Podkarpacie zasciankiem bez perspektyw-tak widza nas inni ??

O wszystkim, czyli o niczym...
wilhelm
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 278
Rejestracja: 16 lipca 2012, 20:00

Podkarpacie zasciankiem bez perspektyw-tak widza nas inni ??

Post autor: wilhelm »

Czytajac artykul o pogrzebie tej dziewczyny z sanoka trafilem na komentarz ktory mnie zdenerowowal delikatnie mowiac. Oto jakis krawaciarz z warszawki opisuje nasz region w samych "superlatywach" i obrzydza go innym mieszkancom Polski. Przedstawia nas jako wyrodych rodzicow ktorzy zarabiaja na swoich dzieciach ze to niby jestesmy niemal ukraincami i mamy te same zasady. Owszem u nas pracy nie ma i nie bedzie i tu sie z tym krawacikiem zgodze ale czy to nasza wina ze akurat jakas panna z sanoka zginela i nie byla dopilnowana przez rodzicow?? czy teraz wszyscy beda nas postrzegac jako ciemna mase ktora patrzy tylko na kase bo w naszym regionie o nia ciezko?? i jak to jest z dziewczynami, kazda niby patrzy tylko na wyjscie za maz??? gosc miazdzy!! a nizej komentarz tego warszawiaka:

"Oświecę Państwa. Przez 5 lat pracowałem w filii mojej firmy na Podkarpaciu. Ten, kto nie był nigdy w tym regionie, lub był tylko by pobyć chwilę w samotni w bieszczadach i pozachwycać się pięknem tamtejszych terenów nie wie, jaki to patologiczny region Polski. Mogą mnie zlinczować jego mieszkańcy i sympatycy, ale dla człowieka z Wa-wy to koszmar. Nie wspomnę o tym, że regiony które pokazuje się w filmach ( np" wino truskawkowe", jeśli ktoś lubi taki gatunek) nie są wcale przerysowane i jeśli ktoś trafia tam ze stolicy, nie odnajdzie się w tym zaścianku. Przechodząc do sedna: Myślenie ludzi mnie przerażało i jak widać po tragedii w Sanoku, nadal może przerażać. Śmiejemy się z niedalekiej Ukrainy, że rodzice sprzedają swoje córki do Polski i dalej na zachód, aby zarabiały pieniądze na nierządzie. Nie trzeba daleko szukać, Podkarpacie niczym od Ukrainy się nie różni, przecież dzieli ich tylko cienka granica, a sposób postrzegania świata ten sam. Dla rodziny priorytetem jest wydać dobrze córkę za mąż, w wieku 25 lat kobiety nie zamężne i samotne są problemem, kasa tam jest najważniejsza i ustawienie się. Korupcja jest tak normalna jak kupienie gazety w kiosku, pracy tam nigdzie nie ma i nie będzie, bieda aż piszczy, dlatego rodzice modlą się, aby dzieci jakkolwiek się ustawiły, Sprawa Kamili z Leska mnie absolutnie nie dziwi, Lesko jak i niedalekie: Sanok, Ustrzyki, Lesko, Krosno, Jasło, Gorlice i reszta mniejszych prowincji to całkowite przeciwieństwo północnej i centralnej Polski. Rodzice tej dziewczyny jak 80 % innych z tego regionu cieszyli się, że jedno dziecko mają z głowy i on sam im na pewno chętnie pomoże, bedą ocinać kupony, bo oni sami niewiele na podkarpaciu mogli się dorobić. Z tego regionu mógłbym doktorat napisać, albo wielostronnicową księgę. Jestem porażony jak niektóre kobiety tam widzą swoją przyszłość, choć zazwyczaj są wykrztałcone i piękne. "
lato
VIP
VIP
Posty: 2535
Rejestracja: 11 lipca 2006, 09:44
Lokalizacja: JASŁO

Re: Podkarpacie zasciankiem bez perspektyw-tak widza nas inn

Post autor: lato »

Bardzo dużo prawdy jest w tym co ten gość napisał.
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18364
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: Podkarpacie zasciankiem bez perspektyw-tak widza nas inn

Post autor: dragoness »

Najprawdopodobniej ten "człowiek z Warszawy" sam ma pięty gnojem umazane. Takiej patologii jak ta sanocka jest właśnie więcej w dużych miastach, wystarczy porównać, jak się zachowuje szkolna mlodzież.
wilhelm
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 278
Rejestracja: 16 lipca 2012, 20:00

Re: Podkarpacie zasciankiem bez perspektyw-tak widza nas inn

Post autor: wilhelm »

Lato, ale gosc napisal o naszym regionie jak o piekle. Przedstawil "80 % rodzicow" z Podkarpacia jako ciemnote, ktora sprzedaje swoje dzieci aby na nich zarobic i samemu czerpac korzysci. Przeciez to tylko jednorazowy przypadek kiedy 14-latka ( bo okazlo sie ze kamila z leska miala 14 lat gdy zamieszkala z tym bandziorem) byla zaniedbana przez rodzicow nie ma u nas tak non stop!! gosc przesadzil bo faktycznie moze go razic jak ma porownanie stolicy ale to sa oszczerstwa na nasz temat.
Awatar użytkownika
COCONUT
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 246
Rejestracja: 20 kwietnia 2010, 09:10

Re: Podkarpacie zasciankiem bez perspektyw-tak widza nas inn

Post autor: COCONUT »

Jak to mowią- człowiek ze wsi wyjdzie, ale wieś z człowieka nigdy;)
Awatar użytkownika
Dziadek
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 209
Rejestracja: 25 stycznia 2012, 12:47

Re: Podkarpacie zasciankiem bez perspektyw-tak widza nas inn

Post autor: Dziadek »

Fajny tekst ,nie ma co ubawiłem się troszkę :p Ale dzięki takim warszawiakom mamy spokój od reszty hołoty wielko miastowej :) Nikt nas nie odwiedza ,nie wciskam na kity (tylko Rumuni czasem z piłą przyjdą) , cieszmy się że mamy spokój a na warszawiaków miejmy wyj... . niech plują, bo tyle im zostało do powiedzenia ,niech wdychają swoje powietrze a od nas wara . Mi tam nikt nie przeszkadza bez znaczenia gdzie mieszka ,ale jak widać są Polacy i Nadpolacy .Jak dla mnie to nawet może się stolica odłączyć od reszty w d... bym to miał. Podkarpacie to piękna okolica i nigdy bym się nie zamienił z warszawiakiem za nic w świecie .
Awatar użytkownika
Tulix
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 295
Rejestracja: 15 lipca 2011, 23:07

Re: Podkarpacie zasciankiem bez perspektyw-tak widza nas inn

Post autor: Tulix »

Przerysował koleżka maksymalnie, ale każda bajka ma jakieś podłoże. Przytaknę mu w kwestii zapatrzenia ludzi na kasę. (Nie lubię tego słowa, ale tak to się w Jaśle/okolicy mówi - "ten ... to ma kasę" etc.) Wiadomo - jak jest o coś ciężko, to prymitywny instynkt każe człowiekowi szczycić się czymś co łatwo nie przyszło.
Nie podoba mi się, że katolicy patrzą na swoich sąsiadów z zazdrością, i na ich "fury że oko bieleje". A szczytem szczytów był wykład jednej znajomej - "To nie wiesz jeszcze o co chodzi w życiu? O kasę tylko". I z tym że priorytet to się "ustawić", wybudować dom etc. też się zgodzę. Ważne jest żeby mieć gdzie osiąść, ale nie za wszelką cenę (tak jak niektóre młode małżeństwa zapierniczają ile wlezie, prawie się nie widzą i budują dom, bo tak trzeba. I po 10 latach wejdą do tego domu, tylko czy dalej będą tacy sami jak na początku, czy może będą sobie do starości skakać do oczu...)

Razi mnie to bardzo, bo dla mnie szczęście to zimny Polski browarek o zachodzie słońca przy boku rodziny, a nie fura kasy.
Awatar użytkownika
martunialla
Guru
Guru
Posty: 176
Rejestracja: 24 lipca 2011, 16:56

Re: Podkarpacie zasciankiem bez perspektyw-tak widza nas inn

Post autor: martunialla »

Tulix, popieram, bardzo dobrze to ująłeś.
Sun Tzu
VIP
VIP
Posty: 6277
Rejestracja: 11 października 2011, 22:55

Re: Podkarpacie zasciankiem bez perspektyw-tak widza nas inn

Post autor: Sun Tzu »

"Oświecę Państwa. Przez 5 lat pracowałem w filii mojej firmy na Podkarpaciu. Ten, kto nie był nigdy w tym regionie, lub był tylko by pobyć chwilę w samotni w bieszczadach i pozachwycać się pięknem tamtejszych terenów nie wie, jaki to patologiczny region Polski. Mogą mnie zlinczować jego mieszkańcy i sympatycy, ale dla człowieka z Wa-wy to koszmar. Nie wspomnę o tym, że regiony które pokazuje się w filmach ( np" wino truskawkowe", jeśli ktoś lubi taki gatunek) nie są wcale przerysowane i jeśli ktoś trafia tam ze stolicy, nie odnajdzie się w tym zaścianku. Przechodząc do sedna: Myślenie ludzi mnie przerażało i jak widać po tragedii w Sanoku, nadal może przerażać. Śmiejemy się z niedalekiej Ukrainy, że rodzice sprzedają swoje córki do Polski i dalej na zachód, aby zarabiały pieniądze na nierządzie. Nie trzeba daleko szukać, Podkarpacie niczym od Ukrainy się nie różni, przecież dzieli ich tylko cienka granica, a sposób postrzegania świata ten sam. Dla rodziny priorytetem jest wydać dobrze córkę za mąż, w wieku 25 lat kobiety nie zamężne i samotne są problemem, kasa tam jest najważniejsza i ustawienie się. Korupcja jest tak normalna jak kupienie gazety w kiosku, pracy tam nigdzie nie ma i nie będzie, bieda aż piszczy, dlatego rodzice modlą się, aby dzieci jakkolwiek się ustawiły, Sprawa Kamili z Leska mnie absolutnie nie dziwi, Lesko jak i niedalekie: Sanok, Ustrzyki, Lesko, Krosno, Jasło, Gorlice i reszta mniejszych prowincji to całkowite przeciwieństwo północnej i centralnej Polski. Rodzice tej dziewczyny jak 80 % innych z tego regionu cieszyli się, że jedno dziecko mają z głowy i on sam im na pewno chętnie pomoże, bedą ocinać kupony, bo oni sami niewiele na podkarpaciu mogli się dorobić. Z tego regionu mógłbym doktorat napisać, albo wielostronnicową księgę. Jestem porażony jak niektóre kobiety tam widzą swoją przyszłość, choć zazwyczaj są wykrztałcone i piękne. "
Po składni, ortografii i stylu widać, że pisał to człowiek o szerokich zainteresowaniach, wybitnej wiedzy, bystry obserwator...
wilhelm
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 278
Rejestracja: 16 lipca 2012, 20:00

Re: Podkarpacie zasciankiem bez perspektyw-tak widza nas inn

Post autor: wilhelm »

Sun tzu-nabijasz się nie??
Sun Tzu
VIP
VIP
Posty: 6277
Rejestracja: 11 października 2011, 22:55

Re: Podkarpacie zasciankiem bez perspektyw-tak widza nas inn

Post autor: Sun Tzu »

Uważam, że ktoś napisał bełkotliwy tekst, który z rzeczywistością Podkarpacia ma tyle wspólnego co ja z MIss World. I rozbawia mnie przypisywanie temuż bełkotowi jakiegoś znaczenia.
MarioPuccini
Guru
Guru
Posty: 127
Rejestracja: 13 listopada 2012, 20:32

Re: Podkarpacie zasciankiem bez perspektyw-tak widza nas inn

Post autor: MarioPuccini »

Przeraża mnie to, że niestety chłop opisał podkoloryzowaną prawdę.Podkarpacie to niestety coś pomiędzy Polską Centralną a Ukrainą bliżej Ukrainy.
Dzisiaj po kilku latach mieszkania w większym mieście, obserwując podkarpacie z perspektywy Jasła widzę region w którym intelekt jest odwrotnie proporcjonalny do ego a ego jest wprost proporcjonalne do sytuacji zawodowej a ta jest powodem do traktowania innych jak kupę na chodniku.Korupcja to radośnie kultywowana tradycja.Od szpitala po szkoły. Jeśli wartość twojego auta oscyluje w granicach 50 tysiecy złotych to jest to powód to tego aby parkować je ostentacyjnie w miejscach dla inwalidów.
Na podkarpaciu szaleje wykoślawiony katolicyzm, który trafia tu na niezwykle podatny grunt, przyjmując formę dewocyjno-zabobonną.
Niestety to nie bełkot.Pokażcie mi w tym tekście jedno kłamstwo.Ten gość nie kłamał- bo nas nie lubi. Dla kogoś z centralnej Polski, zetknięcie z jasielskim Wild-Wild East to szok.Możecie sobie wyobrazić jakim szokiem byłoby to dla Niemca lub Norwega.Szokiem dlatego, że niestety jesteśmy prowincją- intelektualno, kulturalno, geograficzną. MIeszkańców Jasła wszystko mija i Jasło wszystko mija.Jasło to taka nisza dla kombinatorów, cwaniaków i dorobkiewiczów na krzywdzie ludziej, którzy lepiej radzą sobie na niszowym dzikim rynku niż w realnych warunkach wolnorynkowych oraz reszta bidoków.Tak niestety jest.Gdyby było inaczej to do Jasła by zjeżdzał Świat a nie Jasło ruszało w Świat w poszukiwaniu lepszego jutra.
The Nun

Re: Podkarpacie zasciankiem bez perspektyw-tak widza nas inn

Post autor: The Nun »

MarioPuccini, to co napisałeś to niestety bolesna prawda :zalamany:
Sun Tzu
VIP
VIP
Posty: 6277
Rejestracja: 11 października 2011, 22:55

Re: Podkarpacie zasciankiem bez perspektyw-tak widza nas inn

Post autor: Sun Tzu »

chłop opisał podkoloryzowaną prawdę.
Czy możesz mi wytłumaczyć, czym się różni "podkoloryzowana prawda" od "prawdy"?
region w którym intelekt jest odwrotnie proporcjonalny do ego
O tak, i im mniejsza wiedza, tym większa skłonność do pouczania innych jak mają żyć i dlaczego żyją źle. I tym większy kompleks niższości...
The Nun

Re: Podkarpacie zasciankiem bez perspektyw-tak widza nas inn

Post autor: The Nun »

Sanok, Sanok.. a w Warszawce co się wydarzyło po upływie kilku dni od tragedii w Sanoku? Mężczyzna swoją babę dziabnął, po czym sam się zastrzelił i to policjant w dodatku! Akurat przywołanie tego wydarzenia jest nie na miejscu, co nie zmienia faktu, że Podkarpacie, a w szczególności Jasło są zaściankiem i koniec kropka.
ODPOWIEDZ