Ortografia na forum

O wszystkim, czyli o niczym...
Awatar użytkownika
a-tatutek
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 289
Rejestracja: 28 czerwca 2010, 15:51

Ortografia na forum

Post autor: a-tatutek »

Czytając różne posty na forum co rusz można trafić na błędy ortograficzne popełniane przez forumowiczów.
Nasz język nie należy do najłatwiejszych, ale uważam że przynajmniej odrobinę można byłoby o niego zadbać. Niektóre błędy są tak kuriozalne, że aż wołają o pomstę.
Pierwszym lepszym przykładem może być dyskusja w temacie "Szukam pracy" :
A ja nie wieżę, że jak się bardzo chce, to się pracy (jakiejkolwiek na początek) nie znajdzie
,
[...] I nie wieżę , że tak do niej wydzwaniają pracodawcy, bo u nas ogłoszeń o pracę jak na lekarstwo[...]
Może wybierzcie się na wieżę zamkową aby zapamiętać różnicę między słowem wieŻę a wieRZę. To nie takie trudne.

Warto byłoby wprowadzić coś co funkcjonuje już na wielu forach, mianowicie zaznaczenie na czerwono słowa, w którym forumowicz popełnił podstawowy błąd ortograficzny. Przynajmniej ludzie zaczęli by nieco myśleć pisząc coś. Za którymś z kolei podkreśleniem zapewne niektórym utrwaliłaby się poprawna pisownia danego słowa.

Posiadanie dysortografii nie jest wymówką. Sama mam ją zdiagnozowaną od podstawówki (w tamtych czasach nie była ona tak popularna jak obecnie), ale nie zwalnia to przynajmniej ze starania się pisania poprawnie. Sama popełniam jeszcze sporo błędów, a zwracanie uwagi na to nie uważam za coś złego.

Co myślicie o wprowadzeniu takiej funkcji?
Załączniki
orto.jpeg
orto.jpeg (24.32 KiB) Przejrzano 2979 razy
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18419
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: Ortografia na forum

Post autor: dragoness »

Jestem jak najbardziej za. Jak mają nas zlinczować, to razem :hyhy: Żeby jeszcze można było zaznaczać na czerwono byki ortograficzne w artykułach na portalu...
julia1978
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 259
Rejestracja: 12 listopada 2009, 21:40

Re: Ortografia na forum

Post autor: julia1978 »

No fakt, niektórzy powinni od czasu do czasu zajrzeć do słownika, bo aż po oczach bije :D
Awatar użytkownika
a-tatutek
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 289
Rejestracja: 28 czerwca 2010, 15:51

Re: Ortografia na forum

Post autor: a-tatutek »

To tylko przykładowy temat był, a jak widać nie minęło wiele czasu i można tam znaleźć "byka" jak z obrazka wyżej :krzeslem:
wieśniak
VIP
VIP
Posty: 691
Rejestracja: 13 marca 2012, 10:52

Re: Ortografia na forum

Post autor: wieśniak »

a-tatutek pisze:To tylko przykładowy temat był, a jak widać nie minęło wiele czasu i można tam znaleźć "byka" jak z obrazka wyżej :krzeslem:
Bez napinki :rotfl: :rotfl: warzne rze zrozómiałaź o co hodzi w tym zdanió z wieże :P
Awatar użytkownika
a-tatutek
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 289
Rejestracja: 28 czerwca 2010, 15:51

Re: Ortografia na forum

Post autor: a-tatutek »

Myślę że wprowadzenie takiej funkcji nikomu by nie zaszkodziło. Może niech inni użytkownicy też się wypowiedzą w małej ankiecie, reszta zależy od administratora i moderatorów.
dorota87
Bywalec
Bywalec
Posty: 37
Rejestracja: 21 marca 2012, 21:33

Re: Ortografia na forum

Post autor: dorota87 »

a nie pomyśleliście cudowni ludziska że może ktoś ma dysgrafie i dyslekcje? najmądrzejsze głowy byki potrafią sadzić !!!!! chyba że to jakieś szczeniaki piszą co nie mają co robić i szukają tematu; śmiechu warte!!!!
ropuch
Bywalec
Bywalec
Posty: 36
Rejestracja: 9 sierpnia 2012, 10:48

Re: Ortografia na forum

Post autor: ropuch »

Niechlujstwo i lenistwo przemawia za takimi autorami
Awatar użytkownika
avicularia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 464
Rejestracja: 17 sierpnia 2011, 18:02
Lokalizacja: Dżasło

Re: Ortografia na forum

Post autor: avicularia »

A mi to akurat zwisa i powiewa :] Zdecydowanie ważniejsze jest, co dany delikwent ma do powiedzenia ( jeżeli cokolwiek ma), a nie to, czy napisał coś poprawnie ortograficznie. Chociaż refleksja nad własną nieudolnościa jeszcze nikomu nie zaszkodziła :cwaniak:
A jak ktoś jest niespełnionym nauczycielem i ma głęboką potrzebę zabawy czerwonym długopisem, to niech poprawia wulgaryzmy na murach. :cisza:
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18419
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: Ortografia na forum

Post autor: dragoness »

dorota87 pisze:a nie pomyśleliście cudowni ludziska że może ktoś ma dysgrafie i dyslekcje? najmądrzejsze głowy byki potrafią sadzić !!!!! chyba że to jakieś szczeniaki piszą co nie mają co robić i szukają tematu; śmiechu warte!!!!
Tudzież inne dysfunkcje, gdyż dwie powyższe nie wpływają na poprawność ortograficzną. Kuriozalna rzecz zdarzyła mi się dzisiaj, gdy po otwarciu dziennika znalazłam temat wpisany przez praktykantkę, a brzmiał on Powturzenie materiału.
Awatar użytkownika
a-tatutek
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 289
Rejestracja: 28 czerwca 2010, 15:51

Re: Ortografia na forum

Post autor: a-tatutek »

Dysgrafia czy dysortografia nie zwalnia przynajmniej ze starania się pisania poprawnie. Nie jest wymówką od braku myślenia podczas pisania w ojczystym języku.
Jak wspomniałam, sama mam zdiagnozowaną dysortografię i popełniam błędy, ale już nie tak często bo pracuję nad tym. Poza tym większość dzieci ma zdiagnozowaną dysortografię, a tak naprawdę nie zna zasad ortografii-no ale że dzięki temu będzie miał wydłużony czas na pisanie egzaminu gimnazjalnego to rodzice postarają się żeby taki papier dostało.

Nie są to zapędy nauczycielskie bo z tym zawodem nie mam nic wspólnego. Do pokolenia gimbusów również nie należę.
Jak drani kolor czerwony to niech będzie niebieski :P

Na marginesie-czytając CV widać że sporo jaślan sadzi ładne kwiatki w nich jeżeli chodzi o ortografię! Skoro potencjalny pracownik nie stara się nawet napisać CV bez błędów ortograficznych (a każdy błąd jest automatycznie podkreślany w Wordzie) to takie CV trafia do kosza.
Awatar użytkownika
avicularia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 464
Rejestracja: 17 sierpnia 2011, 18:02
Lokalizacja: Dżasło

Re: Ortografia na forum

Post autor: avicularia »

No skoro już takimi znawcami języka( na forum) wszyscy są to...niech bydzie :]
a-tatutek pisze:Dysgrafia czy dysortografia nie zwalnia przynajmniej ze starania się pisania poprawnie
Nie ,,przynajmniej" tylko ,,bynajmniej"
nie ,,ze starania się pisania poprawnie" tylko ze starania się o to, by pisać poprawnie " ( staramy się O COŚ , a nie CZEGOŚ)
a-tatutek pisze:ale już nie tak często, ( PRZECINEK)bo pracuję nad tym
przed ,,bo" stawiamy przecinek , ponieważ jest to zdanie podrzędnie złożone.
a-tatutek pisze:Poza tym większość dzieci ma zdiagnozowaną
poza czym??? Nielogiczny ciąg myślowy.
a-tatutek pisze:no, ( PRZECINEK)ale że dzięki temu będzie miał wydłużony czas na pisanie egzaminu gimnazjalnego, ( PRZECINEK)]to rodzice postarają się ,( przecinek) żeby taki papier dostało.
Dodatkowo w tym zdaniu nie zachowujesz odpowiednich rodzajów. Skoro używasz liczby mnogiej ,,większość dzieci " , to konieczna jest konsekwencja. Nie ,,będzie miał" tylko ,,będzie miało" , nie ,, taki papier dostało." tylko ,, dostały".


a-tatutek...i tak dalej ...Ja mogę tak długo, tylko po co? :] Skoro wszyscy forumowicze musza byc faszystami ortograficznymi, to ja postuluję, żeby ten faszyzm rozciągnąć na język polski w ogólnym rozumieniu. Skoro jesteśmy patriotami, to NIE KALECZMY JĘZYKA. Interpunkcja, to nie chirurgia mózgu, można sie jej nauczyć i żadne zaświadczenie ,,dys-" tu nie pomoże.
Dodatkowo , kochani znawcy, nie używajcie słów, których znaczenia nie rozumiecie. :]

Bawimy się dalej w poprawność?? :D
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18419
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: Ortografia na forum

Post autor: dragoness »

avicularia pisze:No skoro już takimi znawcami języka( na forum) wszyscy są to...niech bydzie :]
a-tatutek pisze:Dysgrafia czy dysortografia nie zwalnia przynajmniej ze starania się pisania poprawnie
Nie ,,przynajmniej" tylko ,,bynajmniej"
nie ,,ze starania się pisania poprawnie" tylko ze starania się o to, by pisać poprawnie " ( staramy się O COŚ , a nie CZEGOŚ)
a-tatutek pisze:ale już nie tak często, ( PRZECINEK)bo pracuję nad tym
przed ,,bo" stawiamy przecinek , ponieważ jest to zdanie podrzędnie złożone.
a-tatutek pisze:Poza tym większość dzieci ma zdiagnozowaną
poza czym??? Nielogiczny ciąg myślowy.
a-tatutek pisze:no, ( PRZECINEK)ale że dzięki temu będzie miał wydłużony czas na pisanie egzaminu gimnazjalnego, ( PRZECINEK)]to rodzice postarają się ,( przecinek) żeby taki papier dostało.
Dodatkowo w tym zdaniu nie zachowujesz odpowiednich rodzajów. Skoro używasz liczby mnogiej ,,większość dzieci " , to konieczna jest konsekwencja. Nie ,,będzie miał" tylko ,,będzie miało" , nie ,, taki papier dostało." tylko ,, dostały".

...i tak dalej ...
Ja mogę tak długo, tylko po co? :] Skoro wszyscy forumowicze musza byc faszystami ortograficznymi, to ja postuluję, żeby ten faszyzm rozciągnąć na język polski w ogólnym rozumieniu. Skoro jesteśmy patriotami, to NIE KALECZMY JĘZYKA. Interpunkcja, to nie chirurgia mózgu, można sie jej nauczyć i żadne zaświadczenie ,,dys-" tu nie pomoże.
Dodatkowo , kochani znawcy, nie używajcie słów, których znaczenia nie rozumiecie. :]

Bawimy się dalej w poprawność?? :D
Brawo! Ale jak napisał cytowany, przynajmniej trzeba się starać. Razi mnie niechlujstwo ortograficzne wynikające z czystego lenistwa i tumiwisizmu, a już absolutnie nie można tolerować czegoś takiego u "dziennikarzy" piszących dla ogółu odbiorców. Chyba wszyscy wiemy, o kim mówię. Zarzuca mi się, że się czepiam nieszczęsnej kobiety , ale gdy próbowałam jej w prywatnym mailu dać do zrozumienia, że powinna coś z tym zrobić (zaznaczam, że byłam grzeczna), zostałam potraktowana po chamsku. Na zasadzie Gwałt niech się gwałtem odciska lub bardziej prozaicznie Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie, wszelkie "wpadki" komentuję teraz publicznie, co i tak po niej spływa jak woda po kaczce i nie chcę dociekać przyczyny, bo mogłabym się utwierdzić w przekonaniu, które powzięłam już dawno :D Ad rem, nie musimy być językowymi purystami, ale przynajmniej języka nie masakrujmy. On już i tak ledwo zipie ;)
Ostatnio zmieniony 27 listopada 2012, 08:46 przez dragoness, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
avicularia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 464
Rejestracja: 17 sierpnia 2011, 18:02
Lokalizacja: Dżasło

Re: Ortografia na forum

Post autor: avicularia »

Poprawię jeszcze siebie :D
avicularia pisze:można sie jej nauczyć
nie ,,sie" tylko się :P
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18419
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: Ortografia na forum

Post autor: dragoness »

avicularia pisze:Poprawię jeszcze siebie :D
avicularia pisze:można sie jej nauczyć
nie ,,sie" tylko się :P
To można traktować jako błąd "klawiaturowy" :hyhy:
ODPOWIEDZ