Zastanawialiście się kiedyś co Was czeka po śmierci ???

Jak w tytule, nic dodać nic ująć :]
Awatar użytkownika
antykieckowy
VIP
VIP
Posty: 2992
Rejestracja: 21 stycznia 2011, 19:54

Re: Zastanawialiście się kiedyś co Was czeka po śmierci ???

Post autor: antykieckowy »

dax pisze:
Nabyłeś zdolność czytania? Weź książkę do ręki i czytaj! I mam na myśli KSIĄŻKĘ wiarygodnych autorów i badaczy a nie pierdoły z niewiarygodne.pl
Trochę samodzielności. Nie dziwne, że pleciesz takie bzdury skoro przeczytanie książki sprawia ci tak niewyobrażalnie ogromne problemy.
Problem polega na tym że nie za bardzo wierzę w książki, nie ma czegoś takiego jak wiarygodny autor, jeżeli tak uważasz to jesteś naiwny jak dziecko. Ci tak zwani autorzy trzymają się swoich wygodnych posadek na uczelniach i nie w smak zmieniać im oklepanych teorii bo po co. Trochę samodzielności i własnego myślenia Ci życzę.

Jestem natomiast skłony uwierzyć dowodom więc chętnie się z tobą umówię żebyś pokazał mi jak wykonać taką np. linie prostą ciągnącą się do 65km z odchyłom po całości 2-2,5cm przy użyciu prymitywnych narzędzi. No bo przecież naukowcy twierdzą że człowiek był w tych czasach prymitywny. Przy okazji mógłbyś mi też wytłumaczyć co spowodowało że ludzie Ci tak bardzo się nudzili że postanowili sobie ot tak porysować na pustyni rysunki które są widoczne tylko z nieba?

Na koniec przytoczę jeszcze nasz polski przykład, chodzi mianowicie o Pana Łucjana Łągiewkę. Gdy zaczął pokazywać swoje wynalazki nasi tzw. uczeni uważali go za wariata ponieważ nie był wykształcony a jego wynalazki były sprzeczne z książkową fizyką. Dopiero niedawno jak zaczęto chwalić go za granicą (wiele nagród) nagle zaczęto i u nas z uznaniem o nim mówić. Dlatego nigdy nie mów nigdy, i nie bierz na pałę wszystkiego co Ci piszą w książkach lub mówią w telewizji.
No to już wiemy dlaczego twoja wiedza odnośnie czegokolwiek jest znikoma - skoro nie czytasz książek tylko niewiarygodne.pl

Którzy naukowcy twierdzą, że ludzie którzy to zrobili byli prymitywni? Z tego co wiem, i z tego co nauka twierdzi to ludzie ci nazywali się "ludźmi rozumnymi" (od homo sapiens), ludźmi nowoczesnymi (bo mieli narzędzia) itd. Jedynym, który uważa tych ludzi za prymitywnych jesteś ty bo podajesz w wątpliwość, że byli na tyle rozwinięci by zbudować to samodzielnie. Jedyne co robią naukowcy to starają się poznać jak oni to zrobili, a że dosyć trudno do tego dojść bo wydarzyło się to "jakiś czas" temu to nie są w stanie odkryć i poznać wszystkich technik w całości. To zajmuje trochę czasu.

I proszę, nie próbuj mnie przekonać do nie czytania książek i rzekomej "ślepej wiary" w to co w nich jest napisane bo trochę to irytujące gdy wychodzi to z ust osoby, która wierzy we wszystko co niewiarygodne.pl napisze.

:mur:

I tutaj zakończę rozmowę z tobą bo wydaje mi się, że lecisz sobie w kulki i po prostu trollujesz.

I co by już nie narażać ludzi na twoją odpowiedź:

WE WSZYSTKIM MASZ RACJĘ.
Awatar użytkownika
dax
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 292
Rejestracja: 25 listopada 2010, 07:24

Re: Zastanawialiście się kiedyś co Was czeka po śmierci ???

Post autor: dax »

antykieckowy pisze:
dax pisze:
Nabyłeś zdolność czytania? Weź książkę do ręki i czytaj! I mam na myśli KSIĄŻKĘ wiarygodnych autorów i badaczy a nie pierdoły z niewiarygodne.pl
Trochę samodzielności. Nie dziwne, że pleciesz takie bzdury skoro przeczytanie książki sprawia ci tak niewyobrażalnie ogromne problemy.
Problem polega na tym że nie za bardzo wierzę w książki, nie ma czegoś takiego jak wiarygodny autor, jeżeli tak uważasz to jesteś naiwny jak dziecko. Ci tak zwani autorzy trzymają się swoich wygodnych posadek na uczelniach i nie w smak zmieniać im oklepanych teorii bo po co. Trochę samodzielności i własnego myślenia Ci życzę.

Jestem natomiast skłony uwierzyć dowodom więc chętnie się z tobą umówię żebyś pokazał mi jak wykonać taką np. linie prostą ciągnącą się do 65km z odchyłom po całości 2-2,5cm przy użyciu prymitywnych narzędzi. No bo przecież naukowcy twierdzą że człowiek był w tych czasach prymitywny. Przy okazji mógłbyś mi też wytłumaczyć co spowodowało że ludzie Ci tak bardzo się nudzili że postanowili sobie ot tak porysować na pustyni rysunki które są widoczne tylko z nieba?

Na koniec przytoczę jeszcze nasz polski przykład, chodzi mianowicie o Pana Łucjana Łągiewkę. Gdy zaczął pokazywać swoje wynalazki nasi tzw. uczeni uważali go za wariata ponieważ nie był wykształcony a jego wynalazki były sprzeczne z książkową fizyką. Dopiero niedawno jak zaczęto chwalić go za granicą (wiele nagród) nagle zaczęto i u nas z uznaniem o nim mówić. Dlatego nigdy nie mów nigdy, i nie bierz na pałę wszystkiego co Ci piszą w książkach lub mówią w telewizji.
No to już wiemy dlaczego twoja wiedza odnośnie czegokolwiek jest znikoma - skoro nie czytasz książek tylko niewiarygodne.pl

Którzy naukowcy twierdzą, że ludzie którzy to zrobili byli prymitywni? Z tego co wiem, i z tego co nauka twierdzi to ludzie ci nazywali się "ludźmi rozumnymi" (od homo sapiens), ludźmi nowoczesnymi (bo mieli narzędzia) itd. Jedynym, który uważa tych ludzi za prymitywnych jesteś ty bo podajesz w wątpliwość, że byli na tyle rozwinięci by zbudować to samodzielnie. Jedyne co robią naukowcy to starają się poznać jak oni to zrobili, a że dosyć trudno do tego dojść bo wydarzyło się to "jakiś czas" temu to nie są w stanie odkryć i poznać wszystkich technik w całości. To zajmuje trochę czasu.

I proszę, nie próbuj mnie przekonać do nie czytania książek i rzekomej "ślepej wiary" w to co w nich jest napisane bo trochę to irytujące gdy wychodzi to z ust osoby, która wierzy we wszystko co niewiarygodne.pl napisze.

:mur:

I tutaj zakończę rozmowę z tobą bo wydaje mi się, że lecisz sobie w kulki i po prostu trollujesz.

I co by już nie narażać ludzi na twoją odpowiedź:

WE WSZYSTKIM MASZ RACJĘ.

Zacznę od końca może, ponieważ ja nie mam racji ja tylko pytam i szukam odpowiedzi a że niektóre mi nie pasują no cóż już Budda o tym mówił żeby nikomu i niczemu nie wierzyć ale samemu sprawdzać.

W takim razie też kończę z tobą polemikę ponieważ widzę że na moje pytania nie znasz odpowiedzi lub nie napisali Ci ich w książkach. Jedyny plus masz u mnie za odwagę ponieważ nie znam wielu ludzi którzy mówili mi że pochodzą od małpy.

P.S. dzięki za podanie strony niewiarygodne.pl chętnie sobie poczytam, nie jestem jak ty uprzedzony.
Awatar użytkownika
antykieckowy
VIP
VIP
Posty: 2992
Rejestracja: 21 stycznia 2011, 19:54

Re: Zastanawialiście się kiedyś co Was czeka po śmierci ???

Post autor: antykieckowy »

dax pisze:Jedyny plus masz u mnie za odwagę ponieważ nie znam wielu ludzi którzy mówili mi że pochodzą od małpy.
Jeśli chcesz kogoś obrazić to musisz jeszcze nad tym popracować bo na razie obrażasz samego siebie wykazując się brakiem umiejętności czytania. Pozwolę sobie przytoczyć cytat z samego siebie (moja odpowiedź do twojego postu), ze strony 17 tego tematu:
To bardzo dobrze, że nie wierzysz w to, że człowiek pochodzi od małpy bo ewolucja nigdy tak nie twierdziła.
Itp. w innych tematach gdzie rozmawiano o ewolucji. Zawsze zaczynam od poprawki błędu innych, który polega na twierdzeniu "człowiek pochodzi od małpy". Zatem u mnie nawet jednego plusa nie masz bo nawet czytać nie potrafisz. Przykro mi.

Pozwól ludziom żyć i dyskutować bez ryzyka irytacji.
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18355
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: Zastanawialiście się kiedyś co Was czeka po śmierci ???

Post autor: dragoness »

Tak sobie ten wątek czytam i jednego o dyskutantach powiedzieć nie można, że mają wąskie horyzonty i ograniczoną wyobraźnię ;) Przeskoczyć od życia pozagrobowego do opętania, zahaczając po drodzę o płaskowyż Nazca i Gizę, muskając po drodze kreacjonizm i darwinizm, potrafią li i jedynie dyskutanci na tym forum. :padam:
Awatar użytkownika
antykieckowy
VIP
VIP
Posty: 2992
Rejestracja: 21 stycznia 2011, 19:54

Re: Zastanawialiście się kiedyś co Was czeka po śmierci ???

Post autor: antykieckowy »

dragoness pisze:Tak sobie ten wątek czytam i jednego o dyskutantach powiedzieć nie można, że mają wąskie horyzonty i ograniczoną wyobraźnię ;) Przeskoczyć od życia pozagrobowego do opętania, zahaczając po drodzę o płaskowyż Nazca i Gizę, muskając po drodze kreacjonizm i darwinizm, potrafią li i jedynie dyskutanci na tym forum. :padam:
Życie poza grobowe -> bóg -> czy istnieje? -> bóg tak - kreacjonizm, bóg nie - ewolucjonizm

A piramidy i malowidła nie wiem skąd się wzięły :rotfl:
Awatar użytkownika
dax
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 292
Rejestracja: 25 listopada 2010, 07:24

Re: Zastanawialiście się kiedyś co Was czeka po śmierci ???

Post autor: dax »

antykieckowy pisze:
dax pisze:Jedyny plus masz u mnie za odwagę ponieważ nie znam wielu ludzi którzy mówili mi że pochodzą od małpy.
Jeśli chcesz kogoś obrazić to musisz jeszcze nad tym popracować bo na razie obrażasz samego siebie wykazując się brakiem umiejętności czytania. Pozwolę sobie przytoczyć cytat z samego siebie (moja odpowiedź do twojego postu), ze strony 17 tego tematu:
To bardzo dobrze, że nie wierzysz w to, że człowiek pochodzi od małpy bo ewolucja nigdy tak nie twierdziła.
Itp. w innych tematach gdzie rozmawiano o ewolucji. Zawsze zaczynam od poprawki błędu innych, który polega na twierdzeniu "człowiek pochodzi od małpy". Zatem u mnie nawet jednego plusa nie masz bo nawet czytać nie potrafisz. Przykro mi.

Pozwól ludziom żyć i dyskutować bez ryzyka irytacji.
Ale ja nikomu nie zabraniam dyskusji wręcz przeciwnie zachęcam :) Co do teorii ewolucji to jedni piszą za co im płacą a inni zupełnie coś innego już nie wiadomo w co wierzyć.

http://www.polskieradio.pl/23/266/Artyk ... -czlowieka

Dla ciebie natomiast na zakończenie dedykacja,

http://www.youtube.com/watch?v=A0sYLdio ... e=youtu.be

szczęścia dużo życzę i godniejszych rozmówców niż moja nieoczytana osoba.
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18355
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: Zastanawialiście się kiedyś co Was czeka po śmierci ???

Post autor: dragoness »

A piramidy i malowidła nie wiem skąd się wzięły
papcio Daeniken wyjaśnia wszystko :hyhy:
Architekt
VIP
VIP
Posty: 580
Rejestracja: 21 września 2009, 18:09

Re: Zastanawialiście się kiedyś co Was czeka po śmierci ???

Post autor: Architekt »

dragoness pisze:Tak sobie ten wątek czytam i jednego o dyskutantach powiedzieć nie można, że mają wąskie horyzonty i ograniczoną wyobraźnię ;) Przeskoczyć od życia pozagrobowego do opętania, zahaczając po drodzę o płaskowyż Nazca i Gizę, muskając po drodze kreacjonizm i darwinizm, potrafią li i jedynie dyskutanci na tym forum. :padam:
Gdyby gospodarz tego bajzlu czyli antykieckowy potrafił wskazać merytoryczne założenia to byłoby o czym dyskutować a tak ? To takie nie bo nie zresztą na forach ogólnych to jest norma i ta dyskusja nie ma służyć wiedzy ani nauce tylko naciskom na zmianę poglądów.
Ja jestem wierzący i nikogo do wiary nie namawiam bo ona musi z czegoś wynikać a postawa antyklerykalna mnie dziwi i jeżeli ktoś robi to za darmo to wg mnie jest niepoważny.
Awatar użytkownika
antykieckowy
VIP
VIP
Posty: 2992
Rejestracja: 21 stycznia 2011, 19:54

Re: Zastanawialiście się kiedyś co Was czeka po śmierci ???

Post autor: antykieckowy »

Architekt pisze: Gdyby gospodarz tego bajzlu czyli antykieckowy potrafił wskazać merytoryczne założenia to byłoby o czym dyskutować a tak ? To takie nie bo nie zresztą na forach ogólnych to jest norma i ta dyskusja nie ma służyć wiedzy ani nauce tylko naciskom na zmianę poglądów.
Ja jestem wierzący i nikogo do wiary nie namawiam bo ona musi z czegoś wynikać a postawa antyklerykalna mnie dziwi i jeżeli ktoś robi to za darmo to wg mnie jest niepoważny.
Nie jestem gospodarzem tego bajzllu ale mimo to odpowiadałem na pytania i argumenty dot. ewolucji w miarę swoich możliwości (nie jestem specjalistą, moja wiedza opiera się na tym czego mnie nauczyli nauczyciele biologii i lekkim zainteresowaniu tematem w czasie wolnym), czasem nawet posiłkowałem się bardzo prostymi tłumaczeniami ewolucji, np. odnośnie wątpliwości Sun Tzu na temat ewolucji oka podałem dwa filmiki gdzie wypowiadają się najbardziej kompetentne osoby - Dawkins i Attenborough.

Zastanawia mnie jednak jakie ty podałeś merytoryczne założenia? Według ciebie są nimi "ewolucja to bujda bo bozia wszystko stworzyła a ja w nią wierzę" albo "ewolucja to bujda bo tak" czy może "ewolucja to bujda bo Darwin był ukrytym żydem"?

P.S.
Jesteś wierzącym nieczytającym ? (@Biblia)
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18355
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: Zastanawialiście się kiedyś co Was czeka po śmierci ???

Post autor: dragoness »

Bpd pisze:Zastanawialiście się kiedyś co Was czeka po śmierci ??? niebo piekło a może kompletnie nic,w co wierzycie ??? myślicie wogóle o śmierci i o tym co będzie dalej?? o ile wogóle coś będzie...
Tak kwoli wyjaśnienia to nie antykieckowy założył ten wątek, jak widać. A mój post o horyzontach i wyobraźni forumowiczów wcale nie miał być ironiczny, wprost przeciwnie.
Sun Tzu
VIP
VIP
Posty: 6273
Rejestracja: 11 października 2011, 22:55

Re: Zastanawialiście się kiedyś co Was czeka po śmierci ???

Post autor: Sun Tzu »

David Attenborough o ewolucji oka
http://www.youtube.com/watch?v=yB32V3YAaqQ

Richard Dawkins o ewolucji oka
http://www.youtube.com/watch?v=fskCwZj0vGQ
Antykieckowy - naprawdę uważasz, że określenia typu "mogło, prawdopodobnie" są dowodem, który przesądza o tym, że teoria ewolucji staje się udowodniona? Uważasz, że jedną teorię można udowadniać inna teoria? Interesująca teoria... Ale nie ma się czym przejmować - w końcu sam Darwin mówił, że wktrótce otrzymamy mnóstwo dowodów na potwierdzenie jego teorii. Wprawdzie minęło dopiero niewiele ponad 150 lat, ale spoko - można przecież poczekać...
Pierwsze zdanie zignoruję bo ni to w p.... ni to w oko do tematu.
Skoro piszesz, że po odkryciu DNA ewolucja jest 100% pewniakiem, to chciałem się dowiedzieć, kiedy ten niezmiernie ważny fakt ogłoszono. Uznałem, że z całą pewnością "Wiadomości" telewizyjne o tym informowały - sugerujesz, że jednak telewizja nie poinformowała o takim odkryciu?
A więc sugerujesz, że WIERZYSZ W KSIĄŻKĘ, KTÓREJ NIGDY NIE CZYTAŁEŚ?
Czytaj dokładnie to co piszę, napisałem bowiem "nie przeczytałem" a nie "nie czytałem"! Zauważasz różnicę?
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18355
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: Zastanawialiście się kiedyś co Was czeka po śmierci ???

Post autor: dragoness »

http://strefatajemnic.onet.pl/extra/zup ... tykul.html To tak a propos Biblii, Nowego Testamentu i cudów.
Architekt
VIP
VIP
Posty: 580
Rejestracja: 21 września 2009, 18:09

Re: Zastanawialiście się kiedyś co Was czeka po śmierci ???

Post autor: Architekt »

Temat zagadnienia jest jasny i czytelny więc usilne promowanie teorii ewolucji już pomijam, że opartej na przestarzałych założeniach, tak szeroko uogólnionej że nie sposób się na niczym konkretnym skupić staje się w pewnym momencie nonsensowne.
A to obserwuję u najczęściej udzielającego się "gospodarza" odkąd czytam ten wątek.

Gdyby chcieć na poważnie rozmawiać o ewolucji najpierw wypadałoby wyodrębnić jakieś zagadnienie bo temat jest szeroki. Poza tym teoria to zawsze tylko teoria, nic więcej.

Wracając do tematu można stwierdzić jedno, że nauka stoi przed gigantyczną niewiadomą i tak naprawdę nikt nie jest w stanie określić czy wieki, bądź tysiące lat obserwacji mogą dać ludzkości ostateczną odpowiedź na najbardziej dręczące ją pytania. Nie wiadomo czy kiedykolwiek uda się posiąść całą wiedzę i już pomijam fakt, że w o wiele prostszych sprawach jak np. ekonomia ludzkość sobie zwyczajnie nie radzi a bierze się za sprawy, które ewidentnie ja na obecnym poziomie rozwoju przerastają.
W biologii wcale nie jest lepiej skoro jak wiemy istnieją nie odkryte lub nie policzone gatunki fauny i flory.

Prosty przykład. Dla mnie próby udowadniania czegoś czego się namacalnie nie potwierdziło np. określanie budowy planety w momencie kiedy najgłębszy odwiert sięga 12km bodajże czyli ledwie tyle ile wynosi grubość skorupy w najcieńszych miejscach nigdy nie będzie przedmiotem nauki a domniemania.

I dlatego w kwestiach jeszcze bardziej odległych od wyjaśnienia czym jest choćby to co nas czeka po śmierci to w takim temacie można sobie jak najbardziej dowolnie pogdybać a nie w kółko pisać o tym samym.
A jeżeli ktoś ktoś zakłada, że to co nas czeka można ubrać w założenia ewolucji to proszę bardzo tylko warto zauważyć, że pisanie o antropogenezie to zupełnie odwrotny kierunek. Poza tym zakładając, że ewolucja organizmów pomiędzy gatunkami ma cały czas miejsce warto byłoby się zastanowić czy ma ona jakieś ograniczenia czy może jest w stanie zajść dalej niż zakłada obecnie wiara :oczami:
Awatar użytkownika
antykieckowy
VIP
VIP
Posty: 2992
Rejestracja: 21 stycznia 2011, 19:54

Re: Zastanawialiście się kiedyś co Was czeka po śmierci ???

Post autor: antykieckowy »

Sun Tzu pisze:
David Attenborough o ewolucji oka
http://www.youtube.com/watch?v=yB32V3YAaqQ

Richard Dawkins o ewolucji oka
http://www.youtube.com/watch?v=fskCwZj0vGQ
Antykieckowy - naprawdę uważasz, że określenia typu "mogło, prawdopodobnie" są dowodem, który przesądza o tym, że teoria ewolucji staje się udowodniona? Uważasz, że jedną teorię można udowadniać inna teoria? Interesująca teoria... Ale nie ma się czym przejmować - w końcu sam Darwin mówił, że wktrótce otrzymamy mnóstwo dowodów na potwierdzenie jego teorii. Wprawdzie minęło dopiero niewiele ponad 150 lat, ale spoko - można przecież poczekać...
Pierwsze zdanie zignoruję bo ni to w p.... ni to w oko do tematu.
Skoro piszesz, że po odkryciu DNA ewolucja jest 100% pewniakiem, to chciałem się dowiedzieć, kiedy ten niezmiernie ważny fakt ogłoszono. Uznałem, że z całą pewnością "Wiadomości" telewizyjne o tym informowały - sugerujesz, że jednak telewizja nie poinformowała o takim odkryciu?
Przejrzyj doniesienia mediów z 1953 i 1962 roku :spi:
Sun Tzu pisze:
A więc sugerujesz, że WIERZYSZ W KSIĄŻKĘ, KTÓREJ NIGDY NIE CZYTAŁEŚ?
Czytaj dokładnie to co piszę, napisałem bowiem "nie przeczytałem" a nie "nie czytałem"! Zauważasz różnicę?
A więc WIERZYSZ W KSIĄŻKĘ, KTÓREJ NIGDY NIE PRZECZYTAŁEŚ?

@Architekt

TEORIA według Słownika języka polskiego PWN (http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=2577924) to "całościowa koncepcja zawierająca opis i wyjaśnienie określonych zjawisk i zagadnień". TEORIA może ale nie musi odnosić się także do tezy jeszcze nieudowodnionej lub nieznajdującej potwierdzenia w praktyce. Twoim podstawowym problemem zatem jest brak rozróżnienia między TEORIĄ a HIPOTEZĄ.

Sytuacja z teorią ewolucji ma się tak samo jak z teorią grawitacji. Obydwie zostały udowodnione i nie jest wymagane używania określenia teoria. No chyba, że zaraz się dowiem, że grawitacja to TEŻ TYLKO TEORIA.

P.S Jesteś wierzącym nieczytającym (podobnie jak Sun Tzu) ?
Awatar użytkownika
dax
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 292
Rejestracja: 25 listopada 2010, 07:24

Re: Zastanawialiście się kiedyś co Was czeka po śmierci ???

Post autor: dax »

Propos ewolucji poniżej krótki artykulik z Racjonalisty.pl więc źródło jak najbardziej wiarygodne dla Pana Antykieckowego:

Portal Racjonalista propaguje „racjonalny” sposób myślenia. Jak to u ateistów bywa Stowarzyszenie Polskich Racjonalistów, których głównym narzędziem walki z „ciemnotą i zacofaniem” jest portal Racjonalisty pl. szuka poparcia dla swojego ateizmu w nauce. I w tym celu szeroko propaguje neodarwinowską propagandę. Często jednak autorzy artykułów z Racjonalisty. pl, nie rozumiejąc artykułów, które streszczają, robią dobrą przysługę teorii inteligentnego projektu, wyciągając na światło dzienne różne rewelacyjne wiadomości, które podkopują zasadność hipotezy neodarwinowskiej. Np. do niedawna uczeni byli przekonani, iż mimikra u motyli jest efektem neodarwinowskich zmian, to znaczy przypadkowych mutacji odcedzanych przez dobór naturalny.

Jak się jednak okazało mimikra u motyli opiera się na zmienności w ramach normy reakcji na środowisko. To znaczy tyle, że genomy tych motyli potrafią w sposób zaplanowany manipulować własną ewolucją, a raczej dostosowaniem. Znaczy to też tyle, że takie umiejętności są na wyposażeniu genetycznym motyli i korzystają one z tego wyposażenia, gdy zajdzie taka potrzeba. Nie ma tutaj mowy o żadnej przypadkowej ewolucji.

Ale oddajmy głos autorowi artykułu na Racjonaliście pl.:

Zespół europejskich naukowców odkrył, jak motyle potrafią zmienić wzór na skrzydłach, aby upodobnić się do sąsiadujących gatunków i uchronić się przed atakami ptaków. Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Nature, rozwiązują zagadkę, która intrygowała naukowców od tak wielu lat, łącznie z Darwinem. Odkrycia ujawniają, jak zmiany genomiczne potrafią odgrywać rolę we współistnieniu fenotypów adaptacyjnych, obejmujących rozmaite współpracujące ze sobą geny, poprzez ograniczanie rekombinacji i przepływu genów.

Niektórzy z czołowych, światowych myślicieli ewolucyjnych snują teorię na temat tego, jak motyle, które nie są przysmakiem dla ptaków, wykształciły te same wzorce ubarwienia odstraszającego. Naukowcy z Muséum national d’Histoire naturelle w Paryżu (Centre National de la Recherche Scientifique, CNRS) we Francji i Uniwersytetu Exeter w Wlk. Brytanii pogłębiają naszą wiedzę na temat fortelu wykorzystywanego przez motyle do oszukiwania ptaków. Nazywany mimikrą müllerowską jest naturalnym zjawiskiem zachodzącym wtedy, kiedy dwa gatunki lub ich większa liczba, mające wspólnych drapieżników, imitują swoje sygnały odstraszające.

Na podstawie przeprowadzonych na jednym stanowisku w lesie deszczowym badań gatunku amazońskiego Heliconius numata, który upodabnia się do wielu innych gatunków motyli, zespół twierdzi, że populacja tego gatunku ma charakterystyczne wzory kolorystyczne na skrzydłach przypominające wzory innych motyli, takich jak te z rodzaju Melinaea, których ptaki nie chcą jeść. Ten sprytny fortel chroni motyle przed drapieżnikami.

Zespół zidentyfikował i przeprowadził sekwencjonowanie regionu chromosomalnego odpowiedzialnego za wzory na skrzydłach H. numata. Wzór na skrzydle motyla kontrolowany jest przez pojedynczy region jednego z chromosomów. Chromosom ten zawiera geny regulujące różne elementy wzoru.

Klastrowanie, które eksperci nazywają “supergenem”, umożliwia kombinacje genetyczne, które “sprzyjają” utrzymywaniu podobieństwa mimetycznego. Niemniej zapewnia również, że kombinacje generujące wzory inne niż mimetyczne nie pojawiają się. Supergeny mają kluczowe znaczenie dla rozwoju i utrzymania rozmaitych cech występujących w świecie przyrody, w tym kolorów i wzorów na organizmach morskich oraz kształtów kwiatów.

W toku prowadzonych badań naukowcy odkryli, że u tego gatunku współistnieją trzy wersje tego samego chromosomu, a każda z nich kontroluje odrębne formy wzoru na skrzydłach. A zatem motyle mogą wyglądać całkowicie odmiennie i dzielić ten sam kwas dezoksyrybonukleinowy (DNA).

“To odkrycie wprawiło nas w osłupienie” – mówi naczelny autor dr Mathieu Joron z Muséum national d’Histoire naturelle. “Te motyle to Transformersy świata owadów. Z tą różnicą, że zamiast przemieniać się z samochodu w robota za przyciśnięciem guzika, jeden przełącznik genetyczny umożliwia tym owadom przybieranie różnych form mimetycznych – to wprost niewiarygodne i zakrawa na science fiction. Teraz zaczynamy rozumieć, jak ten przełącznik może mieć tak wszechogarniający wpływ.”

Wypowiadając się na temat odkryć profesor Richard ffrench-Constant z Uniwersytetu Exeter stwierdził: “Naukowcy głowili się nad tym zjawiskiem od wieków, nie wyłączając samego Darwina. Co więcej, owe pierwsze obserwacje mimikry pomogły w wypracowaniu teorii naturalnego doboru. Teraz, kiedy dysponujemy odpowiednimi narzędziami, jesteśmy w stanie zrozumieć przyczynę tej zdumiewającej transformacji: zmieniając zaledwie jeden gen motyl jest w stanie oszukać swoich drapieżników, upodobniając się do szeregu różnych motyli o niedobrym smaku.”

Tak to upadają jeden po drugim neodarwinowskie mity. Tak to właśnie hipoteza ewolucyjna zamiast zyskać na rozwoju nauki tylko na nim traci. A przecież miało być inaczej. Miało być tak pięknie i prosto!

ŹRÓDŁO:

http://www.racjonalista.pl/index.php/s,38/d,6/t,39314
Szukając informacji w internecie można zauważyć że teoria ewolucji sypie jak domek z kart, coraz większa liczba uczonych przychyla się do teorii "świadomego projektu".
ODPOWIEDZ