Czy Niemcy zapłaciły za wyburzenie 99% Jasła?

Wydarzenia i komentarze z Jasła
Włos
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 358
Rejestracja: 12 czerwca 2015, 09:00

Czy Niemcy zapłaciły za wyburzenie 99% Jasła?

Post autor: Włos »

????
Jakie odszkodowanie dostało Jasło za zniszczenia
Wojenne? ???
michalpodroznik
Guru
Guru
Posty: 114
Rejestracja: 6 lipca 2013, 20:40

Re: Czy Niemcy zapłaciły za wyburzenie 99% Jasła?

Post autor: michalpodroznik »

Z tego co wiem, to miasto Jasło ładnych kilka lat temu nawiązało partnerską współpracę z pewnym miastem zachodnioniemieckim. Gdy włodarze tego miasta obejrzeli film dokumentalny o zburzeniu Jasła i wysiedleniu mieszkanców oraz o odbudowie naszego miasta, zwinęli d..pę w troki i już NIGDY więcej się nie odezwali. Tak to było ze współpracą/"partnerstwem" Jasła i tego szwabskiego miasta...
Awatar użytkownika
luc
VIP
VIP
Posty: 1019
Rejestracja: 8 sierpnia 2014, 18:11

Re: Czy Niemcy zapłaciły za wyburzenie 99% Jasła?

Post autor: luc »

Włos pisze:????
Jakie odszkodowanie dostało Jasło za zniszczenia
Wojenne? ???
Żadne.
No i co :?: I tak "wina ruskich" że nie dostało,a "Niemcy to tacy ludzcy byli podczas wojny" jak to niektórzy nawet starsi (a głupsi) ludzie opowiadają.

A prawda taka,że nieżyjący dawno krewniak zakopał w okolicach Zarzecza Niemiecką padlinę - bo jakby "dobrzy Niemcy" kolegę znaleźli to by cała wieś wybili. Pewnie nie on jeden zakopywał takie przypadki. Gdzie zakopał - nikt już w rodzinie już nie wie.I dobrze.

I prawda jest też taka,że reparacji nie było i nie będzie,bo żeby je brać to trzeba by być silniejszym krajem niż Niemcy. Te reparacje to dobry argument za Polskością ziem zachodnich na dziś,może i za ewentualną nacjonalizacją u nas mienia Niemieckiego jak będzie źle - i tylko tyle.
Sun Tzu
VIP
VIP
Posty: 6276
Rejestracja: 11 października 2011, 22:55

Re: Czy Niemcy zapłaciły za wyburzenie 99% Jasła?

Post autor: Sun Tzu »

Mój dziadek we wrześniu 1939 roku służył w KOP na granicy z miłującym pokój ZSSR i do dziś pamiętam Jego opowieści o pieszym powrocie z ojczyzny proletariatu, gdy Jemu i Jego kolegom udało się wyłamać deski z wagonu, którym jechał na wycieczkę krajoznawczą, bo ZSSR postanowił mu zafundować bezpłatną podróż celem obejrzenia białych niedźwiedzi na Kołymie. W mojej rodzinie przekazywane były informacje o tym, że dziadkowi rannemu w nogę w 1944 roku odłamek usunął niemiecki lekarz wojskowy, którego Babcia poprosiła o pomoc. I dzięki temu Dziadek do końca życia chodził na własnych nogach. Pamiętam też opowieści o żołnierzach-wyzwolicielach z Armii Radzieckiej, którzy na początek uwolnili Dziadka od zegarka a Babcię od krowy. Mieli zresztą dość przekonywujące argumenty w postaci karabinów... Moi Dziadkowie wspominali, że nigdy się tak nie bali Niemców, jak wyzwolicieli z AR. I całe życie Babcia powtarzała, że Niemcy byli żołnierzami, a "ruskie sołdaty" to była hołota.
Joziiiin
VIP
VIP
Posty: 1963
Rejestracja: 27 października 2015, 10:45

Re: Czy Niemcy zapłaciły za wyburzenie 99% Jasła?

Post autor: Joziiiin »

A mnie znajoma z Sanoka opowiadała, jak ludzie wpław przez San spieprzali na niemiecką stronę jak ze wschodu weszła bratnia pomoc.....
Awatar użytkownika
luc
VIP
VIP
Posty: 1019
Rejestracja: 8 sierpnia 2014, 18:11

Re: Czy Niemcy zapłaciły za wyburzenie 99% Jasła?

Post autor: luc »

Uderz w stół,a mądrale wierzący w "Dobrych Niemców" się odezwą... :rotfl:

@Włos: jeszcze jakieś pytania w sprawie reparacji Niemieckich :?: ;)

Po prostu zapomnij,póki co jesteśmy jako kraj pod Niemiecką kontrolą i nawet PiS się nie wypisuje z przyjęcia 7 tysięcy "uchodźców".
Póki Polską rządzą Niemcy i Żydzi o reparacjach Niemieckich to mowy nie ma...
Więcej: Póki rządzą,to Polska będzie musiała jakieś "reparacje" płacić :zdegustowany: :cenzura:
Awatar użytkownika
antykieckowy
VIP
VIP
Posty: 2992
Rejestracja: 21 stycznia 2011, 19:54

Re: Czy Niemcy zapłaciły za wyburzenie 99% Jasła?

Post autor: antykieckowy »

mit odnośnie "dobrego Niemca" polega raczej na tym, że byli mniej barbarzyńscy od Ruskich. Przynajmniej tak wynika z opowiadań mojej babki, która lubiła powtarzać, że Niemiec kradł i zabijał ale czasem jak widział małe dzieci to zostawiał parę ziemniaków, a Ruski - kradł, gwałcił, zabijał i nawet zgniłego ziemniaka nie zostawił.
Projektantka11
Debiutant
Debiutant
Posty: 6
Rejestracja: 28 stycznia 2016, 08:20

Re: Czy Niemcy zapłaciły za wyburzenie 99% Jasła?

Post autor: Projektantka11 »

no racja, Niemcy w tamtych czasach w ogole nie byli mili, byli tylko lepsi od Rosjan, co po prostu wszystko rownali z ziemia, jakos sie tak utarlo, ze w tamtym okresie Niemcy to byli wyjatkowo dla nas dobrzy i tylko wykonywali polecenia z gory, no az tak dobrze to nie bylio i warto o tym pamietac, a znajac zycie to Jaslo pewnie ni dostalo ani jednego grosza za te wszystkie krzywdy, co tutaj wyrzadzono
jankow05
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 222
Rejestracja: 17 maja 2013, 16:48

Re: Czy Niemcy zapłaciły za wyburzenie 99% Jasła?

Post autor: jankow05 »

U mojej babci w jednej z podjasielskich wiosek mieszkali hitlerowcy (zresztą rozlokowani byli u większości mieszkańców) i faktycznie było dość kulturalnie włącznie z tym, że dzielili się swoimi racjami żywnościowymi (konserwy, czekolada, owoce). Było tak, dopóty dopóki nie przyszły rozkazy i trzeba było się zwijać... Babcia musiała uciekać, a dziadka wzięli na roboty do Niemiec (był stolarzem). A następnie to wiemy co się stało...było sobie Jasło....
Ruscy to była hołota, dzicz, biedaki, przede wszystkim zbieranina... Kradli, gwałcili, zabijali (kolejność dowolna).... Hitlerowcy natomiast zabijali, nie wiem czy gwałcili, nie wiem czy kradli, ale bombardowali z rozmachem (Jasło miało tego pecha, że rozpieprzyli prawie całe...) Tak więc z historycznego punktu widzenia w [...] mam obydwu okupantów. I, tak, uważam, że dzisiejsze Niemcy powinni zapłacić za nasze straty w II Wojnie Światowej. A co do ruskich to nie wiem, najpierw nas napadli chamy a później wyzwalali, przyjaciele wielcy k...a ... Może też powinni nam zapłacić?? Oczywiście, ani jedni ani drudzy tego nie zrobią, to chyba jasne. Najprędzej znów nas rozbiorą...
Czarni1910Jasło_INFO
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 385
Rejestracja: 23 lipca 2014, 10:49
Lokalizacja: Śniadeckich 15

Re: Czy Niemcy zapłaciły za wyburzenie 99% Jasła?

Post autor: Czarni1910Jasło_INFO »

Dlatego między innymi trzeba zmienić prawo o dostępności do broni w POLSCE !
Można się podpisywać pod petycją do prezydenta Dudy.
noisey
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 233
Rejestracja: 18 października 2012, 21:04

Re: Czy Niemcy zapłaciły za wyburzenie 99% Jasła?

Post autor: noisey »

Ta, bo jeszcze trzeba hołoty w dresach z bronią na ulicach albo starcia dwóch wielkich armii fanatyków PiS i PO (ewentualnie małe potyczki co weekend tzw. "ustawki' - ludzie w moherach kontra ludzie w futrach - każdy z gnatem i granatem!). Wtedy ani Ruskie ani Niemce panie nie bedo potrzebne.

A odszkodowanie? Jakie odszkodowanie..Wystarczy sobie przypomnieć jak Niemcy "skwapliwie" ścigali zbrodniarzy hitlerowskich po wojnie. Ogólnie generalizowanie - litościwy, kulturalny żołnierz niemiecki i ruski cham, morderca i gwałciciel jest bez sensu. Tu i tu były wyjatki.
Historie o dobrych Niemcach i czekoladzie na pewno wzruszyłyby rodziny ofiar jasielskiego gestapo, obozu w Szebniach czy pacyfikacji np. Nienaszowa w pierwszych tygodniach września 1939r. Czy Niemcy gwałcili? Jasne że tak - jest na ten temat konkretna literatura.
kakao
Debiutant
Debiutant
Posty: 7
Rejestracja: 28 stycznia 2016, 13:39

Re: Czy Niemcy zapłaciły za wyburzenie 99% Jasła?

Post autor: kakao »

Czarni1910Jasło_INFO pisze:Dlatego między innymi trzeba zmienić prawo o dostępności do broni w POLSCE !
Można się podpisywać pod petycją do prezydenta Dudy.
Mój podpis już tam jest:)
jankow05
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 222
Rejestracja: 17 maja 2013, 16:48

Re: Czy Niemcy zapłaciły za wyburzenie 99% Jasła?

Post autor: jankow05 »

Czarni1910Jasło_INFO pisze:Czy Niemcy gwałcili? Jasne że tak - jest na ten temat konkretna literatura.
To, że na ten temat jest konkretna literatura to ja wiem. Ja pisałem (być może niezbyt jasno się wyraziłem), że zarówno o hitlerowcach jak i ruskich wiem z bezpośrednich relacji ludzi z mojej rodziny, więc o tym mogę się konkretnie wypowiedzieć. Tak czy siak, tak jak napisałem, i jednych i drugich postawiłbym pod jednym murem....
Czarni1910Jasło_INFO
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 385
Rejestracja: 23 lipca 2014, 10:49
Lokalizacja: Śniadeckich 15

Re: Czy Niemcy zapłaciły za wyburzenie 99% Jasła?

Post autor: Czarni1910Jasło_INFO »

noisey pisze: Czy Niemcy gwałcili? Jasne że tak - jest na ten temat konkretna literatura.
Naucz się jankow05 cytować :P
Co do stawiania pod murem zgadzam się :)
jankow05
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 222
Rejestracja: 17 maja 2013, 16:48

Re: Czy Niemcy zapłaciły za wyburzenie 99% Jasła?

Post autor: jankow05 »

Przepraszam Cię bardzo @Czarni1910Jasło_INFO za to przeoczenie :wstyd:
ODPOWIEDZ