4 latka-jąkanie się

Dział służy do zamieszczania opinii i ocen restauracji, pizzerii, pubów, lekarzy, fryzjerów, mechaników...
qwerty030
Debiutant
Debiutant
Posty: 3
Rejestracja: 10 lipca 2014, 17:56

4 latka-jąkanie się

Post autor: qwerty030 »

Witam,moja 4 letnia corka jaka się.Zaczęło się z dnia na dzien,bardzo ladnie plynnie mowila,az pewnego dnia zaczela sie jakac.Czy ktos mial taki sam problem z dzieckiem?czy to wymaga juz skosultowania z logopeda? Mojej kuzynki corka tez tak miala zaczela sie jakac i po miesiacu jak reka odjal,ale kazde dziecko jest inne inaczej sie rozwija. :niepewny:
Awatar użytkownika
GCN
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 267
Rejestracja: 30 lipca 2008, 18:39

Re: 4 latka-jąkanie się

Post autor: GCN »

Najlepiej skonsultować to ze specjalistą. Polecam Panią Ilonę - 507135403 lub 784308584 nie pamiętam, który nr jest poprawny.
qwerty030
Debiutant
Debiutant
Posty: 3
Rejestracja: 10 lipca 2014, 17:56

Re: 4 latka-jąkanie się

Post autor: qwerty030 »

Przyjmuje prywatnie?czy w poradni?
Awatar użytkownika
jędza
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 273
Rejestracja: 5 listopada 2010, 15:13

Re: 4 latka-jąkanie się

Post autor: jędza »

Takie małe dziecko czasami na skutek jakiegoś niespodziewanego, nagłego bodźca może zareagować właśnie w taki sposób,
możesz jak najbardziej skonsultować się ze specjalistą, ale większość powie, że trzeba czekać i co najważniejsze nie można dziecka poprawiać ani dopowiadać za niego, bo to tylko pogarsza sytuację i utrwala wadę, która może zaniknąć tak nagle jak się pojawiła.
Awatar użytkownika
GCN
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 267
Rejestracja: 30 lipca 2008, 18:39

Re: 4 latka-jąkanie się

Post autor: GCN »

Według mnie w takich sprawach lepiej rozmawiać ze specjalista niż czytać posty od ludzi,z których każdy będzie inny. Jedni będą radzić czekać inni nie i tak w koło jak to na forach ile postów tyle zdań. Ilona przyjmuje prywatnie ale niedrogo, a jeżeli jest potrzeba przyjdzie do domu. Dziecko u siebie w domu w otoczeniu, które zna jest bardziej otwarte.
april
Debiutant
Debiutant
Posty: 1
Rejestracja: 11 lipca 2014, 09:52

Re: 4 latka-jąkanie się

Post autor: april »

U małego dziecka jąkanie się jest normalną sprawą i około 5 - 6 roku życia powinna samo przejść. Jeśli tak nie będzie to radzę zgłosić się na konkretną terapię jąkania (sa takie w całej Polsce). Jeśli chodzi o logopedów to na poczatek możesz spróbowac, ale jeśli jąkanie będzie utrzymywało się dłużej (po 7 - 8 roku życia) to radzę zrezygnować z ich usług. Na pewno będą się starać, ale zaproponują jedynie ćwiczenia oddechowe np. dmuchanie w świeczkę czy na wiatraczek, długie śpiewanie samogłosek - to nie pomaga na dłuższą metę. W jąkaniu możesz zauważyć tez pewne "fale" - będą dni kiedy córka będzie mówić płynnie, bez przeszkód, ale będzie też czas, że może mieć problemy z co drugą sylabą.
Ty na pewno nie mów jej, by mówiła wolno i spokojnie - to tylko jeszcze bardziej przeszkadza. Nie kończ też za nią zdań.
Wiem na ten temat sporo, bo sama kiedyś się jąkałam (przez ok. 18 lat). Jak coś, to prosze zadawac pytania.
CYNGIEL
VIP
VIP
Posty: 1900
Rejestracja: 17 lipca 2011, 10:02

Re: 4 latka-jąkanie się

Post autor: CYNGIEL »

Tylko wizyta u specjalisty.
Awatar użytkownika
GCN
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 267
Rejestracja: 30 lipca 2008, 18:39

Re: 4 latka-jąkanie się

Post autor: GCN »

A nie mówiłem. Sami specjaliści. Sama zdecyduj co zrobić.
czarna30
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 221
Rejestracja: 3 grudnia 2012, 10:06

Re: 4 latka-jąkanie się

Post autor: czarna30 »

april pisze:U małego dziecka jąkanie się jest normalną sprawą i około 5 - 6 roku życia powinna samo przejść. Jeśli tak nie będzie to radzę zgłosić się na konkretną terapię jąkania (sa takie w całej Polsce). Jeśli chodzi o logopedów to na poczatek możesz spróbowac, ale jeśli jąkanie będzie utrzymywało się dłużej (po 7 - 8 roku życia) to radzę zrezygnować z ich usług. Na pewno będą się starać, ale zaproponują jedynie ćwiczenia oddechowe np. dmuchanie w świeczkę czy na wiatraczek, długie śpiewanie samogłosek - to nie pomaga na dłuższą metę. W jąkaniu możesz zauważyć tez pewne "fale" - będą dni kiedy córka będzie mówić płynnie, bez przeszkód, ale będzie też czas, że może mieć problemy z co drugą sylabą.
Ty na pewno nie mów jej, by mówiła wolno i spokojnie - to tylko jeszcze bardziej przeszkadza. Nie kończ też za nią zdań.
Wiem na ten temat sporo, bo sama kiedyś się jąkałam (przez ok. 18 lat). Jak coś, to prosze zadawac pytania.
U małego dziecka jąkanie jest normalną sprawą ? znam jedno na milion które się jąka , więc czy to norma? no bez przesady !
czarna30
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 221
Rejestracja: 3 grudnia 2012, 10:06

Re: 4 latka-jąkanie się

Post autor: czarna30 »

I jak na moje i nie tylko moje rozumowanie to właśnie w momencie, gdy zaczyna się jąkać należy mówić mu , aby się tym nie denerwowało i dalej mówiło a owszem nie kończyć za nie .
Jaślanka11
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 206
Rejestracja: 27 stycznia 2010, 22:14

Re: 4 latka-jąkanie się

Post autor: Jaślanka11 »

Najbardziej kolokwialnie mówiąc, takie małe dziecko szybciej myśli niż potrafi powiedzieć, stąd pewnie wcześniejsza sugestia, że może to być normą :hyhy: . Ale powodów jąkania może być wiele. Nie sądzę jednak, żeby konsultacja logopedyczna była najszczęśliwszym rozwiązaniem, bo większość przyczyn leży tu raczej po stronie psychologicznej, bądź neuropsychologicznej. Radziłabym najpierw, żebyś sama skontaktowała się z dobrym psychologiem, nie włączając w to jeszcze dziecka, żeby nie fiksować małej na tym problemie. Przy tym nie zwracać jej uwagi na to, że się zacina, a raczej szybko odwrócić jej uwagę i dać czas na oddech. Bez paniki, jeśli nie było urazu głowy, genetycznych predyspozycji ani silnego stresu to rozważnym postępowaniem z dzieciaczkiem pod okiem wyważonego psychologa sama sobie z tym poradzisz. Wiem co mówię, spokojnie ;)
gabriela
Debiutant
Debiutant
Posty: 2
Rejestracja: 12 lipca 2014, 21:39

Re: 4 latka-jąkanie się

Post autor: gabriela »

Witam, Jestem logopedą, być może jest to rozwojowa niepłynność mowy lub jąkanie. Aby to ocenić należy udać się do logopedy. Jak sama Pani zaznaczyła każde dziecko jest inne, a wizyta nie zaszkodzi. Bezpłatne konsultacje w poradni ppp lub w poradni logopedycznej. Jeśli Pani dziecko chodzi do przedszkola - proszę udać się tam do logopedy (jeśli jest). Pozdrawiam:)
qwerty030
Debiutant
Debiutant
Posty: 3
Rejestracja: 10 lipca 2014, 17:56

Re: 4 latka-jąkanie się

Post autor: qwerty030 »

Dziekuje bardzo za porady,mam umowiona wizyte w poradni psychologiczno-pedagogicznej u logopedy.Staram sie malej niezwracac uwagi,nie ponagalac,czytamy ksiazeczki,malujemy,roznego typu zabawy.Corka jest bardzo spostrzegawcza,dobrze przyswaja jezki np.angielski potrafi policzyc do 20 po angielsku (i wtedy ani razu sie nie zajaknie )dlatego mnie bardzo martwi jak zaczyna rozmawiac wtedy sie jaka zacina.
mariusz.s
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 16 lipca 2014, 09:13

Re: 4 latka-jąkanie się

Post autor: mariusz.s »

Wszystko da się zrobić. Ja swoje leczenie zacząłem jak byłem jeszcze starszy i się udało :)
ODPOWIEDZ