Fotowoltaika

O wszystkim, czyli o niczym...

Moderatorzy: paul_proteus, President

majerka
Debiutant
Debiutant

Fotowoltaika

Post autor: majerka » 26 kwietnia 2020, 20:43

Heej :)
Niedawno temu ruszyłam z budową domu, który według mojego zamysłu ma być ekologiczny. Właśnie dlatego będę w nim miała instalację fotowoltaiczną. Rozglądałam się już za firmami, które się tym zajmują i na ich tle najlepiej wypadło Fotoleo. Mieliście kiedyś z nimi jakąś styczność? Możecie coś o nich powiedzieć? To dla mnie bardzo ważne.

luc_ponownie
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

Re: Fotowoltaika

Post autor: luc_ponownie » 4 maja 2020, 19:47

UWAGA - POWYŻEJ SPAM REKLAMOWY. Ta cała firma powyżej to chyba nawet Warszawa czy Niepołomice XD

A co do fotowoltaiki to 3 uwagi:
1.Pomimo coraz lepszych technologii to wymaga wciąż lat by się zwróciło i nadal jest drogie - no ale z drugiej strony brak ryzyka kompletnego blackoutu
2. Obecne regulacje związane z instalacjami podpiętymi do sieci energetyki są bardzo niekorzystne dla prosumentów. Za prąd który się oddaje obecnie dostaje się nędzne grosze.Trzeba by może pójść w odrębną instalację i np. baterie żelowe czy coś...
3.To nie jest "100% ekologiczne" bo wyprodukowanie panelu wiąże się z całkiem sporym śladem węglowym ; no i rzecz jasna to jest zależne od pozycji słońca i pogody.

XlucjanX
Debiutant
Debiutant

Post autor: XlucjanX » 6 maja 2020, 16:59

Ja ostatnio słyszałem, że ta cała fotowoltaika wcale nie jest taka dobra.

kam53
Debiutant
Debiutant

Post autor: kam53 » 20 maja 2020, 09:50

Witam,
ja się chętnie odniosę trzech uwag powyżej, bo czytam i trochę nie dowierzam:
Czy technologia jest droga nie będę polemizował, ale że zwraca się wiele lat to trochę nie tak. Po pierwsze mamy rosnące cenny prądu nic zapowiada,że będą one się zmniejszać. Liczenie kiedy zwróci się to na ten moment jest 5 lat. Rozliczenie z zakładem energetycznym polega na oddaniu 20% nadwyżki energii. Moim zdaniem, traktowałbym to jako lokatę kapitału. Zachęcam poczytać na forum.mysun.pl

roczekowski
Debiutant
Debiutant

Post autor: roczekowski » 22 maja 2020, 14:22

W sumie nie znam się na tym.

cheops24
Początkujący
Początkujący

Post autor: cheops24 » 23 maja 2020, 15:06

Najlepiej zapytać tych co mają, a nie tych co nie mają i oczytali się specjalistycznych komentarzy :)
Co do opłacalności i zwrotu, jest teraz dotacja, zwrot podatku i dlatego się opłaca. Instalacja pod dom jednorodzinny nie jest taka wysoka, wiadomo przeciętnego Kowalskiego nie będzie jeszcze stać, ale zobaczcie sami ile domów ma teraz instalacja, nie wspomnę już o zakładach, firmach itd, gdzie właściciele w ciemno takich bajerów nie kupują:)
ps Tak zajmuje się sprzedażą PV :) ale nic na siłę.
Pozdr

tleooppl
Debiutant
Debiutant

Post autor: tleooppl » 24 maja 2020, 22:45

Koleżanko posiadam instalację fotowoltaiczną o mocy 3 kW od października 2018. Była ona zamontowana z dofinansowaniem ze Związku Gmin Dorzecza Wisłoki. Na dzień montażu cena instalacji wynosiła ok. 15 tys zł a ja zapłaciłem 7 tys. Gdybym miał zapłacić 100 procent tej ceny nigdy bym się na to nie zdecydował a to z prostego powodu: Okres żywotności instalacji to 20-25 lat, więc w moim przypadku na koniec tego okresu wyszedłbym może na 0. Obecnie jest ten program rządowy, gdzie dają 5000 zł i dostajesz jeszcze zwrot podatku. Wszystko zależy od tego ile zużywasz prądu rocznie, trzeba to policzyć ponieważ nie ma sensu montować zbyt mocnej instalacji. Powinna mieć ona moc większą maksymalnie o 20 procent od rocznego zużycia prądu. Kolejna sprawa jest taka,że obecnie jest roczny okres rozliczenia z PGE i zabierają oni 20 procent wyprodukowanego prądu, który został oddany do sieci. Należy więc tak podłączyć instalację aby jak najwięcej prądu "szło" na dom. Jeśli o mnie chodzi, to za pierwszy rok użytkowania zapłaciłem 200 (dwieście] złotych i były to tylko te wszystkie opłaty przesyłowe, abonamenty itp. Za sam prąd nie zapłaciłem nic a zużycie w domu to ok. 6-8 kWH na dobę.Gdy nie miałem fotowoltaiki płaciłem rocznie 1600 - 1800 zł - pozdrawiam Tomek

gosc1989
Weteran
Weteran

Post autor: gosc1989 » 25 maja 2020, 07:38

ODPOWIEDZ