Jasło a PRL

Ciekawe miejsca, ciekawe historie - forum nie tylko turystyczne :)
Awatar użytkownika
Ferr
Guru
Guru
Posty: 102
Rejestracja: 8 maja 2006, 19:18
Lokalizacja: Jasło

Jasło a PRL

Post autor: Ferr »

Jako że zbliża się 22 lipca i data zobowiązuje [dla tych co z historią doszli tylko do starożytnej Grecji - w latach 1945 - 1989 najważniejsze polskie święto narodowe] tak sobie ostatnio myślałem gdzie w naszym zacnym mieście można znaleźć najbardziej wyraźne [i najbardziej kultowe :-)] jeszcze ślady minionej epoki? Na upałach myśli się wolniej, więc pewnie ktoś uzupełni listę. Ja PRL znalazłem m.in tu:

- Rolniczy Dom Towarowy na placu Żwirki, a raczej klasyczny peerelowski neonowy szyld na budynku. Z boku, na ścianie, zachowało się jeszcze typowe malowidło, o ile dobrze kojarzę zachecające do kupna/oszczędzania. BTW, kto pamięta dworzec PKS na placu Żwirki? :-)
- Podobne malowidło było na budynku przy Kazimierza Wielkiego po prawej stronie [jadąc w dół od Rynku]. Namalowany był ogromny traktor - tyle pamiętam.
- Poczekalnia aktualnego dworca PKS - "arcydziełko" architektury drewnianej :-D
- Całe Osiedle XX-lecia PRL; na niektórych domach do dziś wiszą tabliczki z taką nazwą.
- Dworzec PKP - doskonały przykład radosnej powojennej tfu-rczości użytkowej.
- Tablice wmurowywane w budynki [najcześciej w okrągłe rocznice PRL-u], np. ta poświęcona działaczom PPRu wisi[ała?] na budynku Urzędu Skarbowego.
- Knajpa "Parkowa" od wewnątrz.
Awatar użytkownika
wojnarjaslo
VIP
VIP
Posty: 166
Rejestracja: 22 maja 2006, 21:19
Lokalizacja: jasło

Re: Jasło a PRL

Post autor: wojnarjaslo »

malowidło z tego okresu znajduje sie również na budynku naprzeciwko Energetyki[patrząc z ulicy Kadiego]
:D
Awatar użytkownika
kristooki
Guru
Guru
Posty: 127
Rejestracja: 8 czerwca 2006, 21:42
Lokalizacja: z Krużewnik

Re: Jasło a PRL

Post autor: kristooki »

swoją drogą to kiedyś byli artyści, którzy potrafili namalować takie coś na ścianie (wiadomo że propaganda - ale i tak ciekawie rysowana) - teraz tylko komputer, ploter i banery...
weronikoslawa
Guru
Guru
Posty: 156
Rejestracja: 6 czerwca 2006, 20:24

Re: Jasło a PRL

Post autor: weronikoslawa »

A mnie się zawsze podobała ta "złotówka" namalowana na jednym z bloków na ul. 3-go maja...ale już jej nie ma...A pamiętam jak babcia mówiła do mnie "teraz idziemy do pani kracowej, która mieszka w złotówce":)
Awatar użytkownika
Ferr
Guru
Guru
Posty: 102
Rejestracja: 8 maja 2006, 19:18
Lokalizacja: Jasło

Re: Jasło a PRL

Post autor: Ferr »

O, gdzie to było dokładniej? Złotówki kompletnie nie pamiętam...
weronikoslawa
Guru
Guru
Posty: 156
Rejestracja: 6 czerwca 2006, 20:24

Re: Jasło a PRL

Post autor: weronikoslawa »

złotówki?? ojj.. toż to przecież bardzo słynna złotówka była..a dokładniej- usytułowana była ona z boku jednego z bloków na ul. 3-go maja, tam bardzo blisko Energo-palu, wieżowców...Patrząc z okna wieżowćów, złotóweczka lśniła jak nie wiem co:P
Awatar użytkownika
anka
Redaktor
Redaktor
Posty: 356
Rejestracja: 10 maja 2006, 14:19
Lokalizacja: z nienacka ;)

Re: Jasło a PRL

Post autor: anka »

Oj racja weronikosławo... Moja mama, ostatnio tłumacząc mi to i owo, użyła sformuowania "koło złotówki"... ;)

Ferr ->
Bloki naprzeciwko Strasznego Dworu, ale który konkretnie to Ci nie powiem.
Awatar użytkownika
wojnarjaslo
VIP
VIP
Posty: 166
Rejestracja: 22 maja 2006, 21:19
Lokalizacja: jasło

Re: Jasło a PRL

Post autor: wojnarjaslo »

a pamiętacie kawiarnie Samanta, też panował tam PRLowski klimat. A ta maszyna do robienia soku była boska :)
geo
VIP
VIP
Posty: 580
Rejestracja: 22 czerwca 2006, 12:04

Re: Jasło a PRL

Post autor: geo »

anka pisze:Bloki naprzeciwko Strasznego Dworu, ale który konkretnie to Ci nie powiem.
Dokładnie ten do którego przylega sklep/pawilon, w którym obecnie mozna kupić kosiarkę do trawy, wczesniej był salon samochodowy Seata, a jeszcze dawniej sklep spożywczo - chemiczny.
Tak to się kiedyś nazywało.
Awatar użytkownika
anka
Redaktor
Redaktor
Posty: 356
Rejestracja: 10 maja 2006, 14:19
Lokalizacja: z nienacka ;)

Re: Jasło a PRL

Post autor: anka »

Ulica Szopena, sklep elektryczny (budka obok kiosku).
Swego czasu był tam warzywniak ze Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej.

[Mało tego moja mama, będąc ze mną w ciąży, codziennie w drodze do pracy kupowała tam słoik kompotu ze śliwek. No to już wiadomo, czemu ja taka solidna dziołcha jestem! ;)]
dado
VIP
VIP
Posty: 656
Rejestracja: 5 lipca 2006, 09:26
Lokalizacja: Jasło

Re: Jasło a PRL

Post autor: dado »

Dla mnie reliktem poprzedniej epoki jest budynek byłych magazynów niedaleko stacji,ten z cegły...katastrofa,nadaje się jedynie na jakiś klub z muzą industrialną czy cóś...
Awatar użytkownika
kristooki
Guru
Guru
Posty: 127
Rejestracja: 8 czerwca 2006, 21:42
Lokalizacja: z Krużewnik

Re: Jasło a PRL

Post autor: kristooki »

a pamiętacie armatę na placu żwirki??
geo
VIP
VIP
Posty: 580
Rejestracja: 22 czerwca 2006, 12:04

Re: Jasło a PRL

Post autor: geo »

Obrazek
Awatar użytkownika
wuju
VIP
VIP
Posty: 620
Rejestracja: 22 czerwca 2006, 03:54
Lokalizacja: Jasło, Lublin

Re: Jasło a PRL

Post autor: wuju »

Dado--> Magazyny to mi wygladaja na nawet starsze niz PRL, takie z monarchii austro-wegierskiej jeszcze:)

A Straszny Dwor??
Ktos wspomnial ale przeciez to jest dopiero dziecko geniuszu socjalistycznego!!!
Awatar użytkownika
beskidnik
Weteran
Weteran
Posty: 79
Rejestracja: 13 lipca 2006, 17:14
Lokalizacja: z beskidu...

prl

Post autor: beskidnik »

hmm.. prlowskie to wszystkie domy z plaskimi dachami:) bo innych nie mozna bylo budowac :)podobno dziadek mi mowil, ponadto to malowidlo przy ulicy kazimierza W. wlasciwie 2 malowidla... a ceglany budynek kolo stacji pkp. jest znacznie starszy :) a stacja pkp jest odbudowana w duchu socjalistycznym ale jest znacznie starsza:) nie wiem czy przypadkiem niektore szkoly tez nie sa typowo komunistyczne?
ODPOWIEDZ