Strona 1 z 1

Polskie kryminały

: 19 października 2017, 19:36
autor: jajaślanin
Ostatnio zauważam dużą popularność książek Remigiusza Mroza ( staram się być na bieżąco ale tempo wydawania jego książek jest porażające ) i w związku z tym mam pytanie : czy to numer jeden wśród polskich autorów kryminałów czy może to miano należy się innemu twórcy ? Ja osobiście wyżej cenię cykl o komisarzu Maciejewskich Marcina Wrońskiego oraz książki Marka Krajewskiego , choć ostatnio stał się zbyt schematyczny . Ciekawy był także cykl Zygmunta Miłoszewskiego o prokuratorze Szackim , a niedawno bardzo spodobała mi się książka Piotra Liany , pochodzącego z Podkarpacia młodego autora , zatytułowana "Persona Non Grata" . Czy jest jeszcze coś ciekawego w polskiej literaturze kryminalistycznej ? Dawno nie czytałem tego gatunku , ale doskonale pamiętam zeszyty z serii "Ewa wzywa 07" , na które czekałem z niecierpliwością - czy warto sięgnąć po tego typu literaturę ? Aha - Katarzyna Bonda odpada - zdecydowanie nie mój klimat ...

Re: Polskie kryminały

: 19 października 2017, 20:08
autor: amatorski
Miłośnik serii "Ewa chce spać" powinien poznać cykl "Milicjanci z Poznania". Dotychczas ukazało się 8 powieści, których akcja rozgrywa się w latach 80. ubiegłego wieku.
Ryszard Ćwirlej ma niezłe pióro, dobrze orientuje się w realiach epoki i co najważniejsze udało mu się stworzyć grono dających się lubić postaci.

Re: Polskie kryminały

: 19 października 2017, 20:30
autor: jajaślanin
Znam tylko film "Ewa chce spać" , ale o żadnej serii pod tym tytułem nie słyszałem ... Znawcą której epoki jest Ćwirlej bo nie wynika wiele z Twojej podpowiedzi , ale dzięki za nazwisko - resztę sobie znajdę , skoro jesteś tak oszczędny w słowach :super: :super:

Re: Polskie kryminały

: 19 października 2017, 22:51
autor: lato
jajaślanin pisze:Ostatnio zauważam dużą popularność książek Remigiusza Mroza ( staram się być na bieżąco ale tempo wydawania jego książek jest porażające ) i w związku z tym mam pytanie : czy to numer jeden wśród polskich autorów kryminałów czy może to miano należy się innemu twórcy ? Ja osobiście wyżej cenię cykl o komisarzu Maciejewskich Marcina Wrońskiego oraz książki Marka Krajewskiego , choć ostatnio stał się zbyt schematyczny . Ciekawy był także cykl Zygmunta Miłoszewskiego o prokuratorze Szackim , a niedawno bardzo spodobała mi się książka Piotra Liany , pochodzącego z Podkarpacia młodego autora , zatytułowana "Persona Non Grata" . Czy jest jeszcze coś ciekawego w polskiej literaturze kryminalistycznej ? Dawno nie czytałem tego gatunku , ale doskonale pamiętam zeszyty z serii "Ewa wzywa 07" , na które czekałem z niecierpliwością - czy warto sięgnąć po tego typu literaturę ? Aha - Katarzyna Bonda odpada - zdecydowanie nie mój klimat ...
Te komiksy Ewa wzywa 07 były przed Żbikiem ? nie wiedziałem o takiej serii. Co do kryminałów to faktycznie Krajewski bez ,,Areny Szczurów,, i obu nowych ,, Mock'' bo moim zdaniem słabe. Obecnie jestem w kolejce po ,, Czarne narcyze'' Katarzyny Puzynskiej bo wciągnął mnie jej cykl o Lipowie i komisarzu Podgórskim.

Re: Polskie kryminały

: 20 października 2017, 07:17
autor: jajaślanin
jajaślanin pisze:Te komiksy Ewa wzywa 07 były przed Żbikiem ? nie wiedziałem o takiej serii.
To nie był komiks tylko broszura ( książka to za dużo powiedziane ) z taka niebieską okładką . Ja czytałem je w latach 80 , ale ukazywały się wcześniej . Komiksy z kapitanem Żbikiem czytałem również w tym samym czasie więc to chyba ten sam okres ... Myślę że można to znaleźć w zasobach internetu . Jako ciekawostkę napiszę , że główny bohater serialu Belle Epoque nosi takie samo nazwisko jak jeden z autorów serii Ewa wzywa 07 : Edigey ...

Moim zdaniem Krajewski powinien zakończyć serię z Mockiem , te nowe pozycje są takie bezpłciowe i niewiele wnoszą do obrazu Mocka , za to zbyt szybko zakończyła się historia Łyssego - jego postać była dla mnie ciekawsza niż Eberhard , ale to moja opinia .

Jak pisałem , nie "podeszła" mi Bonda i inne kryminały kobiet na razie sobie odpuszczam - broń Boże nic do kobiet nie mam , ale książki kryminalne wole autorstwa mężczyzn ...

Re: Polskie kryminały

: 20 października 2017, 15:06
autor: amatorski
jajaślanin pisze:Znam tylko film "Ewa chce spać" , ale o żadnej serii pod tym tytułem nie słyszałem ...
Powinno być "Ewa wzywa 07". Nie wiem, dlaczego napisałem "Ewa chce spać".

No i chodziło mi o to, że Ćwirlej dobrze orientuje się w realiach lat 80.

Re: Polskie kryminały

: 8 listopada 2017, 22:35
autor: jajaślanin
Liczyłem , że pewna forma dyskusji jednak się pojawi , ale chyba się przeliczyłem ... nie to forum , niestety .
A może taka kwestia : czy książka Mariusza Zielke "Dla niej wszystko" to faktycznie rarytas internetowy i heroizm bohatera czy tylko forma rewelacyjnego pijaru ???

Re: Polskie kryminały

: 8 listopada 2019, 22:48
autor: jajaślanin
Czy ktoś czytał 'Żmijowisko" ? Jest faktycznie warte sfilmowania? Warte przeczytania?

Re: Polskie kryminały

: 27 grudnia 2019, 12:47
autor: anita.dampc93
Nie czytałam, ale podobno Bonda pisze dobre kryminały

Re: Polskie kryminały

: 13 stycznia 2020, 10:38
autor: fotoografik
Kryminały Bondy bardzo dobrze się czyta, chociaż teraz największą popularnością cieszą się skandynawski autorzy.

Re: Polskie kryminały

: 20 stycznia 2020, 18:18
autor: ela.zmuda123
bardzo polecam Bondę