Rośliny, kwiaty domowe i ogrodowe

O wszystkim, czyli o niczym...

Moderatorzy: paul_proteus, President

Awatar użytkownika
Jagoda Fioletowa
VIP
VIP

Rośliny, kwiaty domowe i ogrodowe

Post autor: Jagoda Fioletowa » 22 lutego 2012, 14:39

Witam, nie znalazłam jeszcze takiego tematu, więc zakładam :)
Tematy dotyczy roślin: domowych oraz ogrodowych: hodowli, pielęgnacji, szczepienia itp. :)

A teraz mój problem. Hoduje w domu storczyki. Nie jestem w tym jakimś specem, więc proszę o radę. Jakieś 3 tyg. temu roślina zaczęła wypuszczać nowy pęd kwiatowy, ale niestety czubek usechł i zrobił się czarny :( Nie mam pojęcia dlaczego tak się stało... Dodam, że podlewam moje storczyki, a właściwie moczę je w wodzie z nawozem (w płynie) przez pół godziny, raz na tydzień (teraz w okresie zimowym rzadziej). Poza tym codziennie skrapiam liście i korzenie powietrzne mgiełką. Kwiaty stoją na parapecie przy oknie południowym. Dbam, żeby nie padało na nie ostre światło, bo podobno tego nie lubią.
Kurcze, nie wiem, co zrobiłam źle. Może ktoś zauważył jakiś mój błąd i poradzi jak mam o nie na przyszłość dbać, bo obawiam się, że już nie uratuję tego młodego pędu :zalamany:

Awatar użytkownika
a-tatutek
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

Re: Rośliny, kwiaty domowe i ogrodowe

Post autor: a-tatutek » 22 lutego 2012, 15:48

Również mam storczyki :)
Polecam tę stronę => http://forumogrodnicze.info/viewforum.php?f=29

Jakiej wody używasz do podlewania?Jeżeli kranówki to ona może być przyczyną-np kapnęło troszkę wody albo pęd jej dotykał podczas "kąpieli" storczyka.
Ja tak na początku załatwiłam pierwsze pędy kwiatowe, miały z 3-4cm, jeden zatrzymał się w rozwoju, a drugi pomarszczył i zrobił pusty w środku no i wysechł. Zmieniłam wodę na deszczówkę odstaną i pomogło.

Zapytaj na forum które podałam, albo poszukaj-możliwe że ktoś miał ten sam problem.
Mam nadzieję że przynajmniej wypuści u ciebie nowy pęd kwiatowy, trzymam kciuki:)

Awatar użytkownika
Jagoda Fioletowa
VIP
VIP

Post autor: Jagoda Fioletowa » 22 lutego 2012, 17:56

Hmm... Podlewam je kranówką, ale moja woda pochodzi z lasu, jest bez chloru (jeśli o to chodzi). Co do pędu to na pewno się zamoczył, z resztą nie uważałam bardzo, żeby go chronić przed wodą... I tak, jak u Ciebie, miał już jakieś 5 cm :( No nic, poczytam forum, które mi poleciłaś i może czegoś się dowiem :) Dzięki :)

Awatar użytkownika
a-tatutek
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

Post autor: a-tatutek » 22 lutego 2012, 20:10

Kranówka ma to do siebie że zasala podłoże, nie chodzi tylko o to że jest chlorowana ale też i twarda, jeżeli osadza ci się kamień w czajniku to lepiej nie podlewać nią storczyków. Najlepsza jest deszczówka albo woda destylowana, ale i tu są zdania podzielone również polecana jest woda min niegazowana. Ilu hodowców tyle różnych sposobów podlewania, nawożenia, obcinania pędów itd ;)
Najważniejsze to nie zalać stożka wzrostu!Storczyki mają go tylko jeden i jak się zniszczy to niestety po roślince-no chyba że w akcie desperacji wypuści keik.
Mówi się:
"Dbaj o storczyka tak jakbyś o niego nie dbała"-w końcu w naturalnym środowisku to chwast, mają tendencje do szybkiego wzrostu i pięknego kwitnięcia jak czują się troszkę zagrożone :hyhy:

Awatar użytkownika
Jagoda Fioletowa
VIP
VIP

Post autor: Jagoda Fioletowa » 22 lutego 2012, 21:46

Jeśli chodzi o twardość wody to masz rację, u mnie jest niestety bardzo twarda. Spróbuję z deszczówką, albo wodą destylowaną. Ostatnio dużo "skakałam" przy moich roślinach, ale jak widać, na dobre im to nie wyszło :/ Chyba trzeba trochę przykrócić ten dobrobyt :P I zobaczymy, co one na to :)

mija
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

Post autor: mija » 22 lutego 2012, 22:44

Do podlewania najlepsza deszczówka lub taka woda zwykła ale odstana .Do kwitnących kwiatów i nie tylko ostatnio przeczytałam że można raz w miesiącu podlać wodą z piwem podobno kwiaty lubią ja dziś podlałam po trochu moje roślinki zobaczymy czy będą ładniej rosły czy :) skapitulują

Awatar użytkownika
Jagoda Fioletowa
VIP
VIP

Post autor: Jagoda Fioletowa » 23 lutego 2012, 12:40

Szczerze mówiąc, o piwku jeszcze nie słyszałam :) Napisz za jakiś czas, jaka była reakcja Twoich roślinek :piwo: :D

mija
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

Post autor: mija » 23 lutego 2012, 13:20

Na pewno napisze mam tylko nadzieję że nic im nie będzie codziennie obserwuję czy nic im się nie dzieje ale skoro ktoś kiedyś próbował to chyba prawda :)

Awatar użytkownika
a-tatutek
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

Post autor: a-tatutek » 2 marca 2012, 12:56

Jagoda Fioletowa jak tam twój storczyk?:)

Awatar użytkownika
Jagoda Fioletowa
VIP
VIP

Post autor: Jagoda Fioletowa » 2 marca 2012, 20:36

Niestety, nie dało się go uratować-musiałam dokonać amputacji :rozpacz: Po prostu usechł... Nie mam pojęcia, czy to przez wodę, czy coś innego... Strasznie było mi go szkoda, bo to jest storczyk z tych większych gatunków, w białym kolorze. No nic, trzeba czekać teraz na kolejny pęd.
A jak tam się mają Twoje roślinki? :) Na forum, które mi podałaś jest bardzo dużo fajnych informacji, ale jak weszłam w choroby storczyków to aż się przeraziłam ile różnych paskudztw może dopaść te piękne kwiaty...

Awatar użytkownika
a-tatutek
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

Post autor: a-tatutek » 3 marca 2012, 01:12

Zapewne Phanelopsis.
Mój ma się póki co dobrze-właśnie dzięki zmianie wody. Liście rosną jak szalone, puszcza już siódmy, pęd kwiatowy póki co jeden wybił, ale powolutku rośnie:) Kupiłam go już po przekwitnięciu, trochę zabidzony bo takimi to już nieszczególnie się przejmują w kwiaciarni, no ale wyglądał najlepiej i najzdrowiej wśród tylu zdechlaczków więc przygarnęłam w promocyjnej cenie :hyhy:
W sumie to nie używam żadnych nawozów, stoi akurat na północnym parapecie, pod parapetem jest kaloryfer-za co od prawdziwego hodowcy dostałoby mi się po głowie, ale jak widać temu akurat służy :P Był już przestawiany kilkukrotnie bo źle znosił inne miejsca.Ponoć storczyki nie lubią "moczyć nóg" a są osoby którym świetnie rosną i kwitną na przekór temu właśnie w szklanych doniczkach wypełnionych tylko wodą :)
Czekam z niecierpliwością na kwitnienie, nie mam zielonego pojęcia jakie są-a po samych liściach to nie jestem w stanie stwierdzić :D Po cichu liczę na różowe albo żółte kwiaty :oczami:

Awatar użytkownika
Jagoda Fioletowa
VIP
VIP

Post autor: Jagoda Fioletowa » 3 marca 2012, 18:04

To będziesz miała fajną niespodziankę, jak już zakwitnie :) Ja mam póki co 2: biały i fioletowy. Również kupowałam je ze względu na ładne liście, na które na prawdę nie mogę narzekać. Są duże, żywo-zielone, błyszczące i stale rosną nowe :)
A byłaś może w storczykarni w Łańcucie? Słyszałam, że mają tam dużo odmian. Podobno najmodniejszy jest teraz niebieski kolor kwiatów, ale też trochę drogi, ok.60 zł. :kwasny:

Awatar użytkownika
a-tatutek
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

Post autor: a-tatutek » 3 marca 2012, 20:03

Nie byłam ale może kiedyś się wybiorę :)
Może znajdę tam okaz na który choruję TACCA CHANTRIERI inaczej zwany kwiatem nietoperzem albo czarną wdową.
Kosztuje około 120zł, ale myślę że warto :]
No ale póki co chcę dojść do wprawy w hodowli storczyków żeby przypadkiem nie uśmiercić tego cudnego okazu ;)
Zapomniałam dodać-co prawda to nie jest storczyk, ale pielęgnuje się je bardzo podobnie, popularnie nazywany jest czarnym storczykiem.
Załączniki
czarny storczyk.jpg
czarny storczyk.jpg (60.97 KiB) Przejrzano 4384 razy

Awatar użytkownika
Jagoda Fioletowa
VIP
VIP

Post autor: Jagoda Fioletowa » 3 marca 2012, 22:35

Śliczny ten kwiat, jeszcze nigdy takiego nie widziałam, powiem szczerze :) Ale cena też konkretna...
Ja póki co nie planuję nowych zakupów... Ale kiedyś skusiłam się na hiacynty w Lidlu za 4 zł w ładnych szklanych doniczkach. Nie mogłam się doczekać, kiedy zakwitną, a kiedy już się to stało, od razu wylądowały w koszu... Tego smrodu nie dało się znieść :zakrecony: Myślałam, że będą ślicznie pachnieć, a tu taka kaszana :P

kasieg
Rozgrzewam się
Rozgrzewam się

Post autor: kasieg » 13 marca 2012, 22:41

muszę podzielić się moim doświadczeniem odnosnie pielegnowania kwiatów i moze komus wydac sie co najmniej dziwna metoda, ale ja wyprobowalam na moich kwiatach ktore cudnie rosna, a liscie sa intensywnie ciemnozielone .... wiec ja stosuję do podlewania odstałą wode z rozpuszczonymi drozdzami ... na 1,5 l butelke stosuje ok.3 dkg :)
Oczywiście nie stosuje do każdego podlewania taką mieszankę, wystarczy raz na 3- 4 tygodnie :)

ODPOWIEDZ