HALLOWEEN

Wydarzenia i komentarze z Jasła
makatka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 270
Rejestracja: 18 października 2012, 19:53

Re: HALLOWEEN

Post autor: makatka »

Wg mnie lepiej kultywować polskie tradycje. Na mnie większe wrażenie robią oświetlone cmentarze kiedy jadę wieczorem i widzę miliony zniczy, niż dynia itp. Paląc znicze i odwiedzając groby robimy coś dla pamięci tych, którzy odeszli, a to ważniejsze od przebieranek i zabawy, a Halloween jest dzień przed Wszystkimi Świętymi i to się niestety gryzie ze sobą.
Awatar użytkownika
Tulix
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 295
Rejestracja: 15 lipca 2011, 23:07

Re: HALLOWEEN

Post autor: Tulix »

Znicze, groby, tradycja, ok. Ale Halloween przypada 31 października, nie 1 listopada. Oglądam jak to wygląda w UK, i powiem tak: temat super, zwłaszcza dla małych dzieci. Takie pięciolatki zamiast wojażyć po ulicy chodzą w grupkach całkiem fajnie przebrane i dzwonią od domu do domu krzycząc "Trick or treat!". Dwa lata temu zapukały nawet takie malutkie 3-latki, jeden przebrany za dynię. Widok super i moim zdaniem absolutnie nie zakłóca Wszystkich Świętych. (Dorośli to co innego - balują z przebraniami i wykorzystują kolejną okazję żeby się stoczyć, ale czy w Polsce nie robi się wtedy dyskotek? Niby postu nie ma, ale jak ktoś chce to i tak znajdzie okazję)

Wiadomo - chcąc nie chcąc przyszło to do nas z zachodu, ale przed Walentynkami nikt sie też jakoś specjalnie nie bronił. Rozumiem że po polsku to czas refleksji, zadumy, wspominania bliskich wspólnie nad grobem a potem w gościach przy wódce (myślę że statystycznie własnie tak;) ) ale nie jestem nastawiony aż tak konserwatywnie. Jeśli dziecko sąsiada przychodzi do mnie w przebraniu z koszyczkiem to to jest fajne. Społeczeństwo jest bardziej otwarte i solidarne.
A w Polsce co? 3/4 katolików, każdy szczelnie odgrodzony od sąsiada płotem i nie chce go nawet znać, dopóki nie będzie go potrzebował do czegoś. Amen. I to my jesteśmy dumni z polskiej "Solidarności"...
rkoh
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 321
Rejestracja: 24 września 2011, 11:31

Re: HALLOWEEN

Post autor: rkoh »

niektórzy to mają problemy.... co Wam szkodzi jak raz w roku dziecko będzie miało radochę i zgarnie trochę cukierków? Co jak co, ja się z tym w Polsce jeszcze nie spotkałem, ale nie pewno by mi to nie przeszkadzało.. Nie wiem jaka jest geneza tego święta, ale teraz, wydaje mi się, że ma to na celu oswojenie dzieci z czarownicami, kościotrupami itp. ale Polak to oczywiście woli narzekać, nawet mimo tego, że to święto nie wypada 1 listopada!

a tu taki filmik właśnie o Polakach hehe http://youtu.be/8VTp75DLL40?t=8m23s
rogulskaona
Debiutant
Debiutant
Posty: 5
Rejestracja: 24 października 2013, 09:35

Re: HALLOWEEN

Post autor: rogulskaona »

Ja też jestem tego zdania.Dawać radochę dziecku
Awatar użytkownika
Public Enemy
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 311
Rejestracja: 17 grudnia 2012, 18:58

Re: HALLOWEEN

Post autor: Public Enemy »

Ogólnie w kraju jest do tego niechęc,ale to dobrze.Dosc amerykanskiego [...].
http://fakty.interia.pl/prasa/news-gaze ... Id,1048002
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18417
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: HALLOWEEN

Post autor: dragoness »

Podsumowując: kultywowaniem której POLSKIEJ, ew. SŁOWIAŃSKIEJ tradycji jest Halloween?
rkoh
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 321
Rejestracja: 24 września 2011, 11:31

Re: HALLOWEEN

Post autor: rkoh »

a to musi byś tradycja? nie może być tak, że jak ktoś chce to się przebiera i ma trochę radości z tego? to, że nie było tak 100 lat temu nie znaczy, że jak ktoś chce sobie poparadować jako wróżka nie może tego robić. a najśmieszniejsze jest to, że jak się kościół w końcu do tego wpierniczy (jak do wszystkiego) to sobie podepnie to pod siebie, zmieni nazwę na "dzień walki z szatanem", oczywiście wprowadzi "dobrowolne" składni i będzie git :ok:
just.smile
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 31 maja 2013, 21:21

Re: HALLOWEEN

Post autor: just.smile »

rkoh
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 321
Rejestracja: 24 września 2011, 11:31

Re: HALLOWEEN

Post autor: rkoh »

wystarczy spojrzeć na stroje przedstawicieli kościoła i już mamy halloween, dobrze, ze chrześcijaństwo jest takie zaje.biste i nigdy nie było powodem rozlewu krwi i każdy przyjmował je z własnej woli. jeżeli nie usuną takich czopków jak ten, który powiedział, że molestowanie dzieci przez księży to wina rodziców, to kościół upadnie szybciej niż myślałem
Awatar użytkownika
sylwula13
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 458
Rejestracja: 21 listopada 2009, 20:06
Lokalizacja: Jasło

Re: HALLOWEEN

Post autor: sylwula13 »

a gdzie kupić w jaśle maski na halloween ?
kuku Elephant szkło
Rozgrzewam się
Rozgrzewam się
Posty: 29
Rejestracja: 5 marca 2013, 19:22

Re: HALLOWEEN

Post autor: kuku Elephant szkło »

Przenikanie kultur jest czymś nieuniknionym i naturalnym, w końcu żyjemy w globalnej wiosce, jednak nie powinniśmy przenosić obcych nam tradycji na nasz grunt i tym bardziej dbać o to by dzieci pamiętały i kultywowały tradycje polskie.
Lyba pisze:W samym halloween nie widzę nic złego, ale po co przyjmować zwyczaje od zdebilałych Amerykanów skoro Polacy mają własne?
Coraz częściej obserwuje się sytuacje, w których coraz więcej przenika do naszej kultury z zachodu jednocześnie wypierając rzeczy polskie.
Nawet w TVP, która powinna stać na straży języka polskiego słyszy się debilizmy w postaci "wielki kambek disco polo", "osoby lajkujące", "wyalienowany" czy "generalnie" jakby nie można było użyć słów powrót, lubiące, wyobcowany czy ogólnie.
Po co zapożyczać z obcego skoro mamy swoje? Jak tak dalej pójdzie to z czasem coraz więcej słów, zwyczajów z zachodu wyprze to, co nasze i to jest właśnie złego w świętowaniu halloween. Jak tak dalej pójdzie to za ileś tam pokoleń Boże Narodzenie będzie kojarzone wyłącznie z bałwankami i gwiazdkami, a Wielkanoc z zającem i chowaniem pisanek zapominając, o co tak naprawde w tym wszystkim chodzi.
Ja wolę słyszeć jak ludzie wtrącają, od czasu do czasu, słówka z obcych języków, niż jeśli wstawiają słowa na ''k'' i ''p'' co drugi wyraz.
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18417
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: HALLOWEEN

Post autor: dragoness »

rkoh pisze:wystarczy spojrzeć na stroje przedstawicieli kościoła i już mamy halloween, dobrze, ze chrześcijaństwo jest takie zaje.biste i nigdy nie było powodem rozlewu krwi i każdy przyjmował je z własnej woli. jeżeli nie usuną takich czopków jak ten, który powiedział, że molestowanie dzieci przez księży to wina rodziców, to kościół upadnie szybciej niż myślałem
A co ma Halloween do chrześcijaństwa i kościoła? Po prostu, jest to tradycja celtycka, nie słowiańska. Żeby było zabawniej, u Słowian były w ten sam dzień obchodzone Dziady, no ale kto tam kojarzy jakiegoś Mickiewicza, nie?
Awatar użytkownika
avicularia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 464
Rejestracja: 17 sierpnia 2011, 18:02
Lokalizacja: Dżasło

Re: HALLOWEEN

Post autor: avicularia »

a idź pan w ch** z tymi halołonami
Załączniki
dziady.jpg
Awatar użytkownika
copACABana
Guru
Guru
Posty: 112
Rejestracja: 25 września 2012, 12:54

Re: HALLOWEEN

Post autor: copACABana »

Obrazek
Awatar użytkownika
obiektywnyObserwator
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 491
Rejestracja: 27 maja 2010, 16:16

Re: HALLOWEEN

Post autor: obiektywnyObserwator »

DOBRE :D Dwa obrazy i bardzo wymowne bo myślę ze trafią do tych
zakutych łbów, którym się nie chce czytać a tylko by obrazki oglądali ;)
ODPOWIEDZ