Karczowanie Jasła - tragedia drzew, patologia um Jasło cd.

Wydarzenia i komentarze z Jasła

Moderatorzy: hanka, paul_proteus

krzysztof1
VIP
VIP
Posty: 844
Rejestracja: 16 stycznia 2019, 16:45

Re: Karczowanie Jasła - tragedia drzew, patologia um Jasło cd.

Post autor: krzysztof1 » 25 lipca 2019, 15:48

Mosznicki ma obsesję na punkcie PISu więc jemu wszystko kojarzy się z PISem. To przypadek nieuleczalny.

Mosznicki
VIP
VIP
Posty: 3561
Rejestracja: 16 maja 2015, 17:58

Re: Karczowanie Jasła - tragedia drzew, patologia um Jasło cd.

Post autor: Mosznicki » 25 lipca 2019, 17:16

Sun Tzu pisze:
25 lipca 2019, 15:41
Hmm... Widzisz mosznicki, gdybyś nie był trollem zadaniowym, to byś wiedział - jak każdy mieszkaniec Jasła i okolicy - że w jasielskiej Radzie Miasta nie ma ani jednego radnego z PiS-u. Także burmistrz nie jest z PiS-u. Decyzje o wycince drzew podejmują zaś władze miasta a nie rząd, Sejm czy partia rządząca... I co teraz? Zleceniodawca nie będzie zadowolony i premii na wakacje nie będzie... :rotfl:
Wladze miasta nie sa upolitycznione?

A kto mialby mi placic? Moze Soros? :rotfl: :rotfl: :rotfl:

xmax
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 240
Rejestracja: 2 maja 2011, 10:53

Re: Karczowanie Jasła - tragedia drzew, patologia um Jasło cd.

Post autor: xmax » 26 lipca 2019, 00:25

viewtopic.php?f=37&t=19754

Już blisko 3 lata temu zwróciłem uwagę na patologiczne podejście radnych um Jasło do zieleni, drzew na terenie naszego miasta. Skala zagłady drzew na terenie m. Jasła jest bezprecedensowa i zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców Jasła.

Teraz sytuacja zamiast się poprawiać, to patologia urzędników miasta Jasło, ma zamiar wykarczować nam kolejne połacie zdrowych drzew!

Jak garstka błaznów w większości NIE MIESZKAJĄCYCH NA TERENIE KARCZOWANIA może decydować o zdrowym życiu i funkcjonowaniu tysięcy mieszkańców Jasła wraz z ich rodzinami, a zwłaszcza z naszymi dziećmi?

Łyssy
VIP
VIP
Posty: 863
Rejestracja: 4 czerwca 2011, 20:28

Re: Karczowanie Jasła - tragedia drzew, patologia um Jasło cd.

Post autor: Łyssy » 26 lipca 2019, 07:55

Ktoś na tych błaznów głosował, nieprawdaż ??

xmax
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 240
Rejestracja: 2 maja 2011, 10:53

Re: Karczowanie Jasła - tragedia drzew, patologia um Jasło cd.

Post autor: xmax » 27 lipca 2019, 21:28

Łyssy pisze:
26 lipca 2019, 07:55
Ktoś na tych błaznów głosował, nieprawdaż ??
Jeśli ma to tak nadal wyglądać, to już najwyższy czas zacząć zbierac podpisy pod referendum ws. odwołania radnych i burmistrza - skala niszczenia przyrody jest już zbyt wielka i urasta do miana patologii.. obyśmy się nie obudzili z ręką w nocniku/piasku

Miasto gospodarczo upada, a radni wzięli sobie za cel... wykarczować w pień drzewa w Jaśle - i tu mają sukcesy, nawet spektakularne

Bo nikt przy zdrowych zmysłach w żadnym mieście cywilizowanego świata nie niszczy niepotrzebnie drzewa na taką skalę jak to ma miejsce w naszym Jaśle.

xmax
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 240
Rejestracja: 2 maja 2011, 10:53

Re: Karczowanie Jasła - tragedia drzew, patologia um Jasło cd.

Post autor: xmax » 28 lipca 2019, 03:02

Z pięknej zielonej ulicy miasta zrobić taki syf jak na Czackiego - tam rzygać się chce patrząc na te ulice zrujnowaną przez patologie radnych um Jasło. Zdegradowaliście już ten fragment miasta choroba drzew - a czy ktoś badał podpisujących? Pytam Poważnie!

Normalny gospodarz dba o swoich wyborców, jego środowisko naturalne, którym jest przyroda, nie jakaś namiastka ścieżki rowerowej - wykarczować kilkudziesięcioletnie zdrowe DLA METROWEJ SZEROKOŚCI ŚCIEŻKĘ! WYKARCZCZOWAĆ TYLE WIELKICH PIĘKNYCH STARYCH DRZEW dla MAŁEJ METROWEJ ŚCIEŻKI - WIDZICIE SKALĘ PATOLOGII - TO JAKBY SŁOŃ ROBIŁ ŚCIEŻKĘ MRÓWCE - sam jeżdze na rowerze i tam bez problemu przejedzie tych kilkudziesięciu rowerzystów dziennie, a w tym fragmencie miasta to będzie zrujnowanie przyrody za coś co się nie przyda na dłuższą metę, bo nie ma tu warunków na to.
W tej ciasnocie wpleść porażkę logistyki - kto wam to wymyśla?

Jest jakas umowa urzędników um Jasła z firmami karczującymi Jasło z drzew? KTO PODPISUJE SIĘ POD TYM SYFEM?

Kto imiennie z um Jasło się podpisuje pod kontraktami z firmą robiąca syf mieszkańcom Naszego Miasta?

xmax
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 240
Rejestracja: 2 maja 2011, 10:53

Re: Karczowanie Jasła - tragedia drzew, patologia um Jasło cd.

Post autor: xmax » 28 lipca 2019, 04:31

Apel do radnych w Jaśle:

Po co nam drzewa w mieście?
W ostatnim czasie drzewa stały się gorącym tematem rozmów wśród mieszkańców Jasła. Ogólnie wiadomo, że kontakt z naturą ma dobroczynny wpływ na człowieka. Nie każdy jednak ma chęć lub możliwość, aby całe swoje życie spędzić z dala od miasta, w otoczeniu łąk i lasów. Pozostaje więc szukać jakiegoś kompromisu. System zieleni miejskiej ma za zadanie uratować miasto przed zmianą w betonową dżunglę. Chodzi tu nie tylko o efekt wizualny, ale o szereg funkcji, które pełnią tereny zielone. Najważniejszym ich elementem są właśnie drzewa.
Jakie funkcje pełnią drzewa w mieście?

Regulują temperaturę otoczenia i ograniczają efekt „miejskiej wyspy ciepła”. W czasie upałów różnica temperatur między centrami miast, gdzie tej zieleni jest stosunkowo mało, a przedmieściami, gdzie jest jej więcej, może dochodzić nawet do 4 stopni C
Redukują prędkość wiatrów, dzięki czemu zimą dochodzi do mniejszej utraty ciepła.
Zwiększają wilgotność powietrza przez zatrzymanie wody w koronach, na liściach oraz przez transpirację (parowanie wody z nadziemnych części roślin) i tym samym łagodzą susze miejską.
Zwiększają zdolność gruntu do infiltracji (wchłaniania) nadmiaru wody opadowej, zmniejszając jej spływ do kanałów burzowych.
Zwiększają zdolność gruntu do retencjonowania (magazynowania) wody.
Pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen, tutaj rozmiar ma znaczenie – z jego wzrostem wzrasta efektywność.
Pochłaniając dwutlenek węgla wbudowują go „na stałe” w drewno, czego nie są w stanie dokonać rośliny zielne, których tkanki butwieją i wydzielają dwutlenek węgla jeszcze w tym samym, najdalej następnym roku.
Mają właściwości fitoremediacyjne – pochłaniają wiele zanieczyszczeń gazowych i pyłowych, a w wyniku rizofiltracji (filtracji korzeniowej) oczyszczają wody opadowe.
Niektóre gatunki drzew mogą ograniczać ilość szkodliwych bakterii w powietrzu wydzielając związki chemiczne zwane fitoncydami, które działają bakteriobójczo. Podczas ciepłych i słonecznych dni wydostają się one przez komórki szparkowe i nabłonek do otaczającego powietrza i zabijają znajdujące się w nim bakterie i wirusy chorobotwórcze. Dlatego wokół drzew powietrze jest wyjątkowo czyste pod względem bakteriologicznym.
Tłumią miejski hałas – poprzez rozpraszanie i pochłanianie łagodzą szorstkość dźwięków.
Odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu różnorodności biologicznej ekosystemów miejskich. Są miejscem, w którym przebywają liczne owady ptaki i ssaki – bez drzew nie byłoby ich w mieście. Szczególnie cenne są w tym przypadku drzewa stare, w tym dziuplaste.
Mogą wpływać na poprawę bezpieczeństwa na drogach, osłaniając je przed słońcem i olśnieniem powodowanym przez inne pojazdy.
Pełnią rolę ozdobną
Jak wiadomo drzewa drzewom nie równe. Jedne gatunki bardziej nadają się do miast, inne mniej. Okazuję się, że ich wiek również może mieć znaczenie. Dr Dominik Drzazga z Katedry Zarządzania Miastem i Regionem na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego wysunął tezę, że duże drzewa są ważniejsze dla zielonej infrastruktury miasta niż młode drzewka.

JEDEN DUŻY BUK PRODUKUJE TYLE TLENU, CO MNIEJ WIĘCEJ TYSIĄC SIEDEMSET 10-LETNICH, MAŁYCH BUKÓW. TO WŁAŚNIE DUŻE DRZEWA TAK NAPRAWDĘ SĄ POTRZEBNE W MIASTACH, A NIE ICH MAŁE SADZONKI.

rozumiecie dlaczego mieszkańcy Jasła, tak walcza o zieleń, my nie mamy za domem sadu, nie mieszkamy, jak wiekszość z was poza miastem i nie chcemy się tu udusić w smogu w ramach waszego eksperymentu - ile to jeszcze ci z blokowisk wytrzymają, my tez jesteśmy ludźmi i chcemy wychować swoje dzieci w zdrowiu.

ODPOWIEDZ