Fotografia

Pstrykasz, rysujesz?? pokaż nam swoje prace

Moderatorzy: paul_proteus, President

Awatar użytkownika
wirgin
Guru
Guru
Kontakt:

Re: Fotografia

Post autor: wirgin » 22 lutego 2012, 18:12

Witaj rrthc82.
Na początek radziłbym poobserwować galerie innych fotografików i założyć sobie konto na jakiejś galerii. Wystawiając tam fotki dowiesz się (w komentarzach) sporo od innych jak kadrować, na co zwrócić uwagę, co omijać, itp. Takie obserwacje powinny najbardziej Cię rozwinąć w obecnej chwili.
Jak wścieklica uważam, że na zmianę obiektywu masz jeszcze czas - na tym etapie niewiele to zmieni.
W swoich fotografiach powinieneś uwypuklić główny temat. Jest tam sporo chaosu i nie wiadomo co chciałeś w nich przekazać.

pozdrawiam

rrthc82
Guru
Guru
Kontakt:

Post autor: rrthc82 » 22 lutego 2012, 18:27

yogford pisze:Możemy spróbować ale lojalnie ostrzegam, że prawdopodobnie znów pojawią się różne opinie (jak to na forum), uznawane przez Ciebie za "dywagacje" :) . W twoim pytaniu brakuje mi tylko kilku dość istotnych szczegółów jeśli mam wyrazić swoją opinię. Pierwsza sprawa: pytasz o jeden obiektyw "do wszystkiego"? Na pierwszy rzut oka przydałyby się 3 obiektywy: do krajobrazu, portretu i makro, a jeśli znajdziemy wspólnymi siłami jeden, który będzie dobry do tych trzech tematów to będzie to niezły sukces i pewnie chętnie sam go kupię :) . Druga sprawa: Jaka cena wchodzi w grę? Poza drobnymi wyjątkami, niestety z tego co widzę obowiązuje zasada cena = jakość. Smutne ale prawdziwe. Jeśli jeden do wszystkiego i niedrogi to jest 18-105 - krajobraz i portret zrobi, a po założeniu go odwrotnie jest niskobudżetowe makro :) . Oczywiście, że do każdego z tych zadań jakość będzie... "średnia" ale nie mam pojęcia czego oczekujesz, więc na ten moment nie wiem co napisać.
Nie szukam obiektywu do wszystkiego bo wiadomo jak cos jest do wszystkiego to jest do niczego.Po prostu chodzi mi o jakis fajny i w miare niedrogi :) obiektyw ktory pozwoli mi na zlapanie tego co chce pokazac a zwyczajnie temu podstawowemu brakuje takich mozliwosci,lub ewentualnie mi brakuje w obsludze aparatu co nie wykluczam bo pewnie i tak jest.
Jak juz wspomnialem stalo sie to moja pasja a czy zdjecia sa dobre czy zle to oczywiscie szanuje slowa krytyki i bede staral sie podpatrywac lepszych dzieki temu napewno cos wniose do swoich prac:)
Wracajac do tematu
Krecdi mnie robienie krajobrazow i chcialbym jakis taki obiektyw ktory pozwolilby mi na dalsze ukierunkowanie w tym temacie.

grafos
Guru
Guru
Kontakt:

Post autor: grafos » 22 lutego 2012, 22:21

Nie szukam obiektywu do wszystkiego bo wiadomo jak cos jest do wszystkiego to jest do niczego.Po prostu chodzi mi o jakis fajny i w miare niedrogi :) obiektyw ktory pozwoli mi na zlapanie tego co chce pokazac a zwyczajnie temu podstawowemu brakuje takich mozliwosci,lub ewentualnie mi brakuje w obsludze aparatu co nie wykluczam bo pewnie i tak jest.
Jak juz wspomnialem stalo sie to moja pasja a czy zdjecia sa dobre czy zle to oczywiscie szanuje slowa krytyki i bede staral sie podpatrywac lepszych dzieki temu napewno cos wniose do swoich prac:)
Wracajac do tematu
Krecdi mnie robienie krajobrazow i chcialbym jakis taki obiektyw ktory pozwolilby mi na dalsze ukierunkowanie w tym temacie.
do krajobrazu potrzeba szerszego kąta
jesli tez nie chcesz wydac nie wiadomo ile mozesz upolowac fajna Tokine (Nikon) 12-24 ze stalym swiatlem f:4 mysle ze to fajny obiektywik

Awatar użytkownika
yogford
Bywalec
Bywalec

Post autor: yogford » 22 lutego 2012, 22:30

Również właśnie przejrzałem Twoje zdjęcia i póki co zgadzam się z przedmówcami. Jak sam napisałeś: "Chodzi glownie o to ze nie aparat robi zdjecia tylko czlowiek i tego staram sie trzymac", i masz tu świętą rację. Obiektyw (choćby najlepszy z najlepszych) na chwilę obecną nie jest tym czego najbardziej potrzebujesz, bo w żaden sposób nie poprawi on kardów, kompozycji czy naświetlenia, a nie jest u Ciebie w tych kwestiach dobrze. Piszesz też, że szukasz obiektywu, który pozwoli na złapanie tego co chcesz pokazać. Sęk w tym, że póki co żaden obiektyw nie poprawi tych błędów, które można u Ciebie znaleźć a tym bardziej nie będzie w stanie wydobyć ze zdjęcia "tego czegoś". Wirgin bardzo dobrze Ci radzi pisząc, że w tej chwili bardziej niż obiektywu potrzebujesz podstawowej wiedzy. Nie pomyśl, że robię z siebie jakiegoś "mędrca" który pozjadał wszystkie rozumy! :) Nie jestem żadnym "fachowcem", używam trzech najprostszych i najtańszych obiektywów (i czasem starego Heliosa z Zenita), cały czas się uczę i bez końca szukam sposobów na "lepsze" zdjęcia. Wszystkie moje zdjęcia zamieszczone kilka postów wcześniej wykonałem właśnie tymi obiektywami. Nie sądzę aby byłyby one ciekawsze gdybym popełnił je za pomocą 5x droższych, lepszych obiektywów. Za to jestem pewien, że jeśli coś przy nich jest nie tak, to winę za to w 99% ponosi czynnik ludzki czyli ja :) . Podsumowując - proponuję czytać, czytać, czytać, podglądać, ćwiczyć i nie poddawać się, a zdziwisz się co można wyciągnąć nawet z najzwyklejszego 18-55 przy założeniu, że jest właściwie używany :) . Jeśli opanujesz na nim podstawy, to prawdopodobnie sam będziesz wiedział najlepiej jakiego obiektywu potrzebujesz, czego Twój obiektyw nie jest w stanie oddać, w czym Cię ogranicza, a co najważniejsze - wtedy dopiero będziesz w stanie wykorzystać możliwości lepszego obiektywu.

rrthc82
Guru
Guru
Kontakt:

Post autor: rrthc82 » 23 lutego 2012, 01:36

Nie obrazam sie za slowa krytyki zawsze sa one potrzebne gdyz motywuja do dalszej pracy.Caly czas sie trzeba uczyc i doskonalic bo tylko w ten sposob czlowiek rozwija swoja pasje i siebie.Bede caly czas czytal obserwowal i sie doskonalil,ale pewnie potraktujecie to jak fanaberie i tak nie mam co z pieniedzmi robic :) ale chce sobie dokupic obiektyw,pewnie bede posadzany o probe podniesienia swojego ego i dowartosciowania sie badz zaszpanowania ale generalnie mam to w d..pie.
Mozecie wieszac na mnie psy i wylewac pomyje,ale kto mi zabroni dokupic obiektyw :)??
Wiec chcialbym skorzystac z waszych doswiadczen i stad moja goraca prosba o pomoc w doborze obiektywu

Awatar użytkownika
_WHISKEY_
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

Post autor: _WHISKEY_ » 24 lutego 2012, 23:09

Montmart pisze:Możliwość opanowania podstaw fotografii dają właściwie wszystkie aparaty cyfrowe Sony Alpha 55 z dwoma obiektywami to zestaw który na początek polecił mi znajomy siedzący w fotografii i miał rację! Zestaw jest trochę droższy niż kompakt ale uczy nawyków, które są niezbędne dla przejścia potem na analogi.
Tak, tak i siedź se w tym SONY i innym pierz łepetynę. Ło matko co za dyrdymały.
Sony jest mistrzem marketingu, a nie produkowania sprzętu fotograficznego.
Omijać i nie kupować jeżeli macie w planie rozbudowę systemu. O ograniczeniach pisałem wcześniej, nie mam zamiaru się powtarzać, powiem tylko:
NIKON. CANON.

Awatar użytkownika
_WHISKEY_
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

Post autor: _WHISKEY_ » 24 lutego 2012, 23:17

winiarz171 pisze:Zgodze sie natomiast, że ktoś kto nie ma żadnego dośw w robieniu zdjęć niech lepiej wybierze jakiegoś kompakcika, bo zrobi lepsze zdjęcia niż lustrzanką o której nie ma pojęcia.
Kolejny nawiedzony bez wiedzy. Najgorsza lustrzanka wyposażona w najbardziej badziewny (17-55) obiektyw i tak zrobi lepsze jakościowo foto niż najdroższa idiotkamera.
Założymy się ?
Ps. Pomijam "lepsze" w sensie kadru bo to i komórą , można zrobić i World Photo dostać...

Awatar użytkownika
_WHISKEY_
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

Post autor: _WHISKEY_ » 24 lutego 2012, 23:32

grafos pisze:
jesli tez nie chcesz wydac nie wiadomo ile mozesz upolowac fajna Tokine (Nikon) 12-24 ze stalym swiatlem f:4 mysle ze to fajny obiektywik
Jestem posiadaczem tego szkiełka, mało tego, mam do sprzedaży. Stan szkła sklepowy, nówka pod względem wizualnym, bez jakichkolwiek śladów użytkowania.
Powód sprzedaży: leży w torbie bo zbędny, nie szukam kupca bo lubię mieć zapas :))
W razie potrzeby szerokości używam 14-24 2,8 Nikkora.

Gdybyś był zainteresowany to PW, możliwość dotknięcia i próby obiektywu.

Awatar użytkownika
_WHISKEY_
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

Post autor: _WHISKEY_ » 26 lutego 2012, 21:12

_WHISKEY_ pisze:
grafos pisze:
Jestem posiadaczem tego szkiełka, mam do zbycia. Stan szkła sklepowy, nówka pod względem wizualnym, bez jakichkolwiek śladów użytkowania.
Powód sprzedaży: leży w torbie bo zbędny :))
W razie potrzeby szerokości używam 14-24 2,8 Nikkora.

Zainteresowani PW, możliwość dotknięcia i próby obiektywu.

Awatar użytkownika
yogford
Bywalec
Bywalec

Post autor: yogford » 29 kwietnia 2012, 16:51

Dwa dni temu zrobiłem sobie na szybko stronkę i wrzuciłem kilka zdjęć. Bardzo chętnie poczytam opinie co sądzicie o moich wypocinach oraz przyjmę sugestie co powinienem poprawić w swoich zdjęciach. Stronka to: http://www.wix.com/tomaszczechowicz/tomek . Nie wiem co jest grane ale z tego co zauważyłem Firefox ma dosyć często problemy z jej otwarciem (nie pojawia się menu, albo wcale jej nie chce załadować), Internet Explorer raczej dobrze sobie z nią radzi.

rrthc82
Guru
Guru
Kontakt:

Post autor: rrthc82 » 29 kwietnia 2012, 18:04

Powodzenia w dalszym dzialaniu :)
A ten krzyz i te ciemne chmury w polaczeniu ze zdjeciem z cmentarza mnie po prostu rozjeb...ly:)
pozdro...

Awatar użytkownika
yogford
Bywalec
Bywalec

Post autor: yogford » 29 kwietnia 2012, 20:46

Dzięki! :)

rrthc82
Guru
Guru
Kontakt:

Post autor: rrthc82 » 8 maja 2012, 18:47

ciekawia mnie wasze opinie
http://www.memoriesofthc.blogspot.com

rrthc82
Guru
Guru
Kontakt:

Post autor: rrthc82 » 25 maja 2012, 17:09

Cos widze cisza w temacie:)
Nikt nie robi fotek?A taka sliczna pogoda:)
poki co zapraszam do mnie
http://www.memoriesofthc.blogspot.com
enjoy:)

wścieklica
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

Post autor: wścieklica » 25 maja 2012, 17:54

Landscape - dobry pomysł, ale sam krajobraz nie zawiera niczego szczególnego. Nijakie chmury. Trójpodział?
The Chapel - B&W b.dobre. Ma klimat. Ale lepsze ujęcie byłoby nieco z boku - nie na wprost.
GSMP KORCZYNA 2012 - 3, 6, 7, 8, 9, 10 - Dobre, reporterskie.
waterfall - balans bieli (a zatem odwzorowanie barw) nieco ci nie siadł.
spring 2 - byłoby świetne, ale uciąłeś coś z dołu zdjęcia
the old church - B. dobre. Ale znowu - balans bieli.

ODPOWIEDZ