Ile trzeba zarabiać, by godnie żyć w Polsce?

O wszystkim, czyli o niczym...
bello_di_notte
Obyty
Obyty
Posty: 53
Rejestracja: 13 października 2012, 20:26

Ile trzeba zarabiać, by godnie żyć w Polsce?

Post autor: bello_di_notte »

Ile, wg Was, trzeba by na dzień dzisiejszy zarabiać, by nie czuć się jak niewolnik w tym kraju, nie musieć liczyć na nikogo,
czuć się w miarę bezpiecznym w przypadku choroby, wypadku, móc się rozwijać, jeść normalnie etc.? Pozwolę sobie przedstawić w miarę szczegółowo swój teoretyczny plan wydatków dla 1 osoby (mężczyzna, 30 lat). Zaznaczam, że wszystkie wartości są dla 1-go miesiąca i, co oczywiste, w niektórych przypadkach uśrednione (np. do stomatologa nie chodzi się raz w m-cu, komputer kupujemy raz na kilka lat itd., co nie zmienia faktu, że nie można tego nie brać pod uwagę).

Kiedyś napisałem podobnego posta i dlatego z miejsca chciałbym tych, którzy "rzucą się na mnie z pazurami", prosić o chłodne podejście i zastanowienie się, zanim napiszą, że mi się w głowie poprzewracało itp. Przede wszystkim, mam tu na myśli to, że wydatki poniżej przedstawione dotyczą osobnika, który jest zdany na siebie, nie żyje na kredyt, zapominając przy tym, że to też wydatek, nie dostanie mieszkania od rodziców ani nie odziedziczy ziemi po cioci.


No to jedziemy...

1. DACH NAD GŁOWĄ (samodzielny, wynajmowany pokój w Krakowie z rachunkami)

800 zł

2. JEDZENIE

800 zł

3. ZDROWIE (stomatolog, podstawowe lekarstwa, badania kontrolne, ubezp. NNW, dermatolog/okulista/inny w razie potrzeby)

200 zł

4. HIGIENA (śr. czystości, fryzjer)

200 zł

5. ODZIEŻ

200 zł

6. ROZWÓJ (wszelakie kursy, prywatne lekcje języka, książki, CD i inne pomoce naukowe)

500 zł

7. SPORT (basen, siłownia, tenis/piłka n./koszykówka/squash)

150 zł

8. SPRZĘT ELEKTRONICZNY

150 zł

9. KOMUNIKACJA (miesięczny bilet MPK, wyjazd do rodziny, inny okazjonalny)

200 zł

10. TELEFON

50 zł

11. ROZRYWKA (kino, mecz, wyjście na miasto, domówka, piwo do telewizora)

200 zł

12. WAKACJE (kilka dni Święta/ferie + 10 dni za granicę)

300

13. OSZCZĘDNOŚCI

1000

14. INNE (wesela, prezenty, przybory biurowe, rzeczy codziennego użytku etc.)

150



-----------------------
SUMA: 4900



No cóż...
Jak widać, nie uwzględniłem posiadania własnego mieszkania oraz samochodu i kosztów jego utrzymania. Nie ująłem również tutaj specjalnych luksusów, szaleństw etc. A, najpewniej, pominąłem kilka drobiazgów, które wypadało by dopisać.

Teraz, niech każdy sobie odpowie na pytanie: jak to się ma do obecnego stanu rzeczy w naszym kraju? Ile starcza na wegetację? Ile na godne życie z minimum komfortu psychicznego? I w końcu - ile trzeba by zarabiać, by pozwolić sobie na posiadanie własnego lokum po 10 latach oszczędzania i nie napychać kiesy złodziejom z banków, średniej klasy samochodu, dwójkę dzieci i ich edukację?

Wg mnie, kolejno: 2000, 4500-5000, 10000


Zapraszam do dyskusji...
byku89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 262
Rejestracja: 11 kwietnia 2010, 21:08

Re: Ile trzeba zarabiać, by godnie żyć w Polsce?

Post autor: byku89 »

W moim przypadku (studia, Rzeszów)
Mieszkanie 400zł
Paliwo LPG 200zł
Jedzenie 300zł
+ studia, nagłe wypadki, higiena, nagłe przymusowe zakupy

Jednym słowem ogromny szacunek dla tych którzy za 1300zł potrafią utrzymać rodzinę, i ogromny wstyd dla pracodawców...
Awatar użytkownika
COCONUT
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 246
Rejestracja: 20 kwietnia 2010, 09:10

Re: Ile trzeba zarabiać, by godnie żyć w Polsce?

Post autor: COCONUT »

w sejmie raczej nie narzekaja ok13tys na reke , paliwo z adarmo, delegacje itd to kto sie pozali?
bello_di_notte
Obyty
Obyty
Posty: 53
Rejestracja: 13 października 2012, 20:26

Re: Ile trzeba zarabiać, by godnie żyć w Polsce?

Post autor: bello_di_notte »

Tu nie chodzi o to, żeby się żalić, tylko zastanowić się poważnie nad tym, gdzie my tak naprawdę żyjemy i czy da się tutaj tak dalej żyć. Proszę o rzeczową dyskusję...
mikas15
Obyty
Obyty
Posty: 54
Rejestracja: 4 sierpnia 2011, 18:06

Re: Ile trzeba zarabiać, by godnie żyć w Polsce?

Post autor: mikas15 »

Osobiście uważam, że odpowiedź na twoje pytanie nie jest jednoznaczna. Przede wszystkim nalezy wziąć pod uwagę fakt, czy posiada się własne mieszkanie/dom czy nie. Przyjmę tak jak w moim przypadku, że nie ma się tego luksusu. Myślę, że mieszkajac w Jaśle trzy osobowa rodzina (dwoje dorosłych plus małe dziecko) mogą żyć spokojnie (tak jak pisałeś bez szaleństw zakupowych) jeśli każde z małżonków zarabia ok. 4 000 zł. brutto. Daje to ok. 5 500 zł dochodu. Za te pieniądze można w miarę normlanie żyć. Zaznaczam, że w Jaśle nie mamy squasha, teatru, kina z prawdziwego zdarzenia. Na narty w zimie można jeździć na Chyrową czy do Gogołowa a wczasy letnie spedzać w Bieszczadach.
wieśniak
VIP
VIP
Posty: 691
Rejestracja: 13 marca 2012, 10:52

Re: Ile trzeba zarabiać, by godnie żyć w Polsce?

Post autor: wieśniak »

bello_di_notte pisze:Tu nie chodzi o to, żeby się żalić, tylko zastanowić się poważnie nad tym, gdzie my tak naprawdę żyjemy i czy da się tutaj tak dalej żyć. Proszę o rzeczową dyskusję...
Odpowiedź na to pytanie znasz . Da się żyć ,gdyby było inaczej to nie miał by ci kto odpisać na forum. Piszesz o 4-5 tys hahaha kto tyle w Jaśle zarabia, mówisz że za tyle jest ciężko - a co mają powiedzieć babki ,dziadki z podłymi rentami 600zł ? biorąc pod uwagę że często te renty to całkowity dochód na całą rodzinę więc nie ma lekko. Ty liczysz 200zł na zdrowie -jak dla mnie to przesada- ale babka z dziadkiem pół renty na zdrowie wydają ,a czasem więcej .Życie za 4-5 tys moim zdaniem jest już luksusem ,licząc że nie ma się nikogo na utrzymaniu i nie szasta się kasą na prawo i lewo. Twój przykład 800 mieszkanie + 800 żywność jest przesadzony ;) za 800 zł można już wylukać pokój i na żywność zostanie .
Co do innych luksusów typu własne M1 czy samochód hmm , mieszkając na wsi pracując w mieście nie widzę innej opcji niż albo na stałe się przeprowadzić do miasta i kupić mieszkanie albo kupić samochód ,dojeżdżać i mieszkać z dziadkami,rodzicami . Po co nabijać komuś kasę skoro można samemu kupić m1 i wspólnie je spłacać( wynająć pokój komuś) .
Awatar użytkownika
Emily
VIP
VIP
Posty: 804
Rejestracja: 20 listopada 2011, 10:00
Lokalizacja: Jasło

Re: Ile trzeba zarabiać, by godnie żyć w Polsce?

Post autor: Emily »

Takie drogie to są pokoje przy Uniwerkach...
Ale zawsze swoje "wymagania" można ukrócić. W Jaśle na pewno tyle się nie zarobi, a w większych miastach na 'lepszych' stanowiskach, z pewnością jeszcze więcej. W Warszawie zwykły sprzedawca ma 2 i 3 razy więcej, co tutaj...
piotrek
VIP
VIP
Posty: 1458
Rejestracja: 30 września 2010, 10:54

Re: Ile trzeba zarabiać, by godnie żyć w Polsce?

Post autor: piotrek »

Jak znam temat ile by się nie zarabiało zawsze jest za mało :) wtedy rosną wydatki na rzeczy których zarabiając zbyt mało nie kupilibyśmy
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18355
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: Ile trzeba zarabiać, by godnie żyć w Polsce?

Post autor: dragoness »

Takie drogie to są pokoje przy Uniwerkach...
Takie drogie to są pokoje w dużych miastach i mówię tu o pokoju w mieszkaniu, ze wspólną kuchnią i łazienką. W Rzeszowie kawalerka 900zł, bez rachunków.
każde z małżonków zarabia ok. 4 000 zł. brutto. Daje to ok. 5 500 zł dochodu.
No i to jest raczej nierealne, chociaż faktycznie może by i wystarczyło. W Jaśle sam czynsz i rachunki to średnio 1000zł. Mówię o mieszkaniu w bloku. Wydaje mi się też, że o odłożeniu czegokolwiek bez wyrzeczeń to mowy nie ma. Dziecko (lub dzieci) w miarę dorastania mają coraz większe potrzeby i nie mówię tu o jakichś wydumanych lekcjach baletu, czy kursach szybkiego czytania :)
bello_di_notte
Obyty
Obyty
Posty: 53
Rejestracja: 13 października 2012, 20:26

Re: Ile trzeba zarabiać, by godnie żyć w Polsce?

Post autor: bello_di_notte »

Emily pisze:Takie drogie to są pokoje przy Uniwerkach...
Widzisz, tak się składa, że krakowski rynek mieszkań znam jak własną kieszeń, bo wynajmuję mieszkania w tym mieście od 11 lat. Natomiast Twój post udowadnia, że masz kiepskie rozeznanie w tej kwestii. Słuchaj, nie mówię tu o fuksach, które się trafiają co jakiś czas, bo - i pewnie - może się trafić za 600 super pokój, który nominalnie jest wart do 1000, a właściciel np. przebywa za granicą i nie zależy mu na konkretnym zarobku, tylko na tym, żeby ktoś się zajął mieszkaniem, a on do niego tylko nie dopłacał. A jeśli już piszesz o okolicach uniwersytetów oraz ścisłym centrum, to zapewniam Cię, że ceny za pokój w okolicach 1000 nie są dla nikogo zaskoczeniem. Oczywiście - pokój pokojowi nie równy i dlatego też napisałem na samym początku o takich rzeczach jak komfort psychiczny, godność i bezpieczeńśtwo. Chyba nie chcesz powiedzieć, że w wieku 30 lat będę miał ten komfort mieszkając w pokoju za 500-600 zł w 3-4 pokojowym mieszkaniu z piątka studentów...Powiem więcej - nigdy sam nie dałem za pokój więcej niż 700 do tej pory, ale zawsze czegoś brakowało i tego komfortu nie było, choć muszę przyznać, że zdarzyło mi się już 4 lata temu dzielić pokój z jedną osobą w dobrej lokalizacji i fajnym mieszkaniu, którego całkowita cena wynosiła 1000. Jak widzisz, nie wspominam o kawalerce, choć to coś, na co człowiek w moim wieku, w normalnym kraju powinien sobie móc pozwolić, ale dzisiaj to cena 1200-1600 w przypadku Krakowa. Możemy też zrobić inaczej, gdybyś wciąż obstawałą przy swoim - podaj mi konkretne przykłady na swoją tezę, a ja szybko będę Ci w stanie podać orientacyjną cenę dla poszczególnych osiedli.

wieśniak pisze:
bello_di_notte pisze:Tu nie chodzi o to, żeby się żalić, tylko zastanowić się poważnie nad tym, gdzie my tak naprawdę żyjemy i czy da się tutaj tak dalej żyć. Proszę o rzeczową dyskusję...
Odpowiedź na to pytanie znasz . Da się żyć ,gdyby było inaczej to nie miał by ci kto odpisać na forum. Piszesz o 4-5 tys hahaha kto tyle w Jaśle zarabia, mówisz że za tyle jest ciężko - a co mają powiedzieć babki ,dziadki z podłymi rentami 600zł ? biorąc pod uwagę że często te renty to całkowity dochód na całą rodzinę więc nie ma lekko. Ty liczysz 200zł na zdrowie -jak dla mnie to przesada- ale babka z dziadkiem pół renty na zdrowie wydają ,a czasem więcej .Życie za 4-5 tys moim zdaniem jest już luksusem ,licząc że nie ma się nikogo na utrzymaniu i nie szasta się kasą na prawo i lewo. Twój przykład 800 mieszkanie + 800 żywność jest przesadzony ;) za 800 zł można już wylukać pokój i na żywność zostanie .
Co do innych luksusów typu własne M1 czy samochód hmm , mieszkając na wsi pracując w mieście nie widzę innej opcji niż albo na stałe się przeprowadzić do miasta i kupić mieszkanie albo kupić samochód ,dojeżdżać i mieszkać z dziadkami,rodzicami . Po co nabijać komuś kasę skoro można samemu kupić m1 i wspólnie je spłacać( wynająć pokój komuś) .

Zanim coś napiszesz, to przeczytaj, proszę, raz jeszcze mój post od początku do końća, bo nie bardzo odnosisz się do niego merytorycznie. A później ewentualnei mogę Ci bardziej obrazowo pewne rzeczy przedstawić.
mija
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 460
Rejestracja: 3 października 2011, 13:34

Re: Ile trzeba zarabiać, by godnie żyć w Polsce?

Post autor: mija »

Mając 5000 na miesiąc na pewno z rodzinką dało by sie godnie żyć i pewnie by wystarczyło jeszcze aby coś odłożyć ale w naszym Jasełku to raczej nie ma szans no chyba że jest sie na jakimś wyższym szczeblu ale o tych ludziach nie będziemy rozmawiać tylko o przeciętniakach czyli którzy zarabiają 1300 zł np. + druga pensja 1200 zł to daje 2500 tak przykładowo i to nie zawsze bo czasami pracuje jedno i jest jeszcze mniej więc za taką kase co można , trzeba latać po Lidlach bo taniej , ubierać się w szmateksach a jak ciężko to zostaje opieka społeczna no niestety takie życie a o wczasach można pomarzyć ale dzieci mogą wyjechać jak mają trudne warunki acha jeszcze jedno z tego co wiem jak dzieci chodzą do szkoły to opieka do prądu dokłada i np. wracają za podręczniki lub dzieciaki mają obiady za darmo tak więc mi się wydaje że najlepiej to nie mieć nic bo wtedy ludzie więcej korzystają a ci co pracują we dwoje to na prawde ich na wiele nie stać znam takie przypadki gdzie pracuje tylko mąż i żyje sie tej rodzinie lepiej niż tej gdzie oboje tyrają i tak ich nie stać aby dzieciaki pojechały na kolonie a te najbiedniejsze jadą i wiele więcej korzystają .Znam takie osoby które nie szukają pracy bo po co jak opieka pomaga więc nie ma się co wysilać niestety takie mają niektórzy podejście każdy ma tyle ile ma i za to trzeba jakoś gospodarować :)
wieśniak
VIP
VIP
Posty: 691
Rejestracja: 13 marca 2012, 10:52

Re: Ile trzeba zarabiać, by godnie żyć w Polsce?

Post autor: wieśniak »

bello_di_notte pisze:Tu nie chodzi o to, żeby się żalić, tylko zastanowić się poważnie nad tym, gdzie my tak naprawdę żyjemy i czy da się tutaj tak dalej żyć. Proszę o rzeczową dyskusję...
Skoro tY już wszystko wiesz najlepiej i obeznany w tym jesteś to po co ci wiedza zwykłych szaraków zarabiających 1150 zł ?? A jeśli liczysz na to ,że ktoś ci napisze litanie które później pchniesz gdzieś dalej aby coś zarobić- to chyba źle trafiłeś :P
bello_di_notte
Obyty
Obyty
Posty: 53
Rejestracja: 13 października 2012, 20:26

Re: Ile trzeba zarabiać, by godnie żyć w Polsce?

Post autor: bello_di_notte »

Szkoda "prądu" na wymianę zdań z kimś takim jak Ty...nick masz adekwatny do tego, co piszesz. Nie rób z siebie błazna, bo póki co udowadniasz, że masz elementarne problemy z rozumieniem tekstu. Żyj zdrów, bez obowiązku udzielania się w postach, które zamieszczam!
piotrek
VIP
VIP
Posty: 1458
Rejestracja: 30 września 2010, 10:54

Re: Ile trzeba zarabiać, by godnie żyć w Polsce?

Post autor: piotrek »

Jest jakaś taka prawidłowość że jeśli uważasz że zarabiasz za mało to załóż własną firmę - i napisz szczerze pliz np po pół roku ile płacisz swoim pracownikom :)
Awatar użytkownika
martunialla
Guru
Guru
Posty: 176
Rejestracja: 24 lipca 2011, 16:56

Re: Ile trzeba zarabiać, by godnie żyć w Polsce?

Post autor: martunialla »

bello_di_notte, daj spokój, szkoda dyskutowac, to jest Polandia i tutaj, nawet jak beda zarabiac po 300 zl. na miesiac to i tak wszyscy beda zadowoleni i beda udawac ze jest zajebiscie, ani slowka nie pisna... A jak jest, to widac; zarobki nie sa ani w polowie adekwatne do kosztow zycia i to jest fakt, w zwiazku z tym, odpowiadajac na Twoje pytanie, zyc godnie w Polandii w wiekszosci wypadkow sie nie da...
ODPOWIEDZ