Referendum dotyczące Straży Miejskiej-jak myślicie

Wydarzenia i komentarze z Jasła
czeszka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 367
Rejestracja: 23 lutego 2014, 13:28

Re: Referendum dotyczące Straży Miejskiej-jak myślicie

Post autor: czeszka »

sa cały dzień-całą niedziele obserwowani przez....którzy sa obok UM :) od rana sa w południe tez.i po południu rownież
Sun Tzu
VIP
VIP
Posty: 6295
Rejestracja: 11 października 2011, 22:55

Re: Referendum dotyczące Straży Miejskiej-jak myślicie

Post autor: Sun Tzu »

Taaak... Znalazłem na innym jasielskim portalu ciekawy tekst, które postanowiłem wkleić, bo na tym portalu go nie zauważyłem (pewnie przez wadę wzroku, bo nie wierzę, by tak obiektywny portal jak jaslo4u.pl takiego materiału nie zamieścił)...
Anatomia kłamstwa, czyli kto naprawdę kompromituje Miasto Jasło?


W dniu 16 września 2014 roku na portalu internetowym Jasło4u zostało zamieszczone stanowisko miejscowych działaczy Kongresu Nowej Prawicy, którzy zamierzają doprowadzić do referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Jaśle. Chciałbym oświadczyć, że argumenty, którymi posługują się Ci działacze, są stekiem kłamstw, oszczerstw i pomówień oraz całkowicie mijają się z faktami i rzeczywistością.

KŁAMSTWO pierwsze – aktywiści KNP twierdzą, że głównym obszarem działania Straży Miejskiej w Jaśle jest stawianie i eksploatowanie fotoradaru. Już samo to twierdzenie dowodzi, że osoby te nie mają zielonego pojęcia o pracy jasielskich strażników. Chciałem im przypomnieć, że jasielska Straż Miejska istnieje od prawie 23 lat tj. znaczne dłużej niż wielu z nich żyje na świecie, a fotoradar stanowi tylko jeden, wcale nie najistotniejszy element naszej pracy.

Panowie! Wystarczy wejść na stronę internetową Straży Miejskiej, a przekonacie się, że tak właśnie jest. Fakty są też takie, że fotoradar w Jaśle funkcjonuje od 7 lat tj. od chwili, gdy ówczesna Rada Miasta podjęła decyzję o jego zakupie bez jednego głosu sprzeciwu. W pracę fotoradaru zaangażowanych jest zaledwie kilka osób. Swoją uwagę koncentrujemy głównie na szeroko rozumianej służbie prewencyjnej (patrole interwencyjne, ochrona ładu i porządku w mieście, dbanie o czystość i porządek, kontrola gospodarki odpadami, sprawowanie właściwego nadzoru nad psami, kontrola płatnych stref parkingowych, zabezpieczenie imprez masowych, profilaktyka szkolna). Bardzo istotnym elementem naszej pracy jest monitoring wizyjny, którego centrum znajduje się w siedzibie Straży Miejskiej.

KŁAMSTWO drugie – aktywiści KNP twierdzą, że nie pełnimy roli prewencyjnej tylko typowo zarobkową, do których używamy tak zwanych „przenośnych puszek”. W Jaśle jest tylko jedna, a nie kilka, jak to określają aktywiści, „przenośna puszka” i jak dowodzą fakty właśnie ona spełnia główną rolę prewencyjną:

Średnia prędkość pojazdów z zarejestrowanych wykroczeń (zdjęć):

2007 r. – 77,49 km/h
2008 r. – 72,57 km/h
2009 r. – 71,56 km/h
2010 r. – 73,51 km/h
2011 r. – 62,50 km/h
2012 r. – 64,11 km/h
2013 r. – 59,29 km/h
Nic dodać, nic ująć.

Już choćby z tego wynika prewencyjna rola fotoradaru. A gdy dodamy do tego jeszcze inną statystykę dotyczącą zdjęć z fotoradaru, to dowiedzie ona jeszcze jednej nie mniej ważnej roli prewencyjnej „przenośnej puszki”:

2011 r. – 4325 mandatów
i 1210 pouczeń
2012 r. – 8178 mandatów
i 1434 pouczenia
2013 r. – 2959 mandatów
i 1202 pouczenia
2014 r. (pierwsze półrocze) – 932 mandaty
i 323 pouczenia

Kierowcy jeżdżą wolniej, w przeciągu 7 lat średnia prędkość znacząco spadła, spadła też znacznie ilość rejestrowanych wykroczeń. Jaślanie przyzwyczaili się do przepisowej jazdy. Tylko około 10 % z ogólnie nałożonych mandatów dotyczy jaślan. I jeszcze jedna ważna rola prewencyjna właśnie. Średnio rocznie nakładanych jest około 1300 pouczeń! Jesteśmy chyba jedyną Strażą Miejską w Polsce, która w tak dużej ilości korzysta z zastosowania tego środka wychowawczego.

KŁAMSTWO trzecie – działacze KNP twierdzą, że fotoradary nie zwiększają bezpieczeństwa, bo w 2012 roku było w Jaśle 33 wypadki. Jak się powiedziało „A” to trzeba też powiedzieć „B”. Należy powiedzieć, jakie to były wypadki, z jaki skutkiem i w jaki sposób fotoradar miał im zapobiec. A prawda jest taka, że od czasu rozpoczęcia rejestracji przekroczeń prędkości, tj. od 2007 roku do chwili obecnej, na terenie Jasła nie było wypadku ze skutkiem śmiertelnym, spowodowanego przez przekroczenie prędkości. Warto o tym pamiętać Panowie!

KŁAMSTWO czwarte – aktywiści KNP podają, że w Jaśle pracuje 28 funkcjonariuszy Straży Miejskiej a w Krośnie 11. A jaka jest prawda? W Jaśle pełni służbę 24 funkcjonariuszy a w Krośnie 16.

KŁAMSTWO piąte – działacze KNP twierdzą, że kontrole NIK-u wykryły, że: „ w 63,6 % u wszystkich gmin skontrolowanych w Polsce wykryto nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem tej instytucji (Straży Miejskiej) a przeprowadzone przez nią kontrole ruchu drogowego są traktowane przez samorządy, jako narzędzie służące zwiększeniu własnych wydatków”. Pod koniec 2013 roku jasielską Straż Miejską przez prawie dwa miesiące kontrolowała NIK. Kontrolerzy NIK-u skupili się wyłącznie na pracy fotoradaru. W wyniku kontroli nie stwierdzono najmniejszych nawet nieprawidłowości, a pracę naszą przedstawiono, jako wzór do naśladowania dla innych.

KŁAMSTWO szóste – cyt. „;Postaramy się nagłośnić informację o możliwości przejęcia najważniejszych zadań Straży Miejskiej przez Policję, w ramach dodatkowych godzin pracy, płatnych z urzędu ale już na znacznie niższym poziomie finansowym” -mówi lider koła KNP w Jaśle. Informacja ta zawiera w sobie podwójne kłamstwo. Po pierwsze jasielska Policja nie jest zainteresowana dodatkowymi etatami z Urzędu Miasta, ani tym bardziej obciążenia swoich funkcjonariuszy dodatkowymi godzinami pracy. Wyraz temu wielokrotnie dawał publicznie Komendant Powiatowy Policji w Jaśle insp. Andrzej Wędrychowicz oraz jego poprzednicy. Takie samo stanowisko wyraża również Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie. Po drugie przekazanie jednego etatu przez Urząd Miasta do Policji kosztować będzie dwukrotnie więcej niż utrzymanie jednego strażnika miejskiego.

KŁAMSTWO siódme – partyjni aktywiści KNP uważają, że filmy emitowane przez TVN Turbo kompromitują działalność Straży Miejskiej oraz kompromitują nasze miasto na zewnątrz. Pytam? Kto tak naprawdę kompromituje nasze miasto? Czy skuteczni i uczciwie pełniący służbę dla dobra tego miasta strażnicy miejscy, czy też posługujący się kłamstwami i pomówieniami działacze KNP? Czy Miasto Jasło kompromitują stróże prawa ładu i porządku, czy też ludzie nagminnie to prawo łamiący? Jest tajemnicą poliszynela, że inicjatorzy przeprowadzania referendum gminnego w swojej znakomitej większości łamali i łamią prawo. Byli wielokrotnie karani za przestępstwa i wykroczenia przez Policję i Straż Miejską. Sprawa, zatem ma się tak, jak w znanym dowcipie o złodzieju, który przed chwilą ukradł coś w sklepie i dla odwrócenia uwagi krzyczy łapać złodzieja, wskazując Bogu ducha winnego człowieka. I tak bezprawie czyniący domagają się rozwiązania służby, która jest odpowiedzialna za przestrzeganie prawa. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta! Chcą być bezkarni i poza prawem.
Na pytanie, kto tak naprawdę kompromituje nasze miasto, niech odpowie sobie każdy bezstronny i uczciwy człowiek, pragnący żyć w nim i czuć się bezpiecznie w swoim mieście.

Komendant Straży Miejskiej w Jaśle
Ryszard Mastej
Ciekawe...
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18418
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: Referendum dotyczące Straży Miejskiej-jak myślicie

Post autor: dragoness »

Ten tekst znalazł się w komentarzach pod artykułem na jaslo4u, mnie natomiast męczy wklejanie maila od pana komendanta, który otrzymałam, gdy szykował się cztery lata temu do powrotu na stołek. Wtedy był baaardzo nieszczęśliwy, że nie pozwalają mu realizować ambitnych zamierzeń, tak nieszczęśliwy, aż się pochorował. Po powrocie jednak nastąpiła u niego amnezja wywołana uciskiem stołka... wiadomo na co i oprócz strworzenia stanowisk dzielnicowych SM na poszczególnych osiedlach (z czego nic nie wynika), nie zrobił NIC.
krolik
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 398
Rejestracja: 14 września 2011, 21:54

Re: Referendum dotyczące Straży Miejskiej-jak myślicie

Post autor: krolik »

SM broni sie bo takiej pracy juz nigdzie nie dostanie.
Sun Tzu
VIP
VIP
Posty: 6295
Rejestracja: 11 października 2011, 22:55

Re: Referendum dotyczące Straży Miejskiej-jak myślicie

Post autor: Sun Tzu »

krolik pisze:SM broni sie bo takiej pracy juz nigdzie nie dostanie.
Taaak... A chłoptasie z KNP chcą zlikwidować SM, bo dostali parę mandatów, a chcieliby być bezkarni? Jednak póki co, to w chwili obecnej mamy z jednej strony fakty przedstawione przez SM, a z drugiej kłamstwa kolportowane przez tych populistów od Kononowicza (sorry, miało być od Korwina-Mikke, ale przeczytałem programy obu panów i stąd to skojarzenie). Fakty kontra kłamstwa! Mieszkańcy Jasła będą mieć trudny wybór...
Awatar użytkownika
Jaślanin77
Guru
Guru
Posty: 112
Rejestracja: 15 stycznia 2010, 20:44
Lokalizacja: Jasło

Re: Referendum dotyczące Straży Miejskiej-jak myślicie

Post autor: Jaślanin77 »

Kiedy i gdzie można się podpisać?
juve_fan
VIP
VIP
Posty: 4204
Rejestracja: 9 lutego 2011, 10:55
Lokalizacja: Brzyska

Re: Referendum dotyczące Straży Miejskiej-jak myślicie

Post autor: juve_fan »

Paradne. Niektórzy chyba naprawdę sadza, że w całym tym zamieszaniu chodzi o SM i jakość świadczonych przez nich usług:)
Awatar użytkownika
madellina
Guru
Guru
Posty: 128
Rejestracja: 20 grudnia 2011, 16:27

Re: Referendum dotyczące Straży Miejskiej-jak myślicie

Post autor: madellina »

Ja nie jestem za zlikwidowaniem SM. W niczym mi nie zawinili ani mi nie przeszkadzają. Wręcz przeciwnie...darowali mandat i byli uprzejmi.
Pomyślcie też o tym, że zwiększycie bezrobocie o 24 osoby. Ci ludzie stracą pracę...nie bądźcie zawistni.
Wydaje mi się, że Ci są za tym, którzy chcą jeździć szybko i bez mandatów, parkować tam gdzie im się podoba. Nie SM,to Policja się tym zajmie i co wtedy... bedzię referendum za zlikwidowaniem Policji???? :szok:
Awatar użytkownika
dragoness
VIP
VIP
Posty: 18418
Rejestracja: 26 lutego 2009, 18:56

Re: Referendum dotyczące Straży Miejskiej-jak myślicie

Post autor: dragoness »

Jak już pisałam, nie jestem za likwidacją, tylko reorganizacją, poczynając od góry.
Jozin
VIP
VIP
Posty: 3847
Rejestracja: 22 lipca 2010, 23:01
Lokalizacja: pisowski Ciemnogród

Re: Referendum dotyczące Straży Miejskiej-jak myślicie

Post autor: Jozin »

A ja jestem za likwidacją. Fotki ze śmietnika nie dostałem ale byłem świadkiem ich rażącej niekompetencji kiedy ich wezwałem i w skutek ich olewki musiałem sam poradzić sobie z ich obowiązkiem.

Do debili pokroju sun-tfu: nie chodziło bynajmniej o wywiezienie starej lodówki....

Szeryf Mastej pisze o kontroli stref parkowania ??? A strefy zakazu ? Sam widziałem jak parka SM przechodziła spokojnie chodnikiem na którym był zakaz parkowania i mieli to głęboko w doopie. Nawet przeszli sobie na druga stronę bo tam było więcej miejsca....

Czy ktoś kiedyś widział Strażnika Miejskiego tępiącego meneli chlejących w biały dzień na skwerku obok kościoła św Stanisława ?

Skoro maja w tyłku swoją robotę to po co nam oni ???

Jeszcze jedno. Szeryf jakimś dziwnym trafem "zapomniał" się odnieść do faktu zapisania w poprzednim budżecie 1 100 000 które miał "urobić" fotoradarem...
Awatar użytkownika
avicularia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 464
Rejestracja: 17 sierpnia 2011, 18:02
Lokalizacja: Dżasło

Re: Referendum dotyczące Straży Miejskiej-jak myślicie

Post autor: avicularia »

A ja to nie wiem jaką w ogóle funkcję ma Straż Miejska. Przewożą dokumenty z Urzędu, wypisują mandaty za złe parkowanie i co jeszcze??
kociamberek
VIP
VIP
Posty: 737
Rejestracja: 8 sierpnia 2010, 18:48

Re: Referendum dotyczące Straży Miejskiej-jak myślicie

Post autor: kociamberek »

avicularia pisze:A ja to nie wiem jaką w ogóle funkcję ma Straż Miejska. Przewożą dokumenty z Urzędu, wypisują mandaty za złe parkowanie i co jeszcze??
robią kasę fotoradarm, ale nie pod szkołami, szpitalem, przychodniami, tylko w miejscach biznesowych
Awatar użytkownika
luc
VIP
VIP
Posty: 1019
Rejestracja: 8 sierpnia 2014, 18:11

Re: Referendum dotyczące Straży Miejskiej-jak myślicie

Post autor: luc »

dragoness pisze:Ten tekst znalazł się w komentarzach pod artykułem na jaslo4u, mnie natomiast męczy wklejanie maila od pana komendanta
Nieładnie,jeden z grzechów głównych ;)
dragoness-chyba, na ogólnodostępnym pisze:Ten mail otrzymałam od p. Ryszarda Masteja cztery lata temu przed wyborami samorządowymi. Czy coś się zmieniło?
"Ma Pani absolutną rację, że funkcjonariusze Straży Miejskiej nie patrolują w nocy ulic naszego miasta. Chciałbym zaznaczyć, że to w Straży Miejskiej znajduje się całodobowy monitoring miejsc najbardziej narażonych na zakłócanie spokoju i porządku publicznego. Na chwilę obecną, z tego co mi wiadomo między godziną 22 a 6 rano, tzn w czasie o którym pisze Pani w swoim mailu monitoring nie jest nadzorowany personalnie przez strażnika lub osobę upoważnioną. Chciałbym zaznaczyć ze w chwili kiedy zakładany był monitoring Straży Miejskiej około 3 lat temu, bardzo chciałem ażeby :
- wprowadzić całodobowe dyżury przy monitorach
- w godzinach od 22 do 6 rano skierować do służby zmotoryzowany patrol Straży Miejskiej, który w przypadku naruszenia porządku publicznego po zgłoszeniu z monitoringu podejmowałby natychmiastową interwencję
- podjąć w tym temacie ścisłą współpracę z policją (wspólne patrole mieszane)
Moje plany nie zostały jednak zrealizowane ze względu na to , że nie spotkały się z aprobatą mojej bezpośredniej przełożonej w osobie Burmistrza Miasta Jasła. Chciałbym również poinformować Panią, że od ponad roku nie kieruję jasielską Strażą Miejską ponieważ przebywam na zwolnieniu lekarskim. Moim skromnym zdaniem problem Jasielskiej Straży Miejskiej nie leży w jej wyszkoleniu, wyposażeniu, mobilności i fachowości poszczególnych funkcjonariuszy. Leży on w złym zarządzaniu tą jednostką.
Przykład: Cztery lata temu w Straży Miejskiej w Jaśle pracowało 24 funkcjonariuszy i pełniliśmy służbę podobnie jak w Tczewie i nie tylko w systemie całodobowym. Ściśle współpracowaliśmy z policją, patrole policjant plus strażnik były codziennością, szczególnie w nocy. Strażnicy byli widoczni na wszystkich osiedlać. Nie wiem czy jest Pani wiadomo, że każde z 16 jasielskich osiedli miało swojego dzielnicowego w Straży Miejskiej na wzór dzielnicowych policyjnych, i każdy z nich na tych osiedlach znany był z imienia i nazwiska. Chciałbym jeszcze dodać, że we wszystkich przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach jasielska Straż Miejska prowadziła zajęcia dydaktyczno wychowawcze z dziećmi i młodzieżą, które były bardzo cenione przez rodziców i nauczycieli . Obecnie w Straży Miejskiej pracuje około 40 osób, a patroli Straży Miejskiej szczególnie w nocy jak Pani słusznie zauważyła nie uświadczy. Wszystko co napisałem w tym przykładzie jest prawdą i jest w każdej chwili do sprawdzenia. Opisane przykłady najlepiej świadczą o stanie i sposobie zarządzania tą jednostką. Od ponad 2 lat żadna z form pracy podanej w przykładach obecnie nie funkcjonuje."
No i właaaśnie.A Pan komendant pisze:
Swoją uwagę koncentrujemy głównie na szeroko rozumianej służbie prewencyjnej (patrole interwencyjne, ochrona ładu i porządku w mieście, dbanie o czystość i porządek, kontrola gospodarki odpadami, sprawowanie właściwego nadzoru nad psami, kontrola płatnych stref parkingowych, zabezpieczenie imprez masowych, profilaktyka szkolna). Bardzo istotnym elementem naszej pracy jest monitoring wizyjny, którego centrum znajduje się w siedzibie Straży Miejskiej.
No i dobra,takie praktyczne uwagi odnośnie SM:
- Owszem,widziałem ich w ciągu kilku lat na patrolach.Dosłownie 2 razy.Raz jak pilnowali chłopaków od podpisów i raz jak patrol wybrał się spisać na PKS jakiegoś schizola co łaził po przystanku i powtarzał,takim normalnym,spokojnym głosem (i dlatego to było lekko niepokojące) że zabije - jakiś rok temu.
- Kamery może jakieś są,i może nawet ktoś przed nimi siedzi. Całej reszty oprócz powyższego hmm... nie widziałem na oczy.Czy ja takie szczęście mam,że niemal nigdy strażników nie widzę hmm ? A może ubierają miejski strój maskujący zamiast munduru ?
partyjni aktywiści KNP uważają, że filmy emitowane przez TVN Turbo kompromitują działalność Straży Miejskiej oraz kompromitują nasze miasto na zewnątrz. Pytam? Kto tak naprawdę kompromituje nasze miasto?
Jak to mawiali panowie szlachta: "Koń jaki jest każdy widzi".Ten odcinek można w internecie znaleźć (chyba bodajże tutaj: http://player.pl/programy-online/emil-l ... 29081.html) .Zwyczajnie brakło cierpliwości na Emila Rau komendantowi.Ale tak poszczuć człowieka, jak zwierzę podwładnymi... I udawać,że nic się nie stało... ;) Nawet tylko z tego powodu, likwidacja byłaby całkiem rozsądnym wyjściem... Ale ale,nie ma co płakać,Jasła aż tak nie skompromitowała SM aż tak.Przynajmniej mundury jak prawo przykazuje, jak trzeba,nie to co "pan w sweterku" z Kołaczyc :P
Jak już pisałam, nie jestem za likwidacją, tylko reorganizacją, poczynając od góry.
Zbyteczne,póki partyjniacy będą rządzić Jasłem lepiej im zabrać zabawki i tyle,bo póki władze nie będą normalne tylko nastawione na interes biznesowo-polityczny to SM będzie tylko od pilnowania fotoradarów.Niech pani spojrzy,jak zajadle zaczynają straży bronić Juve_fan i "Sun tzu".Póki oni są od ratowania budżetu władz miasta...

Oczywiście w pełni profesjonalna SM może by się przydała,ale czy obecna taka jest i czy wypełnia swoje cele statutowe na pewno jak należy ? Komendant zasłania się papierkami,ale żaden papier nie ochroni przed twardymi realiami.A twarde realia są takie,że wielu Jaślan zastanawia się "co u diabła,oprócz pilnowania fotoradaru robi ta straż miejska".Naprawdę.Realnie.Bo statut to papier.Wszystko przyjmie.A realnie sprawy by nie było,ba - zostałaby zakrzyczana,gdyby wszystko było ok.Ludzie nie widzą efektów istnienia tej formacji.Zwyczajnie.
Ci ludzie stracą pracę...nie bądźcie zawistni.
To niech częściej pracują dla społeczności,nie dla UM.Łupienie kierowców na budżet miasta tak jak inne "ściąganie podatków w innej formie" jakoś trudno mi zaakceptować jako pracę.Może i jest to legalne,może i jest to prawo,może i ci kierowcy to prawo nawet łamią,ale wolałbym,żeby porepresjonowali prawdziwych chuliganów,żuli i osoby od psich kup.Przy okazji co do psich kup: lapsus prawny. Nie ma za bardzo woreczków na psie kupy,a do zwykłego kosza jest też podobno nielegalnie...
Awatar użytkownika
Pemek94
VIP
VIP
Posty: 1137
Rejestracja: 24 kwietnia 2008, 22:30
Lokalizacja: Jasło

Re: Referendum dotyczące Straży Miejskiej-jak myślicie

Post autor: Pemek94 »

Myślę, że najwazniejsze jest w tym wszystkim zdanie mieszkańców o SM a lekko mówiąc jest ono złe. I tu nawet nie chodzi o te fotoradary tylko ogólnie o cały wizerunek SM w Jaśle, który się bierze z Ich zachowania i traktowania mieszkańców. Oni nie spełniają swojej roli! A żadna reforma nie wchodzi w grę póki P. Czernecki jest na stanowisku. Powie ktoś, że przyjdzie kto inny i zrobi porządek, a Pani Kurowska nie próbowała? Pan Komendant całą kadencję się wymigiwał od roboty byle stołka nie stracić. Tak więc na tę chwilę referendum jest bardzo dobrą opcją. Oni mają służyć ludziom! A ewidentnie nie służą i skoro Ich przełożony tego nie widzi to ludzie powinni wziąć sprawę w swoje ręce i zadecydować osobiście!
Awatar użytkownika
obiektywnyObserwator
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 491
Rejestracja: 27 maja 2010, 16:16

Re: Referendum dotyczące Straży Miejskiej-jak myślicie

Post autor: obiektywnyObserwator »

Gdzie można podpisać się w ten piątek lub sobotę?
ODPOWIEDZ