Centrum nauki i rozrywki Czarne złoto w Jaśle

Wydarzenia i komentarze z Jasła

Moderatorzy: hanka, paul_proteus

Jaslanin2010
Guru
Guru
Posty: 175
Rejestracja: 18 grudnia 2011, 21:29

Centrum nauki i rozrywki Czarne złoto w Jaśle

Post autor: Jaslanin2010 » 10 lipca 2014, 15:39

Zachęcam do zapoznania się z tematem :)

http://www.miastojaslo.pl/opinie-na-ka% ... 4%85c.html


Super pomysł, jestem jak najbardziej za, ale czy takie coś jest możliwe u nas??? :D

krolik
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 396
Rejestracja: 14 września 2011, 21:54

Re: Centrum nauki i rozrywki Czarne złoto w Jaśle

Post autor: krolik » 10 lipca 2014, 16:25

Jestem za. Super przemyslany pomysl.

Awatar użytkownika
zielony87
VIP
VIP
Posty: 1400
Rejestracja: 27 lutego 2013, 23:08

Re: Centrum nauki i rozrywki Czarne złoto w Jaśle

Post autor: zielony87 » 10 lipca 2014, 18:01

Ładne owszem.Ale raczej odradzałbym stanowczo realizację,choć urzędnicy i niektórzy niekumaci mieszkańcy mogą być na tak.Sporo będzie kosztowało takie coś,a w sytuacji gdy to miasto nie ma dużych dochodów,gdy rafineria właściwie to już przeszłość, gdy cięte są tak często koszty, to od strony ekonomicznej po prostu - szastanie pieniędzmi i to pewnie dużo większe niż wcześniejszy projekt od którego miasto odeszło.

Mówiąc wprost: podatników i miasta po prostu na to nie stać :!: I jeśli nie zmienią się tendencje,takie jak zwijanie się tego miasta - stać już nie będzie...

Koncepcja jest piękna i pani architekt Zając jest niewątpliwie zdolna,jej praca (na pewno inżynierska ? - piszą na końcu "mgr inż.") pewnie będzie/jest ciekawa - ale podstawowe pytanie w przypadku gdyby ktokolwiek brał realizację tego serio brzmi: A ZA CO :?:
Szczerze mówiąc taka inwestycja to byłaby na poziomie budżetu Krakowa albo któregoś z większych miast a nie naszego Jasła.

A co do Łukasiewicza i ropy to taka podpowiedź - jak już lokalnie grzęźniemy do tego stopnia w układach i układzikach, to może ktoś powinien popytać o ewentualna współpracę w promowaniu tego dorobku czy ewentualnego muzeum (ale nie finansową,najlepiej taką,która będzie neutralna albo i korzystna bez płacenia osobom prywatnym ) stacje benzynowe albo lokalną siedzibę PGNiG :?: Niektóre firmy lubią też wystawiać w korytarzach wejściowych różne stare bibeloty czy wystawy,czasem to może lekko pomóc w interesach itd. ;)

Jaslanin2010
Guru
Guru
Posty: 175
Rejestracja: 18 grudnia 2011, 21:29

Re: Centrum nauki i rozrywki Czarne złoto w Jaśle

Post autor: Jaslanin2010 » 10 lipca 2014, 18:45

Niekonieczie takie coś musi być kosztowne. Na pewno należałoby tutaj wystapić o dotację unijną, dodatkowo jacyś sponsorzy itp. Wiele pieniędzy niestety Jasło przeznacza na głupie i niepotrzebne rzeczy, a inwestycja w takie coś myślę, że szybko zwróciłaby się.

Awatar użytkownika
zielony87
VIP
VIP
Posty: 1400
Rejestracja: 27 lutego 2013, 23:08

Re: Centrum nauki i rozrywki Czarne złoto w Jaśle

Post autor: zielony87 » 10 lipca 2014, 19:12

Niekoniecznie ? Człowieku no litości,tego rodzaju projekt,na taką skalę i przy tego rodzaju porządnym wyglądzie to koszt liczony w milionach a nie setkach tysięcy złotych. Dotacje unijne wymagają sporego wkładu własnego,"sponsorów" w mieście coraz mniej dzięki "genialnej polityce inwestycyjnej" a "zwrócenie się" czegoś takiego :?: W tutejszych,Jasielskich realiach :?: :szok: Sorki,ale przy tego rodzaju publicznej inwestycji to o "zwróceniu się" nie ma mowy,a jeśli chodzi o prywatne inwestycje - to Jasło obecnie nie jest aż tak wdzięcznym obszarem na nie. Jakoś nie zauważyłem,by Jasło borykało się z problemem braku lokali,można rzec,że jest nawet wręcz przeciwnie.Sorki,ale za tego typu ambicje mieszkańcy prędzej czy później zapłacą.Co najmniej w większych opłatach i podatkach :!:

Obiektywnie rzecz biorąc biznesowo muzea w takich małych miastach z kiepską turystyką, to właściwie pasywa, ponieważ nie są w stanie na siebie zarobić bez dotacji,nie generują też takiego ruchu by być uznane za niezbędne - nie generują znacznego "kapitału społecznego" czy społecznej wartości dodanej,jak np. kina czy biblioteki (szczególnie JDK) i w przeciwieństwie do nich, równie dobrze może ich nie być i niemal nikt - poza pracownikami - nie zaprotestuje...

Temu miastu nadal potrzebna jest infrastruktura (choć wiele dobrego już zrobiono),potrzebne jest inwestowanie w szkoły (i dobór właściwych apolitycznych kadr :!: ) ,ściąganie dużych inwestorów i tworzenie korzystnego klimatu dla prywatnej działalności (przede wszystkim - bez miejsc pracy miasto się będzie dalej wyludniać),większa dbałość o bezpieczeństwo przeciwpowodziowe (jak zaleje ludzi woda to są koszty i dla miasta) i wiele rzeczy które ludzie na pewno dodaliby jako niezbędne jak może np. więcej miejsc w przedszkolach :?:

Że tobie inne inwestycje mniej ci się podobają :?: Ok,gospodarowanie włodarzy tego miasta nie jest aż tak dobre,ale zamrożenie wszystkich inwestycji i zadłużenie miasta tylko po to by coś takiego postawić to byłaby ZŁA DECYZJA,zagrażająca funkcjonowaniu miasta i jego budżetowi.Decyzja zagrażająca znacznym wzrostem podatków,a długofalowo może i bankructwem miasta.Mówiąc obrazowo: po prostu dlatego,że jak się jest biednym i bezrobotnym to się nie kupuje na kredyt nowego ferrari licząc na to,że ktoś nam je spłaci z wypłacanego nam zasiłku :!: Chcesz ferrari a nie masz za co :?: Prosta rada: zarób, lub zapomnij :!: .Kraków od remontowania stadionów ma długi,wiele innych miast też.Na niektórych nawet siada zarząd komisaryczny.A Jasło cierpi dodatkowo na deficyt inwestorów płacących tu podatki,więc tym gorzej,bo tych "sponsorów" - przynajmniej prywatnych - może po prostu nie być. Że wspomnę tylko wsparcie dla "Czarnych Jasło",klubu piłkarskiego z historią który i tak miał problemy.Prywatny sponsor to nie jest skarbonka ani stoliczek "nakryj się",a pieniądze nie spadają z nieba.

scand
Guru
Guru
Posty: 195
Rejestracja: 30 kwietnia 2012, 22:04

Re: Centrum nauki i rozrywki Czarne złoto w Jaśle

Post autor: scand » 10 lipca 2014, 20:34

muzeum Łukasiewicza miało powstać w rynku k. Verony miasto płaciło przez półtorej roku co miesiąc 3 tyś zł trzymając loal i nic w nim przez ten czas nie robiąc! to jest wyrzucanie kasy w błoto ktoś powinien za to odpowiedzieć. Za kilka dni znowu będzie tam szmateks...tak to się dzieje z "dobrymi" pomysłami w tym mieście..czyli wyrzucili bagatela 54 tyś zł...(bez komentarza)!

a projekt super i robi wow :) optymistycznie- może kiedyś kto wie:)


pzdr

krolik
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 396
Rejestracja: 14 września 2011, 21:54

Re: Centrum nauki i rozrywki Czarne złoto w Jaśle

Post autor: krolik » 11 lipca 2014, 08:38

Fakt w Jaśle potrzeba tworzenia nowych miejsc pracy, lepszych zarobkow a dopiero potem cos takiego.

ODPOWIEDZ