Oficjalnie ponad 11 tys bezrobotnych w Jaśle

Wydarzenia i komentarze z Jasła
Awatar użytkownika
Ryś
Guru
Guru
Posty: 120
Rejestracja: 18 października 2011, 19:19

Oficjalnie ponad 11 tys bezrobotnych w Jaśle

Post autor: Ryś »

Na koniec lutego w PUP w Jaśle zarejestrowanych było ponad 11 tys. bezrobotnych. Połowa z nich odrzuca oferty pracy lub nie zgłasza się w terminie by potwierdzić gotowość do pracy. 300 osób rocznie bierze dofinasowanie na założenie firmy.
Bezrobocie w powiecie jasielskim rośnie. Na koniec grudnia wynosiło 18,6 proc., a na koniec stycznia już 19,3 proc.

- Od października ubiegłego roku co miesiąc wzrastało o około 500 osób – mówi Anna Hawliczek, z-ca dyr. PUP w Jaśle. - W listopadzie przekroczyło 10 tys., w grudniu 10 400, w styczniu 10 900, na koniec lutego mamy 11 047. Zawsze bezrobocie wzrasta w okresie zimowym, od marca zacznie maleć, tak jest co roku.

W tym smutnym rankingu powiat jasielski zajmuje 12 miejsce na 21 powiatów w woj. podkarpackim. Największe bezrobocie jest w powiecie przemyskim - 21,3 proc., leskim - 23,5 proc., bieszczadzkim 24,6 proc; brzozowskim 24,9 proc. W pow. krośnieńskim na koniec stycznia 2013 wynosiło 19,5. Najmniejsze jest w powiecie rzeszowskim.

- Dużych zwolnień grupowych w ubiegłym roku u nas nie było – informuje Hawliczek. - Całkowitą upadłość zgłosiła nam Huta Szkła w Tarnowcu, gdzie pracowało 112 osób, ale z tej grupy zarejestrowało się u nas około 50. Firma Gamrat zgłosiła nam redukcję zatrudnienia o 11 osób, z czego 10 przejdzie po pół roku pobierania zasiłku na świadczenie przedemerytalne, a 1 na emeryturę. W pozostałych przypadkach były to pojedyncze zwolnienia, umowy na czas określony, prace sezonowe. Tak jest co roku. 95 proc. firm to są firmy prywatne, dlatego jest tak chwiejny rynek pracy. Jak jest brak rentowności pracownicy są zwalniani.

Miasto „umiera”

W ub. miesiącu firma Masonite zgłosiła 145 osób do zwolnienia. Kolejne wypowiedzenia umów o pracę czekają także pracowników Pektowinu, sprzedanego francuskiemu koncernowi Naturex.. Redukcja etatów dotknie także byłą firmę PNiG w Jaśle, która od lutego już nie istnieje, przejęta została przez Exalo Drilling S.A.

Miasto umiera, większe firmy sprzedane, inne upadają, młodzi wyjeżdżają – to powszechnie słyszane opinie. Nikt nie prowadzi jednak oficjalnych statystyk, które pokazywałyby skalę problemu

- Czy młodzi wyjeżdżają trudno nam powiedzieć, bo nie mają obowiązku nam tego zgłaszać. Prowadźmy jedynie rejestr osób, które powracają po pracy z zagranicy. Nie ma zbyt wielu powracających – podkreśla Hawliczek.

W grupie bezrobotnych najwięcej jest osób w wieku od 30 do 45 roku życia.

Pracują na czarno?

Bezrobocie rejestrowane to jednak nie to samo, co rzeczywiste.

- Gdyby odeszli od nas zarejestrowani tylko po to, żeby mieć ubezpieczenie na siebie i na dzieci, to bezrobocie spadłoby o 50 procent – przyznaje Hawliczek. - Szacujemy to po osobach, które odmawiają podjęcia pracy, odrzucają oferty, nie zgłaszają się na wizytę w danym terminie, żeby potwierdzić swą gotowość do pracy.

20 tys. na założenie firmy

Coraz więcej osób korzysta z dofinansowania przyznawane przez PUP na założenie własnej firmy (do 20 tysięcy zł). W naszym powiecie w ubiegłym roku skorzystało z tej możliwości 300 osób, tyle samo dotacji przyznanych ma być w tym roku.




A ilu nieoficjalnie ?? Co się dzieje w Jaśle ?
wieśniak
VIP
VIP
Posty: 691
Rejestracja: 13 marca 2012, 10:52

Re: Oficjalnie ponad 11 tys bezrobotnych w Jaśle

Post autor: wieśniak »

dodaj osoby które są na KRUSie i nie mogą się zarejestrować, dodaj osoby które wyjeżdżają np. na zbiory i nie rejestrują się po powrocie na 2-3 miechy ,bo po co ...
Jeszcze jak by pozliczać tych co w ogóle się nie rejestrują bo ich nie stać na dojazdy do podpisu do bezrobocie jest 50% albo więcej.

Ciekawi mnie ile z tych 300 osób które wzięły dofinansowanie jeszcze "ciągnie" interes a ile upadło .
Awatar użytkownika
Tulix
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 295
Rejestracja: 15 lipca 2011, 23:07

Re: Oficjalnie ponad 11 tys bezrobotnych w Jaśle

Post autor: Tulix »

Patrząc na przemysł wszystko po kolei upada. Biedronka stała się szarańczą Polskiego handlu spożywczego, małe sklepy padają jeden po drugim.
Wszystko przez naganną politykę ludzi odpowiedzialnych za przemysł. Oddajemy za "czapkę gruszek" to, co w Jaśle przynosiło największe korzyści zewnętrznym spółkom.

W ten sposób z naszego Jasełka kapitał jest eksportowany, również ludzki. Nie ma pracy/płace są karygodne - specjaliści uciekają.
Sami się pogrążamy. Kilka lat temu jeszcze handel przynosił jakieś profity. Teraz znajomi którzy założyli działalność 10-15 lat temu powoli zwijają interesy.

Nie będzie firm, nie będzie pracy. Nie bedzie pracy, nie będzie pieniędzy. Za parę lat zostanie tylko Biedronka, MPM i Carrefour. Jestem za granicą, nie wiem do czego mam wracać...
Awatar użytkownika
clashtorny
VIP
VIP
Posty: 597
Rejestracja: 30 sierpnia 2009, 14:17
Lokalizacja: Jasło

Re: Oficjalnie ponad 11 tys bezrobotnych w Jaśle

Post autor: clashtorny »

A co dofinansowania na założenie własnej działalności gospodarczej to są kpiny. Niby wystarczy opłacać ZUS itp przez rok czasu a rzeczywistość jest inna. Kumpel tak wziął te 20000 zł i kilka miesięcy po oświadczyli mu że nie wystarczy żeby opłacał składki, musi jeszcze wykazywać dochody około 2500zł miesięcznie XD Jasło ogólnie jest na innych zasadach niż reszta Polski. Jestem obecnie zarejestrowany w UP nie mogę odbyć stażu ponieważ już jeden odbyłem nie mogę się również przekwalifikować, żadnej oferty pracy nigdy nie dostałem z UP mimo że CV nie mieści mi się już na kartce A4 prace czy to legalne czy na czarno sam sobie znajdowałem :P Jedyne co mogę zrobić to czekać do lipca na kurs na który mam szansę się dostać nie obiecują oczywiście gwarancji że się nań dostanę XD A nawet jak zrobię kursy to już będzie połowa roku więc nikłe szanse na zatrudnienie. Gratuluję naszemu UP za wspaniałomyślne i trafne akcje anty-bezrobotnościowe AVE
Awatar użytkownika
Ryś
Guru
Guru
Posty: 120
Rejestracja: 18 października 2011, 19:19

Re: Oficjalnie ponad 11 tys bezrobotnych w Jaśle

Post autor: Ryś »

Jasło to piękne miasto i większości wspaniali ludzie. Mieszkamy w tym samym miejscu z którego widać Tatry i Bieszczady, gdzie Wisłoka wije się jak wąż, gdzie wydobywa się ropę i gaz ( jeszcze ), gdzie jest wspaniała przyroda itd.
Wytłumaczcie co się dzieje ?
Czy to polityka,TV, pieniądze, czy coś innego, tak podzieliła to wspaniałe społeczeństwo ? Na prawdę nie ma kto zarządzać tym wspaniałym miejscem aby jednak się rozwijało, a nie zwijało i było dobrze postrzegane w kraju ?

Żyjemy na tym samym kawałku ziemi....
houseMd
Guru
Guru
Posty: 134
Rejestracja: 1 października 2012, 12:02

Re: Oficjalnie ponad 11 tys bezrobotnych w Jaśle

Post autor: houseMd »

clashtorny pisze:Jasło ogólnie jest na innych zasadach niż reszta Polski. Jestem obecnie zarejestrowany w UP nie mogę odbyć stażu ponieważ już jeden odbyłem nie mogę się również przekwalifikować
jestem dokladnie w takiej samej sytuacji jak Ty. Przysluguje mi jeszcze 7 mcy stazu, ale nie moge go odbyc, bo PODOBNO nasz kochany pup nie ma pieniedzy na staze i przyznaje tylko tym osobom, ktore ida po raz pierwszy. Ostatnio znalazlam sobie staz - jedyny wymog to mniej niz 25 lat lat i staz ponizej 6mcy ( jesli juz ktos odbywal), wiec mysle sobie ok kwalifikuje sie, a potem zdziwko, bo jednak mi nie przyznali, bo PODOBNO pieniedzy nie ma. coz. druga kwesta to kursy w pup. nie wiem na jakiej oni zasadzie organizuja te kursy,ale to tez porazka. chcialam sie zapisac na kurs - wymagania: minimum wyksztalcenie srednie i zarejestrowana osoba w pup. to sie wg pani z pup(y) nie kwalifikowalam, bo mam wyzsze wyksztalcenie, ktore daje mi kwalifikacje do wykonywania danego zawodu i nie potrzebuje kursu- i choc powolalam sie na ustawe o promocji zatrudnienia, gdzie takie kursy z pup to podnoszenie kwalifikacji zawodowych to pani w pup odpowiedziala, ze to jest kurs na przekwalifikowanie sie.( oczywsicie w jasle wszystko musi byc inne). ale zmierzajac do meritum - moja kolezanka spelniajaca te wymogi tez nie zostala przyjeta na owy kurs, bo choc miala wyksztalcenie srednie to ekonomiczne. wiec powiedzcie mi, gdzie to przekwalifikowanie sie? jak osoba po skonczonym samym liceum ogolnoksztalcacym sie ma przekwalifikowywac?? bo ja myslalam ze przekwalifikowanie sie to zmienienie zawodu z np. cukiernika na ogrodnika, ale wg pup chyba jestem w bledzie.
ŚmIaŁeK
Guru
Guru
Posty: 148
Rejestracja: 20 lipca 2011, 20:06

Re: Oficjalnie ponad 11 tys bezrobotnych w Jaśle

Post autor: ŚmIaŁeK »

:rozpacz: :rozpacz: :rozpacz: Trzeba niestety za granicę wyjeżdżać... :rozpacz: :rozpacz: :rozpacz:
rrthc82
Guru
Guru
Posty: 109
Rejestracja: 22 lutego 2012, 13:49

Re: Oficjalnie ponad 11 tys bezrobotnych w Jaśle

Post autor: rrthc82 »

ano chyba wyjazd to najlepsze wyjscie.
krolik
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 398
Rejestracja: 14 września 2011, 21:54

Re: Oficjalnie ponad 11 tys bezrobotnych w Jaśle

Post autor: krolik »

Kazdy kupi po drzewku i zalesimy Jasło. Tragedia co sie dzieje.
Kudłaty
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 464
Rejestracja: 3 grudnia 2011, 15:02

Re: Oficjalnie ponad 11 tys bezrobotnych w Jaśle

Post autor: Kudłaty »

jeszcze 2 lata max i będziemy chodzili po rynku i prosili żeby dali nam na chleb
Sun Tzu
VIP
VIP
Posty: 6324
Rejestracja: 11 października 2011, 22:55

Re: Oficjalnie ponad 11 tys bezrobotnych w Jaśle

Post autor: Sun Tzu »

Ale najważniejsze jest, że PiS nie rządzi!
Winetou
VIP
VIP
Posty: 672
Rejestracja: 3 czerwca 2012, 13:40

Re: Oficjalnie ponad 11 tys bezrobotnych w Jaśle

Post autor: Winetou »

Sun Tzu pisze:Ale najważniejsze jest, że PiS nie rządzi!
TAK :hurra:
Awatar użytkownika
zielony87
VIP
VIP
Posty: 1395
Rejestracja: 27 lutego 2013, 22:08

Re: Oficjalnie ponad 11 tys bezrobotnych w Jaśle

Post autor: zielony87 »

zielony87 pisze:Ale najważniejsze jest, że PiS nie rządzi!
Dobra Sun-tzu.To są zdaje się konkrety jakie rzekomo PiS ma dla bezrobotnych:
http://www.wprost.pl/ar/391008/Glinski- ... 2054066515
- W kwestiach pracy i gospodarki przewidujemy koniecznie działania takie jak: przyjęcie pakietu ustaw antykryzysowych. Powinien on zawierać ulgi inwestycyjne przy tworzeniu nowych miejsc pracy, ulgi inwestycyjne na badania i rozwój, ulgi składkowe przy zatrudnianiu młodych, rozwój specjalnych stref ekonomicznych, a także zakaz wypłacania dywidend przez banki w celu wzmocnienia ich kapitału - zaznaczył Gliński.
Ulg jest JUŻ sporo to załatwił Tusk,tylko co z tego skoro ulgi te są kolejnym sposobem finansowania niektórych pracodawców z budżetu Państwa i skoro administracja swoimi innymi wymogami ciągle zwiększa koszty ? Socjalizm dla (niektórych) przedsiębiorców i urzędników kosztem reszty społeczeństwa ?! Z tym trzeba SKOŃCZYĆ a nie to rozwijać.Komuna dla elit to jeszcze gorsza komuna jak PRL - bo dla nas dziki kapitalizm,dla nich "czy się stoi czy się leży" !!!
Już teraz przecież jest tak,że na "programach aktywizacji zawodowej" masowo korzystają firmy szkolące i pracodawcy obniżający sobie koszty !
Oraz wasza stronka partyjna:
http://www.pis.org.pl/article.php?id=20864
Z czego zamierzacie ufundować ten program ? Z podwyżki podatków:
Program gospodarczy Prawo i Sprawiedliwość „Alternatywa” będzie wdrażany stopniowo, nie zakładamy wprowadzenia wszystkich jego elementów w jednym czasie (Szwecja z początku lat 90-tych jest pozytywnym przykładem skuteczności działań stopniowych, które poprawiły sytuację gospodarczą i doprowadziły do uzdrowienia finansów publicznych).

W pierwszym roku zakładamy wzrost dochodów publicznych o ponad 11 mld zł – jest to założenie konserwatywne, dochody mogą być większe:

• ponad 5 mld zł dodatkowych dochodów przyniesie reforma systemu podatkowego zaproponowana przez Prawo i Sprawiedliwość;
• 6 mld zł to nowy podatek nałożony na banki i inne instytucje finansowe oraz hipermarkety;
Oczywiście opodatkowanie bankierów i spekulantów było by uczciwe,ale jeśli się czegoś takiego spróbuje dziś to po prostu wyprowadzą kapitał za granicę do diabła,a reszta montowni za nimi i będzie koniec.Kłamstwa Tuska mają tą tylko zaletę,że niektórzy inwestorzy wierzą jeszcze w "zieloną wyspę" i dobre ratingi Polskiej gospodarki - rozwalić "polską bańkę" i będzie koniec.Samo nawiązywanie do bogatej Szwecji jest niepoważne. Zupełnie inna struktura gospodarcza,Polska to nie jest samodzielna gospodarka tylko montownia z której Pracodawcy mogą się wynieść w kilka miesięcy-lat jak Masonite - powtarzam !

Co więcej w tym "programie" nie ma jasnych wytycznych odnośnie redukcji w administracji i zmian nazbyt już zagmatwanych przepisów ! A wybór między OFE a ZUS to wybór między prywatnym rabunkiem pieniedzy "na emeryturę" a państwowym rabunkiem pieniędzy "na emeryturę", w sytuacji gdy nikt tych emerytur praktycznie nie zobaczy a jak zobaczy to zapłacze i pójdzie żebrać pod kościół. A może ułatwienia dla Naukowców coś dadzą ? NIC nie dadzą dzięki brakowi współpracy nauki (która wcale nie stoi na aż tak wysokim poziomie jak jej ludzie myślą,kilka dobrych pomysłów i masa marnotrawstwa) i gospodarki. Przepieprzono grafen, przepieprzono niebieski laser, szkoda czekać na cuda. Jak podanie o grant rozpatruje kolega,a młodymi którzy coś chcą zrobić mało kto się przejmuje...

Tak w ogóle jako (również) bezrobotny zgłaszam się z wypowiedziami wieśniaka,Tulixa,Clashtornego,Ryśa,HouseMd,rrthc82,Królika i Kudłatego.
Najgorsze,że jako inżynier ciągle mam nadzieję,że coś znajdę i to jednak powstrzymuje mnie przed wyjazdem z kraju już teraz bez doświadczenia...

Ten kraj jest montownią i rynkiem zbytu.Pracy będzie coraz mniej i za coraz gorsze pieniądze niestety,a jeśli Urząd Pracy mówi,że połowa ludzi jest tam tylko dla ubezpieczenia - to ma rację,ja nie mam pracy ale gdyby nie to ubezpieczenie to miałbym ich głęboko gdzieś i wycieczkę by się do nich zameldować raz na kilka miesięcy jak człowiek skazany za jakieś przestępstwo z nadzorem elektronicznym - bo przecież oni mi nie są nawet w stanie gdyby chcieli pomóc znaleźć czegokolwiek.Oficjalnie nawet o wyjeździe na rozmowę powinienem ich informować dzień wcześniej - a czy oni mi choć za to (albo firma) zwrócą kasę ? NIE.
Grunwald
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 461
Rejestracja: 10 stycznia 2010, 12:54

Re: Oficjalnie ponad 11 tys bezrobotnych w Jaśle

Post autor: Grunwald »

Niestety wszyscy stoja w miejscu nie zaleznie czym centrum miasta czy jego peryferie czy innej wioski z powiatu wszyscy stoją i patrzą jak prawei 700 letnie miasto umiera. Oddalismy władze w ręce skrajnie nieudolnych ludzi którzy poza mówieniem nic nie potrafią zrobić , trwa prywatna wojenka na lini PIS - PO a tak na parwde co Nas to obchodzi? Nasza sprawa wojna partii które i tak czerpią konkretne korzyści finansowe... raczej nie . Większośc mówi ja tu nic nie moge , ja tu nic nie zdziałam...i tak grono Polaków w beznadzieji się wypala ... to jest najgorsze marnotractwo jakie może być każdy może tylko musi chcieć a wszyscy czekaja na gotowe tak się nie da . Myśle że już wiekszość ludzi przynajmniej ponad 50 % zauważyła jak umiera to miasto jak w Naszym mieście zniszczono przemysł, jak wypala sie handel jak władza miasta jest nie udolna . PORA NA DZIAŁANIE !
Pewnie zaraz jakis komandos mi napisze że nawołuje do rewolucji i ile lat za to grozi , szczerze szczam na takie komentarze bo taka osoba niczym sie nie rózni od zdrajcy która nie dba o interes lokalny dla siebie i innych czy krajowy dla wszystkich Polaków. Nie można być pajacykami partii politycznych które bawią się ludzką godnościa.
Awatar użytkownika
zielony87
VIP
VIP
Posty: 1395
Rejestracja: 27 lutego 2013, 22:08

Re: Oficjalnie ponad 11 tys bezrobotnych w Jaśle

Post autor: zielony87 »

Grunwald - jeśli pisałem ile za to grozi,to tylko po to,by uświadomić wam,czym się może skończyć załatwianie tego po forach.
A sytuacja jest taka,że samą rewolucją i nawet wyrżnięciem wszystkich politycznych cwaniaków w koło nic nie zmienisz.Firm od tego nie przybędzie...
---
Naprawdę wściekłość mnie ogarnia gdy widzę te wpisy.Kilkadziesiąt lat temu wrzeszczeli "Solidarność,Solidarność" i dali się nabrać na 100 milionów a teraz chcą z kosami i widłami na czołgi,teraz uważają że zmiana władzy cudownie przywróci zrujnowane i wywiezione zakłady pracy i sprowadzi nowe inwestycje. I każdy czeka,by za niego to sąsiad zrobił rewolucję albo my,młodzi mamy zrobić,żeby ratować wasze emerytury i wasz tyłek !
ODPOWIEDZ