, są nadal pozostałości w lasach po okopach i dodatkowo można spotkać kilka ziemianek.
Między Sieklówką a Warzycami ponoć stał kiedyś w lesie drewniany dom w którym urzędowali Niemcy, w wyniku ostrzału spalił się, dziś nie ma już śladu, natura upomniała się o swoje. W Warzycach można też znaleźć pozostałości po niemieckim punkcie obserwacyjnym, znajdują się na górze zwanej przez miejscowych "Plisiem". Dziś to już tylko kilka dziur połączonych rowami. A w niedalekim sąsiedztwie rośnie buk w którego korze ktoś wyrył coś na kształt niby krzyża i datę która ze względu na stopień spękania jest raczej mało czytelna-coś jak by "JAN.4" i dalej nieczytelne, gdzieś mam zdjęcie jeśli znajdę to wrzucę.
grafos
Guru
Guru
Posty: 147
Rejestracja: 16 czerwca 2007, 13:15
Lokalizacja: Jasło

Re: Zabytki

Post autor: grafos »

witam
jesli chodzi o cmentarze na naszym terenie jest tego sporo ale jako dobra lekture polecam bardzo szczegolowa mape podkarpacia z oznaczeniem cmentarzy jak pamietam wydawce byl to Demart kupilem ja w Ksiegarni Nova wiec polecam co do bunkrow to z tym moze byc juz nieco wiekszy problem bo to nigdzie nie jes opisane i oznaczone
jesli chodzi o bunkry to polecam Zurawice kolo Przemysla to istny RAJ
na tej mapie znajdziesz rowniez oznaczenie dworow dworkow itp itd ladny zabytek jest w Szymbarku - polecam a do tego znajdziesz tam jeszcze skansen
ale co do zabytkow nie nalezy zapominac rowniez o kosciolach i ccerkwiach jest tego sporo i najezdzic sie trzeba
a jak narazie caly czas rozbudowuje ta galerie a troche sie juz tego nazbieralo wiec zapraszam na strone
http://fotos.zarzyka.eu/Zabytki%20Kości ... index.html
wodzu
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 283
Rejestracja: 2 stycznia 2009, 19:35

Re: Zabytki

Post autor: wodzu »

to ja moze wymienie kilka zabytków z powiatu jasielskiego:
zabytkowe uklady zabudowy: Jasło, Kołaczyce, Dębowiec, Osiek Jasielski
zabytkowe kościoły drewniane: Osiek Jasielski, Sławęcin, Święcany, Trzcinica, Zarzecze, Szebnie, kościół z Bączala Dolnego stoi teraz w Skansenie w Sanoku
Zabytkowe cerkwie drewniane: Kotań, Krempna, Świątkowa Mała i Wielka, Pielgrzymka
Cmentarzy z I WŚ jest bardzo, bardzo dużo, warto wspomnieć o cmentarzach w Beskidzie Niskim: Krempna, Ożenna, Grab ale także o tych na Pogórzach: Bączal, Sławęcin, Święcany, Harklowa, Trzcinica
Dwory: Przysieki, Tarnowiec, Bieździadka, Brzyska, Skołyszyn (Lisówek)
Zabytkowe cmentarza paraialne: Bączal, Święcany, liczne cmentarze łemkowieskie w Beskidzie Niskim
Mnóstwo kapliczek przydrożnych, w tym najstarsza najpóźniej z 1647 w Bączalu Dolnym "Murowana Figura"
Murowane kościoły m.in w Kołaczycach czy Harklowej (neogotyckie), Samoklęskach, Dębowcu
Osada archeologiczna w Trzcinicy "Karpacka Troja"
Zamczyska w Kunowej, Lisowie, Brzezowej

jeśli chcesz jakieś inne informacje o poszczególnych miejscowościach czy obiektach to pisz a postaram sie odpowiedzieć :)
czarny2962
Guru
Guru
Posty: 179
Rejestracja: 23 kwietnia 2010, 16:35

Re: Zabytki

Post autor: czarny2962 »

w oso sa jeszcze okopy z pierwszej wojny sw i takie tam wszedzie tego jest tylko stare pokolenie juz zanika a mlodziez ma gdzies takie informacje
Awatar użytkownika
Bandit
Guru
Guru
Posty: 120
Rejestracja: 30 listopada 2010, 22:27
Lokalizacja: włączam GPS......

Re: Zabytki

Post autor: Bandit »

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem, jak i za odpowiedzi.
Grafos zaraz zabiorę się za przeglądanie zdjęć i dziękuję za link do galerii.Wiem że jest tego sporo, ale od czegoś trzeba zacząć.Najpierw chcę zebrać jak najwięcej informacji i co można ciekawego zobaczyć w naszych stronach, później zaplanować podróż i zwiedzanie.Mam nadzieję że miesiąc czasu wystarczy mi na odwiedzenie choć z połowę tych miejsc.
Wodzu część północną Jasła, czyli od Kołaczyc po Strzyżów itd. znam, jak i zwiedzałem wszystko co tam było możliwe i mi znane.Teraz chcę poznać tereny po Gorlice i niżej aż pod Słowację, i jak najdalej na wschód.Tam akurat zwiedziłem najmniej, bo tylko cmentarz z I WŚ w Gorlicach, Trzcinicy, Osobnicy, i na Foluszu? Tuż za krzyżówką z Folusza na Gorlice i skręca się z drogi głównej w las.Zamieszczę poniżej zdjęcie, bo nie pamiętam miejscowości.Kwestię cmentarzy z I WŚ, można odpuścić, ale np. stare cywilne nadal mnie interesują.
Załączniki
cmentarz.jpg
ODPOWIEDZ