Wymiana silnika w samochodzie....

Wszystko dla miłośników jedno- i wielo-śladów
Hermann
Guru
Guru
Posty: 118
Rejestracja: 24 stycznia 2011, 12:59

Wymiana silnika w samochodzie....

Post autor: Hermann »

Witam. Noszę się z zamiarem wymiany silnika w samochodzie. Byłby to silnik o większej pojemności, ale pasujący do modelu samochodu. W z/w z tym mam pytanie, szczególnie do osób które posiadają wiadomości praktyczne na ten temat: jaka jest procedura postępowania po wymianie silnika, czy trzeba przeprowadzić badania techniczne badania techniczne, wiem że zmiany te trzeba w terminie 30 dni zgłosić do Wydz. Kom. i ubezpieczyciela. Silnik byłby z Niemiec, czy muszę mieć na niego umowę kupna, fakturę czy coś podobnego?
Awatar użytkownika
Jacek1986
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 415
Rejestracja: 5 sierpnia 2008, 20:46
Lokalizacja: Jasło

Re: Wymiana silnika w samochodzie....

Post autor: Jacek1986 »

Z tego co wiadomo silnik jest uważany za część wymienną i wydaje mi się, że nie musisz posiadać żadnej umowy kupna jego. Z jego wymianą jest tak samo jak z każdą inną częścią w samochodzie. Kiedyś numer silnika był wbijany w dowód rejestracyjny- teraz już nie. Jak jest z pojemnością to nie wiem, ale wnioskując, iż będzie on montowany zamiast mniejszej jednostki to będzie to musiało być uwzględnione w dowodzie rejestracyjnym.
Jeśli coś się nie zgadza to proszę mnie poprawić.
michal96
Debiutant
Debiutant
Posty: 2
Rejestracja: 17 stycznia 2011, 20:03

Re: Wymiana silnika w samochodzie....

Post autor: michal96 »

z tego co pamiętam to najlepiej spisać jakąś umowę kupna żeby się później nie okazało że silnik był kradziony czy coś innego jak by się do czegoś doczepili miał byś podstawę że go nie ukradłeś
jeśli chodzi o zwiększoną objętość to musisz zgłosić w wydziale komunikacji i co do ubezpieczyciela to nie wiem musiał byś zapytać. Przegląd techniczny po wymianie silnika jest raczej nie potrzebny
z jakiej pojemności na jaką chcesz zmienić
Hermann
Guru
Guru
Posty: 118
Rejestracja: 24 stycznia 2011, 12:59

Re: Wymiana silnika w samochodzie....

Post autor: Hermann »

Dzięki za informacje i zainteresowanie tematem. Przymierzam się do zmiany silnika z poj. 1,8 na 2,0 l
W necie znalazłem taka informacje na ten temat:
Obecnie obowiązuje przepis, że silnik jest "tylko" częścią i można go sobie do woli wymieniać. W rzeczywistości wygląda to tak, że po wymianie silnika należy się udać do Stacji Kontroli Pojazdów, na potwierdzenie wymiany. Po przedstawieniu dokumentów potwierdzających pochodzenie silnika (umowa, dowód rejestracyjny itp.) i po zapłaceniu 80zł, dostaje się dokument potwierdzający legalną wymianę silnika w samochodzie. Żadnych dodatkowych dokumentów ani załatwiania w Urzędach nie potrzeba. Karty pojazdu w której znajduje się stary numer silnika nie trzeba wymieniać. Jeśli zmieniła się pojemność silnika należy z dokumentem od diagnosty udać się do ubezpieczyciela na przeliczenie składki od pojemności. Taka jest obecnie procedura.
Nadmieniam że wymiany silnika dokonał bym sam. Nurtują mnie jedynie aspekty prawne tej zamiany.
Pozdrawiam.
szmitu3
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 227
Rejestracja: 26 maja 2010, 20:43

Re: Wymiana silnika w samochodzie....

Post autor: szmitu3 »

Dlaczego przejmujesz sie tym zeby dac Panstwu jeszcze na sobie zarobic? Jesli sam sobie wymienisz silnik , to kto bedzie wiedzial , czy masz silnik 1.8 czy 2.0 ? Wazne co masz na poczatku wbite w dowod rejestracyjny . Przeciez tylko na pierwszym przegladzie jesli cale auto jest sprowadzone z zagranicy otwieraja maske i spisuja numery nadwozia . Na kolejnych przegladach sprawdzaja tylko zawieszenie , hamulce i chyba czystosc spalin .
Chyba ze jestes az nadto "uczciwy " wobec Panstwa i Ubezpieczyciela , to mozesz im dac zarobic , jesli tylko chcesz i masz za duzo kasy .
benyBek
Weteran
Weteran
Posty: 79
Rejestracja: 26 marca 2015, 12:05
Lokalizacja: Polska

Jestem nowy więc nie wiem czy tu dobrze pisze

Post autor: benyBek »

Proponuję niektórym więcej rozwagi. Czasami warto przemyśleć niektóre kwestie, zanim podejmie się odpowiednie działania.
czeszka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 367
Rejestracja: 23 lutego 2014, 13:28

Re: Wymiana silnika w samochodzie....

Post autor: czeszka »

szmitu3 pisze:Dlaczego przejmujesz sie tym zeby dac Panstwu jeszcze na sobie zarobic? Jesli sam sobie wymienisz silnik , to kto bedzie wiedzial , czy masz silnik 1.8 czy 2.0 ? Wazne co masz na poczatku wbite w dowod rejestracyjny . Przeciez tylko na pierwszym przegladzie jesli cale auto jest sprowadzone z zagranicy otwieraja maske i spisuja numery nadwozia . Na kolejnych przegladach sprawdzaja tylko zawieszenie , hamulce i chyba czystosc spalin .
Chyba ze jestes az nadto "uczciwy " wobec Panstwa i Ubezpieczyciela , to mozesz im dac zarobic , jesli tylko chcesz i masz za duzo kasy .
? jestes niepowazny....na każdym przeglądzie powinni spojrzeć na numery....żartujesz sobie 1go kwietnia tak?
Awatar użytkownika
cartech
Bywalec
Bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 28 lutego 2011, 19:16
Lokalizacja: Jasło

Re: Wymiana silnika w samochodzie....

Post autor: cartech »

Hermann pisze:Witam. Noszę się z zamiarem wymiany silnika w samochodzie. Byłby to silnik o większej pojemności, ale pasujący do modelu samochodu. W z/w z tym mam pytanie, szczególnie do osób które posiadają wiadomości praktyczne na ten temat: jaka jest procedura postępowania po wymianie silnika, czy trzeba przeprowadzić badania techniczne badania techniczne, wiem że zmiany te trzeba w terminie 30 dni zgłosić do Wydz. Kom. i ubezpieczyciela. Silnik byłby z Niemiec, czy muszę mieć na niego umowę kupna, fakturę czy coś podobnego?
Po zmianie na badanie techniczne dodatkowe wraz z dokumentem/fakturą od firmy która dokonała wymiany.
Z badaniem ( pozytywnym) do wydziału komunikacji - wymiana dowodu
Z dowodem do ubezpieczalni - zmiana stawek za OC
Nie wiem co za mądry dopisuje powyżej brednie - zastanów się co będzie jak spowodujesz wypadek i ktoś dojdzie do tego że miałeś inny silnik - wtedy badanie techniczne nie ważne , ubezpieczalnia wypina się od odpowiedzialności i pokrywasz z własnej kieszeni wyrządzone szkody
borsuk 1.8
VIP
VIP
Posty: 606
Rejestracja: 5 listopada 2011, 17:19

Re: Wymiana silnika w samochodzie....

Post autor: borsuk 1.8 »

[quote="szmitu3"]Dlaczego przejmujesz sie tym zeby dac Panstwu jeszcze na sobie zarobic? Jesli sam sobie wymienisz silnik , to kto bedzie wiedzial , czy masz silnik 1.8 czy 2.0 ? Wazne co masz na poczatku wbite w dowod rejestracyjny . Przeciez tylko na pierwszym przegladzie jesli cale auto jest sprowadzone z zagranicy otwieraja maske i spisuja numery nadwozia . Na kolejnych przegladach sprawdzaja tylko zawieszenie , hamulce i chyba czystosc spalin .
Chyba ze jestes az nadto "uczciwy " wobec Panstwa i Ubezpieczyciela , to mozesz im dac zarobic , jesli tylko chcesz i masz za duzo kasy .[/quot
Numery nadwozia za każdym razem sprawdzają
danielo
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 48
Rejestracja: 1 kwietnia 2011, 14:15

Re: Wymiana silnika w samochodzie....

Post autor: danielo »

borsuk 1.8 pisze:
szmitu3 pisze:Dlaczego przejmujesz sie tym zeby dac Panstwu jeszcze na sobie zarobic? Jesli sam sobie wymienisz silnik , to kto bedzie wiedzial , czy masz silnik 1.8 czy 2.0 ? Wazne co masz na poczatku wbite w dowod rejestracyjny . Przeciez tylko na pierwszym przegladzie jesli cale auto jest sprowadzone z zagranicy otwieraja maske i spisuja numery nadwozia . Na kolejnych przegladach sprawdzaja tylko zawieszenie , hamulce i chyba czystosc spalin .
Chyba ze jestes az nadto "uczciwy " wobec Panstwa i Ubezpieczyciela , to mozesz im dac zarobic , jesli tylko chcesz i masz za duzo kasy .[/quot
Numery nadwozia za każdym razem sprawdzają
jaki cel miał ten wpis kretynie? próbowałeś kogoś czymś uświadomić ?
benyBek
Weteran
Weteran
Posty: 79
Rejestracja: 26 marca 2015, 12:05
Lokalizacja: Polska

Jako nowicjusz stawiam nowy temat by sie przedstwić

Post autor: benyBek »

Wielkie mi halo! Zastanówcie się czasami nad sobą zamiast komentować zachowanie innych. Spójrzcie najpierw na siebie, później na innych.
borsuk 1.8
VIP
VIP
Posty: 606
Rejestracja: 5 listopada 2011, 17:19

Re: Wymiana silnika w samochodzie....

Post autor: borsuk 1.8 »

danielo pisze:
borsuk 1.8 pisze:
szmitu3 pisze:Dlaczego przejmujesz sie tym zeby dac Panstwu jeszcze na sobie zarobic? Jesli sam sobie wymienisz silnik , to kto bedzie wiedzial , czy masz silnik 1.8 czy 2.0 ? Wazne co masz na poczatku wbite w dowod rejestracyjny . Przeciez tylko na pierwszym przegladzie jesli cale auto jest sprowadzone z zagranicy otwieraja maske i spisuja numery nadwozia . Na kolejnych przegladach sprawdzaja tylko zawieszenie , hamulce i chyba czystosc spalin .
Chyba ze jestes az nadto "uczciwy " wobec Panstwa i Ubezpieczyciela , to mozesz im dac zarobic , jesli tylko chcesz i masz za duzo kasy .[/quot
Numery nadwozia za każdym razem sprawdzają
jaki cel miał ten wpis kretynie? próbowałeś kogoś czymś uświadomić ?
Kretyna to zrobił twój stary
borsuk 1.8
VIP
VIP
Posty: 606
Rejestracja: 5 listopada 2011, 17:19

Re: Wymiana silnika w samochodzie....

Post autor: borsuk 1.8 »

zresztą jak ma rozum (w co wątpie) taki jak synek to się nie ma co dziwić
ODPOWIEDZ