Zabezpieczeni radiówki przed sąsiadem! pomocy!

Wszystko co związane z nowymi technologiami, jak również z wszelkiego rodzaju sprzętem elektronicznym
poszukiwana
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 206
Rejestracja: 27 lipca 2010, 16:53

Zabezpieczeni radiówki przed sąsiadem! pomocy!

Post autor: poszukiwana »

Witam! Mieszkam na osiedlu, gdzie jeden dom stoi koło drugiego. Założyłam internet radiowy. Mam dwa komputery. Stacjonarny, oraz laptop.
Panowie założyli mi router noi mam normalnie internet wi-fi. Router jest podpięty do komputera stacjonarnego i anteny. A na laptopie mam normalnie bezprzewodowy internet. Dowiedziałam się, że sąsiedzi korzystają z mojego internetu :kwasny: co znacznie spowalnia mi internet i wogóle, dlaczego ktoś ma korzystać bez mojej zgody za coś, za co ja płacę.

Bardzo proszę kogoś, kto ma trochę czasu i cierpliwości o pomoc.
Znam się trochę na komputerach, ale akurat w tych sprawach nie wiem co robić.
Proszę, aby ktoś krok po kroku napisał mi jak mogę zabezpieczyć sieć przed takimi niechcianymi gośćmi. Tylko proszę, nie piszcie, żebym ograniczyła zasięg routera, bo nie chce tego robić,mam duży dom, w niektórych miejscach w domu zasięg i tak jest słaby, a po zmniejszeniu sygnału znikłby całkowicie. Poproszę o jakiś inny sposób na zabezpieczenie sieci.

Mam sieć radiową, oraz router TP-Link
Liczę na pomoc !
Pozdrawiam
Lelum
Weteran
Weteran
Posty: 73
Rejestracja: 26 lipca 2010, 07:59

Re: Zabezpieczeni radiówki przed sąsiadem! POMOCY!

Post autor: Lelum »

Szyfrowanie transmisji ustaw na wep2 + długie hasło i nikt ci się nie włamie.
poszukiwana
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 206
Rejestracja: 27 lipca 2010, 16:53

Re: Zabezpieczeni radiówki przed sąsiadem! POMOCY!

Post autor: poszukiwana »

dzięki, ale naprawdę potrzebuję krok po kroku bo z tego co mi napisałeś niestety nie wiele wiem :zalamany:
Awatar użytkownika
LEximax
Guru
Guru
Posty: 131
Rejestracja: 17 stycznia 2008, 22:02

Re: Zabezpieczeni radiówki przed sąsiadem! POMOCY!

Post autor: LEximax »

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale jeżeli Ty kupiłaś internet bezprzewodowy tzn. Twój dostawca internetu dostarcza ci internet bezprzewodowo, a Ty potem dzielisz go jeszcze raz bezprzewodowo to jest duże prawdopodobieństwo że Twój dostawca internetu też nie zabezpiecza się przed włamaniami (sprawdź czy dostałaś od niego login i hasło pppoe, klucz szyfrujący lub inną formę autoryzacji). Zwykle sami dostawcy się nie zabezpieczają, bo do dodatkowe obciążenie sprzętu (koszt). Sam mam internet radiowy więc wiem o co chodzi :).

Instrukcji krok po kroku nie dostaniesz, bo prawdopodobieństwo że ktoś ma router taki jaki masz Ty jest małe. Możesz poszukać info tutaj http://www.google.pl/#hl=pl&q=konfigura ... 9ec00b4b7d i doszukać informacji w instrukcji obsługi routera.
poszukiwana
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 206
Rejestracja: 27 lipca 2010, 16:53

Re: Zabezpieczeni radiówki przed sąsiadem! POMOCY!

Post autor: poszukiwana »

ja już szukałam informacji w internecie, ale nie znalazłam nic dlatego tu napisałam temat, no ale jak nic się nie da zrobić to :(
Stanislaw
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 40
Rejestracja: 18 czerwca 2009, 10:15

Re: Zabezpieczeni radiówki przed sąsiadem! POMOCY!

Post autor: Stanislaw »

Podaj model tego TP-LINKA to może się postaram pomóc
poszukiwana
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 206
Rejestracja: 27 lipca 2010, 16:53

Re: Zabezpieczeni radiówki przed sąsiadem! POMOCY!

Post autor: poszukiwana »

TL-WR543G
anonimowy
Weteran
Weteran
Posty: 77
Rejestracja: 7 lutego 2010, 21:07

Re: Zabezpieczeni radiówki przed sąsiadem! POMOCY!

Post autor: anonimowy »

U mnie jest podobnie gosc od internetu zapewnial mnie ze nie ma szans zeby sie włamać .Zadzwonilem do jednego kumpla to stwierdzil ze gosc od internetu nie wprowadza mojego IP tylko Mac routera i to jest wlasnie hasło i jak go ktos nie ma to nie ma szans.Bo adres IP mozna złamać ale routera nie chyba ze ktos wejdzie i spisze to Mac.Ale do konca nie jestem pewny tego co kumpel mowi wiec i ja chce sie dolączyc to tego pytania jak sie zabezpieczyc.Mam ten sam router ...
Awatar użytkownika
LEximax
Guru
Guru
Posty: 131
Rejestracja: 17 stycznia 2008, 22:02

Re: Zabezpieczeni radiówki przed sąsiadem! POMOCY!

Post autor: LEximax »

Jeżeli nie ma żadnego szyfrowania/autoryzacji (WPA, pppoe itp) to sama autoryzacja mac/ip nie jest żadnym zabezpieczeniem.

poczytaj sobie http://www.bezpieczenstwosystemow.pl/in ... opic=285.0
poszukiwana
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 206
Rejestracja: 27 lipca 2010, 16:53

Re: Zabezpieczeni radiówki przed sąsiadem! POMOCY!

Post autor: poszukiwana »

wszędzie piszą co zrobić, ale nie piszą jak :/ pewnie bez informatyka się nie obejdzie.
Anek
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 270
Rejestracja: 16 listopada 2009, 18:13

Re: Zabezpieczeni radiówki przed sąsiadem! POMOCY!

Post autor: Anek »

http://www.google.pl/search?hl=pl&clien ... ku&spell=1 spróbuj tu poszukać może coś jasniej będzie na którejś stronie
wojkup
Guru
Guru
Posty: 128
Rejestracja: 13 lipca 2007, 20:15
Lokalizacja: Jasełko

Re: Zabezpieczeni radiówki przed sąsiadem! POMOCY!

Post autor: wojkup »

Gdzie mieszkasz? Jak gdzieś niedaleko od jasła to mogę wpaść i zobaczyć co da się zrobić bo już parę razy konfigurowałem tego typu sprzęty :) Jeśli chcesz to nie ma problemu - daj znać na PW.
dawid2258
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 40
Rejestracja: 27 kwietnia 2010, 18:01

Re: Zabezpieczeni radiówki przed sąsiadem! POMOCY!

Post autor: dawid2258 »

Znajdź osobę co się zna na komputerach i internecie lub poproś osobę od której masz internet by założyli hasło dostępu do połączenia z internetem. :D
Stanislaw
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 40
Rejestracja: 18 czerwca 2009, 10:15

Re: Zabezpieczeni radiówki przed sąsiadem! POMOCY!

Post autor: Stanislaw »

Trzeba się zalogować do routera .

Najprawdopodobie adresem będzie 192.168.1.1 wpisujesz to normalnie w adres przeglądarki.
Domyślny login i hasło to admin.
Jeśli gość zmienił, to musisz w tym momencie zadzwonić do niego żeby on przyszedł i ci to zrobił.
Natomiast jeśli sie zalogujesz pokaże ci się okno
i po jego lewej stronie bedziesz miała zakładki.
wchodzisz w zakładkę WIRELESS
Tak ona wygląda
Obrazek
i teraz objaśniam co to wszystko znaczy:
SSID - Nazwa twojej sieci

REGION - no chyba wiadomo ale trzeba wybrać POLAND

CHANNEL - ja mam ustawione 2 kanały i działa

MODE wybierasz najlepiej 54Mbps (802.11g)

ENABLE WIRELESS ROUTER RADIO włącza nadajnik WI-FI
ENABLE SSID BROADCAST - przy wyszukiwaniu sieci pokazuje się nazwa twojej sieci. Jeśli to odznaczysz nie będzie widać publicznie twojej sieci. Będzie traktowana jako inna sieć.
Przy łączeniu system zapyta cię o nazwę sieci i hasło. Też jest to swego rodzaju zabezpieczenie.

i teraz do sedna, poniżej jest okienko

ENABLE WIRELESS SECURITY
Zaznacz wybór

Security Type: WPA-PSK/WPA2-PSK

Security Option: WPA2-PSK

Encryption: AUTOMATIC

PSK Passphrase: TU WYMYŚLASZ HASŁO KTÓRE MUSISZ PRZY LOGOWANIU DO WIFI PODAĆ

Jak to zrobisz wciskasz poniżej save, router się zresetuje i trzeba będzie to hasło wprowadzić

Kolejną rzeczą jest zmiana hasła do samego routera.
System Tools->Password no i trzeba wpisać stare, potem nowe i powtórzyć nowe -> SAVE i ma wszystko działać

Mam nadzieję, że pomogłem.
pablo
Guru
Guru
Posty: 192
Rejestracja: 13 marca 2007, 16:02
Lokalizacja: Okolice

Re: Zabezpieczeni radiówki przed sąsiadem! POMOCY!

Post autor: pablo »

mam pomysł, wpisz w pole SSID coś takiego: XXXWiemZeSiePodpinaszSku...! :) (zamiast XXX imię sąsiada :D ) 32znaki max

pozdr
ODPOWIEDZ