zapora w Solinie

Ciekawe miejsca, ciekawe historie - forum nie tylko turystyczne :)
Awatar użytkownika
winiarz171
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 414
Rejestracja: 28 marca 2008, 15:31
Lokalizacja: Jasło -okolice

zapora w Solinie

Post autor: winiarz171 »

tak sie zastanawiałem dziś i mam takie pytanie.. Co by było gdyby pękła zapora na Solinie??? Dokąd dotarłaby woda zalewając tereny? Wie ktoś może? :niepewny: :niepewny:
Awatar użytkownika
mironrak
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 305
Rejestracja: 18 maja 2009, 17:02
Lokalizacja: Okolice Jasła

Re: zapora w Solinie

Post autor: mironrak »

No też jestem ciekawy z tego co przeczytałem to zbiornik ma powierzchnię ok. 22 km² i największą w Polsce pojemność (472 mln m³). Maksymalna głębokość zbiornika to 60 m przy zaporze, a dokaładne dane : Pojemność 500 000 000 m³, Powierzchnia2200 ha. Odbiegając od tematu to słyszałem że ten zbiornik był nie przygotowany to zalania zapory, ponieważ zostały tam różne gospodarstwa, cmentarze. Podczas zalania tej zapory,po kilku dniach na powierzchnie wypływały różne pozostałości po ludziach. Ale teraz nie wiem czy jakby zanurkował czy można by było zobaczyć te pozostałości z dawnych lat. Z tego co wiem to został on ukończony w 1968. A wracając do tematu to by była "MASAKRA" jakby pękła czy coś w tym stylu :dobani:
Grunwald
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 461
Rejestracja: 10 stycznia 2010, 12:54

Re: zapora w Solinie

Post autor: Grunwald »

Według obliczen podczas pękniecia Tamty wraz to fala o wysokosci 10 m doszłaby po Sandomierz ... Jezeli ktos nie był w srodku tamy to Polecam jest efekt ... nie wiem czy kazdy wie ze w srodku sa korytarze i tunele gdzie meiscie sie star... a po sciana płynie woda na parwde polecam ...
Awatar użytkownika
winiarz171
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 414
Rejestracja: 28 marca 2008, 15:31
Lokalizacja: Jasło -okolice

Re: zapora w Solinie

Post autor: winiarz171 »

a jeszcze taka ciekawostka , która wyczytałem:
' do budowy zapory zużyto tyle betonu, że wystarczyłoby na otoczenie całej granicy polskiej murem 1m x 1m (!!!!)'
Awatar użytkownika
mironrak
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 305
Rejestracja: 18 maja 2009, 17:02
Lokalizacja: Okolice Jasła

Re: zapora w Solinie

Post autor: mironrak »

Wiem że instruktorzy tak się spieszyli że cała zapora nie została tak dobrze ukończona, ale wiem ze tam rożne niespodzianki wypływały :D np. nie przeraźcie się zwłoki :( tak słyszałem ale nie wiem czy to jest prawada.
N2N
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 442
Rejestracja: 2 marca 2010, 10:09

Re: zapora w Solinie

Post autor: N2N »

kiedyś na lekcji geografii nauczyciel mówił, że gdyby tama puściła, to w Jaśle byłoby wody mniej więcej po kolana
Fps
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 397
Rejestracja: 25 maja 2009, 16:30
Lokalizacja: Moja mała ojczyzna

Re: zapora w Solinie

Post autor: Fps »

to bylo by git bylo by po lekcjach przynajmniej na jakis czas^^
Loko
Guru
Guru
Posty: 130
Rejestracja: 9 września 2006, 10:04
Lokalizacja: Jasło

Re: zapora w Solinie

Post autor: Loko »

Fps, puknij się w czoło i zastanów się co piszesz :mur:
Arbuz
Bywalec
Bywalec
Posty: 38
Rejestracja: 25 grudnia 2008, 12:35

Re: zapora w Solinie

Post autor: Arbuz »

A ja słyszałem też na lekcjach kiedys że w razie wojny mozna wysadzić tame i zalało by Krosno . Jakby nie patrzec wojna z Krosnem trwa więc może ktos z Jasła sie skusi i wysadzi :) :) Ale by urwało :D
Awatar użytkownika
CZ_1910
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 352
Rejestracja: 5 czerwca 2009, 13:13

Re: zapora w Solinie

Post autor: CZ_1910 »

Arbuz pisze:A ja słyszałem też na lekcjach kiedys że w razie wojny mozna wysadzić tame i zalało by Krosno . Jakby nie patrzec wojna z Krosnem trwa więc może ktos z Jasła sie skusi i wysadzi :) :) Ale by urwało :D

hahahahahahahahahahahaHAHHAAAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAH
Paula87
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 41
Rejestracja: 1 marca 2010, 20:08

Re: zapora w Solinie

Post autor: Paula87 »

takie dwie ciekawostki ;)

Zapora wodna w Soline ma dość dziwną zasadę funkcjonowania, w dzień podczas opróżniania zbiornika produkuje energię elektryczną, natomiast w nocy przepompowuje wodę z zbiornika myczkowieckiego do solińskiego.

Według tego samego projektu z 1955 r., według którego wybudowano zapory w Solinie i Myczkowcach na całej długości Sanu miało powstać 16 progów wodnych. Na terenie Bieszczad zapory miały znajdować się jeszcze w Średniej Wsi, Woli Postołowej i Dolinie k. Zagórza.
Awatar użytkownika
mironrak
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 305
Rejestracja: 18 maja 2009, 17:02
Lokalizacja: Okolice Jasła

Re: zapora w Solinie

Post autor: mironrak »

Tak sobie szperałem w internecie i natknąłem się na pewną strone na której jest napisane że rzeczywiście na zalewie Solińskim zaleziono trumny w latach 90:
cytat : W latach 90-tych wędkarze z Zalewu Solińskiego zauważyli w Polańczyku, w wyniku obniżenia się poziomu wody w Solinie pływające w pobliżu krzyże oraz trumny. Wywołało to wielkie poruszenie, ponieważ przed utworzeniem jeziora na tym terenie znajdowało się pięć cmentarzy, które teoretycznie zostały ekshumowane i przeniesione w inne miejsca. Faktowi temu przeczyły znalezione na brzegu resztki trumien i ludzkie kości.Jak było naprawdę? Po tylu talach ciężko jest to ustalić. Wielu świadków tamtych wydarzeń już nie żyje. Wiadomo tylko, iż na dnie zalewu znajduje się pięć cmentarzy: soliński, sokolski, teleśnicki, wołkowyjski i chrewski, z których ekshumowane szczątki przeniesiona podobnież na cmentarze w Myczkowie, Zawoziu i Wołkowyi. Jednakże, co potwierdziło kilku świadków to co w teorii nie pokrywa się z praktyką. Nie wszystkie pochówki zostały ekshumowane i odpowiednio zdezynfekowane.

W opracowaniu „Elektrownia wodna Solina – roboty końcowe” z marca 1970 roku zostało napisane, że na terenach zalanych znajdowały się trzy cmentarze – nie pięć: Solina, Wołkowyja i Teleśnica i grzebowisko zwierząt w Solinie. Szczątki zwierząt uległy spaleniu a cmentarze ekshumowane. Tereny zagród, grzebowiska zwierząt i cmentarzy zostały
zdezynfekowane pod okiem służb sanitarnych.

Szkoda tylko, że opracowanie to powstało dopiero w dwa lata po powstaniu elektrowni wodnej Solina.

Za faktem, że nie wszystkie pochówki zostały ekshumowane przemawiają, chociażby bojkowskie zwyczaje, którzy nie przywiązywali większej wagi do pochówku zmarłych. Groby były bardzo skromne niczym nie ozdobione, w związku z tym bardzo ciężko było je odnaleźć.


Co kryje dno Zalewu Solińskiego? Tego raczej nie dowiemy się. Dno Soliny jest niesamowicie zamulone. Zamulenie to może sięgać w niektórych miejscach nawet do 3 metrów. Całej sprawy nie ułatwia również widoczność w Solinie, która w słoneczny dzień ograniczona jest maksymalnie do 3 metrów.


ADRES : http://mojebieszczady.blogspot.com/2009 ... ostki.html
lady in red
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 228
Rejestracja: 30 lipca 2009, 21:12
Lokalizacja: jasełko

Re: zapora w Solinie

Post autor: lady in red »

ahmm.. jakoś ten..jakoś mi się odechciało kąpieli nad Soliną :]
aczkolwiek po zaporze pochodzić sobie można ;)
Awatar użytkownika
mironrak
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 305
Rejestracja: 18 maja 2009, 17:02
Lokalizacja: Okolice Jasła

Re: zapora w Solinie

Post autor: mironrak »

lady in red pisze:ahmm.. jakoś ten..jakoś mi się odechciało kąpieli nad Soliną :]
aczkolwiek po zaporze pochodzić sobie można ;)
Wiesz to było w latach 90 czyli dajmy ok 20 lat temu, ale na ryby to mozna jechać : :hyhy: :hyhy:
Fps
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 397
Rejestracja: 25 maja 2009, 16:30
Lokalizacja: Moja mała ojczyzna

Re: zapora w Solinie

Post autor: Fps »

Loko pisze:Fps, puknij się w czoło i zastanów się co piszesz :mur:
zapomniałeś ze każdy może wypowiadać swoja opinie,po to jest właśnie forum ^^
ODPOWIEDZ