wybitni i znani jaślanie

Wydarzenia i komentarze z Jasła
wodzu
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 283
Rejestracja: 2 stycznia 2009, 19:35

wybitni i znani jaślanie

Post autor: wodzu »

witam, założyłem temat aby szerzyć wiedze o wybitnych z Jasła i okolicy, prosze wpisywac osoby znane niegdyś i dzisiaj pochodzące, (mieszkające, jakoś związane z miastem) z Jasła czy też powiatu jasielskiego wraz z którka notatka o danej osobie

Hugo Dyonizy Steinhaus - (ur. 14 stycznia 1887 w Jaśle, zm. 25 lutego 1972 we Wrocławiu) – polski wybitny matematyk należący do tak zwanej lwowskiej szkoły matematycznej. Znany także jako aforysta.
Obrazek
Awatar użytkownika
maciek_11
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 334
Rejestracja: 7 października 2009, 19:56

Re: wybitni i znani jaślanie

Post autor: maciek_11 »

Myślę, że warto wspomnieć także, a może przede wszystkim o Ignacym Łukasiewiczu.
"Łukasiewicz Ignacy, twórca przemysłu naftowego. Urodził się 8 III 1822 r. w Zadusznikach w byłym powiecie mieleckim."
"Powszechnie szanowany za życia, I. Łukasiewicz nagradzany był w różnorodny sposób. Obok wielu zaszczytów, odznaczeń, tytułów, ogólnego poważania, miasta Jasło i Krosno wyróżniły go tytułem swego Honorowego Obywatela"
Załączniki
Ignacy_Lukasiewicz.jpg
wodzu
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 283
Rejestracja: 2 stycznia 2009, 19:35

Re: wybitni i znani jaślanie

Post autor: wodzu »

postać współczesna:
Paweł Zagumny (ur. 18 października 1977 roku w Jaśle) – polski siatkarz, rozgrywający, od 1996 roku reprezentant kraju.
W 1996 roku z reprezentacją kraju pojechał na Igrzyska Olimpijskie w Atlancie. Na tym turnieju pełnił rolę rezerwowego. Uczestniczył również w 2004 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach. W rozgrywkach Mistrzostw Świata 2006 z reprezentacją wywalczył srebrny medal oraz otrzymał tytuł najlepszego rozgrywającego imprezy.
Obrazek

Nie wiem ile on ma wspólnego z Jasłem, ale w naszym mieście się urodził :)
Hejowiec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 206
Rejestracja: 6 lipca 2006, 11:54
Lokalizacja: Jasło

Re: wybitni i znani jaślanie

Post autor: Hejowiec »

W Jaśle urodził się również Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, choć wychowywał się we Lwowie. Jazzman, autor wielu muzycznych hitów filmowych -> skomponował min. muzykę do filmów: Alternatywy 4, Wojna Domowa, Stawka większa niż życie, Janosik, Czterdziestolatek oraz kawał dobrej muzyki rozrywkowej np. Zakochani są wśród nas, Nie bądź taki szybki Bill i wiele innych. Niektóre źródła podają, że jest również autorem nieśmiertelnego motywu na trąbce z filmu Vabank.

Postać kompletnie w Jaśle nieznana, choć rzeczywiście nie spędził chyba w naszym mieście zbyt wiele czasu.

Inną mało znaną postacią związaną z Jasłem był zmarły przed paroma laty Paweł Wildstein. Urodził się we Frysztaku w rodzinie żydowskiej, ale związany był z Jasłem. Żołnierz armii gen. Andersa. Po wojnie przez wiele lat był prezesem Żydowskich Gmin Wyznaniowych RP.

Łukasiewicz, Steinhaus czy Dobrzański to osoby powszechnie znane w Jaśle. O takich jak Matuszkiewicz, Wildstein (i inni) niewiele można w książkach o Jaśle znaleźć.
Ostatnio zmieniony 19 listopada 2009, 20:46 przez Hejowiec, łącznie zmieniany 1 raz.
wodzu
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 283
Rejestracja: 2 stycznia 2009, 19:35

Re: wybitni i znani jaślanie

Post autor: wodzu »

I waśnie po to założyłem ten wątek, aby takich ludzi często zapomnianych dla Jasła "rozświetlić" i aby młodzi również starsi się dowiedzieli że nasze Jasło na wybitnych postaciach jest wybudowane :)

osobiście to tego poczetu dołączam:
Stanisława Kołodzieja - Sługi Bożego Kościoła katolickiego, polskiego księdza, męczennika okresu II wojny światowej urodzonego w 1907 w Bączalu Górnym, uczęszczającego do (wtedy jeszcze gimnazjum) obecnie I LO w Jaśle, zamordowanego przez hitlerowców w obozie Dachau w Niemczech. Obecnie trwa jago proces beatyfikacyjny (zaliczany do II grupy polskich męczenników okresu OO wojny światowej)
Obrazek
Awatar użytkownika
Pemek94
VIP
VIP
Posty: 1137
Rejestracja: 24 kwietnia 2008, 22:30
Lokalizacja: Jasło

Re: wybitni i znani jaślanie

Post autor: Pemek94 »

Polecam na ten temat książkę naszego jasielskiego historyka Pana Wiesława Hapa pt. "Poczet wybitnych jaślan i ludzi związanych z regionem". Jest to zbiór życiorysów i zdjęć znanych ludzi, którzy urodzili się albo byli związani z Jasłem. Z wielu barwnych postaci można wymienić m.in. Zyndrama z Maszkowic, Stanisława Barabasza, Stanisława Cyganiewicza, Rudolfa Weigla, Henryka Dobrzańskiego czy dzisiejszą siatkarkę Dorotę Pykosz ;]
kasiuńcia
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 721
Rejestracja: 17 listopada 2008, 08:21

Re: wybitni i znani jaślanie

Post autor: kasiuńcia »

Jest wszystko w porządku, ciekawe zdjęcia, opisy, można coś ludziom przypomnieć itd.Ale zaznaczam, że to jest FORUM.Tu powinno się dyskutować.Jak na razie to jest galeria jednego autora, owszem w słusznej sprawie, ale może lepiej by było, gdyby wyjść z inicjatywą założenia jakiejś zakładki na stronie portalu? To samo tyczy się tematu o zabytkach Jasła. To fajne przedsięwzięcie, ale nie forum-tak uważam.
Wodzu-widzę, że Ty się głownie tu udzielasz, więc kieruję te uwagi do Ciebie.
Hejowiec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 206
Rejestracja: 6 lipca 2006, 11:54
Lokalizacja: Jasło

Re: wybitni i znani jaślanie

Post autor: Hejowiec »

Ojej, nie przesadza czasem Pani Moderator?

To ja na wszelki wypadek też się nie będę już odzywał...
wodzu
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 283
Rejestracja: 2 stycznia 2009, 19:35

Re: wybitni i znani jaślanie

Post autor: wodzu »

tak pewnie będzie najlepiej, czasami ktoś chciałby coś dobrego zrobić, w tym wypadku rozbudować, rozpocząc rozmowe do której inni by sie przyłączyli, choć wiadomo nie jest to łatwe, a to prosze....
Hejowiec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 206
Rejestracja: 6 lipca 2006, 11:54
Lokalizacja: Jasło

Re: wybitni i znani jaślanie

Post autor: Hejowiec »

Bo to FORUM jest drogi kolego. Lepiej wymieńmy opinie o fryzjerkach albo kosmetyczkach...
kasiuńcia
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 721
Rejestracja: 17 listopada 2008, 08:21

Re: wybitni i znani jaślanie

Post autor: kasiuńcia »

Nie drodzy panowie.
Nie musimy rozmawiać o kosmetyczkach.Tylko może zauważcie, że rozwijacie już ten tematy ale tylko WY.A raczej Wodzu dołączając zdjęcia.Ludzi jakoś to nie bierze.
Nie musicie się od razu unosić, to tylko moja opinia - którą na forum mogę wyrazić - ani cynicznie odpowiadać na mój post, bo to tak jakbyście nie potrafili przyjmować małej krytyki.Bądźmy obiektywni.
Hejowiec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 206
Rejestracja: 6 lipca 2006, 11:54
Lokalizacja: Jasło

Re: wybitni i znani jaślanie

Post autor: Hejowiec »

kasiuńcia pisze:Nie drodzy panowie.
Nie musimy rozmawiać o kosmetyczkach.Tylko może zauważcie, że rozwijacie już ten tematy ale tylko WY.A raczej Wodzu dołączając zdjęcia.Ludzi jakoś to nie bierze.
Nie musicie się od razu unosić, to tylko moja opinia - którą na forum mogę wyrazić - ani cynicznie odpowiadać na mój post, bo to tak jakbyście nie potrafili przyjmować małej krytyki.Bądźmy obiektywni.
Skoro MY rozwijamy ten temat to już jakaś dyskusja 2 osób, a więc kwalifikuje się do Twojej definicji FORUM. Nie ma też wymogu "by ludzi brało", nie ma takiego punktu w regulaminie. Na koniec - nie zabrzmiało to jak zwykła opinia, ale jak mocna sugestia moderatora, a to już różnica.

Nie bądźmy śmieszni, nie czepiajmy się głupot, tym bardziej że rozwijają się fajne tematy. Może nie wszystkich one "biorą", ale z pewnością cześć osób będzie zainteresowana i prędzej czy później zabiorą głos.
kasiuńcia
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 721
Rejestracja: 17 listopada 2008, 08:21

Re: wybitni i znani jaślanie

Post autor: kasiuńcia »

Dobrze, czekam na efekty.
Oby było tak jak twierdzicie.
"Mocna sugestia moderatora"-Sugestia jest po to, aby pomóc.Moderator nic nie robi przeciwko użytkownikom.I chciałabym, aby znalazło się więcej forumowiczów, którzy znają regulamin jak Ty :)
gezeb
Guru
Guru
Posty: 111
Rejestracja: 29 lutego 2008, 15:07
Lokalizacja: KSJ

Re: wybitni i znani jaślanie

Post autor: gezeb »

Nie bierze ? A co to znaczy , bo może wlaśnie takie wątki jak ten są sensowne i piszą w nich Ci którzy mają coś do powiedzenia - w odróżnieniu od wiekszości na tym forum , gdzie chodzi tylko o trolowanie ? Że nie ma dziesięciu wpisów dziennie ? Może ludzie jednak wolą czytać ciekawe rzeczy , zamiast pisać czy na wesele lepszy rózowy czy czerwony fatałaszek . I o czym mamy dyskutować w tym wątku , o tym kto jest bardziej znany ?
Może niech Ci których " nie bierze " najzwyczajniej tu nie zaglądają , ja nie wchodze tam gdzie nie widze nic interesującego
i żyję .
wodzu
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 283
Rejestracja: 2 stycznia 2009, 19:35

Re: wybitni i znani jaślanie

Post autor: wodzu »

dobrze dajmy spokój.....
ODPOWIEDZ