Ścianka wspinaczkowa!!!

Wydarzenia i komentarze z Jasła

Budowa ścianki wspinaczkowej

1. Super pomysł !!!
22
76%
2. Nie podoba mi się
1
3%
3 Nie obchodzi mnie to
6
21%
 
Liczba głosów: 29

titrant
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, 21:41
Lokalizacja: jaslo

Ścianka wspinaczkowa!!!

Post autor: titrant »

Witam serdecznie. Zawsze mnie zastanawiało dlaczego w Jaśle które nie jest małym miastem nie ma nigdzie ścianki wspinaczkowej. Biorąc pod uwagę że w okolicach Jasła mamy bardzo dużo fajnych forma skalnych gdzie można się wspinać (wiem bo się wspinam) nie ma żadnej ściany aby przetrwać sezon zimowy i nie stracić formy a raczej ją dalej budować. Wspinaczka jest naprawdę niezłą alternatywą na nudę. Na to żeby się spotkać ze znajomymi itp. Wiec kto jest za tym żeby wybudować w Jaśle ściankę wspinaczkową zapraszam do ankiety.
Despekt
Obyty
Obyty
Posty: 50
Rejestracja: 8 lipca 2008, 19:15
Lokalizacja: tam z tyłu, po prawej stronie

Re: Ścianka wspinaczkowa!!!

Post autor: Despekt »

:super: Doskonały pomysł! Masz jakieś konkretne plany czy dopiero ta ankieta ma za zadanie ukazać czy sztuczna ścianka ma sens?
titrant
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, 21:41
Lokalizacja: jaslo

Re: Ścianka wspinaczkowa!!!

Post autor: titrant »

Despekt pisze::super: Doskonały pomysł! Masz jakieś konkretne plany czy dopiero ta ankieta ma za zadanie ukazać czy sztuczna ścianka ma sens?
Dokładnie po to jest ta ankieta, czy w ogóle jest zapotrzebowanie na ten rodzaj sportu w naszych okolicach.
Awatar użytkownika
wszechwiedzący
Guru
Guru
Posty: 172
Rejestracja: 26 lipca 2009, 10:18

Re: Ścianka wspinaczkowa!!!

Post autor: wszechwiedzący »

to ty zamierzasz takie coś zrobić
titrant
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, 21:41
Lokalizacja: jaslo

Re: Ścianka wspinaczkowa!!!

Post autor: titrant »

wszechwiedzący pisze:to ty zamierzasz takie coś zrobić
Podejrzewam że nie stać mnie na to :D ale skoro w "planach" jest budowa nowego ośrodka sportowego w Jaśle to można by było przy tym może wybudować ściankę, była by to nowość w Jaśle i podejrzewam że było by wielu chętnych (aczkolwiek nie widać tego po ankiecie), szkoda że żadna szkoła nie pomyślała o budowie ścianki w szkole, gdzie dzieci mogły by trenować.
Awatar użytkownika
wszechwiedzący
Guru
Guru
Posty: 172
Rejestracja: 26 lipca 2009, 10:18

Re: Ścianka wspinaczkowa!!!

Post autor: wszechwiedzący »

no właśnie!!!
Awatar użytkownika
Patryk_MAY
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 43
Rejestracja: 25 lipca 2009, 00:15
Lokalizacja: Jasło

Re: Ścianka wspinaczkowa!!!

Post autor: Patryk_MAY »

Ja właśnie myślę intensywnie nad zabraniem się za taki projekt ścianki wraz z jakimś studiem nauki tańca, może kręglami i fajną knajpką. Ponoć samo wybudowanie ścianki to nie jest OGROMNY koszt. Sam znam firmę która zajmuje się profesjonalnie przygotowaniem całych hal wspinaczkowych, dostarczeniem chwytów, aranżacją itp itd. WSZYSTKIM po prostu. Niestety uważam że ścianki w szkołach to dobry pomysł ale tylko i wyłącznie dla dzieci. Żeby zobaczyć, przekonać się, złapać bakcyla. Dla nas wspinaczy (też wspinam się na nieco wyższym poziomie) chodzenie po pionie czy na tak mizernych obiektach jakie powstają np w kąciku sal gimnastycznych żadnego progresu nie poczynimy. Niestety nadal pozostaje nam chwytotablica i układanie sobie na niej obwodów :P albo jada do rzeszowa :(

Ja mam nadzieję że gdy uda mi się osiągnąć jako taką stabilizację zawodową (na razie tyle co znalazłem pracę po studiach) to będę może mógł wziąć kredyt na takie przedsięwzięcie bardziej rozbudowane.

No i problemem jest miejsce. Gdzie słyszałeś o tym nowym centrum sportu które ma powstać? Bo na ściankę przydała by się taka hala wielkości około 25 x 15m. żeby można było spokojnie coś więcej ze sobą zrobić.
Kolejna rzecz to personel. Musi być kilka osób które wspinają się i będą w stanie oddać się początkującym i wytłumaczyć podstawy. Nie mówię już że przydali by się tacy co mają skończony kurs tworzenia dróg wspinaczkowych (a zrobienie go, a w zasadzie dostanie się na niego jest nieco utrudnione/uwarunkowane osiągnięciami wspinaczkowymi), kurs wspinaczkowy i może nawet kurs instruktorski do prowadzenia sekcji a na to to trzeba być już niezłym wymiataczem.
No i kwestia ludzi którzy by to odwiedzali. Jeszcze wciąż u nas jest mało pobudzona świadomość że istnieją inne sporty niż piłka nożna, kosz i siatka. Trzeba by było dość agresywnie wejść do szkół i innych miejsc tak żeby dzieciaki miały alternatywę. A widzimy po osiągnięciach np francuskich dzieciaków (12-15 lat) gdzie potrafią w tym wieku pokonać drogi które dla wielu naszych w wieku 25-35 są niedostępne. A to wszystko dzięki odpowiedniemu przygotowaniu. Ale jak ma być inaczej skoro we francji ścianek wspinaczkowych jest kilka tysięcy i są niemal w każdej szkole takie podstawowe a takie wypasione dosłownie o krok.

To tyle moich przemyśleń :P
Liczmy że nastaną dla nas lepsze czasy.
titrant
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, 21:41
Lokalizacja: jaslo

Re: Ścianka wspinaczkowa!!!

Post autor: titrant »

Myślę że co do zrobienia kursu operatora ścianki nie jest to taki duży problem, z tego co wiem trzeba mieć ukończone kursy wspinaczki skałkowej i później przejść szkolenie w sprawie bezpieczeństwa itp. Co do układania dróg to jeśli chodzi o układanie na zawody to musi być to odpowiednia osoba z kwalifikacjami ale tak tylko do wspinania wystarczy tylko pomysł na drogę, oczywiście w miarę możliwości drogi powinny być zróżnicowane :D Co do nowego obiektu sportowego to z tego co wiem to marzy się naszym władzą miasta nowa hala bo MOSiR już jest bardzo wyeksploatowany. A co do samego wyglądu ściany to taka w zupełności by wystarczyła:
http://www.sport.up.lublin.pl/index.php ... ia_scianka
Można na niej się nieźle "złoić" :D
Awatar użytkownika
Patryk_MAY
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 43
Rejestracja: 25 lipca 2009, 00:15
Lokalizacja: Jasło

Re: Ścianka wspinaczkowa!!!

Post autor: Patryk_MAY »

Teoretycznie masz rację. Ścianka bardzo fajna. Nie wiem gdzie się wspinałeś ale ja dużo czasu spędzałem na krakowskim ReniSporcie i wg mnie dużą rolę w przekonaniu ludzi do tego sportu odgrywa klimat. Ta ścianka z powyższego postu to jak dla mnie fajna "masówka". Tylko że tu zrobisz z kilka stanowisk do wspinu i jak ktoś będzie chciał spróbować to będzie czekał na swoją kolejkę. Mnie się maży właśnie taka małą hala dosłownie "wyłożona" chwytami. Gdzie niemal każdy sufit, ściana jest potencjalnie dostępna dla wspinu. Jasne że od czegoś można zacząć a potem zaadoptować resztę w miarę wzrostu zainteresowania i jestem jak najbardziej za :D Wydaje mi się (i z dobrze poinformowanych źródeł sądzę że raczej mam pewność) iż koszt nie byłby BARDZO duży. Jasne że to kwestia z kilku tysięcy złotych i trzeba by było się zastanowić czy w miarę ekonomicznie uzasadnionych ze względu na zainteresowanie ale w naszych czasach niechętnie podchodzi się do wszelkich prób innowacyjnych rozwiązań i pomysłów.
Może by się do kogoś mądrego odpowiedzialnego za sport w naszym mieście wybrać i podyskutować. Ja tam mogę za darmo robić :)
justa93
Doświadczony
Doświadczony
Posty: 61
Rejestracja: 10 stycznia 2009, 23:31

Re: Ścianka wspinaczkowa!!!

Post autor: justa93 »

Super pomysł ;) :super: Przydała by się nam w Jaśle taka ścianka :)
Awatar użytkownika
Patryk_MAY
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 43
Rejestracja: 25 lipca 2009, 00:15
Lokalizacja: Jasło

Re: Ścianka wspinaczkowa!!!

Post autor: Patryk_MAY »

Zobaczcie na ten link :-)

http://www.youtube.com/watch?v=Z4aeNvIA ... r_embedded#

O takiej ściance marzę. Może mniej takiego "lansu" i tragicznego barku (bardziej stawiam na kameralny klimat) ale sens zasadniczy jest taki jak w filmiku :-)
titrant
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, 21:41
Lokalizacja: jaslo

Re: Ścianka wspinaczkowa!!!

Post autor: titrant »

Patryk_MAY pisze:
O takiej ściance marzę. Może mniej takiego "lansu" i tragicznego barku (bardziej stawiam na kameralny klimat) ale sens zasadniczy jest taki jak w filmiku :-)
uffff to ambitny projekt :hurra: ale on może być naprawdę ciężki do zrealizowania. Jeśli chodzi o koszty to rozmawiałem raz z właścicielem ściany i mówił że można na budowę ściany "wydębić" kasę z UE tylko trochę to trwa bo jak zwykle papierkowa robota, ale jak ty masz w planach dopiero wybudowanie ściany to możesz już zacząć działać. Oby Ci się udało :padam:
Awatar użytkownika
Patryk_MAY
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 43
Rejestracja: 25 lipca 2009, 00:15
Lokalizacja: Jasło

Re: Ścianka wspinaczkowa!!!

Post autor: Patryk_MAY »

No budowa od początku to raczej nie.
Myślałem nad wynajęciem (czy dzierżawą itp.) jakiejś starej hali na ul.towarowej, wyremontowaniu jej i całej adaptacji na halę wspinaczkową. Właśnie największym problemem jest miejsce, bo dobrze by było żeby nie jakoś daleko (a towarowa to takie obrzeża, chociaż w jaśle wszędzie blisko, jak ktoś chce... :) ) ale z kolei w centrum nie za bardzo widzę taki dosyć duży obiekt gdzie można by było coś zdziałać. Oczywiście za rozsądne pieniądze. Można nie wiem, Straszny dwór wykupić i zamienić na ściankę ale za jaką kasę :P

Spokojnie trzeba myśleć i może kiedyś się uda.
ODPOWIEDZ