KOnflikt serologiczny

Jak w tytule, nic dodać nic ująć :]
herbata87
Mistrz
Mistrz
Posty: 96
Rejestracja: 4 maja 2009, 21:52

KOnflikt serologiczny

Post autor: herbata87 »

Witam was drogie mamusie tak jak w temacie chce was sie podpytać czy któraś z was ma konflikt krwi z partnerem wogóle jak to się odbywa przy drugim dziecku, jaki lekarz najodpwiednio bedzie mógł prowadzić ciąze z tamkim przypadkiem. Ponieważ chcemy sie zdecydować na drugie dziecko a mamy owy własnie konflikt i nie wiem do którego lekarza gin się wybrać by był najbardziej kompetentny. Wiem że medycyna jest już bardziej na wysokim poziome ale zawsze są jakieś obawy. Bardzo prosze o wypowiedzi.
Pozdrawiam
kbolek194
Guru
Guru
Posty: 198
Rejestracja: 15 lutego 2010, 17:16

Re: KOnflikt serologiczny

Post autor: kbolek194 »

Ja chodziłam do doktora Teleszyńskiego. Mamy z mężem konflikt serologiczny, ale otrzymałam zastrzyk po pierwszym porodzie i było wszystko ok. Mamy dwie zdrowe córeczki :)
smykula_27
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 41
Rejestracja: 8 grudnia 2008, 13:43

Re: KOnflikt serologiczny

Post autor: smykula_27 »

Hej
Ja z mężem taż mamy konflikt serologiczny, i mamy 2 cudowne, zdrowe córeczki. W planach może kiedyś jeszcze jedno dziecko :) . Ciąże przebiegały bez problemów. Tak jak pisałaś teraz mamy postęp w medycynie, i konflikt serologiczny nie jest już problemem. Otóż właśnie po urodzeniu pierwszego dziecka podają zastrzyk, i dlatego drugie dziecko jest bezpieczne. Tak więc każdy lekarz poprowadzi taką ciąże.

"Jeśli przyszła matka ma Rh-ujemny, a jej dziecko odziedziczyło po ojcu Rh-dodatni, to wytwarza się między dwoma ustrojami niezgodność serologiczna. Cecha Rh-dodatnia płodu jest jakby czynnikiem obcym, drażniącym w stosunku do Rh-ujemnych krwinek matki. Konfliktowi serologicznemu zapobiega się podając zaraz po porodzie immunoglobulinę anty-D, która niszczy erytrocyty Rh(+)"

To w skrócie tak. Wiele o tym można poczytać na internecie.
Jeśli po pierwszym porodzie nie dostałaś zastrzyka z immunoglobuliną anty-D, to nie wpadaj od razu w panikę, moze poprostu dziecko miało taki sam czynnik jak ty (Rh-ujemny), i wtedy nie ma potrzeby, no bo twój organizm nie wytwarza antygenów :) .
Gorąco pozdrawiam
bocz3k
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 26 września 2016, 14:25

Re: KOnflikt serologiczny

Post autor: bocz3k »

Hej hej. Chciałam odświeżyć wątek i dopytać jeszcze dokładnie o ten konflikt serologiczny. Wychodzi na to że jesteśmy nim zagrożeni bo ja mam rh- a maż rh+. Naczytałam się trochę o tym jakie to może być zagrożenie dla maluszka i zaczynam się bać. Z lekarzem porozmawiam dopiero za dwa tygodnie bo tak mam wizytę ale wolałabym już coś wiedzieć
pilotec
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 26 września 2016, 16:19

Re: KOnflikt serologiczny

Post autor: pilotec »

zagrożenie jest ale nie jest jeszcze powiedziane że dziecko odziedziczy grupę krwi po tacie. Jak odziedziczy po Tobie to do konfliktu nie dojdzie. Nie ma się co bać i stresować . Jeżeli zagrożenie rzeczywiście będzie to prawdopodobnie po porodzie dostaniesz domięśniowo immunoglobulinę. Możesz ewnetualnie zapytać o profilaktykę śródciążową bo podobno jest najbardziej skuteczna
bocz3k
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 26 września 2016, 14:25

Re: KOnflikt serologiczny

Post autor: bocz3k »

A o co chodzi z tą profilaktyką śródciążową? Jakie mam opcje?
pilotec
Początkujący
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 26 września 2016, 16:19

Re: KOnflikt serologiczny

Post autor: pilotec »

u nas jest tak że ona nie jest refundowana ale to nie znaczy że nie możesz z niej skorzystać. Immunoglobulinę można podać w 28 tc i wtedy najbardziej chroni was przed konfliktem. Dogadujesz się z lekarzem, prosisz o receptę i szczepionkę wykupujesz sama. To kosztuje bodajże jakieś 400zł
Róża-6334
Weteran
Weteran
Posty: 72
Rejestracja: 17 listopada 2016, 08:44

Re: KOnflikt serologiczny

Post autor: Róża-6334 »

Najlepiej skontaktuj się z dobrym lekarzem-ginekologiem, który powie ci o tym coś więcej..
wiolka666
VIP
VIP
Posty: 512
Rejestracja: 8 grudnia 2010, 11:34

Re: KOnflikt serologiczny

Post autor: wiolka666 »

ja mam konflikt serologiczny syn ma grupę krwi po mężu jest zdrowy po porodzie dostałam zastrzyk
ODPOWIEDZ