Nowe miasto Kołaczyce, czy będą inne?

Tematy związane z gminami z okolic Jasła
wodzu
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 283
Rejestracja: 2 stycznia 2009, 19:35

Nowe miasto Kołaczyce, czy będą inne?

Post autor: wodzu »

Kołaczyce od 1 stycznia 2010 roku ponownie odzyskały prawa miejskie które straciły w 1934.
Nowe miasto w naszym powiecie posiada zachowaną tkankę małomiasteczkową: założenie urbanistyczne: rynek ulice, zwartą zabudowę zarówno tą drewnianą (galicyjską) jak i murowaną .
Jak sądzicie czy w powiecie jasielskim inne miejscowości odzyskają prawa miejskie (niegdyś w tym rejonie było milka miast prócz Jasła) a jeśli tak to jakie widzielibyście miejscowości?

Pozdrawiam, Szczęśliwego Nowego Roku!
Awatar użytkownika
buła
VIP
VIP
Posty: 656
Rejestracja: 14 maja 2009, 07:32

Re: Nowe miasto Kołaczyce, czy będą inne?

Post autor: buła »

ja uważam że jeśli Kołaczyce są miastem to również Dębowiec może się ubiegać o takie miano. po pierwsze był kiedyś miastem ( prawa miejskie utracił po I wojnie ) . po drugie ma więcej mieszkańców niż Kołaczyce ( wg danych z wikipedii ) . a poza tym ma bogatą , ciekawa historię. jesli wiec Kołaczyce są miastem to dlaczego Dębowiec mialby nim nie byc. ;)
dado
VIP
VIP
Posty: 656
Rejestracja: 5 lipca 2006, 09:26
Lokalizacja: Jasło

Re: Nowe miasto Kołaczyce, czy będą inne?

Post autor: dado »

Hmmm..może Nowy Żmigród?W sumie niczym nie różni się od Kołaczyc
Awatar użytkownika
wszechwiedzący
Guru
Guru
Posty: 172
Rejestracja: 26 lipca 2009, 10:18

Re: Nowe miasto Kołaczyce, czy będą inne?

Post autor: wszechwiedzący »

no właśnie, może kiedyś będą miastami ;)
wodzu
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 283
Rejestracja: 2 stycznia 2009, 19:35

Re: Nowe miasto Kołaczyce, czy będą inne?

Post autor: wodzu »

z tego co wiem Dębowiec, Nowy Żmigród i Osiek Jasielski były miastami, powiedzcie mi jak to jest w Dębowcu bo jakoś nie zauważyłem jest rynek (chyba nie ma?) bo w Nowym Żmigrodzie jest a w Osieku? i jak one wyglądają (rynki w sensie)?
Awatar użytkownika
wszechwiedzący
Guru
Guru
Posty: 172
Rejestracja: 26 lipca 2009, 10:18

Re: Nowe miasto Kołaczyce, czy będą inne?

Post autor: wszechwiedzący »

wodzu pisze:z tego co wiem Dębowiec, Nowy Żmigród i Osiek Jasielski były miastami, powiedzcie mi jak to jest w Dębowcu bo jakoś nie zauważyłem jest rynek (chyba nie ma?) bo w Nowym Żmigrodzie jest a w Osieku? i jak one wyglądają (rynki w sensie)?
nie niema rynku są dwa kościoły, (jeden klasztor), gmina, policja no i toby było tyle
wodzu
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 283
Rejestracja: 2 stycznia 2009, 19:35

Re: Nowe miasto Kołaczyce, czy będą inne?

Post autor: wodzu »

resztę to wiem :P dziwne dawniej tyczono rynki w centralnym punkcie miasta, to Dębowiec to taki nasz maly ewenement :)
geo
VIP
VIP
Posty: 580
Rejestracja: 22 czerwca 2006, 12:04

Re: Nowe miasto Kołaczyce, czy będą inne?

Post autor: geo »

Dębowiec ma 1600 mieszkańców. Miasto ?

Gratulacje dla KOŁACZYC.
Awatar użytkownika
buła
VIP
VIP
Posty: 656
Rejestracja: 14 maja 2009, 07:32

Re: Nowe miasto Kołaczyce, czy będą inne?

Post autor: buła »

ilość mieszkańców:
Kołaczyce - 1 316
Dębowiec - 2 000
( źródło : wikipedia )
geo
VIP
VIP
Posty: 580
Rejestracja: 22 czerwca 2006, 12:04

Re: Nowe miasto Kołaczyce, czy będą inne?

Post autor: geo »

Dębowiec 1612 osoby
Kołaczyce 1300 osób.

Źródło: Szukacz.pl
wodzu
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 283
Rejestracja: 2 stycznia 2009, 19:35

Re: Nowe miasto Kołaczyce, czy będą inne?

Post autor: wodzu »

teraaz nie jest jak dawniej wymagane 2 czy 3 tysiące mieszkańców. Ważne by ludność w mniejszym stopniu zajmowała się rolnictwem by tkanka miejska była zwarta, a i ważne sa tutaj czynniki historyczne :)
Awatar użytkownika
darroman
Guru
Guru
Posty: 145
Rejestracja: 3 września 2009, 11:54

Re: Nowe miasto Kołaczyce, czy będą inne?

Post autor: darroman »

Spośród trzech miejscowości, które wymieniliście: Osiek J., Dębowiec i Nowy Żmigród najbliżej do miasta N. Żmigrodowi. Prawa miejskie stracił on w 1939 roku. Najprawdopodobniej miastem był od XIII w. także jest jednym z najstarszych tego typu osad nie tylko w powiecie ale i w województwie. Do dziś zachował się miasteczkowy układ ulic z widocznym rynkiem oddzielonym dziś ścianą sklepów w miejscu, w którym jak pokazały wykopaliska archeologiczne stał ratusz miejski. Nowy Żmigród był w 90% zniszczony podczas wojny i to przyczyniło się do upadku miasta. Nowy Żmigród liczy wg. Wikipedii nieco ponad 1400 mieszkańców. W rzeczywistości niedawny spis powszechny pokazał, że mieszkańców samej miejscowości jest o 400 więcej niż podaje Wikipedia (także nie warto usilnie wierzyć w dane tejże encyklopedii) a gmina liczy 9 800 mieszkańców. Próby odzyskania praw miejskich podjęto już w latach 2000-2002 jednak temat upadł nie wiadomo z jakich przyczyn. Obecnie cicho się mówi o ponownych staraniach o prawa miejskie. Trwają pracę nad kanalizacją w Nowym Żmigrodzie, Mytarce i Mytarzy co może świadczyć o tym, że w przyszłości te małe przyległe miejscowości mogłyby wchodzić w teren miasta jako dzielnice. W każdym bądź razie coś jest na rzeczy :) Dobrze, że w naszej okolicy miejscowości walczą o utracone prawa miejskie. Moim zdaniem każdy na tym zyska jak nie teraz to za jakiś czas. Dębowiec i Osiek także mogłyby powalczyć o statut miasta choć większe szanse na to miałby z pewnością Dębowiec...
Awatar użytkownika
winiarz171
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 414
Rejestracja: 28 marca 2008, 15:31
Lokalizacja: Jasło -okolice

Re: Nowe miasto Kołaczyce, czy będą inne?

Post autor: winiarz171 »

a ja czekam teraz na jakiś portalik internetowy typu jaslo4u, tylko że dla miasta KOłaczyce :wstyd:

No bo jak miasto, to napewno tam sie dużo dzieje i w ogóle wiele wydarzeń kulturalnych, sportowych itp :rotfl: :rotfl:
wodzu
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 283
Rejestracja: 2 stycznia 2009, 19:35

Re: Nowe miasto Kołaczyce, czy będą inne?

Post autor: wodzu »

a może ma ktos jakies zdjęcia z miejscowości które by do rangi miasta kandydować mogły (Dębowiec, Osiek Jasielski, Nowy Żmigród) ?
Awatar użytkownika
darroman
Guru
Guru
Posty: 145
Rejestracja: 3 września 2009, 11:54

Re: Nowe miasto Kołaczyce, czy będą inne?

Post autor: darroman »

Ja mam tam jakieś fotki przedwojennego Żmigrodu Nowego :)
ODPOWIEDZ