Regulacja gitary elektrycznej

O wszystkim, czyli o niczym...
maverik
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 241
Rejestracja: 9 lutego 2010, 19:50

Regulacja gitary elektrycznej

Post autor: maverik »

Witam, czy ktoś z was wie gdzie wyreguluje gitarę ? chodzi mi o regulacje menzury oraz obniżenie akcji strun.
maverik
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 241
Rejestracja: 9 lutego 2010, 19:50

Re: Regulacja gitary elektrycznej

Post autor: maverik »

Ustawienie menzury nie jest proste trzeba miec specjalistyczny sprzet, u mnie bez regulacji napiecia gryfu sie nie obejdzie, jesli by wystarczyla regulacja przy mostku zrobil bym to sam.
Awatar użytkownika
Tulix
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 295
Rejestracja: 15 lipca 2011, 23:07

Re: Regulacja gitary elektrycznej

Post autor: Tulix »

Takie pytanie: jakiej marki/model jest ta gitara? Wątpię żeby spec/lutnik za usługę wziął mniej niż 60-80zł. Może warto sprzedać i kupić gotową, wyregulowana?
kubkub
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 26 września 2013, 22:14

Re: Regulacja gitary elektrycznej

Post autor: kubkub »

maverik pisze:Ustawienie menzury nie jest proste trzeba miec specjalistyczny sprzet, u mnie bez regulacji napiecia gryfu sie nie obejdzie, jesli by wystarczyla regulacja przy mostku zrobil bym to sam.
Klucz do regulacji napięcia pręta napinającego gryf można zakupić w sklepach internetowych - oczywiście dobierając odpowiedni rozmiar. Można też spróbować zwykłych kluczy imbusowych odpowiedniego rozmiaru, ale to trochę ryzykowne, poza tym czasem ciężko znaleźć pasujący do otworu. Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy lutnika, to ten z Krosna będzie chyba najbliżej.
kubkub
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 26 września 2013, 22:14

Re: Regulacja gitary elektrycznej

Post autor: kubkub »

Tulix pisze:Takie pytanie: jakiej marki/model jest ta gitara? Wątpię żeby spec/lutnik za usługę wziął mniej niż 60-80zł. Może warto sprzedać i kupić gotową, wyregulowana?
Litości... Fakt faktem, lutnik za regulację weźmie pewnie ze 100 zł, ale kupowanie nowej gitary? A nowe gitary są od razu wyregulowane? :D Nawet gdyby tak było (a nie jest), to wystarczy że gość będzie chciał założyć grubsze struny, obniżyć strój itp. i już trzeba regulować na nowo. Zresztą regulacja gitary to czynność, którą regularnie trzeba powtarzać. Sugerujesz, że za każdym razem najlepiej kupić nową gitarę? :D
malenka123
Debiutant
Debiutant
Posty: 2
Rejestracja: 20 listopada 2016, 21:54

Re: Regulacja gitary elektrycznej

Post autor: malenka123 »

ja nie potrafię tez nastroić/wyregulować gitary, niestety ale sa takie przyrządy czy apki na telefon, które Ci w tym pomogą .
Awatar użytkownika
Tulix
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 295
Rejestracja: 15 lipca 2011, 23:07

Re: Regulacja gitary elektrycznej

Post autor: Tulix »

kubkub pisze:
Tulix pisze:Takie pytanie: jakiej marki/model jest ta gitara? Wątpię żeby spec/lutnik za usługę wziął mniej niż 60-80zł. Może warto sprzedać i kupić gotową, wyregulowana?
Litości... Fakt faktem, lutnik za regulację weźmie pewnie ze 100 zł, ale kupowanie nowej gitary? A nowe gitary są od razu wyregulowane? :D Nawet gdyby tak było (a nie jest), to wystarczy że gość będzie chciał założyć grubsze struny, obniżyć strój itp. i już trzeba regulować na nowo. Zresztą regulacja gitary to czynność, którą regularnie trzeba powtarzać. Sugerujesz, że za każdym razem najlepiej kupić nową gitarę? :D
Nic nie sugeruję, zastanawiam się zwyczajnie czy warto. Jeśli kolega chce serwisować zabytkowego Gibsona Telecastera '68 to się oczywiście opłaci, ale jak to jest jakiś niestrojny noname za 300zł to jeden powód więcej żeby opchnąć i kupić lepsze.
Obniżanie strun to nieco wyzsza szkoła jazdy, ale regulacja z obu stron na gryfie to nie powinien być jakiś większy problem. (Wiem o czym mowę bo mam dwa stratocastery i jeden czasem potrzebuje takiej regulacji, zwyczajnie robię to sam do tunera). Jak komus gryf sie już deformuje do tego stopnia że nie jest już w stanie sam nastroic gitary, to wtedy pytanie czy rzeczywiście warto w to inwestować.

Na youtube sa ciekawe tutoriale, również po polsku jak sie reguluje gryf:
https://www.youtube.com/watch?v=-qllIPtLLpQ
maverik
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 241
Rejestracja: 9 lutego 2010, 19:50

Re: Regulacja gitary elektrycznej

Post autor: maverik »

Tulix Gibson Telecaster ? jak już to Fender :) w sumie dwie gitary trzeba wyregulować burny lp custom i epiphone lp standard, a co do kosztów to 80-100zł taką dostałem odpowiedź więc nie dużo, dzięki za info bo nie miałem pojęcia że ktoś w krośnie się tym zajmuje
Awatar użytkownika
Tulix
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 295
Rejestracja: 15 lipca 2011, 23:07

Re: Regulacja gitary elektrycznej

Post autor: Tulix »

maverik pisze:Tulix Gibson Telecaster ? jak już to Fender :)
Zmyslalem akurat. (ale niekoniecznie bylem w bledzie:) Jest firma Valley Arts na licencji Gibsona która robi Telecastery na Humbuckerach (czyli bebechy a'la Les Paul ale gitara Telecaster). Z reszta wszystko jedno i tak nie kupie :P
maverik
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 241
Rejestracja: 9 lutego 2010, 19:50

Re: Regulacja gitary elektrycznej

Post autor: maverik »

w latach 80 dużo gitar było 'by Gibson' a szczególnie Orville kawał dobrej dechy, ogólnie Les Paulce z fabryki Fujigen wszystkie są godne polecenia
ODPOWIEDZ