Czy odkładacie pieniądze na funduszach inwestycyjnych?

O wszystkim, czyli o niczym...

Moderatorzy: paul_proteus, President

sloneczkoq
Debiutant
Debiutant

Re: Czy odkładacie pieniądze na funduszach inwestycyjnych?

Post autor: sloneczkoq » 9 września 2014, 13:38

Posiadam sporą sumę pieniędzy, którą niedawno otrzymałam w spadku. Pomyślałam o funduszach, ale widzę dominują opinie negatywne. Jednak są i osoby zadowolone. Trochę zgłupiałam ;) A w jaki fundusz obecnie opłaca się najbardziej zainwestować? I jak myślicie kwotę ulokować lepiej w paru funduszach, zamiast całośc na jednym?

Awatar użytkownika
Ryś
Guru
Guru

Post autor: Ryś » 9 września 2014, 14:05

sloneczkoq pisze:Posiadam sporą sumę pieniędzy, którą niedawno otrzymałam w spadku. Pomyślałam o funduszach, ale widzę dominują opinie negatywne. Jednak są i osoby zadowolone. Trochę zgłupiałam ;) A w jaki fundusz obecnie opłaca się najbardziej zainwestować? I jak myślicie kwotę ulokować lepiej w paru funduszach, zamiast całośc na jednym?

Po co dawać funduszom prowizję ?
Rachunek maklerski każdy może założyć, biuro jest w Jaśle na Kościuszki koło ronda
http://www.dm.pkobp.pl/placowki/
i już można robić to za co fundusze pobierają słoną prowizję.

Kupować online akcje, metale, obligacje waluty itd....

ps,
na giełdzie jest tylko jedna firma z Jasła :super:

Awatar użytkownika
piterb
Guru
Guru

Post autor: piterb » 15 września 2014, 11:29

amber gold to nie fundusze :P

piotrek
VIP
VIP

Post autor: piotrek » 15 września 2014, 11:36

sloneczkoq pisze: I jak myślicie kwotę ulokować lepiej w paru funduszach, zamiast całośc na jednym?
Nawet mysz robi zapasy na zimę w kilku miejscach, a nie w jednym ... ;) Ja nigdy nie mam w jednym

Awatar użytkownika
luc
VIP
VIP

Post autor: luc » 15 września 2014, 12:27

słoczneczkoq pisze:Posiadam sporą sumę pieniędzy, którą niedawno otrzymałam w spadku. Pomyślałam o funduszach, ale widzę dominują opinie negatywne. Jednak są i osoby zadowolone. Trochę zgłupiałam ;) A w jaki fundusz obecnie opłaca się najbardziej zainwestować? I jak myślicie kwotę ulokować lepiej w paru funduszach, zamiast całośc na jednym?
Tak,kilku funduszach... Pisałem,że dywersyfikację fundusz robi bez tego,różnica może być co najwyżej taka,że niektóre fundusze działają w jakichś ścisłych sektorach rynku.Jak już musisz pójść w fundusze - poczytaj o nich,o tym w co inwestują,i nie wybieraj funduszy tak,by dublowały się obszary ich inwestycji. Bez wiedzy o pieniądzach pieniądze stracisz na pewno.Koniec kropka.

Mechanizm działania funduszu dla (bardzo) niekumatych:
Dajesz im pieniądze,oni ci je inwestują na giełdzie w kilka(naście) firm,żeby zmniejszyć szansę wtopy (dywersyfikacja = "trzymanie w kilku miejscach"). Znają się (czasem,nie zawsze jednak) nieco bardziej niż początkujący i mają większą siłę przebicia (efekt skali). Prowizja jest tak naliczana,ze kosztów ewentualnego ryzyka nie ponoszą oni,tylko ty - za to możesz uczestniczyć w części zysków.Średni interes,ale dla kompletnie niekumatych może być opłacalny.

Mówiąc krótko - kasy nie przepieprzysz może tak szybko, jak ktoś,kto bez wiedzy i ostrożności zainwestuje na giełdzie,ale cudów nie będzie. Fundusze z reguły korzystają z giełdy powtórzę to kolejny raz.To jest coś tak jak OFE,tyle,że nieobowiązkowe i wypłacić możesz na bieżąco,a nie jak przechodzisz na emeryturę.
Rób jak chcesz - twoja kasa,twoja sprawa człowieku.
Ryś pisze:Po co dawać funduszom prowizję ?
Rachunek maklerski każdy może założyć, biuro jest w Jaśle na Kościuszki koło ronda
Sprawa nie jest tak oczywista,jeśli ktoś upiera się wejść od razu całym majątkiem w takie inwestowanie nie posiadając wiedzy.Wtedy nawet fundusze np. wydają się na początek pewniejsze (choć ja, mając dużą kasę wolałbym jednak obligacje) - ponieważ granie na giełdzie samodzielnie całym majątkiem od początku,to głupota o całą skalę większa, niż zainwestowanie wszystkiego w fundusze.Bez odpowiednich książek/symulacji ekonomicznych i odrobiny praktyki trzeba mieć niezłego farta by nie przepieprzyć kasy,zresztą początkowo zawsze są straty (prawdziwe życie i inwestowanie jest inne), które należy potraktować jako koszt nauki.I jak każda nauka może przynieść to efekty - albo i nie.Potem zresztą też, inwestowanie całego majątku może wyłączyć zdrowy rozsądek,a kierowanie się emocjami na rynku, jest przepisem na katastrofę.

sloneczkoq
Debiutant
Debiutant

Post autor: sloneczkoq » 19 września 2014, 14:55

Chciałam poradzić się doświadczonych osób. Ostatnio zainteresowałam się tematem funduszów- czytałam dużo artykułów, informacji o poszczególnych z nich. Chcialabym zainwestować w jakiś i nie boję się, że stracę. Przejrzalam dokładnie zestawienie na comperi i faktycznie fundusze azjatyckie są najbardziej opłacalne? Ryzyko jest niskie, a stopa zwrotu niska. Czy tylko aby na pewno zwrot ok. 13% jest możliwy? I jak sądzicie lepiej bym porozmawiala z prywatnym doradcą czy wybrała się do banku?

asterka
VIP
VIP

Post autor: asterka » 19 września 2014, 15:07

słoneczko-w Jaśle ludzie odkładają na opał,rachunki i jedzenie !!!

pawello
Debiutant
Debiutant

Post autor: pawello » 25 września 2014, 12:05

piterb pisze:Czy można w tym momencie na tym zarobić?
Bo opinie są rózne. Niektórzy polecają, inni odradzają.
Niemniej posiadam pewna ilość pieniędzy, którą jednak chciałbym ulokować tak aby zarobić. A lokaty na pewno nie oferują dobrego zarobku. W jednym banku ( konkretnie w pko sa ) zaproponowali mi 2% ?
Oczywiście, że można. Sam inwestuję w fundusze już od kilku lat. Mój zarobek sięgnął nawet 18%. Przeanalizuj to zestawienie z comperii, które ktoś dal wyżej. Wynika z niego, że aktualnie dość dobre zyski można osiągnąć na funduszach azjatyckich WIOF . Stopa zwrotu w niektórych przypadkach wynosi kilkanaście procent co jest niezłe w porównaniu do lokaty. Wybierz kilka funduszy w ten sposób zmniejszysz ewentualne ryzyko. Wydaje mi się też, że rozmowa z doradcą jest dobrym pomysłem. Ale przed nią sam poczytaj na ten temat, żeby nie być zupełnie zielonym.

malinek
Debiutant
Debiutant

Post autor: malinek » 25 września 2014, 12:11

kedziorek pisze:Ja bawię się w fundusze od kilku lat. Fakt,że niektóre nie dają zarobków jednak niektóre jednak dają zysk.
Nie nastawiaj się na pewno na duże pieniądze ponieważ nie zarobisz więcej niż o kilka procent niż na lokacie. Tak czy inaczej warto bo jednak lokaty sa obecnie na bardzo niskim poziomie.
Na pewno warto byłoby dywersyfikować pieniądze i odłożyć je na kilku funduszach ponieważ nieco rozproszy to ryzyko straty.
No i poczytaj sobie dobrze o rodzajach oraz strategiach przez nie stosowanych. Tutaj masz na przykład takie porównanie:
http://www.comperia.pl/fundusze_inwestycyjne

Dzięki że wkleiłeś to zestawienie, czegoś takiego szukałam. Mi ostatnio zaproponowali lokatę 3%, stąd moje zainteresowanie funduszem. Już od kilku osób słyszałam, że obecnie dobre zyski przynoszą fundusze azjatyckie i patrząc na to porownanie to stopa zwrotu wynosi kilkanaście procent. Czy taki zysk jest rzeczywiście możliwy?
Nie jestem zupełnie zielona w temacie inwestowania, czytałam dużo artykułów o dzialaniach, strategiach i ogólnie funduszach. Chciałabym porozmawiać jednak z kimś jeszcze na ten temat. Myślicie że lepsza będzie wizyta w banku czy rozmowa z doradcą?

fonia
Mistrz
Mistrz

Post autor: fonia » 26 września 2014, 08:24

Nie zdążyłam się jeszcze tym bliżej zainteresować. Póki co mam pieniądze na lokacie i taka bezpieczna opcja mi odpowiada.

DarekM77
Guru
Guru

Post autor: DarekM77 » 28 stycznia 2015, 23:44

Myślę na tym i duzo czytam

goniakuczok
Debiutant
Debiutant
Kontakt:

Post autor: goniakuczok » 15 lipca 2015, 11:11

Możecie polecić jakieś konkretne fundusze albo stronę gdzie mogłabym to przeanalizować?

ODPOWIEDZ