Fotografia

Kultura w każdej formie, porozmawiaj o niej, pokaż swoje prace, zaproś na wydarzenie kulturalne
rafald
Debiutant
Debiutant
Posty: 3
Rejestracja: 12 sierpnia 2011, 09:41

Re: Fotografia

Post autor: rafald »

hao - Dzięki za komentarz!
Są to moje pierwsze próby, czytam próbuję i może z czasem "coś" z tego wyjdzie. Oczywiście Twoje wskazówki wezmę jak najbardziej do serca i postaram się poprawić kolejne zdjęcia. Jak widać to co mi wydawało się fajną fotką w oczach profesjonalisty wygląda inaczej, mam nadzieję że moja zabawa z aparatem w końcu okaże się owocna. Dodam jeszcze ze wszystkie fotki zrobione na manualu więc pewnie dlatego w trzecim uciekła mi ostrość :).
Pozdr.
wścieklica
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 397
Rejestracja: 12 marca 2010, 12:57

Re: Fotografia

Post autor: wścieklica »

Oczywiście cenne są komentarze osób które zęby zjadły na fotografii. Ale.... jakoś nikt nie zauważa, że piękno, estetyka w żaden sposób nie są pojęciami wymiernymi. Jednemu zawodowcowi będą się podobały czarno - białe zdjęcia reporterskie, bo być może ON takie lubi. Innemu architektura, bo czuje sentyment do budowli, a następnemu przyroda i krajobraz.
Oceny estetyki są baaardzo względne i subiektywne.
Jeśli się mylę, to niech jakiś profesjonalista przedstawi jakieś wzorce, szablony, (Bóg wie jak to nazwać) którymi się kieruje.
hao
Guru
Guru
Posty: 183
Rejestracja: 17 maja 2006, 15:57
Lokalizacja: Jasło

Re: Fotografia

Post autor: hao »

rafal cała przyjemnosc po mojeje ;-)
wścieklica: zgadzam się co do każdego niemal słowa ;-) Dodam tylko, że jednak w każdym rodzaju fotografii muszą znaleźć się pewne elementy; temat (chyba najważniejszy), kadr, światło, ostrość... dlatego też napisałem wcześniej, że "wg. mojego gustu" ;-)
Oczywiście pozostaje kwestia gustu, wyczucia estetyki, wrażliwości. Ale nawet jeśli jakieś zdjęcie Ci się nie podoba bo nie, to zawsze jesteś w stanie chociaż stwierdzić, czy to zdjęcie jest poprawnie wykonane (i tutaj również: "poprawnie wykonane" w zależności od szkoły fotografii, podobnie jak jest ze stylami w malarstwie).
Jednak (tak mi się wydaje) każdy rodzaj fotografii (nawet niepozbawiony błędów technicznych), jeśli coś "opowiada" (np. to zdjęcie Anety z dziadkami i rowerzystami) i nie jest zdjęciem "katalogowym" (jak np. klasyczne makrofotografie*) może być zdjęciem bardzo udanym. Szukajcie więc w waszych zdjęciach opowieści; dobrego tematu, który wywołuje jakieś skojarzenia, wspomnienia, emocje.

* również do dyskucji, bo np. odbicie w kropli wody biedronki idącej po trawie - opowieść jak z baśni :-)

Jeśli chodzi o wzorzec, to nie wiem czy taki jest... Ile szkół, tyle wzorców. Mnie uczyli, że jest 5 zasad dobrej fotografii:
1. Temat,
2. Ciekawe światło,
3. Ciekawa ostrość,
4. Kadr (zasada mocnych punktów lub trójpodziału, skosy),
a 5-tej niestety zapomniałem :D jak sobie przypomnę to kiedyś wpiszę.
(nie było nic o kolorze, jako, że kolor nie jest dominantą udanej fotografii!)

Mnie uczyli od zdjęć czarno-białych i teraz, patrząc na to z góry, myślę, że jest to bardzo dobra forma nauki. Jest trudniejsza, bo trzeba myśleć. Fotografia kolorowa bazuje na plamach barwnych. Zachwycają nas smugi, gradienty, soczysta zieleń itp... To wpływa na to, że mniej uwagi poświęcamy samemu tematowi. Z kolei fotografia czarno-biała bazuje na SZCZEGÓLE. Nie uratujesz zdjęcia fajnym zachodem słońca. Po prostu MUSISZ znaleźć dobry temat. A teraz pomyśl, jeśli wyćwiczysz swoją estetykę na fotografii czarno-białej - jakie możesz później zdjęcia trzaskać? ;-) Popróbujcie robić po 2 zdjęcia: 1 kolor, drugie czb. Zobaczycie jak często to czb okaże się po prostu słabe.
Awatar użytkownika
annetta
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 2 października 2011, 11:42

Re: Fotografia

Post autor: annetta »

" Magia fotografii to, oprócz światła przede wszystkim kulminacja momentu."
pozwoliłam sobie zacytować ;)
źródło: " Bikini " J.L. Wiśniewski
Awatar użytkownika
yogford
Bywalec
Bywalec
Posty: 36
Rejestracja: 10 sierpnia 2011, 20:00

Re: Fotografia

Post autor: yogford »

Witam kolegów i koleżanki! :)
W zasadzie średnio zadowolony jestem z mojej nocnej wtorkowej sesji i nie ma się zbytnio czym chwalić, ale może kogoś te zdjęcia "natchną" do wykonania czegoś lepszego :) .
Załączniki
a-35031.jpg
a-3529.jpg
a-3526.jpg
a-3520.jpg
wścieklica
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 397
Rejestracja: 12 marca 2010, 12:57

Re: Fotografia

Post autor: wścieklica »

Dobre. Najlepsze czarno - białe. Ma klimat odpowiedni do tematu.
apple
Debiutant
Debiutant
Posty: 6
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, 10:46

Re: Fotografia

Post autor: apple »

A tu trochę z innej bajki :)
Załączniki
0212.JPG
0449.JPG
Giewont
Giewont
pożar.JPG
wścieklica
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 397
Rejestracja: 12 marca 2010, 12:57

Re: Fotografia

Post autor: wścieklica »

Drugie i pierwsze.
Awatar użytkownika
serjtankian
VIP
VIP
Posty: 1176
Rejestracja: 28 marca 2007, 18:18
Lokalizacja: Jasło

Re: Fotografia

Post autor: serjtankian »

yogford dwa pierwsze zdjęcia bardzo dobre :))
Awatar użytkownika
pphk
Obyty
Obyty
Posty: 56
Rejestracja: 6 marca 2010, 17:06
Lokalizacja: Jasło/Bieździedza

Re: Fotografia

Post autor: pphk »

Co myślicie o tych zdjęciach i o mojej stronie www.pawelkaleta.tk ?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
winiarz171
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 414
Rejestracja: 28 marca 2008, 15:31
Lokalizacja: Jasło -okolice

Re: Fotografia

Post autor: winiarz171 »

Paweł, o tych zdjęciach myśle, że są dobre ale nie rewelacyjne:P trooche brakuje mi osobiście ostrości w tych zdjęciach... W zdj nr. 2 niepotrzebnie ucięta ręka z tym kubkiem :P No ale ja sie nie znam, to są tylko odczucia prostego widza :D.
Stronka bardzo fajna, miło sie ogląda przy relaksacyjnej muzyce :D No i świetne niektóre zdjęcia, reszta też niczego sobie :P
Pozdro:)
Awatar użytkownika
nikita
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 422
Rejestracja: 10 listopada 2008, 17:31

Re: Fotografia

Post autor: nikita »

moje ciasteczkowe wypieki ;)
Załączniki
DSC_0091ps.jpg
DSC_0090ps.jpg
DSC_0078ps.jpg
Awatar użytkownika
yogford
Bywalec
Bywalec
Posty: 36
Rejestracja: 10 sierpnia 2011, 20:00

Re: Fotografia

Post autor: yogford »

Wszystkiego najlepszego, dobrego światła, umiejętności przewidywania gdzie i kiedy się udać z aparatem aby być "we właściwym miejscu o właściwym czasie", nieograniczonych środków finansowych na realizację pasji fotograficznej (i wszystkie inne pasje też :hyhy: ), zdrowia, spokoju, miłości oraz spełnienia marzeń w Nowym Roku dla wszystkich kolegów i koleżanek na forum!!! :hurra: :)
Tomek
Załączniki
_DSC4247.jpg
_DSC4233.jpg
_DSC4232.jpg
joot09
Debiutant
Debiutant
Posty: 3
Rejestracja: 28 stycznia 2012, 15:30

Re: Fotografia

Post autor: joot09 »

Moje zdjęcie ;)

Obrazek
apple
Debiutant
Debiutant
Posty: 6
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, 10:46

Re: Fotografia

Post autor: apple »

Ot, tak...połowicznie ;)
Załączniki
EP1.jpg
ODPOWIEDZ