Jak uczyć się języków obcych ?

O wszystkim, czyli o niczym...

Moderatorzy: paul_proteus, President

boczek952
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 30 maja 2013, 11:58

Jak uczyć się języków obcych ?

Post autor: boczek952 » 31 maja 2013, 16:58

Witam poszukuję sprawdzonej metody nauki języków obcych . Znacie może jakieś ciekawe sposoby którymi możecie się podzielić . Bym był bardzo wdzięczny z góry dzięki

yorker
VIP
VIP
Posty: 1113
Rejestracja: 14 sierpnia 2006, 14:43
Lokalizacja: Jasło

Re: Jak uczyć się języków obcych ?

Post autor: yorker » 31 maja 2013, 17:15

Jedź do kraju, którego języka chcesz się uczyć. Życie codzienne Cie nauczy

Magladenka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 293
Rejestracja: 21 maja 2013, 19:21

Re: Jak uczyć się języków obcych ?

Post autor: Magladenka » 31 maja 2013, 17:47

Wszystko zależy od tego ile już umiesz, jak szybko chcesz się nauczyć i jakie masz predyspozycje - bo jak rozumiem motywacja jest i to silna. Określ też do czego Ci ten język potrzebny: czy musisz nauczyć się mówić, czy raczej czytać, czy do pracy czy towarzysko, itp.
Sam zdecyduj jak łatwiej Ci to przyjdzie: czy w grupie czy w pojedynkę. Jeśli to ma być język przydatny w pracy - postaraj się o teksty związane z Twoją konkretną dziedziną. Staraj się bardzo dużo czytać i słuchać - to wyrabia fantastycznie słuch na język obcy i świetnie poprawia posługiwanie się językiem.
Bardzo dużo zależy też od tego na jakim jesteś poziomie: czy zaczynasz od podstaw czy też przypominasz sobie coś, czego nauczyłeś się już wcześniej. No i ważne też jest jaki poziom Cię satysfakcjonuje: czy to ma być biegłe posługiwanie się językiem w mowie i w piśmie czy wystarczy komunikatywna znajomość języka.
A, tak, z ciekawości: jakiego języka chcesz się nauczyć?


Awatar użytkownika
wolands_kitten
Rozgrzewam się
Rozgrzewam się
Posty: 20
Rejestracja: 6 września 2012, 13:40

Re: Jak uczyć się języków obcych ?

Post autor: wolands_kitten » 1 czerwca 2013, 00:11

Magdalenka chyba wyczerpała temat. :ok:
Moge tylko dodać, że mi osobiście (chyba jestem wzrokowcem) super idzie uczenie się nawet dużych ilości obcych słówek, gdy robię sobie z nich tzw. fiszki (więcej na: http://pl.wikipedia.org/wiki/Fiszka ). Można kupować gotowe, znajdywać strony online z fiszkami, lub po prostu samemu przygotować fiszki ze swoimi zestawami słówek (a słówka przydatne znajdywać np. w repetytoriach językowych, gdzie często są zestawy wybranych, ważnych słówek, z różnych dziedzin życia). Najbardziej lubię przygotowywać fiszki na różnokolorowych karteczkach, co chyba powoduje, że się mniej nudzę podczas nauki- ale to już rzecz gustu.
Oglądaj filmy w wybranym języku obcym. Jeśli mało rozumiesz to próbuj z napisami w danym języku (często można takie ściągnąć, co chyba jest przygotowane dla osób głuchych). Na początek chyba jednak lepsze są kreskówki- gdzie dykcja i dobór słów jest przystępniejszy, dla osoby uczącej się. Słuchaj radiostacji w danym języku. I nie zniechęcaj się tym, że mało rozumiesz. Moja znajoma dopiero po roku słuchania bbc zaczęła dobrze wyłapywać informacje z potoków słów.
Powodzenia :)

bartekdanlski81
Debiutant
Debiutant
Posty: 4
Rejestracja: 1 czerwca 2013, 19:18
Kontakt:

Re: Jak uczyć się języków obcych ?

Post autor: bartekdanlski81 » 1 czerwca 2013, 19:45

najlepiej za granica, z rowiesnikami, ktorzy caly czas nawijaja w innym jezyku... albo ogladac najwiecej filmow np angielskich, czytac duzo po angielsku i sluchac,...

Daria2
Mistrz
Mistrz
Posty: 93
Rejestracja: 9 lipca 2010, 13:43

Re: Jak uczyć się języków obcych ?

Post autor: Daria2 » 1 czerwca 2013, 19:53

Może przy okazji zapytam, czy znacie kogoś z Kim mogę prowadzić konwersacje w angielskim? Sprawdzoną osobę - wymagającą. Znam dużo słówek ale niestety mam opory przed mówieniem.

Awatar użytkownika
Tulix
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 295
Rejestracja: 15 lipca 2011, 23:07
Kontakt:

Re: Jak uczyć się języków obcych ?

Post autor: Tulix » 2 czerwca 2013, 16:24

Najszybciej poprzez którąś z mnemotechnik. Najlepsza metoda z jaką się spotkałem wygląda następująco: szukasz gdzieś albo budujesz bazę słówek. Segregujesz to tematycznie, np. "dom"; "zdrowie"; "praca" etc. Potem uczysz się tego na pamięć właśnie poprzez mnemotechnikę - np. ktoś kto może Ci pomóc bierze tą listę do ręki i odpytuje Cię w możliwie szybkim tempie. Czegoś nie wiesz - Twój rozmówca będzie do tego wracał losowo, póki nie zapamiętasz. Coś wiesz - rozmówca zapyta Cię tylko raz. Tym sposobem bardzo szybko można opanować pewien zakres słownictwa. Są też programy do tego - eTeacher (w pierwszej DOSowej wersji jest za free - możesz sam sobie takie słowniki budować!) albo Pytacz Master - oba właśnie na tej zasadzie. Lata temu kiedy uczyłem się Niemieckiego to dzięki tej metodzie raz udało mi się "wklepać" 300 słów w godzinę i je potem pamiętać. (kosmiczne kolokwium zaliczyłem na 4 więc to zdało egzamin:).

Kiedy mamy już nasze słówka, potrzebujemy struktury - gramatyki. Dobrze sobie robić odskocznię w kierunku gramatyki w ramach przerwy między pamięciówką. Do tego jest pełno materiałów - tylko dobrze przypomnieć sobie nasze podstawy gramatyki (podmiot; orzeczenie; budowa zdania; deklinacja i koniugacja) - bo wtedy bez nauczyciela/pomocy tylko na podstawie jakiegoś poradnika w sieci można zrozumieć gramatykę języka.

No i koniec końców - jak ktoś wspomniał - praktyka. Słuchanie muzyki w tym języku, wywiadów, filmów, są też kanały (np. na Skype) dla chcących podszlifować język z inną osobą która też się uczy. Albo znowu - nauczyć się jakiegoś krótkiego dialogu na pamięć - będziesz mile zaskoczony kiedy nauczone zdanie Ci się przyda. Tyle z mojej strony. Powodzenia w nauce! :)

Awatar użytkownika
CrazyVirus
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 303
Rejestracja: 22 czerwca 2009, 08:33
Lokalizacja: https://www

Re: Jak uczyć się języków obcych ?

Post autor: CrazyVirus » 3 czerwca 2013, 23:31

Wejdź sobie na jakiś zagraniczny czat i porozmawiaj z ludźmi. Jak czegoś nie rozumiesz to korzystaj ze słownika. Moim zdaniem właśnie rozmawianie w danym języku sprzyja jego nauce. Na lekcje pójdziesz, nasłuchasz się i efektów nie będzie jak w domu nie przysiądziesz i nie przećwiczysz. Czatując z obcokrajowcami nawiązujesz nowe znajomości, poznajesz ludzi i dodatkowo uczysz się języka.

karola25
Debiutant
Debiutant
Posty: 2
Rejestracja: 9 stycznia 2014, 14:12

Re: Jak uczyć się języków obcych ?

Post autor: karola25 » 16 lipca 2014, 12:23

Bardzo fajnym i wygodnym sposobem są lekcje przez Skype szkola-shamrock.pl. Spokojna nauka w domu z pomocą lektora. Sam decydujesz kiedy i jak intensywnie chcesz się uczyć. Zajęcia są indywidualne i bardzo efektywne.

juve_fan
VIP
VIP
Posty: 4209
Rejestracja: 9 lutego 2011, 11:55
Lokalizacja: Brzyska
Kontakt:

Re: Jak uczyć się języków obcych ?

Post autor: juve_fan » 16 lipca 2014, 12:39

karola25 pisze:Bardzo fajnym i wygodnym sposobem są lekcje przez Skype szkola-shamrock.pl. Spokojna nauka w domu z pomocą lektora. Sam decydujesz kiedy i jak intensywnie chcesz się uczyć. Zajęcia są indywidualne i bardzo efektywne.
Dobry żart.

Awatar użytkownika
zielony87
VIP
VIP
Posty: 1400
Rejestracja: 27 lutego 2013, 23:08

Re: Jak uczyć się języków obcych ?

Post autor: zielony87 » 16 lipca 2014, 21:35

juve_fan pisze:
karola25 pisze:Bardzo fajnym i wygodnym sposobem są lekcje przez Skype szkola-shamrock.pl. Spokojna nauka w domu z pomocą lektora. Sam decydujesz kiedy i jak intensywnie chcesz się uczyć. Zajęcia są indywidualne i bardzo efektywne.
Dobry żart.
Spam reklamowy a nie żart...

Jak uczyć się języków ? Zależy. Słownik (najlepiej taki tematyczny) albo kurs multimedialny i kuj kuj kuwaj... Coś o gramatyce też się przyda.A potem to czytać/pisać/rozmawiać w danym języku i tyle. Osobiście powiem tyle,że kursy multimedialne wydają się najlepsze w kategorii cena/jakość. Kupujesz kurs multimedialny za 30-50-70 zł i słuchawki z mikrofonem jak nie masz - i jak masz komputer to cały koszt.Pewnie,problem może być z ocenianiem wymowy przez komputer czy konfiguracją programu czasem,no ale człowiekowi zapłacisz tyle za godzinę czy 2 lekcji więc sytuacja jasna... Zwłaszcza,że człowieka mówiącego w danym języku musisz poszukać...

Z tym,że jeśli chcesz tylko dogadać się z kimś z zagranicy tak "mniej więcej" w internecie to może ci nawet wystarczyć Google tłumacz :P Właściwie powiedziałbym,że jeśli chodzi o brzmienie niektórych słów to jest on niegłupim rozwiązaniem i podczas nauki ze słownikiem,ale z tą to trzeba ostrożniej bo nikt nie ocenia twojego akcentu itd.

No i oczywiście - porady Tulixa powyżej,choć przy metodach czysto mnemotechnicznych zachodzi niebezpieczeństwo problemów z słownictwem typu tzw. "false friends".

kratrun
Mistrz
Mistrz
Posty: 92
Rejestracja: 24 lipca 2014, 12:48

Re: Jak uczyć się języków obcych ?

Post autor: kratrun » 24 lipca 2014, 13:08

Do pewnego momentu potrzebujesz nauczyciela, ale potem można sie uczyć samemu

remekd
Debiutant
Debiutant
Posty: 1
Rejestracja: 26 października 2018, 12:11

Re: Jak uczyć się języków obcych ?

Post autor: remekd » 26 października 2018, 12:13

Dobrym sposobem jest korzystać ze sprawdzonych materiałów, takich jak MyGrammarLab Elementary SB with MyLab no key, wtedy mamy pewność, że będziemy przyswajać odpowiednią wiedzę : )

ODPOWIEDZ