Co zrobić żeby Jasło nie dokonało żywota?

Wydarzenia i komentarze z Jasła
Gość
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 15 czerwca 2007, 20:31
Lokalizacja: Warszawa

Co zrobić żeby Jasło nie dokonało żywota?

Post autor: Gość »

Zdaniem byłego Jaślanina, Jasło da sobie rade, ale z przyjemnością chciałbym usłyszeć co sądzą mądrzy ludzie na forum?
A może jest taki marazm że już nic się nie da zrobić?
Awatar użytkownika
bob4
Guru
Guru
Posty: 132
Rejestracja: 29 maja 2011, 13:02

Re: Co zrobić żeby Jasło nie dokonało żywota?

Post autor: bob4 »

Ale co to za pytanie i temat?
Może nie "co" ale czym się sugerujesz, jakie fakty czy zdarzenia spowodowały u Ciebie chęć wprowadzenia w dyskusję takiego tematu?
Gość
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 15 czerwca 2007, 20:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co zrobić żeby Jasło nie dokonało żywota?

Post autor: Gość »

1. Chęć powrotu
2. Widoki na przyszłość małych miast - analiza ekonomiczna - młodzi/zdolni ludzie wyjeżdżają - zostają emeryci + element - mam nadzieję że sie mylę jeżeli chodzi o moje Jasło
3. Nowe inwestycje w Jaśle?
4. Zmiany na lepsze w naszym miescie?
Awatar użytkownika
non serviam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 324
Rejestracja: 19 lutego 2011, 09:35

Re: Co zrobić żeby Jasło nie dokonało żywota?

Post autor: non serviam »

Podstawa to praca i dobre wynagrodzenie z tym w jaśle jest problem
Władze kiedyś za czeli mówić o strefie ekonomicznej ale na tym się skończyło
Nowa władza miała być taka wspaniała a ja nie widzę żadnych zmian
Władza ma prace to się nie martwi o innych , taka strefa ekonomiczna skoro została zaczęta to powinna mieć najwyższy priorytet wszystko inne mniej ważne wstrzymać. Najważniejsze chyba jest żeby ludzie mieli prace i godne wynagrodzenie i w tedy wszystkim się żyje lepiej a nie tylko kolegom!!!!!!!!!!!!!
Awatar użytkownika
Laura Diaz
VIP
VIP
Posty: 500
Rejestracja: 10 października 2007, 11:45
Lokalizacja: Jasło

Re: Co zrobić żeby Jasło nie dokonało żywota?

Post autor: Laura Diaz »

Hmmm, zrównać z ziemią, a potem wybudować od nowa i zasiedlić nowymi mieszkańcami...? :cwaniak:

No wiem, głupi pomysł :P Co zrobić? Może właśnie coś ZROBIĆ, zamiast gadać i obiecywać, bo niedługo sami emeryci tu zostaną. Ci zawsze będą mieli emeryturę, niezależnie od bezrobocia :hyhy:
Awatar użytkownika
martunialla
Guru
Guru
Posty: 176
Rejestracja: 24 lipca 2011, 16:56

Re: Co zrobić żeby Jasło nie dokonało żywota?

Post autor: martunialla »

No dobra, tylko CO ZROBIĆ?????
oth
VIP
VIP
Posty: 980
Rejestracja: 14 lipca 2011, 12:36

Re: Co zrobić żeby Jasło nie dokonało żywota?

Post autor: oth »

jak to co? uatrakcyjnić pod turystów. Na przykład takie coś:


Obrazek
Awatar użytkownika
avicularia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 464
Rejestracja: 17 sierpnia 2011, 18:02
Lokalizacja: Dżasło

Re: Co zrobić żeby Jasło nie dokonało żywota?

Post autor: avicularia »

Jasło nie różni się niczym o setek małych miast w Polsce,ale takze od małych miast za granicą. Nie wiem skąd obawa, ze mogłoby ,,dokonać żywota". Wysiadywanie na ławkach z piwem w ręce i z głupawymi komentarzami ,, k**** na tym zadupiu nie ma życia" zdarza się zarówno w Jaśle jak i w innych prowincjonalnych miasteczkach. Miasto jest takie jak jego mieszkańcy. Jak będziemy siedzieć z założonymi rękami, że KTOŚ COŚ musi nam dać, zrobić, załatwić, to spędziemy całe życie na narzekaniu i ciągle będzie nam się wydawać że za górami za rzekami jest kraina mlekiem i miodem płynąca a na dodatek ciągle będziemy zadawać głupie pytania bez odpowiedzi ,,no co zrobić panie k****, no takie życie k****", jak ja bym k**** rządził to bym tym , k****, darmozjadom pokazał, a tak to, co zrobić?"
Awatar użytkownika
martunialla
Guru
Guru
Posty: 176
Rejestracja: 24 lipca 2011, 16:56

Re: Co zrobić żeby Jasło nie dokonało żywota?

Post autor: martunialla »

Po części, Avicularia masz rację, jest dużo nierobów, którzy potrafią tylko żłopać piwo i narzekać. Ale ja osobiście znam jeszcze więcej osób młodych, operatywnych i wykształconych, które w takiej mieścince jak Jasło po prostu nie mają czego szukać. Miasto rządzi się układami, kto ma plecy, nawet żeby był po zawodówce to dostanie super pracę, a kto uczciwie i solidnie chce do czegoś dojść to w większości wypadków zostaje na 1000zł. A koszty życia w Jaśle są bardzo, bardzo wysokie. Z 1000 zł to nie ma nawet co na miasto wychodzić. Nie ma przemysłu, wszystkie możliwe firmy upadają, a podobno ma być jeszcze gorzej... Osobiście sobie tego nie wyobrażam...
Awatar użytkownika
avicularia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 464
Rejestracja: 17 sierpnia 2011, 18:02
Lokalizacja: Dżasło

Re: Co zrobić żeby Jasło nie dokonało żywota?

Post autor: avicularia »

martunialla firmy upadają wszędzie ( przykład : katastrofalna sytuacja w Hiszpanii i Portugalii nie mówiąc juz o Grecji - kraju obiboków)Po boomie gospodarczym, i parciu na bylejakie wyższe wykształcenie ( w pewnym momencie Polacy stwierdzili,że wszyscy musza iść na studia) , okazało się, ze po prostu potrzeba ludzi pracujących,a nie tylko z papierem ukończenia szkoły niby wyższej. Trzeba mierzyć siły na zamiary. Jeżeli ktoś planuje mieszkać w Jaśle lub innym małym mieście musi zdać sobie sprawę, że magisterka np.: z teatrologii, sinologii czy inżynierii budowy okrętów jest kolejnym dokumentem do szuflady, bo ani nie mamy morza ani teatru a tym bardziej Centrum Kulrury Chińskiej. W Jaśle potrzebi są przede wszystkim ludzie z wykształceniem średnim i zawodowym, bo taki mamy tu rynek pracy. Po drugie, nasza jasielska tzw. ,,szkoła wyższa" nie jest Uniwersytetem Jagiellońskim , i ukończenie jej nie gwarantuje otwarcie wszelkich drzwi do kariery. W Jaśle naprawdę można fajnie i godnie żyć, tylko trzeba wiedzieć dlaczego tu jestem i czego od życia oczekują. Jesli czegoś mi brakuje, to własną pracą to zmieniam a nie czekam z wyciągniętą łapką,że ktoś mi da. Najłatwiej jest brać a życie spędzać na narzekaniu. Na koniec słowa JP II
( podobno autorytetu 90% Polaków) ,, Wymagajcie od siebie, nawet jakby inni od Was nie wymagali"
paulina9110
Bywalec
Bywalec
Posty: 35
Rejestracja: 18 lutego 2011, 23:57

Re: Co zrobić żeby Jasło nie dokonało żywota?

Post autor: paulina9110 »

Chyba każdemu zależy na tym, aby w Jaśle żyło się lepiej, a podstawą są nowe miejsca pracy.
Ja korzystając z okazji mam do Was prośbę. Biorę udział w konkursie organizowanym przez EPL. Moja praca dostała się do finału. Teraz odbywa się głosowanie na facebooku. Aby osiągnąć jakieś ,,fajne" miejsce potrzebuje głosów. Kogo mam prosić jak nie Was? :) Moi konkurenci np. z Warszawy mają łatwiej... :)
Pomożecie? Pokażmy, że chociaż jest się z Jasła to też można coś osiągnąć w skali kraju!
W mojej pracy przedstawiam m.in. pomysł na rozwój naszego miasta. Wiem, że na pewno pojawią się negatywne komentarze, ale nie mam pomysłu jak mogłabym zbierać głosy. Oto link do konkursu:
http://apps.facebook.com/konkurs_epl/?r ... _bmpos=1_0
Jeszcze raz bardzo Was proszę o głosy.
Paulina Marchewka
Awatar użytkownika
martunialla
Guru
Guru
Posty: 176
Rejestracja: 24 lipca 2011, 16:56

Re: Co zrobić żeby Jasło nie dokonało żywota?

Post autor: martunialla »

Avicularia, zgadzam się z Tobą, że wszyscy zwariowali na punkcie studiów, zgadzam, że ludzie wybierają beznadziejne i bezużyteczne kierunki, a potem oczekują żę dostaną pracę w zawodzie, zgadzam, że Uniwersytet Jasielski to nie UJ i zgadzam, że potrzeba przede wszystkim osób, które będą chciały pracować nie tylko głową, ale i rękami. Ale i tak uważam, że w Jaśle niestety nie ma miejsca dla ludzi chcących osiągnąć w życiu więcej. Ja osobiście obracam się w kręgu ludzi po anglistyce, chemii, biologii, geodezji, mechatronice, informatyce itp. bardzo trudnych do studiowania kierunków. I nikt z nich nie może znaleźć godnie płatnej i sensownej pracy w zawodzie. A jeśli chodzi o ludzi z wykształceniem średnim i zawodowym-tak jak mówię, pracę dostaną, ale po znajomościach. Zjeździłam już trochę świata, ale nigdy z takim nepotyzmem jak na podkarpaciu się nie spotkałam. Poza tym w wielu miejscach, gdzie pracuje się fizycznie panuje totalny wyzysk, a pracownik na wszystko musi się zgodzić, bo jak nie, to na jego miejsce jest dziesięciu innych. Hiszpania, Portugalia, Grecja...wszystko ok, kryzys jest światowy, ale podobno Polska jest 'zieloną wyspą' i mu się oparła? Ta propaganda po prostu mnie śmieszy. I pomimo tego co się dzieje w Europie polski rząd nadal uparcie dąży do wprowadzenia euro. To już trochę za wiele jak dla mnie.
P.S. Paulina, każdy pomysł rozwoju popieram i jestem za. Szacun.
Awatar użytkownika
avicularia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 464
Rejestracja: 17 sierpnia 2011, 18:02
Lokalizacja: Dżasło

Re: Co zrobić żeby Jasło nie dokonało żywota?

Post autor: avicularia »

martunialla Nepotyzm jest naszą tradycją narodową. Smutne lecz prawdziwe. Nepotyzmu nauczylićmy sie od rodziców, którzy żyli w czasach ,,spod lady" ( wszystko da się załatwić nieoficjalnie, za plecami i po plecach wydrapać na stołek). Niestety wielu młodych ( i trochę starszych) karierowiczów kultywuje tę niechlubną tradycję. Mówisz,ze podkarpacie z tego słynie, nie wiem tego, prawdopodobnie masz rację, ja nigdy się nie zastanawiałam nad geograficznym rozmieszczeniem nepotyzmu. Ale co zrobić z wiedzą na ten temat? Pogadamy sobie na forum i co? Ja dalej optuję za działaniem. Moze zacząć od niewkładania do koperty pieniędzy dla lekarzy, niekupowania koniaczków i głośne mówienie o wszelkich nieetycznych zachowaniach pracodawców. Bo jeśli nie reagujemy na zło to dopuszczamy się grzechu zaniechania. Zaraz ktoś krzyknie,, a co ja mogę?", a no własnie to! Jeden pojedynczy głos potrafi być mocniejszy niż chór potakiwaczy. I znów zakończę cytatem. "kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym padaniem" [ Owidiusz]
Awatar użytkownika
martunialla
Guru
Guru
Posty: 176
Rejestracja: 24 lipca 2011, 16:56

Re: Co zrobić żeby Jasło nie dokonało żywota?

Post autor: martunialla »

Avicularia, 100% racji. Najwyższa pora żeby ludzie przestali latać z kopertkami i drogimi prezentami, dla mnie to jest bardzo niechlubne i nigdy tego nie robię. Ale tak jak mówisz, to jest coś, co wyssaliśmy z mlekiem rodziców i wątpię czy uda się to zmienić... nawet jeśli to będzie to bardzo długotrwały i bolesny dla niektórych osób proces...
Awatar użytkownika
avicularia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 464
Rejestracja: 17 sierpnia 2011, 18:02
Lokalizacja: Dżasło

Re: Co zrobić żeby Jasło nie dokonało żywota?

Post autor: avicularia »

martunialla ,,załatwiactwo" jest i będzie i trzeba z tym walczyć, głośno napiętnować; wytykać palcem nieuczciwość, cwaniactwo i wyzysk, ale takie zachowanie nie można zwalać na rząd, złego ducha czy sztuczną mgłę. Nieuczciwych pracodawców trzeba podac jako antyprzykład, bo nieuczciwość jest niezależna od poglądów i pochodzenia. Jednak nie to najbardziej mnie wkurza , wkurza mnie ,,miauczenie",że Jasło umiera. Jaslo żyje od 1262 roku i żyć będzie, ale nie ma obowiazku powracać tu po studiach lub zagranicznych wojażach , można wedle uznania ułożyć sobie życie daleko stąd. Jeden z poprzedników napisał,że w Jaśle zostaje tylko emeryt i ,,element" . Nie jestem emerytem , więc pewnie powinnam uważac się za ,,element społeczny" a to z kolei mnie obraża. Już to pisałam, że Jasło tworzymy sami, Jasło będzie takie jak jego mieszkańcy. Jak będziemy ciągle narzekać i biadolić, to takie będzie Jasło; nudne, zgorzkniałe i zapyziałe. Ja nie widzę umierającego miasta, widzę dużo małych dzieci, Juniwersytet Dziecięcy, spotkania teatralne, chłopców ćwiczących parkour, różnorodne zajęcia fitness,dużo imprez kulturalnych w Miejskiej Bibliotece Publicznej i wiele innych inicjatyw społecznych. Tylko trzeba CHCIEĆ to zobaczyć. Jeśli jednak nie widzimy tu nic dla siebie i nie wiemy co robić to jak mówił
ś.p.ksiądz Tischner gdy człowiek nie wie, co zrobić, sumienie mówi mu tylko jedno: "szukaj".
ODPOWIEDZ