Armata z Placu Żwirki

Wydarzenia i komentarze z Jasła
gezeb
Guru
Guru
Posty: 111
Rejestracja: 29 lutego 2008, 15:07
Lokalizacja: KSJ

Re: Armata z Placu Żwirki

Post autor: gezeb »

Nawiazujac do nieobecnych elementów krajobrazu , czy ktoś ma jakieś zdjecia info nt. budynku który był na miejscu dzisiejszej Europy ? Nie wiem czy to prawda ale mówilo się ze budynek był zwiazany z Łukasiewiczem .
wodzu
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 283
Rejestracja: 2 stycznia 2009, 19:35

Re: Armata z Placu Żwirki

Post autor: wodzu »

Obrazek
chyba o ten budynek chodzi?
Awatar użytkownika
carmeloo
Rozgrzewam się
Rozgrzewam się
Posty: 26
Rejestracja: 22 listopada 2010, 19:47

Re: Armata z Placu Żwirki

Post autor: carmeloo »

edit: wodzu mnie uprzedził:)
Na miejscu "Europy" stała kiedyś willa miejska Romualda Palcha, adres Kościuszki 29, być może dom ten miał powiązanie z Łukasiewiczem, bo Palch pochodził z wielopokoleniowej rodziny aptekarskiej, która prowadziła aptekę na rynku w Jaśle, więc istnieje prawdopodobieństwo że w tym miejscu to swą aptekę prowadził nomen omen Łukasiewicz.
Więcej o Romualdzie Palchu, honorowym obywatelu Jasła

http://www.jaslo.pl/Miasto_Jaslo/Honoro ... onth:int=2

Nie pamiętam tego, ale słyszałem że dom ten przetrwał zawieruchę wojenną, a został zburzony, bo przepchał to inwestor by wybudować Europę... :/
gezeb
Guru
Guru
Posty: 111
Rejestracja: 29 lutego 2008, 15:07
Lokalizacja: KSJ

Re: Armata z Placu Żwirki

Post autor: gezeb »

Dzieki , takiego zdjecia nie widziałem , pamietam tylko ruiny wśród krzaków , były one dosc głeboko od ulicy tak ze z chodnika ciezko było dojrzeć .
wodzu
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 283
Rejestracja: 2 stycznia 2009, 19:35

Re: Armata z Placu Żwirki

Post autor: wodzu »

Info o właścicielu willi na zdjęciu powyżej ze strony jaslo.pl: Początkowo, jako nieletni, nie mógł prowadzić rodzinnej apteki i była ona wynajmowana dzierżawcom. Jednym z nich był Ignacy Łukasiewicz. tak więc Łukasiewicza znał, może się przyjaźnili i spotykali w tym domu :)
Awatar użytkownika
KF
Moderator
Moderator
Posty: 247
Rejestracja: 16 września 2007, 23:50
Lokalizacja: JASŁO

Re: Armata z Placu Żwirki

Post autor: KF »

Jak czytam co piszecie to oczywiście wszystko się człowiekowi przypomina.
W kontekście tej armaty to myślę, że powinni ją ponownie zamontować i od czasu do czasu........... używać........ :super:
Czasem na wiwat ;) a czasem by zostawiono choć trochę historii w Jaśle.

A ciekawe co z tym projektem Centrum Łukasiewicza?
Przecież można by się było dogadać z Krosnem, Bóbrką i Gorlicami (gdzie mają oryginał pierwszej lampy).
A gdyby tak zaproponować udział w projekcie inwestorom z Kataru :rotfl:
Oby nie tym co stocznie kupowali.
wodzu
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 283
Rejestracja: 2 stycznia 2009, 19:35

Re: Armata z Placu Żwirki

Post autor: wodzu »

no właśnie swojego czasu o Centrum Łukasiewicza było dość głośno, ale z upływem czasy temat zamarł, wiadomo coś o tym, a co do armaty na na żwirki i wigury to jeszcze całkiem niedawno bo ja wiem z 4 5 lat temu obecna restauracja Jasiel nosiła nazwę pod armatą i w jej wnętrzu była jakaś armata na wyposażeniu heh :)
piotrs
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 342
Rejestracja: 24 stycznia 2011, 18:29

Re: Armata z Placu Żwirki

Post autor: piotrs »

Fajna była. :super:
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18355
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: Armata z Placu Żwirki

Post autor: dragoness »

wodzu pisze:no właśnie swojego czasu o Centrum Łukasiewicza było dość głośno, ale z upływem czasy temat zamarł, wiadomo coś o tym, a co do armaty na na żwirki i wigury to jeszcze całkiem niedawno bo ja wiem z 4 5 lat temu obecna restauracja Jasiel nosiła nazwę pod armatą i w jej wnętrzu była jakaś armata na wyposażeniu heh :)
To co stało w restauracji to był moździerz z parku, a gdzie jest teaz, nie mam pojęcia. Co do Centrum Łukasiewicza to obecna ekipa chce podobno "rewitalizować" projekt, który cztery lata na półce się kurzył. Przekonamy się czy to fakt, czy tylko przedwyborcza kiełbasa.
COSMO
Debiutant
Debiutant
Posty: 9
Rejestracja: 18 stycznia 2011, 14:43

Re: Armata z Placu Żwirki

Post autor: COSMO »

Bardzo fajny lokal sie zrobil po remoncie, tylko bardzo duzy minus ze wogle nie ma klientow, przez co brakuje atmosfery typowo barowej.
Awatar użytkownika
michal85
Mistrz
Mistrz
Posty: 97
Rejestracja: 20 grudnia 2010, 17:14

Re: Armata z Placu Żwirki

Post autor: michal85 »

COSMO pisze:Bardzo fajny lokal sie zrobil po remoncie, tylko bardzo duzy minus ze wogle nie ma klientow, przez co brakuje atmosfery typowo barowej.
Czyli tłumacząc na jasielskie realia nie ma tam bandy podpitych gimnazjalistów?
gezeb
Guru
Guru
Posty: 111
Rejestracja: 29 lutego 2008, 15:07
Lokalizacja: KSJ

Re: Armata z Placu Żwirki

Post autor: gezeb »

Na fotopolska.eu jest takie zdjecie http://fotopolska.eu/103083,z,93523,1,foto.html#st , czy ktos widział lub posiada fotografię ktora ukazywała by jasielska Fare z okresu przedwojennego ? Chodzi mi głównie o o to czy był tam kiedyś murek przylegajacy do dzwonnicy , i czy budynek ( dzisiejszy serwis Husqvarny ) mógł tak wygladać . Jedyne zdjecie z tamtego okresu znalazlem w ksiązce Zdzislawa Świstaka " Jasielska Fara "
Obrazek
pokazuje ze drzewa za dzwonnicą tam jakieś były , i murek przy wejściu tez z podobnymi wykończeniami . Na http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/105432 ... ce394278d/ widac ze dach tej kamienicy jest wyzszy od strony rynku a nizszy od tyłu czyli podobnie jak na tym niezidentyfikowanym zdjeciu z fotopolska.eu . W ksiazce są tez zdjecia powojennych ruin i na nich widac ze dzwonnica ocalała a kamienica nie czyli ze została odbudowana byc moze inaczej ?
wojasxxx
Guru
Guru
Posty: 130
Rejestracja: 14 stycznia 2012, 09:42
Lokalizacja: Jasło

Re: Armata z Placu Żwirki

Post autor: wojasxxx »

Bardzo fajny pomysł,jestem za.Oczywiście w tym samym miejscu armaty nie da się ustawić,ale miejsca na takie rzeczy w miejscie jest sporo,pewno nie jedna prywatna osoba zgodziłaby się udostępnić cześc przylegającej działki do chodnika,oczywiście w miescie aby taką armatkę ustawić. :hyhy:
pitak
Guru
Guru
Posty: 115
Rejestracja: 28 marca 2010, 22:26

Re: Armata z Placu Żwirki

Post autor: pitak »

gezeb pisze:Na fotopolska.eu jest takie zdjecie http://fotopolska.eu/103083,z,93523,1,foto.html#st , czy ktos widział lub posiada fotografię ktora ukazywała by jasielska Fare z okresu przedwojennego ? Chodzi mi głównie o o to czy był tam kiedyś murek przylegajacy do dzwonnicy , i czy budynek ( dzisiejszy serwis Husqvarny ) mógł tak wygladać . Jedyne zdjecie z tamtego okresu znalazlem w ksiązce Zdzislawa Świstaka " Jasielska Fara "
Obrazek
pokazuje ze drzewa za dzwonnicą tam jakieś były , i murek przy wejściu tez z podobnymi wykończeniami . Na http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/105432 ... ce394278d/ widac ze dach tej kamienicy jest wyzszy od strony rynku a nizszy od tyłu czyli podobnie jak na tym niezidentyfikowanym zdjeciu z fotopolska.eu . W ksiazce są tez zdjecia powojennych ruin i na nich widac ze dzwonnica ocalała a kamienica nie czyli ze została odbudowana byc moze inaczej ?
Budynek o którym mówisz mógł tak wyglądać. Wpisany jest do rejestru zabytków jako Dom z Oficyną (ul. Rynek 14) pod nr A-35 z 26.06.2001, datowany jest na drugą połowę XVIII wieku. Schodząc od Fary w stronę ul Gołębiej/Stromej możesz zobaczyć mniej nowoczesny wygląd tego budynku ;)
ODPOWIEDZ