2012 - Rok Ignacego Łukasiewicza

Ciekawe miejsca, ciekawe historie - forum nie tylko turystyczne :)
Awatar użytkownika
KF
Moderator
Moderator
Posty: 247
Rejestracja: 16 września 2007, 23:50
Lokalizacja: JASŁO

2012 - Rok Ignacego Łukasiewicza

Post autor: KF »

Witam.

Chciałbym przypomnieć, a może niektórym uświadomić po raz
pierwszy, że 2012 będzie oficjalnym rokiem
Ignacego Ł.

Gościa bez którego dzisiejszy mieszańcy Półwyspu Arabskiego
zamiast budować Palm Islands czy The World Islands w Dubaju - zajmowali by
się hodowlą kóz i wielbłądów.

Dla młodych informacja, że pierwsza na świecie "rafineria" była jak podaje VIKI w Ulaszowicach.
A gdzie są te - Ulaszowice?
http://maps.google.pl/maps?daddr=Lwowsk ... r&t=m&z=17

Projekt Centrum Łukasiewicza już znikł ze stron UM w Jaśle.

Bez złośliwości, ale nauczony życiem zastanawiam się jak nasze miasto
zmarnuje kolejną szansę na promocję.

Ps. Od razu zastrzegam, że chcę się mylić w tym proroctwie!!!
Ale czas pokaże.
Awatar użytkownika
after
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 310
Rejestracja: 16 października 2010, 19:16
Lokalizacja: Jasło

Re: 2012 - Rok Ignacego Łukasiewicza

Post autor: after »

Nic nie słyszałam o tym, by był to rok Łukasiewicza, wiem tylko o Skardze. Gdzie wyczytałeś / słyszałeś, że to też rok Łukasiewicza?
Awatar użytkownika
luki666
VIP
VIP
Posty: 697
Rejestracja: 5 czerwca 2010, 23:49
Lokalizacja: okolice Jasla

Re: 2012 - Rok Ignacego Łukasiewicza

Post autor: luki666 »

yyyy a co to za roznica czyj to rok ? jak dla mnie jest to bez znaczenia i mysle ,ze dla wiekszosci:) a i ciekawi mnie ile osob na 1000 zapytanych o taka wiadomosc odpowiedzialo by poprawnie hihihi moze 10 ?
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18364
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: 2012 - Rok Ignacego Łukasiewicza

Post autor: dragoness »

luki666 pisze:yyyy a co to za roznica czyj to rok ? jak dla mnie jest to bez znaczenia i mysle ,ze dla wiekszosci:) a i ciekawi mnie ile osob na 1000 zapytanych o taka wiadomosc odpowiedzialo by poprawnie hihihi moze 10 ?
Ot i przyszłość narodu. Jaka jest, każdy widzi. A co do roku Łukasiewicza, to dla mnie też niespodzianka.
Awatar użytkownika
Regulator
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 417
Rejestracja: 24 stycznia 2011, 11:45
Lokalizacja: Kraków

Re: 2012 - Rok Ignacego Łukasiewicza

Post autor: Regulator »

faseka
Guru
Guru
Posty: 185
Rejestracja: 21 maja 2010, 09:34

Re: 2012 - Rok Ignacego Łukasiewicza

Post autor: faseka »

luki666 pisze:yyyy a co to za roznica czyj to rok ? jak dla mnie jest to bez znaczenia i mysle ,ze dla wiekszosci:) a i ciekawi mnie ile osob na 1000 zapytanych o taka wiadomosc odpowiedzialo by poprawnie hihihi moze 10 ?
Daruj sobie "durne" posty . To, że dla ciebie nic nie znaczy tradycja to nie oznacza, że każdy ma takie podejście, podejrzewam, że jest wręcz odwrotnie. I jeszcze jakie ma znaczenie ile by poprawnie odpowiedzialo? Nie wiedza nie oznacza brak zainteresowania!
MUSIMY BYĆ DUMNI Z HISTORII!!

A co do linku powyżej to szkoda, że Gorlice bardziej dbają o takie sprawy, mimo tego, że cała akcja zaczeła się na naszym terenie. :)

Myśle, że będą okazje do przypomnienia tego faktu.
Awatar użytkownika
luki666
VIP
VIP
Posty: 697
Rejestracja: 5 czerwca 2010, 23:49
Lokalizacja: okolice Jasla

Re: 2012 - Rok Ignacego Łukasiewicza

Post autor: luki666 »

faseka pisze:
luki666 pisze:yyyy a co to za roznica czyj to rok ? jak dla mnie jest to bez znaczenia i mysle ,ze dla wiekszosci:) a i ciekawi mnie ile osob na 1000 zapytanych o taka wiadomosc odpowiedzialo by poprawnie hihihi moze 10 ?
Daruj sobie "durne" posty . To, że dla ciebie nic nie znaczy tradycja to nie oznacza, że każdy ma takie podejście, podejrzewam, że jest wręcz odwrotnie. I jeszcze jakie ma znaczenie ile by poprawnie odpowiedzialo? Nie wiedza nie oznacza brak zainteresowania!
MUSIMY BYĆ DUMNI Z HISTORII!!

A co do linku powyżej to szkoda, że Gorlice bardziej dbają o takie sprawy, mimo tego, że cała akcja zaczeła się na naszym terenie. :)

Myśle, że będą okazje do przypomnienia tego faktu.
o jaka tradycje ci chodzi ? mylisz pojecia :kwasny:
"Nie wiedza nie oznacza brak zainteresowania!" przeczytaj powoli i sie zastanow .....
Awatar użytkownika
martunialla
Guru
Guru
Posty: 176
Rejestracja: 24 lipca 2011, 16:56

Re: 2012 - Rok Ignacego Łukasiewicza

Post autor: martunialla »

A ja np. o Łukasiewiczu wiem mnóstwo, głównie dzięki mojemu staremu, dobremu liceum. I uważam, że mamy z czego być dumni. Swego czasu nawet brałam udział w konkursach na temat Łukasiewicza i osiągałam całkiem niezłe wyniki :) To ważne, żeby przekazywać tę wiedzę naszym potomnym, jego osiągnięcia nie powinny zostać zapomniane. P. S. No właśnie luki -niewiedza nie oznacza braku zainteresowania- przeczytaj powoli i spróbuj zrozumieć......
faseka
Guru
Guru
Posty: 185
Rejestracja: 21 maja 2010, 09:34

Re: 2012 - Rok Ignacego Łukasiewicza

Post autor: faseka »

luki666 pisze:
faseka pisze:
luki666 pisze:yyyy a co to za roznica czyj to rok ? jak dla mnie jest to bez znaczenia i mysle ,ze dla wiekszosci:) a i ciekawi mnie ile osob na 1000 zapytanych o taka wiadomosc odpowiedzialo by poprawnie hihihi moze 10 ?
Daruj sobie "durne" posty . To, że dla ciebie nic nie znaczy tradycja to nie oznacza, że każdy ma takie podejście, podejrzewam, że jest wręcz odwrotnie. I jeszcze jakie ma znaczenie ile by poprawnie odpowiedzialo? Nie wiedza nie oznacza brak zainteresowania!
MUSIMY BYĆ DUMNI Z HISTORII!!

A co do linku powyżej to szkoda, że Gorlice bardziej dbają o takie sprawy, mimo tego, że cała akcja zaczeła się na naszym terenie. :)

Myśle, że będą okazje do przypomnienia tego faktu.
o jaka tradycje ci chodzi ? mylisz pojecia :kwasny:
"Nie wiedza nie oznacza brak zainteresowania!" przeczytaj powoli i sie zastanow .....
Tradycja, historia. Jedno z drugim się łączy więc zanim zaczniesz się czepiać przeanalizuj bo nie zawsze będą ci wszystko przedstawiać czarno na białym.
A co do twojej uwagi nie musze czytać powoli i się zastanawiać bo chyba jest to jasne i jeźeli czegoś nie rozumiesz to tą propozycje powinieneś skierować w swoja strone. Z mojej strony koniec bo nie bede zasmiecał tematu jakimiś sprzeczkami. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
after
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 310
Rejestracja: 16 października 2010, 19:16
Lokalizacja: Jasło

Re: 2012 - Rok Ignacego Łukasiewicza

Post autor: after »

Czyli w sumie rok Łukasiewicza obowiązuje tylko w Gorlicach?
Awatar użytkownika
KF
Moderator
Moderator
Posty: 247
Rejestracja: 16 września 2007, 23:50
Lokalizacja: JASŁO

Re: 2012 - Rok Ignacego Łukasiewicza

Post autor: KF »

To już nieważne.
Z tego co pamiętam to destylarnia została uruchomiona w 1856r
Dwa lata temu jeszcze w Wiki - była informacja o Ulaszowicach.
Dziś już niema o niej śladu.

Jest tylko wzmianka o przenosinach do Jasła - ale tylko w kontekście prowadzenia apteki.

Innymi słowy oddaliśmy Łukasiewicza walkowerem. W WIKI czytamy:
1857 - Klęczany koło Nowego Sącza: Łukasiewicz otworzył pierwszą na świecie rafinerię. Z ropy produkował naftę, smary, oleje smarne i asfalt.

W sumie to potwierdzenie czegoś co na swój użytek nazywam "syndromem jasielskim".

Materiały w tym temacie:
http://www.jaslo4u.pl/budowa-centrum-lu ... jaslo-1128
http://jaslo.pttk.pl/artykuly/przystanek_jaslo.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ignacy_%C5%81ukasiewicz
http://www.ejaslo.pl/news/1620/centrum- ... ealne.html
faseka
Guru
Guru
Posty: 185
Rejestracja: 21 maja 2010, 09:34

Re: 2012 - Rok Ignacego Łukasiewicza

Post autor: faseka »

Przykre, że się nie walczy o coś z czego można być Dumnym. :zalamany:
ODPOWIEDZ