Film "Wołyń" - najlepszy polski film od wielu lat

Dział służy do zamieszczania opinii i ocen restauracji, pizzerii, pubów, lekarzy, fryzjerów, mechaników...
Awatar użytkownika
Charlie_P
VIP
VIP
Posty: 979
Rejestracja: 20 października 2009, 17:51
Lokalizacja: ziemia

Film "Wołyń" - najlepszy polski film od wielu lat

Post autor: Charlie_P »

7 października była premiera filmu "Wołyń", obecnie można go oglądać w kinach. Zaczyna się od cytatu Jana Zaleskiego: „Kresowian zabito dwukrotnie: raz przez ciosy siekierą, drugi raz przez przemilczenie”.
To straszna zbrodnia, moim zdaniem Ukraińcy byli gorsi niż Sowieci i Hitlerowcy.

Wybrałem się na ten film z dystansem, ponieważ często bywa tak, że nie przedstawia się w filmach wszystkiego tak dosadnie jak było w rzeczywistości, jak jest opisane w wielu książkach opartych na relacjach świadków, tylko łagodniej. W tym filmie wszystko jest pokazane tak, jak powinno być.

Naprawdę świetny film i polecam każdemu - koniecznie go obejrzeć! :) Reakcja ludzi w kinie po filmie - kompletna cisza, smutek, trochę przerażenie i zamyślenie - jak coś tak okropnego mogło się kiedykolwiek przydarzyć, to film o którym myśli się jeszcze przez kilka dni...człowiek się zastanawia czy jego obecne problemy i zmartwienia nad którym się rozczula są tego warte...przecież przy tym co ci ludzie tam przeżyli...nasze "problemy" to nic.

Najgorsze jest to, że sprawcy tego ludobójstwa do teraz są bohaterami na Ukrainie, choćby dla Petra Poroszenki, któremu nasz poprzedni rząd "pożyczył" 400 milionów złotych, a nasi politycy jeździli na Majdan krzycząc "Slawa Ukrajini", a tuż za nimi Banderowskie flagi...

A tutaj skandaliczne komentarze młodych Ukraińców na temat "Wołynia", jest mnóstwo osób, które do tej pory chciałyby pomordować Polaków:
https://www.youtube.com/watch?v=juFfE6zHsYA
Hermann
Guru
Guru
Posty: 118
Rejestracja: 24 stycznia 2011, 12:59

Re: Film "Wołyń" - najlepszy polski film od wielu lat

Post autor: Hermann »

Przed obejrzeniem tego filmu polecam książkę St. Srokowskiego " Nienawiść" http://lubimyczytac.pl/ksiazka/264496/nienawisc , "Zbrodnie nacjonalistów ukraińskich na polakach" i podobne......
tomSR
Debiutant
Debiutant
Posty: 8
Rejestracja: 29 września 2016, 15:05

Re: Film "Wołyń" - najlepszy polski film od wielu lat

Post autor: tomSR »

właśnie zamierzam wybrać się na ten film do kina
piotrek
VIP
VIP
Posty: 1458
Rejestracja: 30 września 2010, 10:54

Re: Film "Wołyń" - najlepszy polski film od wielu lat

Post autor: piotrek »

Narody mają różne godła herby: orły itp. A naród który ma widły jako godło, nie może być narodem ludzi normalnych. To UPAdlińcy.
T135
VIP
VIP
Posty: 1176
Rejestracja: 7 czerwca 2010, 17:33

Re: Film "Wołyń" - najlepszy polski film od wielu lat

Post autor: T135 »

Dziś byłem na filmie "Wołyń". Do tej pory ciężko jest przestać o tym myśleć. Scenariusz napisamy przez życie... niesamowity i prawdziwy film, który przez widzów zostanie na długo zapamiętany. Polecam każdemu, nawet tym którzy kompletnie nie interesują się historią itd..
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18436
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: Film "Wołyń" - najlepszy polski film od wielu lat

Post autor: dragoness »

piotrek pisze:Narody mają różne godła herby: orły itp. A naród który ma widły jako godło, nie może być narodem ludzi normalnych. To UPAdlińcy.
Tryzub to widły? Ciekawa interpretacja...
Joziiiin
VIP
VIP
Posty: 1963
Rejestracja: 27 października 2015, 10:45

Re: Film "Wołyń" - najlepszy polski film od wielu lat

Post autor: Joziiiin »

się czepiasz....
poszukiwana
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 206
Rejestracja: 27 lipca 2010, 16:53

Re: Film "Wołyń" - najlepszy polski film od wielu lat

Post autor: poszukiwana »

Świetny film, który każdemu pozostanie w pamięci na długo, to ogromna lekcja pokory i historii, oraz szacunku dla ludzo którzy to przeżyli, a w hołdzie zabitych powonniśmy ten film oglądnąć i polecać! To film, który każdy powinien oglądnąć.Ktoś napisał, żee nie nadaje sie jako film do ogladniecia z dziewczyna... bzdura! Ten film to m.in historia o trudnej, pieknej, zakazanej miłości, a to ze jest pokazana brutalność Ukraińców... mysle, że nie zdajecie spbie sprawy cp wasze dzieci oglądają...
To najlepszy polski film jaki widziałam i polecam wszystkim!
Ostatnio zmieniony 16 października 2016, 22:13 przez poszukiwana, łącznie zmieniany 1 raz.
Joziiiin
VIP
VIP
Posty: 1963
Rejestracja: 27 października 2015, 10:45

Re: Film "Wołyń" - najlepszy polski film od wielu lat

Post autor: Joziiiin »

A jak się ma do "Smoleńska" ?
Jocke
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 412
Rejestracja: 16 września 2009, 12:40

Re: Film "Wołyń" - najlepszy polski film od wielu lat

Post autor: Jocke »

"Wołyń" to film, który trzeba koniecznie obejrzeć. Wreszcie świetnie zrobiony Polski Film, z niesamowitym przekazem..
PL_
Ekspert
Ekspert
Posty: 89
Rejestracja: 12 listopada 2012, 17:39

Re: Film "Wołyń" - najlepszy polski film od wielu lat

Post autor: PL_ »

Film polecam, jednak jasielskie kino już niezbyt, przy 150min filmie pasowałyby wygodne fotele, a obecne krzesła za niskie, spada się praktycznie z nich tj, nie wyprofilowane, to są krzesła do kościoła a nie do kina gdzie są ustawione pod kątem i trzeba się pilnować, żeby nie spaść, wiem wiem dobrze, że kino jest, ale następnym razem wybieram kino w Rze.
Awatar użytkownika
Fresh
Guru
Guru
Posty: 166
Rejestracja: 4 sierpnia 2011, 16:35

Re: Film "Wołyń" - najlepszy polski film od wielu lat

Post autor: Fresh »

Jest ktoś w stanie powiedzieć jak daleko owa Rzeź zaszła na zachód? Czy w naszych jasielskich okolicach odnotowano jakieś mordy? Jedyna mapa jaką udało mi się znaleźć to tutaj - http://ipn.gov.pl/ftp/pamiec_ebooki/www ... pa_pl2.png , wydaje się, że zasięg owej zbrodni jest na pograniczu naszych okolic - ciężko mi to jednak dokładnie sprecyzować. Może ktoś wie coś więcej?

Co do filmu to naprawdę świetny. Mocny, treściwy - dający do myślenia.
Sun Tzu
VIP
VIP
Posty: 6308
Rejestracja: 11 października 2011, 22:55

Re: Film "Wołyń" - najlepszy polski film od wielu lat

Post autor: Sun Tzu »

Wprawdzie według wspomnień Wasyla Hałasy, kierownika Okręgu Przemyskiego OUN w latach 1943-1945, w skład tego Okręgu wraz z Obwodem Przemyskim i Jarosławskim wchodził Obwód Łemkowski podzielony na 7 rejonów, gdzie istniały lokalne kierownictwa (ukr. prowody): Baligród, Sanok, Nowy Sącz, Gorlice, Krosno, Jasło, Lesko ale w tym okresie UPA strukturalnie na Łemkowszczyźnie nie istniała. Zainteresowanym tematem polecam artykuł pani Małgorzaty Gliwy "Działalność UPA w powiecie jasielskim 1945–1948" oraz http://www.beskid-niski.pl/index.php?po ... storia/upa.
poszukiwana
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 206
Rejestracja: 27 lipca 2010, 16:53

Re: Film "Wołyń" - najlepszy polski film od wielu lat

Post autor: poszukiwana »

Mój pradziadek zginął z rąk Ukraińców gdzieś między Leskiem a Myczkowcami - gdzie dokładnie. Tego nie wiadomo. Jednak myślę, że Sanok, Lesko to granice działań UPA. Ostatnio czytałam wywiad aktora grającego w filmie "Wołyń" Jakubika, którego rodzina uciekła przed ukraińcami do Krosna - gdzoe przygarnęła ich jedna z rodzin. Więc w Krośnie musiało być względnie bezpiecznie.
Tutaj wywiad:
http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/ ... ywale.html
Sun Tzu
VIP
VIP
Posty: 6308
Rejestracja: 11 października 2011, 22:55

Re: Film "Wołyń" - najlepszy polski film od wielu lat

Post autor: Sun Tzu »

Jednak myślę, że Sanok, Lesko to granice działań UPA
Taaak... Uwielbiam tych, co to zamiast na wiedzy, opierają się na magicznym słowie "myślę"... Niestety, nie dyskutujemy o ontologii a o historii. A historycy przez ostatnie 70 lat to i owo zdążyli ustalić (wprawdzie np. mieszkańcy Jasła dalej wierzą w wersję o zniszczeniu miasteczka przez krwiożerczych Niemców, ale jest to tylko dowód na to, że mity mają większą siłę oddziaływania niż fakty). A teraz do konkretów... Na terenie powiatu jasielskiego, gorlickiego i nowosądeckiego bardzo aktywnie działał np. oddział UPA Mychajło Fedaka. Jego dowódca pod datą 19.06.46 r. odnotował w dzienniku, że schwytał ośmiu żołnierzy ochrony pogranicza (pograniczników), dowodzonych przez porucznika. Odebrano im broń, amunicję, prowiant, a następnie zostali wypuszczeni. Inna zasadzka zakończyła się jednak tragedią. Pod datą 6.08.1946 r. „Smyrnyj” (pseudonim M. Fedaka) zapisał: „Zasadzka na pograniczników z Żydowskiego. Sześciu zabitych, kilku schwytanych. Została ciężko ranna przy tym siostra mojego starszego kolegi szkolnego, która wracała z Gorlic, z przedweselnych zakupów. Miała wychodzić za mąż. Polacy siłą posadzili ją na swoją furmankę, aby się osłonić. Ciężko ranna w pierś, zmarła po kilku godzinach. (…) Podczas strzelaniny nie zważaliśmy na kobietę, będąc przekonani, że porządne dziewczyny nie jeżdżą z Polakami”. Najbardziej spektakularną akcją, dokonaną przez „Smyrnego” było spalenie wsi Łabowa koło Krynicy, wspólnie z oddziałem Modesta Rypeckiego „Horysława”, przybyłym ze wschodu. Pod datą 27.06.46 r. „Smyrnyj” zanotował w dzienniku: „Przeprowadzamy wspólną akcję z bojówkami Hor. (Modesta Rypeckiego „Horysława”) na wieś Łabowa. Rozbrajamy posterunek milicji i palimy budynek. Likwidujemy także budynek gminny, pocztę i palimy wszystkie chaty pozostałe po wysiedlonej ludności ukraińskiej. Część zajęli już Polacy.”. W nocy z 6 na 7 lipca 1946 roku te same dwa oddziały zaatakowały Krempną zajmując posterunek MO i podpalając kilka budynków... We wrześniu pododdziały sotni "Brodycza" napadły m.in. na Szerzyny, Wolę Dębowiec, Jaworze, Desznicę, Krempną i Kotań...
ODPOWIEDZ