Żarówki led - czy są energooszczędne

O wszystkim, czyli o niczym...
Awatar użytkownika
baranowski
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 28 stycznia 2015, 09:11

Żarówki led - czy są energooszczędne

Post autor: baranowski »

Czy żarówki LED są rzeczywiście takie eko?
Awatar użytkownika
Maciek77
Mistrz
Mistrz
Posty: 93
Rejestracja: 3 listopada 2015, 10:58

Re: Żarówki led - czy są energooszczędne

Post autor: Maciek77 »

Są, po zmianie żarówek na ledy w całym domu, faktycznie spadło nam zużycie prądu.
Awatar użytkownika
baranowski
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 28 stycznia 2015, 09:11

Re: Żarówki led - czy są energooszczędne

Post autor: baranowski »

Zwykła żarówka przetwarza 95% pobranej energii na ciepło. Świeci więc tylko 5% a żre jak smok. Żarwka (a dokładniej lampa) LED 99% pobranej z sieci energii przetwarza na świało. Można więc śmiało powiedzieć, że są energooszczędne.
Mit na temat energoooszczędności żarówek powstał z pwoowdu zwykłych żarówek energooszczędnych, które były popularne kilka lat temu. Te żarówki nie były jednak Ledowe - bliżej im do zwykłych świetlówek.
Ja używam żarówek Kwazar i jestem bardzo zadowolony
Mdarek
Debiutant
Debiutant
Posty: 1
Rejestracja: 22 września 2017, 10:33

Re: Żarówki led - czy są energooszczędne

Post autor: Mdarek »

Zastanawiając się nad odpowiedzią, trzeba by się pochylić nad tematem ekologii i energooszczędności. Dla nas, końcowych użytkowników, LEDy są lepsze, bo mniej pobierają prądu, dając nam przy tym oszczędności w postaci mniejszych kwot za prąd. Ale czy natura również na tym oszczędza ? Trzeba by mieć wgląd, jakie materiały są wykorzystywane do produkcji LEDów, jak również przyjrzeć się całemu procesowi produkcyjnemu (np. odpadom poprodukcyjnym).
boryna
Guru
Guru
Posty: 179
Rejestracja: 2 sierpnia 2009, 13:14

Re: Żarówki led - czy są energooszczędne

Post autor: boryna »

Witam.

Trochę jak o tym czytam to mam mieszane uczucia.
Z jednej strony fakt - po zmianie na LEDy będzie trochę mniejsze zużycie prądu .....ale.......

Dane podawane na opakowaniach są danymi dotyczących samych elementów LED.
Dotyczy to mocy (oszczędność - np. że świecą jak 100W żarówka, a biorą 9W) i czasu pracy (też oszczędność - zwykła żarówka powinna pracować 1000h, a LED 50000h).

Ale prócz elementów LED w każdej żarówce jest jeszcze sporo elektryki i elektroniki. I tu kończą się oszczędności.
Żeby element LED mógł świeci to po musimy zamienić 220V na napięcia z zakresu 3-12V.

Robi się to za pomocą przetwornic napięcia. Każda z nich ma mały "transformatorek" i trochę innych klamotów.
I dlatego mogę postawić "dolary kontra orzechy", że żadna z tych żarówek nie wytrzyma 30 000h pracy (nie mówiąc o 50 000h).
Oczywiście elementy LED będą jeszcze sprawne. Ale to nie one są słabym ogniwem.
90% z tych przetwornic nie ma nawet warystora zabezpieczającego (bo cena poszła by w górę),
a każde włączenie prądu zasilającego to potencjalna możliwość uszkodzenia przetwornicy.

I jeszcze jedno..... Te układy przetwornic również się nagrzewają = biorą prąd. Ale o tym już producent nie pisze podając tylko moc źródła światłą czyli elementów LED;)

Czyli na razie z tymi leadami to jak z TOYOTĄ PRIUS ;) Niby ekologiczna ale jak mówili w starym dobrym "TOP GEAR" - żeby ją zrobić trzeba wyciąć kilka hektarów lasu w Amazonii ..... :)


Pozdo!
ostrowiecc16
Bywalec
Bywalec
Posty: 30
Rejestracja: 20 listopada 2017, 13:42

Re: Żarówki led - czy są energooszczędne

Post autor: ostrowiecc16 »

U mnie w domu większość żarówek jest energooszczędna, ponieważ zużywają dużo mniej energii. Dlatego warto wymienić zwykłe żarówki na żarówki energooszczędne.
janeker
Rozgrzewam się
Rozgrzewam się
Posty: 22
Rejestracja: 29 listopada 2017, 17:36

Re: Żarówki led - czy są energooszczędne

Post autor: janeker »

Tak są bardzo energooszczędne i walą bardzo mocnym światłem ;)
ziamka
Rozgrzewam się
Rozgrzewam się
Posty: 20
Rejestracja: 8 stycznia 2016, 09:56

Re: Żarówki led - czy są energooszczędne

Post autor: ziamka »

janker,widocznie zle zarowki wybrałeś, są różne barwy i różne nasilenie, ważne jest też to ile lumenów masz na mkw. SKoro Twoje za mocno świecą znaczy że źle je dobrałeś. https://www.ultra-elektro.pl/141-zarowki-led-mr11 zobacz sobie różnoroność żarówek, to nie jest tak jak ze zwykłymi, to trzeba rozplanować.
Trefl
Debiutant
Debiutant
Posty: 5
Rejestracja: 31 stycznia 2017, 20:01

Re: Żarówki led - czy są energooszczędne

Post autor: Trefl »

Założyłem ledy w całym domu. Zobaczymy jak będzie po spisaniu liczników ale trzeba na to patrzeć w skali całego roku więc poczekam na konkretne wnioski
mission
Rozgrzewam się
Rozgrzewam się
Posty: 28
Rejestracja: 27 lutego 2015, 14:29

Re: Żarówki led - czy są energooszczędne

Post autor: mission »

Takie żarówki to sensowny wybór i warto je stosować. Jeżeli zmieni się w całym domu, to zużycie prądu jest zauważalnie mniejsze. Do tego dają według mnie lepsza barwę światła, chociaż to też jest w pełni subiektywna opinia, można i tak kupić różnego rodzaju LEDy i będziemy zadowoleni.
T135
VIP
VIP
Posty: 1176
Rejestracja: 7 czerwca 2010, 17:33

Re: Żarówki led - czy są energooszczędne

Post autor: T135 »

Wymieniłem wszystkie żarówki LED w całym domu. Było ich prawie 40 (włącznie z zewętrznymi). Rachunki za prąd nie zmalały, wręcz przeciwnie.
Rabbit_MAn
Debiutant
Debiutant
Posty: 2
Rejestracja: 21 lipca 2018, 15:44

Re: Żarówki led - czy są energooszczędne

Post autor: Rabbit_MAn »

Wydaje mi się, że są energooszczędne :P
saguero
Debiutant
Debiutant
Posty: 3
Rejestracja: 22 lipca 2018, 22:49

Re: Żarówki led - czy są energooszczędne

Post autor: saguero »

Takie żarówki są jak najbardziej energooszczędne
alllew
Debiutant
Debiutant
Posty: 2
Rejestracja: 7 września 2017, 11:23

Re: Żarówki led - czy są energooszczędne

Post autor: alllew »

Zdaje mi się, że tak.
alllew
Debiutant
Debiutant
Posty: 2
Rejestracja: 7 września 2017, 11:23

Re: Żarówki led - czy są energooszczędne

Post autor: alllew »

zużycie rzezcywiście spadło.
ODPOWIEDZ